Smart home a arduino

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

sakyxxx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 14 Sep 2008, 00:00
Vek: 30

Smart home a arduino

Príspevok od používateľa sakyxxx » 06 Mar 2015, 17:26

Kedze sa uz dlhsie zapodievam problematikou inteligentnych domacnosti napadla mi myslienka zacat postupne stavat vlastne riesenie smart home.

Preto polozim hned otazku ake su obmadzenia arduina v pocte zariadeni, ktore moze ovladat (arduino uno). Postupne by som chcel ovladat svetla spociatku, potom mozno pwm regulacia led pasikov, zaluzie, termo regulacia. Preto mam mensiu dilemu, ci to nestavat na niecom inom ako je arduino. Mne jednoducho len treba cez siet ziskavat a odosielat signaly. Zakladom je domaci server, ktory sluzi aj ako HTPC.

Viem ze by bolo vhodne uvazovat nad vykonnejsim mikrokontrolerom, avsak chcem mat aspon zaklad do ktoreho uz len budem programovat postupne spojenie so serverom a neskor Android appku pripadne web clienta.

Arduino sa mi paci z toho dovodu ze mam usb cez ktore jednoducho nahravam program a nie este nutnost palit softver cez drahe zariadenia.

Dakujem za vsetky postrehy
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa rezystor » 10 Mar 2015, 09:04

Klasicke Arduino ma samo o sebe 10 - 30 vystupov, zalezi od modelu... Ja by som to riesil kludne aj nejakym minimalistickym Arduino nano + rozsirujucimi modulmi ktore komunikuju cez I2C alebo SPI a poskytuju virtualne neobmedzeny pocet analogovych / digitalnych vstupov a vystupov... Na ebayi je toho mraky.

http://www.ebay.com/itm/PCA9555D-16-Bit ... 35e66d8b88

http://www.ebay.com/itm/16-Channel-12-b ... 487440a0df
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa rudko » 10 Mar 2015, 09:18

poviem ti to bez servitky a narovinu: vyser sa na to
velmi skoro zacnes narazat na nedostatok vykonu (teda pokial za inteligenciu nepovazujes automaticke zapinanie a vypinanie svetiel)
arduino nie je urcene na pisanie optimalizovanych kodov co tu urcite budes potrebovat
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa Peťus » 10 Mar 2015, 10:34

tak nějak.. raději bych šel do nějakého single-board computer (RasberryPi, CubieBoard atp)... sice nemá x desítek výstupů, ale na SPI připojíš jedno NRF24L01 a ostatními zařízeními si můžeš povídat bezdrátově a na to zapínání světel ti bude těch 30 klasických GPIO stačit...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa budvar10 » 10 Mar 2015, 10:39

To je len vec názoru.
http://openenergymonitor.org/emon/
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa dxr » 10 Mar 2015, 10:43

inak preco 30 GPIO preco nie nejaka inteligentna zbernica ? Mega by to mohla dat ale kod bude prasarna
A riadiaca jednotka by mala mat nejaky RTOS inak sa to zle programuje - aspon mne v nejakom loop()-e :D
Stavove stroje a nejake samostatne vlakna to dost sprehladnia a pri cene Rpi vs Arduino Mega
by som urcite siel do toho ARMu s linuxom kopa problemov odpadne nehovoriac ze to moze mat rovno LCD

Ale mam silny pocit ze on to chce na nejaky komercny predaj - prajem vela zabavy :)

Update: este doplnim ze tie Raspberry sa robia ako industrialne moduly lepsie sa integruju do krabiciek
ako ta divna chobotnica a daju sa aj podtaktovat cize spotreba by bola unosna - koho toto zaujima
u tych ludi co chcu mat inteligentny dom...
0
Naposledy upravil/-a dxr v 10 Mar 2015, 10:49, upravené celkom 2 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa tienik » 10 Mar 2015, 10:43

A este okrem technickej stranky je podstatne ci sa to chystas robit pre seba, alebo zariadenie pre nejakeho zakaznika.
0

sakyxxx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 14 Sep 2008, 00:00
Vek: 30

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa sakyxxx » 13 Mar 2015, 01:57

Idem to robit pre seba ako nejake hobby :) A ano nad vypoctovym vykonom som uvazoval a preto inteligenciu by riesil moj server/HTPC. Jedine co potrebujem je kontroler, teda nejake Arduino, ktoremu budem posielat co zapnut co vypnut, pripadne PWM regulaciu a k tomu aj chcem cerpat nejake tie udaje zo senzorov... Vysledky a celu logiku bude riesit ten server, ktory na zaklade vyhodnotenych udajov spravi nieco.

Potreboval som len vediet ci sa oplati klasicke arduino, alebo nejake arduino mega, pripadne nejaku inu dosku, ktora je takto jednoducho programovatelna cez usb...

Komercne by som to urcite robit nesiel nakolko je na slovensku a v cechach uz dost firiem, ktore to maju omakane :)

Raspberry je pekna vecicka avsak ako vravim server, na ktorom bezia veci ako moj home cloud, apache, mysql a Kodi (Xbmc) uz mam a z toho by som to chcel napojit na tie vsetky veci... Raspberry mi preto pride zbytocne... Nejaku tu logiku uz mam nakodenu, ide mi iba o to co na to pripojit aby to mohlo posielat signaly cez rozhranie...
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa Washu » 13 Mar 2015, 02:24

budvar10 napísal:To je len vec názoru.
http://openenergymonitor.org/emon/
Neviem ci sa mam smiat alebo plakat.
Ale ako generator nahodnych cisel celkom dobre ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa rudko » 13 Mar 2015, 06:13

a co tak priamo prevodnik do toho pc?
btw pouzitie pc nie je uplne idealne. sa ti moze lahko stat ze sa ti to zrube a zostanes potme... :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

sakyxxx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 14 Sep 2008, 00:00
Vek: 30

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa sakyxxx » 13 Mar 2015, 17:06

Preto chcem svetla riesit cez dvojity vypinac ci ako to mam nazvat. Ze budem moct aj fyzicky vypnut svetlo aj cez system. To vsak chcem riesit neskor, nakolko elektroinstalacia v mojom byte mi to teraz nedovoluje... Primarne su led, zaluzie, ale preto myslim do buducna aby som svoj system vedel rozsirit o dalsie zariadenia... Preto najviac uvazujem nad arduino mega, avsak paci sa mi aj alternativa, ze kupim lacne cinske cudo aka arduino uno a cez to si potom naprogramujem vlastnu dosku s mega (atmega2560 alebo tak nejak)
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa Kurrur » 20 Apr 2015, 14:30

Sakyxxx tohle taky dělám ;) máme úplně stejnou myšlenku (jen ji ještě realizovat). Arduino použij jako klient, který se bude připojovat na server. Ten server můžeš použít třeba již zmiňovaná Raspberry Pi, ale osobně bych spíše šel do Banana pi který má lepší HW (nebo jíné nízkospotřebové ''PC''). Pokud by jsi chtěl tohle zabodovat např. do bytu 3+1 dal bych do každéhé místnosti jedno arduino UNO s ethernet shieldem a připojil je do modemu a následovně modem se serverem. A nebo si kup třeba Arduino Due má podstatně větší paměť než MEGA ale pokud by si chtěl na DUE číst a zapisovat na jednom pinu tak to oproti UNU nejde nevím jak je tu u MEGA. Jak si psal o dvojitém vypínači jistě si myslel schodišťový vypínač.
0

sakyxxx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 14 Sep 2008, 00:00
Vek: 30

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa sakyxxx » 31 Máj 2015, 23:31

No teraz si mi rozsiril myslienku :) Super, takto zapojit cez ethernet viac arduin to sa mi paci... Akoby zbernicove riesenie... Dvojity vypinac som myslel ano schodiskovy... Cize by to nebolo zavisle len na systeme, ale aj manualne by som mohol ovladat osvetlenie... Moja myslienka sa momentalne rozsiruje coraz viac a uz planujem a navrhujem aj dom, v ktorom to budem realizovat ...

EDIT: Teraz vsak rozmyslam, ze v kazdej miestnosti by som potom potreboval taku mensiu rozvodnu "skrinu"... ako to teda urobit? Celkovo momentalne riesim tie rozvody, ze ako ich co najefektivnejsie potiahnut...
0

alois

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa alois » 01 Jún 2015, 05:17

Ja sa na to pozriem z druhej strany mince:

1. Až na to, že svetlo ovládaš z hlavnej rozvodnej skrine silovým relé a žalúzie majú svoju logiku v zásobníku... Takže buď budeš mať v každej miestnosti podružný riadiaci blok a budeš musieť spätne ťahať ovládačky/komunikačnú linku, alebo si to s centrálneho miesta budeš ťahať káble na ovládanie. Ak budeš mať v každej miestnosti podomietkovú krabicu pre riadenie (samozrejme nezastavanú nábytkom), tak to nebude nič moc.

2. Nie je výhodnejšie uvažovať nad nízkoodberovým "PLC" a tam si to urobiť na kompletku?
Koľko W ti denne zožerie tvoja serverová stanica? Pokiaľ je postavená na báze PC železa a má minimálne jeden HDD?
200W x 24 hod = 4,80kW x 365 dní = 1752 kW
100W x 24 hod.= 2,40kW x 365 dní = 876 kW každý mesiac + 72kW na účte iba kvôli inteligencii, či blbosti?
15W x 24 hod = 0,36kW x 365 dní = 132 kW každý mesiac + 11kW to by sa dalo akceptovať.

3. Zabudni na server a rieš to všetko z jedného miesta. Alebo bezdrôtovo a nič nemusíš ťahať.

Ja som toto riešil (v jednoduchosti) známemu na rýchlo alarmovou ústredňou s 30 výstupmi 60 vstupmi a 20 časovačmi.
Viem, že dva v jednom nie je dobrá ani káva, ale dve veci za jedny peniaze. Samozrejme WEB komunikácia, Android appka a GSM komunikácia v cene hotového výrobku. Veľa komponentov bezdrôtovo a minimálna spotreba.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Jún 2015, 07:18

Asi trocha OT? ale stretol som sa aj s tym, ze niekto si namontoval inteligentny system, prvy mesiac ho to bavilo, hral s a s tym a potom uz stratil zmysel, bolo by vsetko nahraditelne par vypinacmi, jednym stmievacom a termoregulatorom. Osobne by som inteligentnu instalaciu nechcel (mozno by soms a bal ze bude chytrejsia jak ja :D ). Nemam rad prilis zlozite a prespekulovane veci. Ale to je samozrejme vec vkusu a nazoru.
Inak s arduinom som sa trocha hral, na ovladanie svetiel a podobnych veci sa to zdalo byt pouzitelne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa alois » 01 Jún 2015, 07:31

V živote platí rovnica: IQ systému x IQ majiteľa sa rovná konštantnému číslu....posledné 4 číslo rodného čísla majiteľa.

Pri bezbatériovom diaľkovom ovládaní žalúzií systém funguje na rozoznávanie syntaxu Slovenčiny: " žena - nemôžem pozerať TV, svieti mi do očí slnko..."
Zložitejšie systémy ovládania vedia aj slovom či graficky odpovedať: :butthead:

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa dxr » 01 Jún 2015, 09:12

spin90: tiez poznam tento pripad ale pri tej cene za ktoru sa to cele dodava to nedali prec lebo to bolo velmi drahe.
alois: ja to poznam trosku inak sucin inteligencie a krasy sa rovna konstante
a ked tak pozeram ze chcu RPI a + ETHduino = SmartHome ja by som sa bal vtom dome byvat (strasilo by tam)
proste bezpecnost toho systemu bude uplne uplne nikde... aka tam bude inteligencia spojenie so Smarfonom :D?
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

ealltech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 26 Okt 2016, 08:16

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa ealltech » 11 Nov 2016, 10:29

tak nějak.. raději bych šel do nějakého single board computer (RasberryPi, Graperain, CubieBoard atp)... sice nemá x desítek výstupů, ale na SPI připojíš jedno NRF24L01 a ostatními zařízeními si můžeš povídat bezdrátově a na to zapínání světel ti bude těch 30 klasických GPIO stačit...
0

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa ghost0007 » 17 Dec 2017, 18:15

nad tymto som rozmyslal aj ja ale vzhladom na nedostatok vedomosti , a casu som to zavrhol. Nakolko je potrebny urcity cast na nastudovanie si, a testovanie. Aby v tom dome fakt nestrasilo ako tu uz niekto pisal.
Co sa tyka vykonu a inych zalezitosti.
Mal som automaticke svetlo v izbe a jeho spinanie na zaklade vonkajsich okolnosti. Pohyboveho senzora- tam kde to bolo nevyhnutne, ked vstupim do izby a je tma , nad pracovnym stolom s manualny vypinacom aby som to vedel vypnut kedy ja chcem manual to auto mod .
Myslim si ze by to slo a osobne by som do toho netahal pocitace s OS aj ked som rozmyslal nad Raspberry.
Mojim cielom bolo spravit riadenie najprv svetla a informacnu tabulu. Na zaklade tychto dat keby som videl ze snimacne pracuju jak maju. Teplota, pohyb , svetlo ... neivem ci ma napada este nieco teraz. By som pokracoval dalej.
Mal som na plane "izbove nezavisle systemy" alebo ako by som to nazval a teda povedzme nejake arduino nano v mensiej krabicke ktore by informovalo hlavny PC ale robilo by lokalne rozhodnutia pokial by hlavny PC nepovedal inak alebo pokial by toto same nebolo vypnute -> manualnom mode - uplne obijst arduino.
Preco by som to takto riesil ? Z dovodu stability (niekto mi moze oponovat ze to nemusim nakodovat aj tak spravne atd ) a z dovodu aby som to nemusel pripajat povedzme na ethernet , alebo dokonca webove rozhranie atd. tento smer pri inteligentnych domacnostiach mi moc nevonia skor by som to bral ako uzavrety system nie aby mi v uvodzovkach svetlo objednalo pizzu.
Vyuzitelnost je tiez otazna - ci to ludi neonudi ale ano , v podstate je fajn ze si zapnem svetlo alebo sa zapne svetlo a zastru sa mi zaluzie pokial mam vacsiu presklennu plochu k ulici. A potom mozem prist k zaluziam a otvorit si ich manualne a iba na PC sa mi ukaze ze bol urobeny manualny zasah a mozem tuknut znovu na volbu AUTO alebo sipkami hore/dole/open/closed si nastavit podal seba.
Cisto moj pohlad na vec nakolko som sa o to urcity cas zaujmal. Teraz pouzivam len tie pohybove senzory a casovanie na vypnutie nad stolom a pri vchode. Ano, mate pravdu , toto ide spravit aj pomcou legrand alebi inych nastennych vypinacov.
0

palo399
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 24 Máj 2015, 22:08

Re: Smart home a arduino

Príspevok od používateľa palo399 » 19 Dec 2017, 23:52

Zdravím má niekto skúsenosti s https://www.teleduino.org/ ??? Odsielaní informáii do Arduina mi funguje to je jednoduché.... ale potreboval by som príjímať nejaké informácie z arduina ako napr. DHT11.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok