SPAM spojený so SE

Odkážte nám čo by ste chceli zlepšiť na našej stránke

Moderátori: zawin, Moderátori

cthulhu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 442
Dátum registrácie: 18 Máj 2015, 12:51

SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa cthulhu » 25 Júl 2018, 07:23

Zdravím všetkých zainteresovaných.

Toto (viď príloha) mi dnes prišlo na mail a odkazuje to na svetelektro.com
Len ma zaujíma, či to prišlo viacerým.

Ak hej, vyvstáva otázka na vedenie ohľadom zabezpečenia fóra.
Prišlo k náhodnému výberu mail. adries z profilov, alebo sa niekto dostal ku db fóra, na ktorej sú uložené osobné údaje?
V tom prípade ma zajíma, ako je zabezpečené fórum ohľadom takýchto únikov, detto keď už to máme nejaké to GDPR a podobne.

Vďaka za akúkoľvek info.
Prílohy
screen_spam.png
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa rudko » 25 Júl 2018, 11:00

hlasim ze mne nic take neprislo
ale nakolko mas pod avatarom button mailto tak dostat sa k mailu nieje velky problem aj jednoduchym botom, alebo aj osobne
Prílohy
2018-07-25 11_02_12-view-source_https___svetelektro.com_modules.php_name=Forums&file=viewtopic&f=5&t.png
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Júl 2018, 13:16

Mne tiež , nič neprišlo , ale stalo sa mi že občas chodil SPAM a odvolával sa na O2 ! No po kontaktovaní operátora som dostal odpoveď , že oni s tým nič nemajú a že ich to mrzí ale nemôžu za to . . .
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa Merak » 25 Júl 2018, 15:42

Ja som tiež nikdy nič také nedostal.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Júl 2018, 16:29

cthulhu: Toto fórum už pri prvom kontakte pri prihlasovaní sa a registrácii porušuje GDPR vo viacerých bodoch... podobné Emaily z X.Z@Gmail s cenovými ponukami chodia častejšie.

Ak ťa to zaujíma, tak musíš poslať žiadosť prevádzkovateľovi. Tá je uverejnená na jeho webe. Ak nie, ty máš smolu a on menej starostí.
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 25 Júl 2018, 19:29, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Júl 2018, 16:52

technikus110: a vies napisat aj konkretne co porusuje? Kazdy sa dnes len ohana GDPR, ale malokto vie o co tam presne ide a ake su pravidla.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa Merak » 25 Júl 2018, 18:13

technikus110 napísal:cthulhu: Toto fórum už pri prvom kontakte pri prihlasovaní sa a registrácii porušuje GDPR vo viacerých bodoch... podobné Emaily z X.Z@Gmail s cenovými ponukami chodia častejšie.
zjavne ti to neprekáža, ináč by si sa sem asi neregistroval

P.S.: aj mňa by zaujímalo, čo je porušované
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Júl 2018, 18:35

Merak: ....aj mňa by zaujímalo, čo je porušované...
Treba sa opýtať človeka čo je nahlásený prevádzkovateľom tohto webu na UOOU, ako osoba zastávajúca funkciu DPO v zmysle zákona 18/2018 Z.z. Malo tak byť urobené do 25.5.2018.


Okrem toho moderátor tu vždy tvrdí, že to tu iba usmerňuje, ale nemá za nič zodpovednosť. Takže na výkon tejto funkcie sa sankcie nedajú uplatniť. Žiaden strach, pokuta nebude.
Možno že som sa sem prihlásil iba preto, aby som vedel či a čo sa tu porušuje.

pocitujlasku:

1. V prihlasovacom formulári chýbajú informácie o zbere dát (IP, MAC, MT, Email, web, čas komunikácie)
2. V prihlasovacom formulári chýba možnosť voľby nesúhlasím/súhlasím so zberom a archiváciou osobných údajov. ( V pravidlách je bla/bla, ale to sú pravidlá skupiny, nie vyhlásenie k zákonu a GDPR!)
3. V prihlasovacom formulári nie je určenie veku (nad 18 rokov) ináč podľa GDPR MUSÍ urobiť registráciu za osobu mladšiu ako 18 rokov jej zákonný zástupca v niektorých prípadoch.
4. V prihlasovacom formulári chýba povinné poučenie pre dotknuté osoby, možnosť zrušenia súhlasu a.t.ď.
5. Na webe chýba formulár pre žiadosť o odvolanie súhlasu dotknutej osoby v zmysle GDPR.
6. Na webe chýba informácia o osobe/spoločnosti vykonávajúcu funkciu DPO pre prevádzkovateľa webu a jeho priamy kontakt. (Email, alebo MT, či web)
7. Informácia o postúpení osobných údajov tretej strane.

Okrem toho, ak si skupina určí JASNÉ pravidlá, tak nový prihlasujúci člen musí s týmito pravidlami vopred súhlasiť. Tak ako keď inštaluješ software, odklepávaš, že súhlasíš s licenčnými, či prevádzkovými pravidlami a.t.ď.

Mám pokračovať, alebo Vám moderátorom to na začiatok stačí?

Moderátori tu nie sú schopní dať pravidlá fóra do jasnej formulácie už dlhšiu dobu, nie to donútiť prevádzkovateľa urobiť si poriadok na webe s tým, čo mu GDPR a následne zákon prikazuje. A ako som povedal, vy moderátori nenesiete za to žiadnu zodpovednosť.
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 25 Júl 2018, 19:20, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa Merak » 25 Júl 2018, 18:48

Marcel mám pokračovať, alebo Vám moderátorom to na začiatok stačí?
- len pokračuj

Moderátori tu nie sú schopní dať pravidlá fóra do jasnej formulácie už dlhšiu dobu, nie to donútiť prevádzkovateľa urobiť si poriadok na webe s tým, čo mu GDPR a následne zákon prikazuje. A ako som povedal, vy moderátori nenesiete za to žiadnu zodpovednosť.
- možno preto nie sme schopní, lebo nie sme právnici a ani fórum nie je zárobkovo činné, aby si takého právnika dovolilo zaplatiť

s takýmito vecami sa stretávam už aj v samotnej elektrotechnike, keď píšem revízne správy, musím si dávať pozor nie na to, čo napíšem, ale ako to napíšem. kedysi sa napríklad písalo, že zariadenie je schopné bezpečnej prevádzky. Dnes sa už musí radšej písať, že je spôsobilé bezpečnej prevádzky.

P.S.: toľko len môj pohľad cez moje ružové okuliare
.:~HAWK~:.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Júl 2018, 18:57

Merak: ...že je spôsobilé bezpečnej prevádzky....a ja tam dávam dodatok: KU DŇU X.Y.201X, lebo deň na to príde "pekár s murárom" a odstavia TOTAL STOP, aby mohli mať na linke otvorené dvierka....


1. Na to, aby sa JASNE sformulovali pravidlá nie je potreba právnika, iba logika a zdravý rozum. Fórum nežije prvý mesiac a tých verejných vylepšení a logických zdôvodnení tu bolo už dosť. Len ochota na úpravu nebola...
2. Fórum nezarába, ale samotný web cez reklamy aj ÁNO! Pán predseda Svetelektro o.z. musí mať účtovnú knihu minimálne...
3. Zákon sa nepýta, či máš na prevádzku finančné prostriedky, ale či máš splnené jeho podmienky.
4. GDPR nie je strašiak a značná časť podmienok bola zahrnutá aj v zákone 122/2003 Z.z. a v jeho novelizáciách. Už vtedy boli niektoré veci nutné.
5. To, že GDPR vstúpi do platnosti 25.5.2018 sa vedelo rok predtým. Bolo dosť času sa pripraviť. UOOU robilo semináre aj ZADARMO. Vydáva usmernenia na svojom webe tiež zadarmo.

http://www.privacy-regulation.eu/sk/index.htm

Nakoľko sám prevádzkovateľ webu a fóra vyhlásil v pravidlách, že zbiera osobné údaje aj z dôvodu možnej trestnej činnosti (jeho chyba!) tak sa toto na prevádzkovateľa zo zákona priamo vzťahuje:

Zodpovedná osoba (DPO)
Z nariadenia GDPR vyplýva pre vybrané subjekty určiť tzv. zodpovednú osobu (Data Protection Officer – DPO). Hlavnou úlohou zodpovednej osoby (DPO) je jej odborná pomoc a asistencia prevádzkovateľovi resp. sprostredkovateľovi pri monitorovaní dodržiavania ustanovení GDPR, školenie oprávnených osôb a celkové vedenie agendy ochrany osobných údajov v organizácii.
Zodpovedná osoba (DPO) musí byť ustanovená v prípadoch, ak
 spracúvanie osobných údajov dotknutej osoby je vykonávané orgánom verejnej moci, alebo verejnoprávnym subjektom (vrátane súkromných spoločností vykonávajúcich úlohy vo verejnom záujme, spoločností prevádzkujúcich verejnú dopravu, dodávku vody a energií, dopravnú infraštruktúru či verejnoprávnych médií),
 hlavnými činnosťami prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa, sú spracovateľské operácie, ktoré si vzhľadom na svoju povahu, rozsah a účely vyžadujú pravidelné a systematické monitorovanie dotknutých osôb, a to vo veľkom rozsahu,
 hlavnými činnosťami prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa, je spracúvanie osobitných kategórií údajov vo veľkom rozsahu,
 hlavnými činnosťami prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa, je spracúvanie osobných údajov týkajúcich sa uznania viny za trestné činy a priestupky.
Povinnosť ustanoviť zodpovednú osobu sa týka nielen prevádzkovateľa ale aj sprostredkovateľa.
Zodpovedná osoba (DPO) má byť nezávislá od prevádzkovateľa resp. sprostredkovateľa. Zodpovedná osoba (DPO) podlieha priamo najvyššiemu vedeniu prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa.
Zodpovedná osoba (DPO) by mala byť určená na základe jej odborných kvalít, a to najmä na základe jej odborných znalostí z oblasti práva, ďalej postupov v oblasti ochrany osobných údajov a na základe jej spôsobilosti plniť úlohy ustanovené v GDPR.
Prílohy
30_krokov_suladu.pdf
(487.54 KiB) 100 stiahnutí
GDPR a cookies.docx
(17.35 KiB) 99 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Júl 2018, 22:19

Merak napísal:
technikus110 napísal:cthulhu: Toto fórum už pri prvom kontakte pri prihlasovaní sa a registrácii porušuje GDPR vo viacerých bodoch... podobné Emaily z X.Z@Gmail s cenovými ponukami chodia častejšie.
zjavne ti to neprekáža, ináč by si sa sem asi neregistroval

P.S.: aj mňa by zaujímalo, čo je porušované
Dokonca druhý krát. Uhádneš, kto to je? Nedávno sa dal vymazať ;) Ale meno neprezradím, aby som mu náhodou nezasahoval do súkromia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa technikus110 » 26 Júl 2018, 05:39

Áno dal som sa vymazať, aby som zistil xxxxxxxx a mal som na to aj osobné dôvody. (nový zamestnávateľ)
Okrem toho neporušil som žiadne vaše pravidlo, nakoľko toto nie je dvojitá registrácia a opakovaná nie je nikde spomenutá. Dal som si na tom záležať, že najprv som dostal upovedomenie o výmaze a deň na to som urobil novú registráciu. Nezmenil som štýl vyjadrovania sa a ani komunikácie. Predtým sa z účtu Alois hlásili 3 ľudia pracovnej skupiny (čo tiež nie je pravidlami zakázané) a teraz som to výhradne ja. Jediné čo som zmenil je, že som vypol karmu a nakoľko mi ju už chceli prideliť, tak som odpísal verejne na to svoj tvrdý názor.

1. Začiatkom roku ste dostali všetci traja moderátori súčasne SS s odkomentovanými pravidlami, poukázanie na chyby a opravu tak, aby boli jednoznačné. A čo, no nič..... nemáte peniaze, aby svetelektro o.z. zaplatilo právnika. (citujem Merak) Odvtedy tu kvôli pravidlám boli ďalšie problémy, ktoré si demokraticky "riešil" konkrétne aj ty Drakoush. A tiež si dostal k tomu odo mňa koment.

2. Začiatkom roku Merak a neviem či zároveň nie aj ty, ste cez SS dostali pár drobných upozornení na GDPR s popisom čo BUDE a teraz JE treba mať na webe. Dostal som odpoveď, že to posuniete prevádzkovateľovi webu. Zmena nenastala. Je to tak robota na 1 hodinu.

3. Nakoľko tento web obsahuje reklamy, čiže má zárobkovú činnosť ako aj má v časti pre registrovaných upozornenie na jedno pravidlo o zbere a archivácií dát, tak plne podlieha GDPR. UOOU bude od decembra vykonávať kontrolnú činnosť postupne vo všetkých aktívnych organizáciách (sro, a.s., o.z. a.t.ď.) Uprednostnení budú tí, na ktorých prišli sťažnosti. Tento web na takom zozname nie je. Ja vás neudám, od toho tu nie som. Ale to neznamená, že kontrola nebude. Pokuta sa dá tabuľkovo vypočítať na stránke UOOU. Dosť drahá hodina práce!

Dodatok:
1. Text SS popisujem vlastnými slovami, nedávam sem kópiu, čiže pravidlá neporušujem.
2. Nepoužil som ani jedno hanlivé slovo, ani urážku osôb na moderátorov, čiže pravidlo (2 pravidlá) neporušujem.
3. Niektorí členovia fóra odo mňa dostali Email či SS s tým kto som. Moderátorov som SCHVÁLNE obišiel, mal som na to svoj osobný dôvod.

-- Spojený príspevok 26 Júl 2018, 05:54 --

OTÁZKA BOLA: V tom prípade ma zajíma, ako je zabezpečené fórum ohľadom takýchto únikov, detto keď už to máme nejaké to GDPR a podobne.

Čiže na toto máte dať odpoveď....aby ste nezabudli pri riešení iných problémov a členov. (verte mi, že toto zaujíma viacero ľudí podľa Emailovej komunikácie, ktorá mi prišla k tejto téme)
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa zawin » 26 Júl 2018, 08:21

Zdravím všetkých,
na plnom zapracovaní GDPR pracujeme. V priebehu krátkeho času vás budeme informovať o zmenách v súvislosti s ochranou osobných údajov.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa technikus110 » 26 Júl 2018, 09:23

...malo byť hotovo k 25.5.2018 , ale držím vám palce. Prípadné chyby zase odkomentujem.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Júl 2018, 14:47

technikus110.... Čo si ty GDPR inšpektor ?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa technikus110 » 26 Júl 2018, 15:46

romiadam: Nie, ale je to téma mojej skoro každodennej práce. Okrem toho, každý kto má IČO, by mal byť oboznámený s GDPR, aby vedel, či sa ho to týka a v akom rozsahu.

1. prevádzkuješ WEB stránku
2. prevádzkujej Eshop
3. prevádzkuješ kamerový systém
4. si OBYČAJNÝ živnostník, ktorý robí na zmluvu a vedie zákazky, faktúry a účtovníctvo
5. máš zamestnanca aspoň jedného

Všetko spadá do GDPR a všetko má svoje špecifiká.

A bohu žiaľ, neznalosť zákona neospravedlňuje. UOOU má svojich kontrolórov (nie inšpektorov).
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa zawin » 08 Aug 2018, 11:13

0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa lubbo7 » 08 Aug 2018, 12:33

nie ze by som sa chcel do toho nejako starat, ale je naozaj vtipne citat reakcie niektorych ked niekto upozorni na nejaky nedostatok, (mozno aj porusenie zakona/nariadenia?)
technikus110.... Čo si ty GDPR inšpektor ?
takze ked vidim ze niekto na ulici kope do hlavy nejakeho chudaka, nemam si to vsimat, lebo nie som policajt? :potlesk:
zjavne ti to neprekáža, ináč by si sa sem asi neregistroval
dalsia perla :)
minimalne od moderatorov by som ocakaval trosku serioznejsi pristup k problemom, a nie vyhovorky a vysmech
..ale ako pisem, nechcem rozduchavat este viac vasne
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Aug 2018, 12:49

A zase ďalší lacný moralista, ktorý sa chodí modliť do kostola každú nedeľu...
lubbo7 napísal:no myslel som to tak, ze ak by napriklad isla okolo postarka, a ju to zosnimalo...alebo akehokolvek okoloiduceho,a tymto by sa postupne vytvorila ich databaza....ak ked, tie zabery a data by som pouzival iba pre seba, cize by ani nikto nevedel ze tam nieco taketo funguje na pozadi :D
Ideš tu poukazovať na to, ako kto reaguje, ale že sám prídeš s kravinou (ideš snímať tváre na verejnom priestranstve bez súhlasu dotknutých osôb), to sa nepriznáš. No, svoje chyby sa holt ťažko priznávajú, že? Ale veď si to vymodlíš a všetko bude fajn :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: SPAM spojený so SE

Príspevok od používateľa josek » 08 Aug 2018, 15:09

Zjavne si tu začínate riešiť nejaké osobné spory, o ktorých ostatní nemajú potuchy. Nech má pravdu hocikto, hraničí to s porušovaním Pravidiel fóra Svetelektro, ktoré by sa mali týkať aj moderátorov.
Význam slova MODERÁTOR je niečo riadiť, usmerňovať, spomaľovať - v našom prípade diskusiu v rámci danej témy a slušnosti, a to bez porušovania pravidiel, na ktoré majú naopak, dohliadať.
Myslím že každý, koho sa to týka, vie kde spravil chybu. Stačil by maličký kurz asertivity - urobilo by to zázrak v reakciách na iných užívateľov
Ďakujem za pozornosť
0

Napísať odpoveď