Arduino - snimac svetla, k regulacii

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa ghost0007 » 17 Dec 2017, 18:36

Zdravim,

rad by som poziadal o radu skusenejsich uzivatelov ktori uz maju otestovane spinanie zariadeni ci uz svetla zaluzii alebo cohokolvek vzhladom na svetelne podmienky.
Otestoval som dva alebo tri moduly k Arduinu plus pasivne suciastky a nedostal som sa k uspokojivemu vysledku.

K vysvetleniu:
Potrebujem zopinat svetlo na zaklade vonkajsich podmienok svetlo/tma hladam modul s primeranym rozsahom.
Neviem ci je mozne najst nieco - modul s vhodnou charakteristikou.
Problemom je zly rozsah suciastok alebo modulu ktory som si vybral. A to ze bud pri nizkom osvetleni mi hlasi uplnu tmu a nepomoze ani ked pridam nejaky offset hodnotu +/- alebo mu staci ze pri " uplnej tme" prejdem nad danym snimacom slabym svetelnym zdrojom a hned mi vyskoci analogova hodnota na 1023 cize ked na stmievaci nastavim co i len aby sa mi trochu rozsvietili halogenky ktore mam nad sebou hned mi hodnota z 0 vzlietne na povedzme 500 co je fakticky zle, lebo ked sa uplne rozvidnie aby som pokryl cely rozsah potreboval by som rozlisenie minimalne 2048. Cize bud sa obmedzim ze svetlo mi zapne uz za sera , kedy to nieje potrebne alebo mam plne svetelne podmienky znova pri sere.

Preto by som sa rad spytal o vase skusenosti. Pravdaze som pozeral moduly - ebay alebo pasivne suciastky. Pasivne suciastky neviem trafit a neviem ci potrebuju k svojej funkcnosti ine pasivne suciastky alebo nie.
Moduly som vyskusal ale mal som problem hore uvedeny. Mam zatial 2. Povacsine sa stretavam s tym ze najdem nejaky tutorial kde je ukazane ano funguje to ale autor sa uz nepozrie na dalsie aspekty. Napriklad ono to funguje aj s fotorezistorom. Pokial je tento vystaveny ucrcitemu ... osvetleniu ( lx pokial som sa trafil ) a ma urcitu dobu urcite vlastnosti. Podla charakteristiky.
Preto som sa skusil zamerat na moduly s fototranzistorom (predpokladam ze nieco podobne je pouzite aj ako stmievaci senzor v smartphonoch) ale tam som dospel k danemu problemu aktualne neviem ako ho vyriesit pripadne co pouzit. Preto som napisal sem.

Pouzitie. Vonkajsie osvetlenie, konkretne smart svetlo na bicykel - i-svetlo/powerbank/rucnabaterka . Cisto test, ziadne komercne riesenie. Ide mi o to skusit zohotovit danu vec, riesim aj design kedze som aj outdoorovy nadsenec a pride mi ze ten napad by bol fajn zrealizovat, spajkovat si to viem, naprogramovat tiez (Arduino alebo len samotny procesor ), vylacit na 3D tiez a aj otestovat. Avsak uz dlhsie sa neviem pohnut s touto vecou.

Dakujem.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa peterple » 18 Dec 2017, 18:54

Nejak sa nikto netrhá s odpoveďou. Ja to moc premakané nemám. Dosť dávno robil TI takéto senzory
http://www.csi3.com/homevis/light_sensor.pdf Celkovo boli 3 s rôznou citlivosťou. Tak som si vedel vybrať taký aký som potreboval. V dnešnej dobe dáš všetky tri, zmeriaš a vyberieš si ten ktorý má nejaký rozumný signál.
Ale TI to už nerobí a neviem komu to predali.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa lacog » 18 Dec 2017, 20:14

Ja som sa hral s BH1750. Na Ali je pod 1€ / modul. Cez I2C z neho dostaneš hodnotu v luxoch. V pohode nájdeš knižnice do Arduina.
Napájanie 3-5V
Úroveň svetla 1 - 65535 lx
Nejak sa tam prepínajú rozsahy / citlivosť
0
Naposledy upravil/-a lacog v 18 Dec 2017, 21:03, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa misocko » 18 Dec 2017, 20:23

sak daj kludne aj tri rozne snimace na rozne piny a pories programovo
0

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa ghost0007 » 19 Dec 2017, 19:58

Dakujem za odpoved pani.

Ano spominany modul z ktoreho viem vytiahnut hodnotu v LX som pozeral.
Do buducna - pri tomto projekte by som rad vynechal zapojenie SDA/SCL ... je mozne aj tak pouzit tento modul ?
Chcel som neskor minimalizovat a pokial by a nejednalo o nejake veci ktore by boli nutne na preprogramovanie tak by som rad pouzil iba ATiny85 tku. prip. iny. Uz som to skusal aj tymto sposobom a usetrilo to miesta.
Jedine s tym snimanim mam problem pravdepodobne zalezitost rozsahu daneho modulu.
Je mozne teda nejak zapojit tento modul - mam ho doma aj nejake dalsie, - SCL/SDA . Nic som nenasiel ohladom tohto online. - BH1750

Dakujem

* Peterple , skusim nieco pozriet ci najdem alternativu ...

dovolim si edit:
Peterple , nasiel som na ebay avsak tot je optoclen samotny ako pozeram aj vzhladom na datasheet. Slo to potom vpohode "skalibrovat" alebo rozsah sedel ?

- trochu sa cudujem ze v podstate nadejny je ten BH1750 len ... len tu na stoliku mam polozeny TEMT6000 - ktory som nevedel spravne pouzit a skusal som este - nsiel som niekde v tutorialoch 3DU33 fototranzistor ale bez nejakeho zasadneho uspechu ...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa peterple » 19 Dec 2017, 21:09

Ja som ho používal iba v režime svetlo/tma. Nejaká kalibrácia ma nezaujímala. Dával som to do exteriérových hodín s vysoko svietivými LED. Lebo v noci keď sa nestiahol jas tak to až oslepovalo. Cez deň to muselo ísť naplno aby to bolo dobre viditeľné aj za prudkého slnečného svetla. Takže som si pokusne našiel úroveň pri ktorej som prechádzal medzi denným a nočným režimom, plus nejakú hysteréziu.

Prečo sa ti nepáči I2C zbernica? Mne sa vôbec nechcelo stavať si vlastný snímač z nejakého foto prvku. To treba vedieť. No a TI to vedel. V podstate je to prevodník I/U s operákom lebo ten prúd je v ráde nanoA. Zmena citlivosti sa realizovala zmenou hodnoty odporu v spätnej väzbe (rádu MΩ). Ten BH1750 je to isté, plus je tam A/D prevodník a I2C rozhranie. Dnes by som použil to. Tá ATTiny85 predsa I2C vie. Pochybujem že nejaký vlastný senzor postavíš lepší a aj tak mu budeš musieť prepínať citlivosť tak pin aj tak neušetríš.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa ghost0007 » 20 Dec 2017, 19:50

Aha , hm nevedel som ze to iste viem spravit aj s attinyckom potom , v tom pripade nemam co riesit a pouzijem uz spominanu BH1750 . Preci tam si ze co a uvidim ako sa to bude spravat.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa lacog » 20 Dec 2017, 20:13

Ako mne príde použitie toho BH1750 ako najjednoduchšie. Jednak softvérovo ale aj hardvérovo (veď I2C je super). A v neposlednom rade cenovo. Máš to nakalibrované tak sa nemusíš zdržiavať ešte aj tým. Ale ak ti vyhovuje použiť nejaký fotoodpor / fotodiódu / fototranzistor tak prečo nie.
Na druhú stranu sú aj iné obvody - napríklad také čo ti po I2C pošlú hodoty RGB - tým pádom môžeš vyhodnocovať farbu svetla :lol:
Sú to poväčšine kombinované s detekciou priblíženia + gestá
0

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa ghost0007 » 22 Dec 2017, 14:35

Praveze nemam skusenosti s I2C ... Napriklad neviem co v pripade ze by som chcel pouzit viac snimacov fungujucich cez I2C ... preto sa snazim tomu mozno vlastnou nevedomostou vyhnut.
Cez I2C som mal pokial zapojene len casovy obvod a obvod SD karty aleto to bolo vzdy oddelene.

edit: ale toto mozem vyskusat cez dany senzor , som zvedavy na vysledok :-) nemala by to byt komplikovana vec. Uz som nasiel nejake kniznice na githube tak hadam teraz cez pracovne volno to dam dokopy aspon na stole :-) ..
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2566
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Dec 2017, 15:28

K I2C vám poviem toľko. Každé zariadenie má svoju 7bit adresu. Časť adresy je pevne daná zariadením, ale niektoré bity sú konfigurovateľné adresnými vývodmi IO zariadenia - to vám umožní pripojiť na jednu zbernicu viacej rovnakých zariadení. Pevne dané časti sa medzi typmi zariadení väčšinou líšia.
Adresa je vždy uvedená v datasheete, takže ešte pred kúpou si viete overiť, či nenastanú kolízie. Ak nie, je dobrá šanca že to pôjde.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa pablox » 22 Dec 2017, 15:41

Pouzi radšej ten BH1750, mám ho v meteostanici spolu s ďalšími i2c zariadeniami, vrátane detektora bleskov, vlhkomera a teplomera...najjednoduchšie riešenie, 4 vodicovy kábel a ideš :)
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa Kado » 22 Dec 2017, 15:43

BH1750 ma jeden hw pin na definiciu adresy pre i2c, takze na jednu i2c zbernicu mozes zavesit dva tieto IO
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa ghost0007 » 25 Dec 2017, 22:57

Vdaka pani,
vyskusal som to a funguje to. Pomocou kniznice k BH1750 .

Musel som si este pozriet aspon pre vlastnu zvedavost ako to funguje pride mi to ako SYN/ACK v sietach ... zjednoduseny ... Cize preto je asi mozne pouzit tolko zariadeni resp. IO. Hm to je fajn. Pokial su kniznice a nemusim to z toho dlabat rucne tak to je v celku ok.

Dakujem
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa peterple » 26 Dec 2017, 23:34

Oh, a keby si "knižnicu" k tomu snímaču nenašiel, potom čo? I2C je niečo ako veľká násobilka pre dizajnéra zapojení s MCU. To je sieť o 127 uzloch ktorá bola funkčná v dobe keď o eternete/internete na slovensku nikto ani nepočul (1980). Philips to vymyslel výborne. Multimastrová bezkolízna prioritná zbernica v rozsahu jedného prístroja. Pritom potrebuješ ako programátor poznať iba pár funkcií a môžeš riadiť čokoľvek. Do toho sa oplatí investovať čas a vzdelať sa o tom ako to funguje. Už je to tu 40 rokov a myslím si že to tu ďalších 40 rokov ešte bude.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

ghost0007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 20:32

Re: Arduino - snimac svetla, k regulacii

Príspevok od používateľa ghost0007 » 27 Dec 2017, 11:21

Keby nebola kniznica ? no behal by som do kruhu a ukazoval znamenie Aard. No co ti poviem. Proste som sa predtym nestretol s I2C nikde som ho nepouzil - teda pouzil,ale nemusel som riesit povedzme zapojenie 2 a viac modulov s I2C. Mozna z nevedomosti, hluposti alebo ze som nevedel co k tomu treba alebo ze ma vobec nenapadlo ci to bude neskor pouzitelne na cisto Atmege. Povacsine ked si das vyhladat dimming alebo light sensor arduino tak ti aj tak najde pouzitim fotorezistora maximalne fototranzistora. Potom som sa rozhodol hladat moduly k arduinu na ebay nasiel som nejake ktore mali VIN OUT a GND tie bez uspechu nahodne som natrafil na ten BH ale na to som pozeral a nerozumel tomu. Tak som to preskocil a hladal ine.

Nasledne ked ma tvoji kolegovia na fore odporucili ze by som to mal zvazit tak som si pozrel ako to funguje a tiez som si pozrel aj kniznicu. Pravdepodobne by som to vedel spravit aj bez toho step by step podla nejakeho tutorialu alebo cohosi. Ale nechce sa mi ked mam kniznicu na dostupne moduly. Dokonca som nasiel aj moduly ktore maju v sebe viacero senzorov - a to len popri vyhladavani info o I2C normalne by ma to tiez nenapadlo ze bude nejaky obvod ktory obsahuje viac senzorov v sebe.
Takze tak.

edit: Proste niekedy cloveka nenapadne vsetko co a ako hladat alebo moze mat iny , nespravny pohlad na vec a bohuzial som predtym hladal asi zle, nespravne. Takto ked sa clovek spyta tak aspon vie co ma hladat. Teraz uz aj do buducna budem rozmyslat len nad takymto riesenim.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok