PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Odkážte nám čo by ste chceli zlepšiť na našej stránke

Moderátori: zawin, Moderátori

alois

PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa alois » 05 Máj 2018, 05:57

Keby som nebol slušne vychovaný a nechcel by som porušiť pravidlá tohto fóra, tak napíšem:" kurva kedy konečne niekoho napadne napísať pravidlo o radení k téme tak, že NESMIE porušiť STN/EN či ISO???"

posledný aktívny prípad napr.: .......preznač zelenožltý na čierny izolačkou......


To, že sa prevádzkovateľ fóra písomne zriekne akejkoľvek zodpovednosti za to, čo sa môže stať, tak to je iba alibizmus a amaterizmus. Odbornosť fóra klesá na úroveň materskej škôlky.....

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Máj 2018, 11:14

Ivan, ono je ťažko reagovať, keď čokoľvek považuješ za alibizmus :)

Ale sme rozumní ľudia, tak prispejem do debaty argumentom:

1. Toto fórum je verejné. Vstup na fórum nie je podmienený dosiahnutým vzdelaním, ani vlastníctvom prístupu k normám.
2. Toto fórum je určené pre široké spektrum ľudí s rôznym zameraním od elektroinštalácie obytného objektu až po zložitú digitálnu techniku. Aplikujeme úplne jednoduchý príklad s Tebou a mnou - Ty si platíš prístup k normám ohľadom EZS, kamerových systémov a inštalácií, kdežto ja nemám ani jeden prístup k norme okolo EZS, pretože ich nerobím, za to mám dosť noriem pre stroje a je tam veľa vecí iných.
3. Nikdy nijako neprikážeš ľuďom, aby dodržiavali normy. Sám dobre vieš, že s tým majú problém už samotní elektrikári - ruku na srdce, ešte sa Ti nestalo, že by si opravoval po niekom dodrbanú elektriku? Určite aspoň raz za svoj život áno! Keby sme mali kontrolovať všetky tieto príspevky, museli by sme ich schvalovať pred zverejnením a samozrejme by sme museli mať prístup k všetkým normám, aby sme mohli vyjadrenia preveriť.
4. Z bodu 3. vyplýva, že by nás na počet prispievateľov muselo byť viac a celá taká kontrola by bola nákladná, nikto by to nerobil zadarmo. Veď skús prečesávať fórum vo voľnom čase a pošli mi linky, kde je nejaké nesprávne tvrdenie porušujúce ISO/EN/DIN/STN... Po chvíli zistíš sám, že sa dostávaš k nekonečnému toku dát, ktoré musíš spracovať a to proste nestíhaš.

Úplne najzásadnejší bod bude ale piaty. A ten je, že každý zásah do VTZE smie vykonávať iba osoba s príslušnou kvalifikáciou. Toto je dané vyhláškou č. 508/2009 blá blá (Tebe to písať zďaleka nemusím, lebo to vieš). To, že cukrár poradí murárovi, aby preznačil žltozelený teda nič neznamená, ten murár to robí na vlastnú zodpovednosť a ak sa niečo stane, on bude zodpovedať pred príslušným orgánom za svoje činy, za ktoré bude aj patrične potrestaný. A každý, ktorý si to prečíta a vykoná tak, je za svoje činy zodpovedný pred zákonom.

Jediná cesta z tohoto kruhu je práve zbavenie sa zodpovednosti za činy druhých. Server svetelektro nemá žiadne poverenie príslušného štátneho orgánu na dohľad nad správnosťou príspevkov, ani ich možných následkov. Toto nám proste nenáleží.

Ak by si chcel byť správny, musel by si začať už od médií, aby nám predkladali pravdivé informácie o dianí vo svete. Ani oni nenesú žiadnu zodpovednosť za prehlásenia a vyhlásenia, ktoré publikujú akoukoľvek formou (masmédiá vrátane internetu). Aj tu platí, že akákoľvek dezinformácia môže byť rovnako nebezpečná, ako preznačený PE vodič.


Keďže chápem, kam tým mieriš, môžeš spracovať nejakú analýzu a plán, ako predchádzať publikovaniu podobných nezmyslov a porušení platných noriem. Tvoja práca musí zahŕňať postupy od identifikácie dezinformácie alebo porušenia noriem až po koncové riešenie odstránením príspevku a sankciovaním prispievateľa. Prácu mi zašli na mail info@etservis.sk, ja si ju prečítam a prednesiem administrátorovi webu. Ber ale na vedomie, že moderujeme toto fórum len traja a ani pre jedného to neznamená prácu na plný úväzok, pretože všetci pracujeme inde, kde venujeme "prime time". Moderovanie fóra je dobročinnosť, neberieme za to peniaze a ani sa to pre nás nemôže stať prácou na plný úväzok.


Teším sa na pripomienky. Ľuboš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Arzén
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 04 Mar 2009, 00:00
Vek: 36

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Arzén » 05 Máj 2018, 12:24

Komu sa nepáči na tomto fóre, môže kedykoľvek odísť.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Máj 2018, 13:22

Stačilo by neakym spôsobom dať príslušným užívateľom označenie k nickname, že je odborník V tom A tom....napr. revízny technik, prax 10 rokov (požiadal by o to u adminov) A potom pýtajúci užívateľ by hneď vedel koho rady sú odborné A koho sú typu (jedna babka povedala - jeden chlapík v krčme tvrdil...).

Ale celkovo to Drakoush pekne pipisal, takže nič netreba menit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Máj 2018, 13:38

Romi, lenže ako dokážeš, že ten človek je naozaj tým, kým je a že disponuje osvedčením takým, ako uvádza?

Príde murár, povie, že je jadrový fyzik a sme tam, kde teraz.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Máj 2018, 13:42

Romiadam v profile si vieš zakliknúť aký paragraf máš v zmysle vyhlášky. Ale ako to odkontroluješ či si dotyčný pravdivo vyplnil profil?
Ja pokiaľ viem, vždy sa snažím dať aj odvolávku na normu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Máj 2018, 18:01

No to je pravda, ale snáď nebude niekto klamať v takomto pripade. Ved by z toho nič nemal. Však sú to rady zadarmo. Nikto mu neplatí za tie rady.
Alebo som priveľký optimista ohľadom čestnosti ludi?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Máj 2018, 18:16

Optimista, alebo naivka (neber to ako urážku!) :)

Niektorí jedinci majú potrebu klamať, hoci im to neprináša okrem "dobrého" pocitu nič. Už neraz sme boli svedkami toho, že sa niekto na fóre prikrášlil.

Mimo iné z toho môže mať napr. rešpekt, uznanie a pod.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Máj 2018, 18:23

Romiadam, tvoja pripomienka je technicky velmi obtiazna, nakolko by bolo nutne prepisat plno tabuliek v databaze. Kazdy uzivatel ma ovsem dostupnu volbu kvalifikacie priamo vo svojom profile, ako bolo spomenute vyssie, kto chce, ten ju vyuzije, kto nie tak ju necha tak - nieje to povinna polozka. Treba preto brat v zretel, ze je tu aj plno nadsencov pre elektroniku - teda nie studovanych odbornikov, ktory maju tak isto slobodny pristup k informaciam. Pokial sa takyto nadsenec drzi urcitych rozumnych medziach a nezasahuje do veci na ktore nema patricne vedomosti, ci kvalifikaciu, tak je dobre. Forum ma byt otvorene si myslim kazdemu zaujemcovi e elektro vo vseobecnosti, nakolko podmienovat pristup k strankam iba na slovo vzatyym odbornikom s preukazatelnym vzdelanim, by pravdepodobne viedlo k postupnemu upadku fora po jeho odbornej a aj obsahovej stranke. Kazdy by mal vediet, do coho sa moze a do coho sa nemoze pustat - zodpovednost je na kazdom z nas. Ja som tiez iba nadsenec a radsej si dam poradit, jak mam nieco dobabrat, alebo nebodaj nieco ine, horsie, ale myslim si, ze pokial clovek potrebuje raz za rok vymenit vypinac a da si pozor, tak sa zaobide bez paragrafov. Aj ked cert nikdy nespi. Dufam, ze som nikoho svojim prispevkom nepohorsil a nenahneval... je to iba moj nazor :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa martin knocik » 05 Máj 2018, 19:34

kurva kedy konečne niekoho napadne napísať pravidlo o radení k téme tak, že NESMIE porušiť STN/EN či ISO???"
Možno vtedy keď budú STN/EN ISO verejne dostupné za rozumnú cenu aj pre jednotlivca - amatéra na nekomerčné ( == amatérske, voľnočasové) používanie (stačilo by aj zverejňovať staré už 5-10 ročné normy aspoň ako taký základ pre amatérov). Prečo si môžem volne stiahnuť normy napríklad o Wifi komunikácii (volás sa to RFC, je to volne dostupné tu https://tools.ietf.org/html/rfc5416) ale normy o tom že nemožem si preznačiť žltozelený na čierny sú pod prísnym utajením ?

Ale tak prachy sú vždy až na prvom mieste, podstatné je zachovať teplé miestečká prekladačov zahraničných noriem do slovenského jazyka. ).( Nech žije sektársky prístup a veľká lóža normalizátorov.

Finančne nedostupné normy spolu so slovenským mizerným vzdelávacím systémom vytvárajú fakt nebezpečnú kombináciu. :potlesk: :potlesk: :potlesk:
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Máj 2018, 20:59

financne nedostupna norma je jedna vec a srobovak v ruke je druha vec...
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

alois

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa alois » 09 Máj 2018, 07:36

Arzén: ....Komu sa nepáči na tomto fóre, môže kedykoľvek odísť...... Omyl, prečítaj si "pravidlá" a zistíš že kedykoľvek a ani dobrovoľne NIE. Musíš o to demokraticky požiadať. Bude ti zrušený prístup, ale nikdy sa nedozvieš čo a ako dlho bude o tebe archivované. A hlavne kde. (do 25.5.2018 - potom sa situácia zmení)

Marek1975: ....Treba preto brat v zretel, ze je tu aj plno nadsencov pre elektroniku - teda nie studovanych odbornikov..... Nadšenec pre elektroniku O.K. Ale práca na NN a VN nepozná nadšencov. Skladaj si Arduino, či iné, programuj, rob si s napätím v bezpečnom rozsahu ako nadšenec čo chceš. Ale sú tu témy ako ohradníky VN, paralyzátor, klasika NN rozvody a to už nie je nadšenec, aj keď to robí pre seba.

martin knocik: Celý svet má platené EN a ISO normy. Oborové normy ako banské, železničiarske a.t.ď. tiež nie sú zdarma. Podnikové normy sú vo väčšine zdarma, lebo s nimi ako nadšenec nič nepodnikneš. To čo ty uvádzaš, nie je EN, ISO norma a je to tiež užšie špecializovaná časť. Ten, čo má par.21 a viac MUSÍ poznať základy, aby vedel čo a ako. Z noriem sa NEDÁ nič priamo naučiť, pokiaľ nevieš, kde to máš hľadať. Finančne nedostupná norma neexistuje. Firma si ju dá do nákladov k projektu. A nadšencovi je nanič. Ten nech si kúpi finančne dostupné knihy (napr. Meravý a spol.) a naučí sa základy z nich. A až tam nájde reálne odkazy na normy, ktoré si má vyhľadať.


Na podnet Arzéna, toto bol môj posledný príspevok.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa Merak » 09 Máj 2018, 09:40

čo sa týka noriem, dajú sa za malý poplatok (fakt malý) pozrieť priamo v SÚTN
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: PRAVIDLÁ A ICH VÝZNAM.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Máj 2018, 11:17

Merak napísal:Romiadam v profile si vieš zakliknúť aký paragraf máš v zmysle vyhlášky. Ale ako to odkontroluješ či si dotyčný pravdivo vyplnil profil?
Inspirovat sa da napr. na elektrika. tam ti to musia potvrdit min. 2 clenovia, ze ta poznaju a skutocne mas dany paragraf, alebo osvedcenie. lenze tu mi to pride zbytocne, toto povazujem za hobby stranku a nie seriozny portal.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď