Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa zen » 19 Dec 2017, 10:50

Zrealizoval som toto schema:
PARASITE.JPG
Na stole s dvoma chips mi to fungovalo vyborne. Problem nastal, ked som to instaloval "do terenu", styl:

- z osmi chips som detectoval casto 7, niekedy len 5
- najednou jeden chip nenacitaval teplotu
- skoro hodinu chip 3 a 4 merali stejnu teplotu, aj ked rozdiel mal byt 20 stupnov
- nacitana telota -127 alebo 85, ciry nezmysel

Teraz som to znova nainstaloval, zatial len 4 chips, funguje to. Cirou nahodou som cital na internete: "bolo treba znizit odpor". Zial, ziadne podrobnosti.

Je na to nejaky vzorec? Tolko a tolko chips, tolko a tolko metru dratu...
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Dec 2017, 10:55

Odhadom. Ja som na wemos D1 musel znizit zo 4k7 na 2k2 aby mi to chodilo na stole stabilne. A chodi to ok aj v terene. Skus 4k7 znizit najskor na 3k3 - tym nic neskazis a ked to nepojde, tak idealne trimer a skusat. Potom dat odpor nizsi, pre istotu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Dec 2017, 10:57

Ja som kedysi mal 20ks zapojených na 4k7 a fungovalo to úplne v pohode. Samozrejme testovanie na cca 0,5m kábli. Z toho usudzujem, že tvoj problém bude v niečom inom.
Nekupoval si ich na ebay?
Odpor sa neznižuje ani tak kvôli počte senzorov, ale kvôli dĺžke kábla. Na internete sa dá nájsť napr. 1-Wire-Design Guide v1.0.pdf, odporúčam prečítať a samozrejme Maxim na svojich stránkach má nejakú dokumentáciu.
0
Naposledy upravil/-a budvar10 v 19 Dec 2017, 11:01, upravené celkom 1 krát.

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa joži » 19 Dec 2017, 11:00

z vlastnej skusenosti možem povedať že z dlžkou kabla narastá problem zo spravnym načítaním z čidla v klasickom režime nie to ešte s parazitzným napajaním...
maximalne mam otestované 100m vedenie k čidlu ale zo zapojením " slew control" , z klasickým zapojením tak do 20m max, aj to za určitých podienok. Osobne by som parazitné napajanie neriešil hlavne pre jeho nevýhody a nizku odolnosť rušenia....
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Dec 2017, 11:06

Ja mám senzory aj na kábloch vysoko cez 20m (STP) bez problémov a dokonca s odporom 5k0.

Môžeš kľudne vyskúšať aj 2k7 - 1k2.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Dec 2017, 12:37

budvar10 napísal:Ja som kedysi mal 20ks zapojených na 4k7 a fungovalo to úplne v pohode. Samozrejme testovanie na cca 0,5m kábli. Z toho usudzujem, že tvoj problém bude v niečom inom.
Ono existuje uz vela druhov arduina, mne tiez pro/mini fungovalo 100% aj na 10m kabli (5 snimacov) bez problemov, ale ked to zapojil na wemos, tak to ukazovalo o 10 az 20 stupnov inu teplotu, pripadne chybu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa pablox » 19 Dec 2017, 12:46

Ja som mal pri parazitom napájani problém aj na 2metre -problem bol v kabli, mal som netienenu dvojlinku...po výmene za tieneny kábel používaný v audio mi to fungovalo :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Dec 2017, 13:56

pablox: ja to parazitne taham cez krutenu dvojlinku - jeden par z tp kabla
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Dec 2017, 15:06

Wemos ma 3.3V, nie? To by som dal menší odpor.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Dec 2017, 17:11

budvar10: ano, rovnako ako aj arduino pro/mini existuje v 3.3V verzii, kde to bezi v pohode na 4k7. Asi maju iny pull-up rezistor, a preto to vo wemos nefunguje korektne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Dec 2017, 21:21

Na stole s dvoma chips mi to fungovalo vyborne. Problem nastal, ked som to instaloval "do terenu", styl:

- z osmi chips som detectoval casto 7, niekedy len 5
- najednou jeden chip nenacitaval teplotu
- skoro hodinu chip 3 a 4 merali stejnu teplotu, aj ked rozdiel mal byt 20 stupnov
- nacitana telota -127 alebo 85, ciry nezmysel

Teraz som to znova nainstaloval, zatial len 4 chips, funguje to. Cirou nahodou som cital na internete: "bolo treba znizit odpor". Zial, ziadne podrobnosti.
zen,

Ty stracas pravdepodobne bity ci uz tie co posielas do snimaca alebo tie co prijimas zo snimaca. Robis tam kontrolu CRC?
Nespomenul si ake mas dlhe vedenie v terene a ako mas zapojene odbocky na snimace. Mozno si prekrocil max dlzku vedenia. Ak nie tak problem moze byt v tom, ze mas tesne casovanie signalu a moze byt tiez signal zdeformovany vplyvom dlheho vedenia.

Ako uz bolo spomenute skus znizit ten odpor na 3k3 a to dlhe vedenie v terene vymen za skrutenu dvojlinku ak to nie je skrutena dvojlinka.
Trosku profesionalnejsi pristup by bol keby si signaly posielane do snimacov nameral osciloskopom na snimacoch a prijimany signal zo snimacov meral pri master zariadeni a porovnal s casovanim z katalogu.

To ti hned ukaze kde je problem a mozes to adekvatne opravit. Napriklad tym znizenim odporu a dvojlinkou (porovnas signaly pred a po tom a uvidis ci nastala zmena) alebo upravis casovanie Master zariadenia ak je moc tesne. Nakolko casovanie od snimacov sa neda upravit, budes aj tak limitovany urcitou dlzkou vedenia (vid katalog, alebo Aplication note dokument)

Daj potom vediet, cim to bolo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa zen » 20 Dec 2017, 11:42

romiadam napísal: Ak nie tak problem moze byt v tom, ze mas tesne casovanie signalu
O signal sa nestaram, program je na 95% skopirovany z manualu:

Kód: Vybrať všetko

// unzipped Dallas  to \winapps\system\arduino\libraries
// unzipped OneWire to \winapps\system\arduino\libraries
// caution: there are buggy versions
// IDE install (Documents and Settings did not work)
// in ...\Arduino\libraries\DallasTemperature\DallasTemperature.cpp
// replaced #include "WConstants.h")
// with     #include "Arduino.h"

#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>
#define ONE_WIRE_BUS 10             // Green wire
OneWire ds(10);
OneWire oneWire(ONE_WIRE_BUS);      // Setup oneWire to communicate with any OneWire device
DallasTemperature sensors(&oneWire);// Pass oneWire reference to Dallas Temperature
int NumberOfDevices=0;
//-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#
void elapsed() {
  //nepotrebne
  Serial.println('');
}
//-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#
void getDeviceAddress(void) {
  Serial.print("Starting detection of DB18B20 addresses.");
  byte i;
  byte addr[8];
  while(ds.search(addr)) {
    Serial.print("\n\rFound at address: ");
    for( i = 0; i < 8; i++) {
      if (addr[i] < 16) {
        Serial.print('0');
      }
      // print each byte in the address array in hex format
      Serial.print(addr[i], HEX);
      if (i < 7) {
        Serial.print(" ");
      }
    }
    // a check to make sure that what we read is correct.
    if ( OneWire::crc8( addr, 7) != addr[7]) {
        Serial.print("CRC is not valid!\n");
        return;
    }
  }
  ds.reset_search();
  Serial.println("\n\r\n\rFinished");
  return;
}
//-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#
void setup(void){
  Serial.begin(9600);
  sensors.begin();  // Start up the library
  getDeviceAddress();
  NumberOfDevices=sensors.getDeviceCount();
}
//-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#
void loop(void) {
  // sensors.requestTemperatures() = global temperature request
  // to all devices on the bus
  sensors.requestTemperatures();
  for(int i1=0;i1<NumberOfDevices;++i1) {
    float cels=-127;
    int i2=9;
    while (cels<-126 && i2-->0) {
      //zde som zkusal delay, nepomohlo
      cels=sensors.getTempCByIndex(i1);
    }
    Serial.print(cels);
    Serial.print(",");
  }
  elapsed();
}
//-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#-----#
romiadam napísal: dlhe vedenie v terene vymen za skrutenu dvojlinku ak to nie je skrutena dvojlinka.
Tak tade nechapem...

1-wire-zbernica-t45004.html
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Dec 2017, 23:29

Čo nechapes?
6 Nov 2016 som tiež nevedel čo použiť na dlhšie vedenie, tak som sa tu spýtal na fóre čo tu členovia fora majú overene. Nakoniec som moju dĺžku zminimalizoval na 5m a tam mi fungovala aj skrutena dvojlinka aj neskrutena dvojlinka (klasické snímačove káble O priemere 6mm trojvodicove, + - a Data. Na tú vzdialenosť mi to beží spilahlivo. Žiadne vypadky.

My sme sa tu doteraz nedozvedeli akú ty máš dĺžku vedenia. Či sa tu bavíme o 5m alebo 15m alebo 30m alebo viac?
A taktiež si nám tu nenapísal aky kábel pouzivas. Tak ako ti máme poradit? A tvoja reakcia na našu snahú sú tri slova "Tak tade nechapem"

Už má nebaví radiť hypoteticky.

Napíš akú dvoj linku tam používaš A nakreslí ako máš zapojené tie snímače na dvojlinke nech vidíme či tam máš aj vetvove odbocky a pod. Však ani nevieme ako tých 8 snímačov máš zapojenych.
Na stránke dallasu je aj dokument ktorý popisuje odporúčané zapojenie viac snimacov, preto sa pýtam ako to máš pozapajane.

A už tu máš V tejto téme všetky informácie ktoré potrebuješ pre vyriešenie tvojho problemu. Takže čisto teoreticky už nepotrebuješ poradit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa mac26 » 22 Dec 2017, 06:37

Pokial viem, pocas prevodu teploty spotreba senzorov stupne a treba ich na ten cas napajat bud cez nejaky tranzistor alebo nastavit pin ako vystup a na 1.
Nic take som v tom tvojom programe nevidel, alebo to robi ta kniznica sama?
0

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa gfox » 22 Dec 2017, 09:06

Obrázok z datasheetu
Prílohy
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa zen » 27 Dec 2017, 15:12

romiadam napísal:Čo nechapes?
V prispevku 1-wire-zbernica-t45004.html sa pise: Krútený pár sieťového kábla údajne nie je najlepšie riešenie a ty mi poradis vedenie v terene vymen za skrutenu dvojlinku ak to nie je skrutena dvojlinka. (Hadam, ze tie draty na pevnu telefonnu linku co pouzivam su o vela lepsie.) Nechapem, ze nechapes, ze nechapem.

Breadboard mam zrobeny tak, aby tam bolo co najmenej dratiku. Zistil som, ze vymenit odpor za potenciometr znamena vse prerobit, do cehoz sa mi moc nechce. Nasel som si vyhovorku: natahnem este dalsi drat (ten nejdlhsi) a potom uvidim rozdiel az znizim odpor. Predlzil som USB kabel cimz som zkratil 3 metre ku Dallas; sem tam som ucvakol par cm. Dostal som sa circa z 20 na 15 metru. Teraz mam zapojenych 5 Dallas, s tim vystacim, tie 3 zbyvajuci ani tak potrebne nie su.

Fungovalo to 24 hodin bez chybicky. Vytahol som zo zasuvky kabel, co napaja pumpy do podlahovky, 5 chyb. Kabel zpet, dalsich 5 chyb. Vypol som istice na cirkular, dalsich 5 chyb. Ocakaval som, ze problemy nastanu dnes, ak sused spusti sustruh, vrtacku, zvaracku... Zda sa ze nerobi, pristi kapitola po Novom roku.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa budvar10 » 27 Dec 2017, 15:18

V prispevku 1-wire-zb ... 45004.html sa pise: Krútený pár sieťového kábla údajne nie je najlepšie riešenie a ty mi poradis vedenie v terene vymen za skrutenu dvojlinku ak to nie je skrutena dvojlinka. (Hadam, ze tie draty na pevnu telefonnu linku co pouzivam su o vela lepsie.) Nechapem, ze nechapes, ze nechapem.
To som napísal ja. Čítal som to v tom dokumente a aj na iných internetových stránkach. Lepšie je vraj použiť obyčajný telefónny kábel.
Avšak, veľa ľudí, vrátane mňa, používa normálny STP kábel. Mne to chodí na dosť veľké vzdialenosti a bez nejakých problémov.
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa zen » 27 Dec 2017, 15:27

budvar10 napísal:To som napísal ja.
Co si pisal ty, beriem. (Uvazujem, ze ak by to nebolo spravne, ktosi by odporoval.) Co neberem je, co pisal romiadam: ked to ako tako funguje, tak to mam pouzit.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa kamilko » 27 Dec 2017, 18:13

Bud pouzi budic zbernice 1wire, alebo muprav program tak aby sa zbernica nabijala na tvrdo log1. A nie pullupom. Obavam sa ze na arduine to asi nepojde kedze ten ovlada vystupy odbuka do buka.
Tak ze budic i2c na 1w bude riesenim.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Na kolko znizit odpor ku Dallas DS18B20

Príspevok od používateľa peterple » 27 Dec 2017, 19:25

Riešenie problému nie je v nejakej jednoduchej úprave hodnoty odporu. Toto je zase pekný príklad toho ako arduinista došiel na hranicu za ktorú sa ťažko dostať, pretože riešenie ktoré okopíroval je funkčné na stole. On sa teraz snaží ho používať bez toho aby mu rozumel ďaleko za hranicami spoľahlivej funkcie. Nevie čo sú vedenia, elektromag. rušenie a ako to lezie do zariadenia a čo sa proti tomu dá robiť. Dokonca nevie ani upraviť ten program čo robí tú komunikáciu ktorému vôbec nerozumie. Ja si myslím že rada v tomto prípade je úplne zbytočná. Doteraz tu ani nevieme akú má topológiu. Pravdepodobne ani nemá možnosť merania čo sa na vedení deje. Takže je to ako keby sa slepý vybral teraz do lesa na jahody.

https://www.maximintegrated.com/en/app- ... mvp/id/126
https://www.maximintegrated.com/en/app- ... vp/id/4206
https://www.maximintegrated.com/en/app- ... mvp/id/148

Zaujímavá je tiež debata nad tým či krútená dvojlinka alebo nie. Pravda je že v tomto prípade jej prínos je diskutabilný. Na jednej strane mierne (signál je unipolárny, nie bipolárny ako pri RS485 alebo ethernete) znižuje dopad vonkajšieho rušenia. Na druhej strane zvyšuje kapacitu vedenia.
Treba si uvedomiť že aj 5m kábla pripojeného napriamo na vstup MCU môže spôsobovať veľké problémy za určitých okolností.

Upraviť program na arduíne samozrejme ide, ale treba to vedieť. Výstupy sa neovládajú od buka do buka, ale tak ako im velí ten čo to programuje. Ten ale zvyčajne nevie čo činí.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok