Arduino od A po Z

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

xoddam
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Jan 2012, 02:44

Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa xoddam » 21 Jan 2012, 02:53

Zdravim,


neviem ci som tu spravne, ale poviem vam jednoducho co chcem a mozno mi pomozete najst odpoved.

Ok, som studentom informatiky, striktne informatiky, o obvodoch, napatiach a podobne - viem velmi malo, sice sa rychlo ucim ale viem toho malo. Zati programovanie nie je problem, napriklad taka JAVA je uzasna vec.

Ok teraz o co mi ide - LEGO ma uzasnu hracku - MINDSTORMS - po nahraji ineho firmwaru sa ta vec da volne programovat v JAVE a vysledky su neuveritelne - priklad: https://www.youtube.com/watch?v=Mp8Y2yjV4fU

No a ano, mozem ist do obchodu vyvalit za to 300 eur a mat to co chcem, ale pride mi to LAME a chcem ist niekam kde mam moznosti podstatne viac.

Takze k tomu co vlastne chcem:

Chcel by som sa zacat venovat robotike, v pomere 7 programovanie : 3 elektornika. NApriklad ze by som si navrhol vlastneho robota co by behal a keby na nieco narazil otoci sa doprava a ide dalej - s lego minstorms to je uplne easy.. poskladate z kontrolnej jednodky, dvoch motorov a cidla ... naprogramovane za par minut a funguje ...

a presne toto hladam, nieco kde si mozem dokupovat senzory, motory, programovat to v JAVE alebo niecom podobnom a ficalo by mi to aj bez hlbsich znalosti elktorniky a tychto veci :(


Narazil som na Arduino ktore vyzera uzasne, som ochotny do toho vrazit aj peniaze a co to si nakupit a hrat sa, ale odrazda ma prave ta potrebna znalost elektorniky (ci?)

Preto mam par otazok:
1. Je arduino na to co chcem dobra volba, alebo je tam vonku nieco lepsie?
2. Arduino ako je narocne po elektortechnickej sranke?
3. Su v BA nejake zaciatocnicke kurzy? (pridem, zaplatim, 2 hodiny o tom pokecam, urobim si nazor)?

totiz ja chcem hlavne programovat, a tochu skladat a merat odpory a co ja viem co .. proste 7:3 maximalne ...

je take nieco na trhu? a je odpoved arduino?

Dakujem...

Oliver
0

Nomen

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa Nomen » 21 Jan 2012, 04:59

nieco na prelistovanie , ale nie je to presne o tom co si ty chcel , .robotika vseobecne , konstrukcie a tak ,,,,
http://www.ulozto.sk/12712048/elektor-2007-07-08-pdf
a este nieco :
http://www.ulozto.sk/hledej/?q=arduino

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa eurobastler » 21 Jan 2012, 07:55

Na tvojom mieste by som vyhladal niekoho, kto ma dostatocne znalosti z elektroniky. Ty by si prispel znalostou programovania, mohli by ste sa navzajom ucit a je predpoklad, ze by ste aj nieco dosiahli. Ty si cielova skupina pre Arduino. To je pre ludi, ktori si nevedia navrhnut a vyrobit DPS-ku podla predstav, takto dostanu komplet s procesorom. Ak ovladas C, tak by si nemal mat s programovanim problem...
0
Obrázok

xoddam
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Jan 2012, 02:44

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa xoddam » 21 Jan 2012, 09:37

Dakujem za odpovede, nasiel som na youtube nejaky channel o arduino uno, ktory zacina nejakymi zakladmi ako blikanie diody a podobne a vyzera to nadherne ... Kokso, ze ja som sa do tohoto nedostal skor...

Ok a v BA nie je an to nejaky kruzok? Neviete nieco take? Kde by som nasiel nadsencov a mohol zaklady odkukavat?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Jan 2012, 21:00

O nejakom "kruzku" neviem.
Ale myslim, ze zaklady sa daju okukat aj z for, okolo Arduina je ich dost. Vacsina ludi, ktori robia s Arduinom, su na tvojej urovni - teda o elektronike vela nevedia. Ludia, ktori elektroniku a low-level programvoanie poznaju, by Arduino nestuchali ani palicou ;-)

Inak existuje v BA toto - progressbar.sk, mrkni na to.
Chcem tam zacat robit seriu prednasok okolo zakladov elektroniky, smerom k "vyssim zalezitostiam". Vo stvrtok 26-ho vecer tam budem, bude sa riesit co a ako. Ak chces, ukaz sa tam.
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa Boris » 11 Jún 2013, 02:00

nechcem zakladat novu temu tak pisem sem, kupil som si aj ja arduino konkretne MICRO, chcem sa s nim naucit robit, teda konkretne programovat v Ccku, nevedeli by ste mi odporucit nejaku literaturu k tomu? mam doma ucebnicu jazyka C ale tam je praca so subormi a podobne co pri arduine nevyuzijem, studoval som aj nejake stranky ale tam to nebyva poriadne vysvetlene, budem vdacny za kazdu radu
0

Používateľov profilový obrázok
mirro
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 11:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa mirro » 24 Jún 2013, 13:24

Zdravim,
pred par dnami som spustil svoju stranku (vid podpis), na ktorej si mozete stiahnut ebook o arduinu pre zaciatocnikov. Ak bude o nu zaujem planujem napisat aj dalsiu - skor s praktickymi ukazkami. Inak ak mate este nejake napady/namety na ebook/videa ohladom programovania avr/arduina/mbed/.. atd sem s nimi.
0
Môj web http://mirobozik.sk. Na tejto stránke je možné stiahnuť ebook o arduinu (v slovenskom jazyku). Blog o arduinu http://mirobozik.sk/blog.

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa Boris » 24 Jún 2013, 15:12

luxusne, dufam ze budes pokracovat, moja plna podpora :)
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa dxr » 12 Feb 2014, 10:43

Dnes mi student poslal linku na tento dokument tak som si povedal ze je tu dost ludi
co by takyto dokument

Existuje nejake vlakno ktore by bolo len podklady pre Arduino lebo AVR je plno ale toto nejako neviem najst :)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 12 Feb 2014, 14:47

xoddam, zaklad je chut do toho ist :-) co sa tyka arduina... je to lame viac ako si myslis (aj ked si uvedomujem ze si zaciatocnik). kedze zacinas tak mas naozaj jedno s cim zacnes, ci uz je to arduino alebo nieco ine, bude toho na zaciatok dost a nevyhnes sa nejakym zakladom ako funguje mcu a co vlastne robi ked ho programujes. vyhodu arduina mas asi v dvoch veciach, million navodov a hotove kniznice na vsetko mozne. a nevyhod cely rad, napr mas kniznice, ale netusis co robia (kopu toho co nechces), naucis sa arduino, nevies nic ine atd, samotne arduino na to co to je, je strasne drahe, za podobnu cenu mas 32bit arm aj s debugerom. napr stm32f4 discovery ma rovno na doske accelerometer, mikrofon, dac, nejake ledky a samotny arm ma kopu peripherals a ma to kopu gpio co mozes pouzit na co chces a to nehovorim o 20Mhz vs 168Mhz a dsp a floating point arithmetics atd. (stm32f429disco ma pekny lcd a je este kus lepsie za velmi prijatelnu cenu)

btw chces ist do robotiky, takze predpokladam ze coskoro ti avr na nejaky ten multitasking prestane stacit a budes sa pozerat po niecom vykonnejsom. btw ak ti ide informa a programovanie, tak do embedded programmingu sa dostanes velmi rychlo a nebudes s tym mat vacsie problemy.
btw2 sensory pre arduino ( "shields" ) su pekne predrazena vec ale ked uz nejake budes chcet tak ich samozrejme mozes pripojit aj k nejakemu samotnemu avr mimo arduina, alebo popripade armu.

a nech uz sa rozhodnes akokolvek tak ludia tu na fore su ochotni (pokial sa nezacnes pytat vyslovene somariny a tri krat dokola tie iste ;-)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Nov 2014, 15:23

Zdravim,
Dnes mi doslo arduino z ciny a uz skusam nejake veci s diodkami a cidlom DHT11. Mam ale aj jeden rotacny enkoder, konkretne tento http://aukro.cz/rotacni-enkoder-pro-ard ... ed-top-box
Zaujima ma ci nevie niekto ako to ovladat. Na SJ a CJ strankach som nenasiel nic o enkoderi s arduinom. Vsetko na anglickych, tam som ale trocha strateny RObil s tym niekto ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa dan21 » 27 Nov 2014, 16:26

Chces princip alebo priamo kod pre a.....o ?
0

Používateľov profilový obrázok
MIRDAS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 14 Máj 2012, 12:20
Vek: 55

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa MIRDAS » 27 Nov 2014, 17:36

0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa juraj77 » 27 Nov 2014, 17:51

A čo tak rovno UDOO ....
Má niekto s tým skúsenosti ???
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa lh » 27 Nov 2014, 21:20

spin90 napísal:Zdravim,
Dnes mi doslo arduino z ciny a uz skusam nejake veci s diodkami a cidlom DHT11. Mam ale aj jeden rotacny enkoder, konkretne tento http://aukro.cz/rotacni-enkoder-pro-ard ... ed-top-box
Zaujima ma ci nevie niekto ako to ovladat. Na SJ a CJ strankach som nenasiel nic o enkoderi s arduinom. Vsetko na anglickych, tam som ale trocha strateny RObil s tym niekto ?
Ake mas vysledky s meranim na DHT11? Ja som jedno pripojil do mojho projektu, a ukazuje mi vlhkost cca o 30% nizsiu ako stary vlasovy vlhkomer. Skusal som aj meranie vlhkosti metodou vlhkej banky, a ten rozdiel je tiez tak okolo 30%
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Nov 2014, 21:33

No ja to zial nemam s cim porovnat. Ale chcel by som to je jasne. Teplotu meralo celkom dobre.
Este k tomu enkoderu,
tak najlepsie by bolo nie len surovy kod, ale aj teoria k tomu, ale tak v slovencine/cestine. Anglicky viem ze je toho dost, ale nie uplne tomu rozumiem.
Inak, mam v plane poskladat nadprudovu ochranu na AC a DC prud so zobrazovanim na sedemsegmentovky. TO by som pouzil nejaky obvod MAX a na regulaciu bud ten enkoder, alebo asi len potenciometer cez analogRead.
Uvidim este no. Ale je to sikovna vec ak clovek nechce nejak moc tie programy riesit len tak bastlit nieco :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa zen » 27 Nov 2014, 22:26

spin90 napísal:tak najlepsie by bolo nie len surovy kod, ale aj teoria k tomu, ale tak v slovencine/cestine.
Tuto som nasel zakladny kod:

http://playground.arduino.cc/Main/Rotar ... s#Example1

Je to sice po cudzinecky, no, akoze pise do Serial.print(), surovy kod by mal stacit. Hlavne je, ze sa to rozbehne, potom experimentuj ;)

Je to trocha dlhe na prekladanie a nerad prekladam.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa BFX » 27 Nov 2014, 22:36

pokial viem, tak arduino ma uz kniznicu na encoder, pozi tu http://www.pjrc.com/teensy/td_libs_Encoder.html
Takze nic programovat netreba iba pouzit to co je ... tipicke pre arduino ... pre blbych.
Ale to len tipujem ze mas cosi podobne , lebo arduino nemam rad :D

PS: ak chces fungovat ako programator a je jedno ci to bude ta JAVA, alebo aj ten HW tak minimalne pasivna anglictina na citanie schem, datasheetov, manualov a helpov je proste nevyhnutnost ... takze ak studujes technicku VS a napises "Je to sice po cudzinecky" tak to nevesti nic dobre. Cim skor na kurz angliny.
0
Naposledy upravil/-a BFX v 27 Nov 2014, 22:42, upravené celkom 1 krát.
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Nov 2014, 08:23

Dakujem, pozrem. Ono s tou anglinou je to asi tak, ze pokial nic nie je po nasom, tak ako posledna moznost je anglina. Rozumiem tomu ako tak, ale proste ked mozem tak sa tomu vyhnem. V pripade ankodera to ale nejde :)
Stale rozmyslam ci vobec pouzit enkoder alebo ci nedat len obycajny potik Uvidime ste.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Arduino od A po Z

Príspevok od používateľa dan21 » 28 Nov 2014, 08:37

Tu mas trochu teorie aj ked iba v anglictine. Mne ten clanok velmi pomohol ked som riesil enkoder v mojom projekte
http://makeatronics.blogspot.sk/2013/02 ... -with.html

alebo este tu
https://www.circuitsathome.com/mcu/read ... on-arduino
ale vzhladom na to ze ard.....o nepouzivam tak to nemam ani odskusane :-)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok