Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • FV elektraren-pripojenie na domacu siet

FV elektraren-pripojenie na domacu siet

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

FV elektraren-pripojenie na domacu siet

Odosla┼ąod juri23 » 12 Nov 2018, 22:13

Ahojte!
Poslednu dobu ma celkom zaujala myslienka FV elektrarne, avsak mam par otazok na, ktore som na nete nenasiel odpoved cize ak by sa nasiel niekto kto s tym ma skusenosti privitam radu... Najviac ma zaujala moznost hybridnej elektrarne s pouzitim 1fazoveho hybridneho striedaca, cize vyrobena energia sa prednostne pouziva na vlastnu spotrebu, nespotrebovana energia sa uklada do baterii, ak je prebytok energie tak za pomoci wattroutra sa tlaci do TUV, energia sa do siete nedodava. Pri tejto verzii ma napada niekolko nejasnych otazok a skusim ist otazku po otazke...

Problem c.1.
Kedze RD sa nachadza 3fazova sustava a v systeme je pouzity 1f striadac:
-predpokladam ze vystup zo striedaca je pripojeny len na 1fazu, do ktorej v pripade potreby dodava energiu. a tu nastava otazka co v pripade ze je krasny slnecny den, spotreba domu je mala-pokryta z FVP /faza na ktoru je pripojeny striedac/, baterky sa plne nabiju, TUV tiez.. zrazu sa zacnu pripajat jednotlive spotrebice, ktore su pripojene vsak na druhu fazu ako je striedac, co v takomto pripade? stiredac dokaze dodavat energiu len do fazy na ktoru je pripojeny alebo sa to nejakym stylom prepipana a dokaze dodavat energiu aj do fazy v ktorej je viac spotrebicov tak aby sa vyuzil potencial FV elektrarne?? Vacsina videi ako to funguje uvazuje len s jednou fazou pre cely RD co by v taktom to pripade bolo jasne ... ale co s v pripade ak je RD 3fazovy?

-niekde som cital ze riesenie je v roz. skriny domu dve privodne fazy odpojit a vsetky 3 fazy domu pripojit na tu jednu zo siete a na tuto bude pripojeny aj stiredac.... ale to mi pride dost nerozumne riesenie kdedze by z jednej fazy tahali stavu vsetky spotrebice domu.. nehovoriac o tom ak je pec na 3fazy, popripadne aj nejaky stroj ....
juri23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 112
Vek: 30.41
Zalo┼żen├Ż: 10.06.2010

Re: FV elektraren-pripojenie na domacu siet

Odosla┼ąod ondrozf » 12 Nov 2018, 22:42

ur─Źite nezap├íja┼ą dom na jednu f├ízu pokial doteraz je pr├şvod troj f├ízov├Ż ,,, samozrejme 3F spotrebi─Źe by v├ím ne┼íli !!!
strieda─Ź z FVE treba pripoji┼ą na f├ízu kde je najve─Ź┼íia spotreba ,hlavne cez den , pokial chcete syst├ęm s baterkami tak by som strieda─Ź ned├íval
ondrozf
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 985
Vek: 37.92
Zalo┼żen├Ż: 06.12.2009

Odosla┼ąod marioo » 12 Nov 2018, 22:48

Pou┼ż├şvam FV bez bateriek iba s GWL/Power GridFree Micro AC Invertor DC-AC ... tj meni─Ź ktor├Ż vyrob├ş o p├ír V vy┼í┼íie nap├Ątie ako je zo siete a n├ísledne sa spotrebov├íva energia z meni─Źa... (┼żevraj :)
M├ím tie┼ż 3f dom, ale meni─Źe m├ím "len" na jednej f├íze kde id├║ chladni─Źky, pc, a bojler.
Prep├şnanie f├íz├ş a sledovanie spotreby by sa spravi┼ą dalo ale asi by to nebolo v├Żhodn├ę aby jeden meni─Ź 1f sa prep├şna kr├ş┼żom kr├í┼żom pod─ża spotreby...

Ka┼żdop├ídne ka┼żd├Ż rok m├ím ni┼ż┼íiu spotrebu o p├ír desiatok eur mesa─Źne...

Pl├ínujem dok├║pi┼ą ─Ćal┼íie panely a roz┼í├şri┼ą aj na ─Ćal┼íie f├ízy ... na ktor├Żch id├║ ─Ćal┼íie spotrebi─Źe

!!! Sp├íja┼ą 3 f├ízy dokopy na 1 f├ízu v ┼żiadnom pr├şpade !!! Ak s├║ spotrebi─Źe na 400V tak by mali probl├ęm, tie┼ż motory a ─Źerpadl├í ... !!! Hl├║pos┼ą! Nehovoriac o za┼ąa┼żen├ş ktor├ę ur─Źite nie je dimenzovan├ę aby napr pri 3x25 A znieslo na 1 f 75A... !!!!
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 545
Vek: 45.63
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 13 Nov 2018, 07:16

Juri23: Nie je slu┼ín├ę odpoveda┼ą protiot├ízkou, ale je to urob├şm.

1. Ak├Ż m├í┼í elektromer na dome?
2. Ke─Ć rozm├Ż┼í─ża┼í o PV, tak rozm├Ż┼í─ża┼í o akom v├Żkone? Lebo nie je nemo┼żn├ę zadov├í┼żi┼ą si 3F strieda─Ź, ale tie s├║ a┼ż od ur─Źit├ęho v├Żkonu.
3. M├í┼í spo─Ź├ştan├║ re├ílnu denn├║ spotrebu v jednotliv├Żch f├ízach? Aby si vedel, ko─żko potrebuje┼í na vykrytie STAND-BY spotrebi─Źov?
4. Ak ├íno, m├í┼í prepo─Źet na v├Żkon a hlavne cenu akumul├ítorov? (pros├şm t├Żch, ─Źo ich maj├║ zadarmo z roboty, aby nereagovali...) Aby si poznal ├şdeu n├ívratnosti tvojho projektu.
5. Predpoklad├ím, ┼że o dot├ície ti nejde, firmu za mont├í┼ż plati┼ą nebude┼í a prihlasova┼ą syst├ęm tie┼ż nie je tvojou prioritou.
6. Ak├║ a ako orientovan├║ m├í┼í strechu? To kv├┤li ro─Źn├ęmu a okam┼żit├ęmu v├Żnosu zo syst├ęmu.

In├í─Ź t├íto t├ęma tu bola podrobne prediskutovan├í, sk├║s zalovi┼ą sp├Ątne.

UPOZORNENIA na technick├ę rie┼íenie k tvojim ot├ízkam:
Na elektromer som sa p├Żtal preto, lebo ak by si i┼íiel marioo-vou cestou, tak si treba uvedomi┼ą, ┼że klasick├ę elektromery digit├ílne jednokvadranty nedok├í┼żu odpo─Ź├şta┼ą v├Żkon, ktor├Ż dod├íva┼í sp├Ątne nechtiac do siete. Niektor├ę modely bez odpo─Źtov├ęho sn├şma─Źa maj├║ LED (─Źerven├║) a identifikuj├║, ┼że v├Żkon te─Źie sp├Ątne, ALE NEVEDIA v├Żkon odpo─Ź├şta┼ą, tak ti ho pripo─Ź├ştaj├║ k tvojej spotrebe. Ukladaj├║ ├║daj do pam├Ąte a m├┤┼że┼í ma┼ą probl├ęm pri v├Żmene elektromeru. In├Ż elektromer bez udania d├┤vodu ti distribu─Źka ned├í. Niektor├ę nov├ę ─Źo u n├ís d├ívali maj├║ dia─żkov├Ż odpo─Źet a vedie hl├ísi┼ą aj anom├ílie v odbere. Tak┼że kontroln├Ż dispe─Źing o tebe vie dos┼ą r├Żchlo, ┼że s nie─Ź├şm ┼íachuje┼í. (osobn├í sk├║senos┼ą)

Prep├şnanie sa na rozdielne f├ízy - v┼íetko sa d├í, ale treba si uvedomi┼ą, ┼że na to aby sa certifikovan├Ż strieda─Ź rozbehol do v├Żkonu, tak si sleduje nielen aktu├ílnu mo┼żnos┼ą svojho momentov├ęho v├Żkonu, ale sleduje aj nap├Ątie a ─Źasov├║ stabilitu siete. Na svoj ┼ítart potrebuje "ur─Źit├Ż" normou stanoven├Ż ─Źas. PR├ŹKLAD: Ak tvoj syst├ęm zaznamen├í zv├Ż┼íen├Ż odber vo f├íze L2 a odopne strieda─Ź z L1, tak to trv├í cca. 2-3 min├║ty, k├Żm syst├ęm plnohodnotne nabehne v L2. Medzi t├Żm, ale r├Żchlovarn├í kanvica u┼ż vodu zohriala a v├Żkon v danej f├íze u┼ż nie je... Prichyten├ę za vlasy, ale asi vie┼í, kam to smeruje.

Cel├Ż RD na jednej f├íze. To je tot├ílne uhoden├ę rie┼íenie. Ak m├í┼í klasiku 25A na vstupe do RD, tak to neu┼żiv├ş┼í. (mikrovlnka, su┼íi─Ź na vlasy a vys├íva─Ź v jednom ─Źase a doma je tma....) ─îi┼że zase treba vedie┼ą prioritn├║ f├ízu, kde s├║ stand-by spotrebi─Źe a popr├şpade druh├║ kde je sila.(TUV, ─Źi in├Ż v├Żkon) Zase rozhoduj├║cim faktorom je tvoja elektroin┼ítal├ícia v RD a mo┼żnosti ├║prav.

Wattrouther - O.K., len m├ím k nemu ur─Źit├ę osobn├ę v├Żhrady. TUV v RD - m├í┼í elektrick├Ż z├ísobn├şk?

ondrozf: ...pokial chcete syst├ęm s baterkami tak by som strieda─Ź ned├íval... Kam smeruje tvoja ├║vaha? Upraven├í UPS-ka?
marioo: ....Ka┼żdop├ídne ka┼żd├Ż rok m├ím ni┼ż┼íiu spotrebu o p├ír desiatok eur mesa─Źne..... ??? desiatok mesa─Źne ???
Ko─żko m├í┼í t├Żch mikro invertorov?
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 348
Vek: 59.22
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018
Paragraf: 24

Odosla┼ąod kamilko » 13 Nov 2018, 14:21

Dalsi bohaty clovek. Ved sa n
To nrmoze oplatit navratnost je v desiatkach rokov, ak sa pokazi menci raz tolko.
Cize pri navratnosti 10R a menici za 8000E. Dakujem pekne.
kamilko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 256
Zalo┼żen├Ż: 21.10.2017

Odosla┼ąod technikus110 » 13 Nov 2018, 15:24

1kWp 1F meni─Ź stoj├ş 700ÔéČ s certifik├ítom pre slovensk├ę distribu─Źky. To nie je a┼ż tak ve─ża. Z├íruka od v├Żrobcu je od 5 do 8 rokov....
Panely i┼íli tie┼ż cenou dole. (aj ke─Ć je na ne dodatkov├í da┼ł EU, ak s├║ vyroben├ę v ─î├şne)
N├ívratnos┼ą je od 4 do 8 rokov pri ┼żivotnosti panelov 30 rokov a strieda─Źov 15 rokov to nie je a┼ż tak├ę zl├ę.

Ale v┼íetko je to o spr├ívnom v├Żpo─Źte podmienok a n├ívrhu ve─żkosti syst├ęmu!

Probl├ęmom je leg├ílnos┼ą prev├ídzky....
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod ondrozf » 13 Nov 2018, 21:52

technikus110 - tak nejak ,UPS ktor├í vie be┼ża┼ą st├íle z DC pripojen├í na FV elektr├íren , z bateriek to fi─Ź├ş cez noc , pripadne podpetov├ę rel├ę keby baterky klesli prepne UPS na AC ,,alebo to vie obsl├║┼żi┼ą FV regul├ítor ...
ondrozf
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 985
Vek: 37.92
Zalo┼żen├Ż: 06.12.2009

Odosla┼ąod romiadam » 13 Nov 2018, 23:41

Fotovoltaika sa oplati ked ju niekomu ukradnes, komplet so vsetkym.... :biggrin:
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2451
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod 5ko » 14 Nov 2018, 09:55

Svokru by som mu nechal. :D
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8310
Vek: 63.04
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod marioo » 14 Nov 2018, 10:19

Technikus110: m├ím ich 6 ks, daj├║ sa zap├íja┼ą paralelne, elektromer m├ím 4 kvadrantovy a prebytky na ┼łom nevid├şm ak ner├ítam , ┼że v mesa─Źnom reporte vid├şm cca 0,1 kwh dodanie do siete.. stiham spotrebova┼ą moju "v├Żrobu" ak by nie tak sa to d├í rie┼íi┼ą meran├şm a rel├ę...

Ale aby elektromer s─Źitaval to ─Źo by i┼ílo von k spotrebe ─Źo ide dnu ...sa mi vid├ş dos┼ą divn├ę (h├ída┼ą sa nejdem naozaj neviem:)

tie┼ż som uva┼żoval nad baterkami atd.. ale v tom nevid├şm nejak├║ n├ívratnos┼ą.. ke─Ć som nap├şsal desiatky ÔéČ tak som myslel konkr├ętne dve :) aj t├Żch 200-300 do roka sa r├íta. Mesa─Źne som pred namontovan├şm platil 120-130ÔéČ teraz sa zmest├şme do 90-100ÔéČ

M├ím e┼íte ─Ćal┼íie panely ktore nem├ím zapojen├ę 55W a pri t├Żch rozm├Ż┼í─żam o MPPT , baterke a nap├íjan├ş sveteln├ęho okruhu z nich... proste svie┼ąi┼ą "zadarmo" ─Źo by nebolo ve─żmi n├íkladn├ę pri 12V Ledk├ích ktor├Żch m├ím dos┼ą v dome ...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod elmoto » 14 Nov 2018, 11:08

Mesa─Źne 130 eur? Si si ist├Ż? To m├í┼í doma aj dajak├║ v├Żrobu? K├║ri┼í s elektrikou?
Ja davam 40 eur.

4-5 clenna rodina, dom, z├íhrada, mur├ír─Źina lebo dokoncujem dom a zahradu.

99% ludi v domacnosti sa fotovolotaika neoplati.
nie som tu
elmoto
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2940
Vek: 39.36
Zalo┼żen├Ż: 15.08.2011

Odosla┼ąod technikus110 » 14 Nov 2018, 18:15

marioo: .....elektromer mám 4 kvadrantovy......
─îi┼że m├í┼í doma povolen├║ v├Żrobu a kompenza─Źn├║ stanicu? Klasika je jednokvadrant. Ak m├í┼í PV ako s├║kromn├í osoba dost├íva┼í 2 kvadrantov├Ż. Ako si sa dostal k 4 kvadrantu? Jednokvadrant nevie rozozna┼ą smer v├Żkonu a preto v┼íetko pripo─Ź├ştava, aj ke─Ć signaizuje pr├║d opa─Źn├Żm smerom. Je to nielen moja osobn├í sk├║senos┼ą, je to aj v u─Źebniciach....

Nehnevaj sa, ale ├║daj: " m├ím ich 6 ks, daj├║ sa zap├íja┼ą paralelne" absol├║tne ni─Ź nehovor├ş. Ja pozn├ím, 200-250-300-500W single invertory, ktor├ę vedia pracova┼ą s jedn├Żm, alebo dvomi panelmi. Ak ich m├í┼í 6 x200W = 1,2kW za ide├ílnych podmienok. Neviem, ─Źo ┼żiv├ş┼í doma v lete. To, ┼że sa daj├║ zap├íja┼ą paralelne je mi jasn├ę a dokonca talianske maj├║ mal├║ riadiacu jednotku a vedia sa reguova┼ą a odp├şna┼ą sam├ę od siete..... (PowerOne)

2x55Wp na osvetlenie domu? Zemljanka s jednou LED?

Ten ├║daj o platb├ích je s├şce O.K. inform├ícia, ale zase nevieme, ─Źo k┼Ľmi┼í v lete a ─Źo v zime. Lebo spotreba je to dos┼ą vysok├í na klasick├Ż RD. A ak nem├í┼í plyn, tak m├í┼í asi dvojtarif.

elmoto: Ako som hore nap├şsal, je to v┼íetko vec v├Żpo─Źtu a n├íkupn├Żch cien. (nemysl├şm s dot├íciami) Najhor┼íie je, ┼że mikro invertory nie s├║ ┼żiadnou distribu─Źkou schv├ílen├ę, nako─żko nedisponuj├║ riadiacou logikou v zmysle EN a ich intern├Żch noriem. Ale neza─Źnem s legislat├şvou, lebo ma tu zase zo┼żer├║ aj s top├ínkami...
Pr├şlohy
MRcalc-Bratislava1kW-mesiace.pdf
Toto s├║ priemern├ę osvity na ide├ílnu plochu a sklon pre Bratislavu.
(41.84 KiB) Stiahnutá 13 krát
PVcalc-Bratislava1kW.pdf
ak m├í┼í 1,2kW ( NIE kWp!!) elektr├írni─Źku, tak toto je podrobn├Ż denn├Ż a mesa─Źn├Ż v├Żnos. Tak┼że si spo─Ź├ştaj re├ílne ko─żko a kedy u┼íetr├ş┼í.
(33.71 KiB) Stiahnutá 13 krát
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod technikus110 » 14 Nov 2018, 19:27

Zablokovala sa mi edit├ícia, tak┼że v doplnku mal├Ż pr├şklad.

Ja m├ím z├ílohu 40ÔéČ mesa─Źne. Ro─Źn├ę vy├║─Źtovanie som mal 420,22ÔéČ za 2960 kWh, ─Źo je 0,142ÔéČ/kWh s DPH.

Ak by som chcel u┼íetri┼ą 300ÔéČ, tak mus├şm vyrobi┼ą 2212 kWh a to sa so 6 mikroinvertormi ned├í.
Ak by som chcel u┼íetri┼ą 200ÔéČ, tak mus├şm vyrobi┼ą 1408 kWh ─Źo je u┼ż re├ílne s 6x 300W mikroinvertormi pri plnom nasaden├ş.

Ale ak si pozrie┼í pomer v├Żkonu v jednotliv├Żch mesiacoch a d┼łoch, tak ur─Źite zist├ş┼í, ┼że v zime pr├şprava TUV ako predohrev, ale v lete na spotrebu mus├ş┼í chladi┼ą a ─Źerpa┼ą naplno...

Preto optimaliz├ícia v├Żpo─Źtu je nutn├í. A klasick├Ż Watrouter nevie zn├ş┼żi┼ą v├Żkon, iba ho prepn├║┼ą na spotrebi─Ź, alebo odopn├║┼ą sie┼ą. Vie pracova┼ą s v├Ą─Ź┼í├şmi strieda─Źmi, no nie s mikroinvertormi.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 14 Nov 2018, 20:20

technikus110:

Nehnev├ím sa :) typ mikrogridmeni─Źov som nap├şsal ak Ti nepovie ni─Ź, ┼że m├ím 6 ks GridFree mikromeni─Źov s v├Żkonom 248 W zapojen├Żch paralelne tak potom u┼ż neviem :))) (https://www.i4wifi.cz/Mikroinvertory-Gr ... VT248.html) len pre technicke data neberte to ako reklamu...

Panely mám 280 W

Ke─Ć┼że je FVE galvanicky oddelen├í od siete je to v s├║lade s normou a distribu─Źka do toho nem├┤┼że ni─Ź...
Odd─Ťlen├ş: vysokofrekven─Źn├şm transform├ítorem ÔÇô 230V s├ş┼ą je zcela galvanicky odd─Ťlena od vstupu DC (spl┼łuje po┼żadavek ER├Ü na ├║pln├ę galvanick├ę odd─Ťlen├ş DC zdroje)
V├Żstupn├ş pr┼»b─Ťh: ─Źist├Ż sinus (dle norem pro provoz v rozvodn├ę s├şti)
├Ü─Źinnost: 95,6% (95% dle EN50530)
V souladu s normami VDE-AR-N 4105, VDE 0126-1-1, G83/2, UTE C15-712-1, AS4777, EN50438 , EN62109, EN61000
K├│d v├Żrobce: EVT248

─Źo sa t├Żka "zem─żanky" s 2x 55W .. neviem odkia─ż si zobral ┼że m├ím dva 55 W panely :) preto┼że ak nap├ş┼íem m├ím ich p├ír neznamen├í to ─Ź├şslovku dva :) m├ím ich 6 nevyu┼żit├Żch a nezapojen├Żch len s├║ na streche a tie sprav├şm na to svietenie a uvid├şme ─Źi nie─Źo u┼íetr├şm alebo nie .. je mi to jedno :) pre m┼ła v├Żhoda, ┼że to "svetlo" aj v noci budem ma┼ą zo slnka a ak nebude elektrina st├íle budem ma┼ą svetlo a nebudem musie┼ą ┼ítartova┼ą 3f gener├ítor ... lebo svieti┼ą budem :)

V pr├şlohe m├ím admin k m├┤jmu elektromeru ... : tam vidie┼ą ─Źi nie─Źo dod├ívam alebo aj nie...
Tie┼ż spotrebu za minul├ę roky .. vidie┼ą, ┼że pred namontovan├şm som mal dva roky po sebe cca 8, 8 MWh a potom 8, 6 Mwh ...

Po namotnovan├ş mikrogrid a FV panelov som klesol o 2 MWh ... na 6,6 MWh / ro─Źne ...
Sadzbu mám DD3

Tabu─żky na slnko a v├Żpo─Źty s├║ mi "ukradnut├ę" (bez ur├í┼żky, nechcem sa nikoho dotkn├║┼ą ) ale pre m┼ła je d├┤le┼żit├Ż v├Żsledok...

P.S. V dome: Kúrenie, šporák aj vodu ohrievam plynom...
Pr├şlohy
elektromer-1.JPG
Elektromer admin
elektromer-spotreba.JPG
spotreba 3 roky dozadu
elektromer-3.JPG
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod technikus110 » 15 Nov 2018, 06:34

Tie odbery nie s├║ pre rodinn├Ż dom. (─îi┼że ako si spom├şnam, nie─Źo si p├şsal o pridru┼żenej prev├ídzke.....)

.....Ke─Ć┼że je FVE galvanicky oddelen├í od siete je to v s├║lade s normou a distribu─Źka do toho nem├┤┼że ni─Ź... .. tak toto si m├┤┼że┼í iba myslie┼ą, ale nie v├í┼żne predklada┼ą ako fakt!

Toto je iba pre t├Żch, ktor├Żch neur├í┼ża legislat├şva.
Ako vybavi┼ą pripojenie mal├ęho zdroja. (noveliz├ícia m├íj 2018 - 251ZZ2012)
Na rozdiel od podnikania s fotovoltikou, pri ktorom vybavovanie pripojenia trv├í i nieko─żko mesiacov, v pr├şpade mal├Żch zdrojov z├íkon distribu─Źn├Żm spolo─Źnostiam presne stanovuje maxim├ílne reak─Źn├ę lehoty. Zvy─Źajne trvaj├║ len nieko─żko dn├ş. Aby mohol by┼ą mal├Ż zdroj pripojen├Ż a distribu─Źn├ę spolo─Źnosti bezplatne v z├íkonom stanoven├Żch term├şnoch nain┼ítalovali spom├şnan├ę zariadenia, musia by┼ą splnen├ę z├íkladn├ę podmienky. Pod─ża prvej celkov├Ż in┼ítalovan├Ż v├Żkon mal├ęho zdroja nesmie presiahnu┼ą hodnotu, ktor├║ zabezpe─Źuje istenie 16 A na jedenej f├íze. Splnenie ─Ćal┼í├şch podmienok musia preuk├íza┼ą tromi pr├şlohami k ozn├ímeniu o pripojen├ş.
Prv├í potvrdzuje, ┼że v mieste pripojenia je dostato─Źn├í rezervovan├í kapacita.
Druh├í pr├şloha je dokladom, ┼że fotovoltick├í elektr├íre┼ł sa sklad├í z komponentov, ktor├ę maj├║ vyhl├ísenie o zhode.
Do tretice sa predklad├í potvrdenie o vykonan├ş odbornej mont├í┼że mal├ęho zdroja osobou, ktor├í m├í vydan├ę osved─Źenie pre in┼ítalat├ęrov.

Potom je aj legislat├şva distribu─Źky, ktor├í tu u┼ż je uverejnen├í v pr├şspevkoch okolo fotovoltiky. (Roky 2014-2016)

.....spl┼łuje po┼żadavek ER├Ü..... nevedel som, ┼że b├Żva┼í v ─îech├ích.

Ale nech ti sl├║┼żi.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 15 Nov 2018, 10:18

Technikus110:

to je m├┤j s├║kromn├Ż dom (asi t├í zem─żanka s 2x55W ako si to nazval :), ┼żiadna prev├ídzka :) o ─Źom p├ş┼íe┼í?? :) Nikdy som o ┼żiadnej prev├ídzke nep├şsal.. odkia─ż berie┼í tie hl├║posti? 40ÔéČ mesa─Źne za elektrinu tu plat├ş asi m├ílokto ver mi... mo┼żno tak v panel├íku ...
Elektromer mi SSE namontovali sami tak├Ż ak├Ż m├ím ni─Ź som ne┼żiadal.. ani zmluvu nem├ím ┼żiadnu ┼ípec├şalnu, ke─Ć m├í┼í tak├Ż elektromer m├┤┼że┼í po┼żiada┼ą o pr├şstup k uveden├Żm "online" d├ítam z neho.. v┼íetko je bezplatne.. len to treba vedie┼ą pou┼żi┼ą a p├Żta┼ą si.
Ja z FV nedod├ívam do siete v┼íetko si spotrebov├ívam s├ím. Tak┼że zmluvu na dod├ívku do siete nepotrebujem...

M├ím v zime v gar├í┼żi el podlahovku, pred gar├í┼żou m├ím vykurovan├ę p├ísy aby som nemusel odh┼Ľ┼ła┼ą sneh ale tie nerobia v├Ą─Ź┼íinu spotreby.
Proste be┼żn├Ż dom 250m2 s viacer├Żmi po─Ź├şta─Źmi, viac TV, viac chladni─Źiek, ─Źisti─Źka ─îOV atd .. ke─Ć to nar├íta┼í tak to proste tak vyjde matematika nepust├ş :) v┼íetko dnes ┼żerie elektrinu :) Ke─Ć je u n├ís v┼íetko vypnut├ę tak m├íme spotrebu cca 180-250 W .. to m├í┼í hne─Ć skoro 20ÔéČ mesa─Źne priemer...

Sme v EU mysl├şm si, ┼że ak to spl┼łuje podmienky pre pripojenie v CZ tak analogicky to nebude ani u n├ís :) (h├ída┼ą sa nebudem)

Vid├şm, ┼że na tomto f├│re sa deli┼ą o sk├║senosti asi naozaj nem├í zmysel :)
Zmyslom tohoto vl├íkna bola odpove─Ć na to, ┼że m├ím Grid free na jednej f├íze a ┼że spoji┼ą 3 f├ízy ako to dotazovate─ż chcel alebo prep├şna┼ą 1f invertor medzi f├ízami je hl├║pos┼ą... a z├írove┼ł som odpovedal, ko─żko mi to u┼íetr├ş.. na ─Źo si reagoval Tvojimi tabu─żkami a te├│riou... a v├Żmyslami o tom, ┼że m├┤j rodinny dom nie je dom ale nejak├í prev├ídzka atd..

Slne─Źn├Ż mraziv├Ż November pre v┼íetk├Żch :)
Nezabudnite si prezu┼ą pneu:)
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod technikus110 » 15 Nov 2018, 11:07

To o tom dome s prev├ídzkou bol m├┤j omyl, ale z├║─Źastnil si sa a rozvinul debatu od odpojovan├ş f├íz, lebo m├í┼í gener├ítor. Ne─Ź├ştal som sp├Ątne cel├ę pr├şspevky a v┼íetko si pam├Ąta┼ą nem├┤┼żem.

O ┼ítvorkvadrant sa len tak s ├║smevom po┼żiada┼ą ned├í. M├ím 1 kvadrant a tie┼ż v tabu─żke distibu─Źky m├ím uveden├ę 4 kvadranty. ┼Że by univerz├ílna tabu─żka? A ob─Źasne 0,001-0,005kW sp├Ątn├í dod├ívka, lebo pou┼ż├şvam jeden motor na plo┼íine, ktor├Ż brzd├ş sp├┤sobom rekuper├ície.

V EU s├║ platn├ę certifik├íty CE, pod─ża platn├Żch noriem EN a ich n├írodn├Żch odno┼ż├ş. Ale pre─Źo m├íme URSO? V┼íak by n├ím sta─Źilo ERU. Na─Źo m├íme v SK tri distribu─Źky, ak by n├ím sta─Źilo 5 ─Źesk├Żch, ─Źi 11 Rak├║skych a 15 Nemeck├Żch?

A ver mi, ┼że toto: "Ja z FV nedod├ívam do siete v┼íetko si spotrebov├ívam s├ím. Tak┼że zmluvu na dod├ívku do siete nepotrebujem..." je dos┼ą ve─żk├Ż omyl.

Tabu─żku s v├Żpo─Źtom na mesiace som uviedol pod elmotom. Aj ke─Ć som to mal da┼ą na ┼Żilinu, ale tam by prepo─Źet vy┼íiel e┼íte hor┼íie. A ke─Ć to teba nezauj├şma, mo┼żno ┼że in├Żch ├íno. (pod─ża reakci├ş a ot├ízok cez SS a Email) Ten ─Źo nie─Źo pl├ínuje si pozrie mesa─Źn├Ż v├Żnos a svoju spotrebu a jasne uvid├ş, ─Źi sa mu in┼ítal├ícia oplat├ş, alebo nie. V┼íeobecne s inform├íciou navy┼íe bu─Ć vie┼í nar├íba┼ą, alebo ju ignoruje┼í.
Preto som to sem pripol.

Napr├şklad keby si mal RD pripojen├Ż v z├ípadoslovenskej distribu─Źke a mal by si na pozemku plyn, tak ti garantujem, ┼że za dvojtarif bude┼í musie┼ą moc dlho bojova┼ą.

Je fajn, ┼że ak sa ty podel├ş┼í so sk├║senos┼ąami, tak je to O.K. ale ak ja nie─Źo nap├ş┼íem zo svojich sk├║senost├ş, tak ┼ąa to vyt├í─Źa.
technikus110
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Re: FV elektraren-pripojenie na domacu sietk

Odosla┼ąod marioo » 15 Nov 2018, 12:00

Technikus110:

Ni─Ź ma nevyt├í─Źa:) ja som v pohode :)

Plyn m├ím a aj dvojtarif..: mysl├şm si ┼że to z├íle┼ż├ş od mo┼żnosti a kapacity sie┼ą .
Netreba bojova┼ą za to. Predsa distrib├║cia zar├íba za prenos .. takze nepovedia ti mame kapacity ale k├║r rad┼íej plynom aby si platil plyn├írom a nie n├ím ...

Ale mo┼żno sa m├Żlim :)))
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist