Zapojenie 3 schodistakov

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa srna28 » 25 Mar 2014, 14:32

Ahoj,

Nemam moc skusenosti s rozvodmi v chalupe preto sa vas chcem opytat ako zapojit 3 schodiskove vypinace. A zaujimalo by ma aj ako natiahnut kable. Drazky mam porobene len neviem ako natiahnut kabelaz. Odkial kam atd.

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa Wili » 25 Mar 2014, 14:34

google 3 sekundy :D

Obrázok

ak som to spravne pochopil chces 3 vypinace na jedno svetlo ?
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa E001 » 25 Mar 2014, 15:23

Wili schému si dal peknú, len si mal doplniť, že tie krajné vypínače sú shodišťové a stredný je krížový vypínač.
0

axis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2009, 00:00

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa axis » 25 Mar 2014, 17:07

tady je to pohromadě i s jinými zapojeními i s potřebnými typy kabelů http://mylms.cz/text-skutecne-zapojeni- ... ci/#krizak
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Mar 2014, 17:22

No, s tymto som mal problem aj ja, kedze sa tomu nejak zvlast nevenujem, mal by som problem nieco podobne zapojit bez schemy, len tak z hlavy.
Cize vravite, ze tie krizove vypinace sa kupuju priamo v obchode ? Doteraz som bol v tom,z e sa vzdy pouzivaju klasicke a len vhodnym poprepajanim sa to zapaja.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

axis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 12 Okt 2009, 00:00

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa axis » 25 Mar 2014, 17:40

rozdělují se takhle:
1) - jednopólový
2) - dvojpólový
3) - třípólový
4) - skupinový
5) - sériový, lustrový, dvojitý
5a) - dvojitý 1 + 6
5b) - dvojitý 6 + 6
6) - střídavý, schodišťový
7) - křížový

2,3,4,5a,b nejsou v bytech nějak extra používané :)
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 25 Mar 2014, 17:56

Ahoj. Mne sa páči takto : nad vypínač, kde je treba dám krabicu a tam všetko pekne spojím a pokračujem ďalej ... :D Možná ti pomôže obrázok.
Prílohy
svetlo.png
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa E001 » 25 Mar 2014, 18:19

Citát:
"Ahoj. Mne sa páči takto : nad vypínač, kde je treba dám krabicu a tam všetko pekne spojím a pokračujem ďalej ... :D Možná ti pomôže obrázok."
No na mňa tam máš v tých krabiciach zbytočne veľa spojov - možných zdrojov porúch. To radšej podľa tej schémy hore z vypínača do vypínača.
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 25 Mar 2014, 18:28

No veď dobre, ja len hovorím ako to robím ja :) Bez krabíc: Jakože dovediem do vypínača najprv trojžiový CYKY, fázu dám do vypínača, ale do krížového musí ísť štvoržilový CYKY, takže treba zasa dva spojiť pod vypínačom... Teda ak som správne pochopil, že to chceš bez krabíc (Ak nie tak ma oprav :D ). Možný zdroj porúch - ja robím všade očká a skrutky riadne vždy pritiahnem. Takže to niečo musí vydržať. A keď nie, tak otvorím krabicu a opravím :lol:
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa srna28 » 25 Mar 2014, 18:52

No skusim si to zapojit mimo stenu podla tej schemy a uvidim :D. Dakujem za pomoc
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Mar 2014, 20:08

Pokial potrebujeme na ovládanie jedného svetla len dva- tri vypinače, stačí ich prepojiť napriamo káblami medzi sebou,ale ak potrebujeme viac ovládacích miest, už sa oplatí pouvažovať nad použitím impulzného relé. ušetrí sa pár metrov káblov,nakolko stačí ťahať dvojžilový kábel medzi krabicami a namiesto vypinačov sa dajú len tlačítka ,ktoré potom ovládajú relé.Stlačením ktoréhokolvek tlačítka sa relé preklopí do opačného stavu v akom sa nachádzalo a zapne resp.vypne svetlo.
Napr. IR 116K.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa srna28 » 27 Mar 2014, 10:21

Takze vyskusal som si to na stole a fungovali mi vsetky kombinacie vypnutia/zapnutia. Dakujem za rady vsetkym.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa helios » 27 Mar 2014, 11:35

Presne, ako 5ko vraví, v dnešnej dobe sa oplatí použiť impulzné relé, ušetrí sa tým zopár drôtov a zapojenie sa sprehľadní. Osobne preferujem relé MIR-16 , ktoré umožňuje použiť buď jedno tlačidlo zap/vyp, alebo samostatné dve, jedno na zap, druhé na vyp. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Mar 2014, 23:34

M4jkls0n napísal:...ja robím všade očká a skrutky riadne vždy pritiahnem...
No až na to, že kvalitnejšie spojenie je neurobiť očko ale iba rovný drôt (samozrejme doťahovaním skrutky aby sa drôt vťahoval pod ňu), keďže skrutka ho dokáže viac pritiahnuť ak je len na jednej strane. Samozrejme to platí ak má svorkovnica vedľa skrutky taký výstupok, čo majú asi všetky, nie je tam preto aby sa robili očká, to už je "old school" si myslím :-) :-) A nehovoriac o tom, že neviem ako by si očká robil napr. pri 4 mm^2 drôte, resp 6 mm^2 Al, s čím som sa už v svorkovnici stretol :-D Boli to iba rovné konce a dalo dosť práce to odskrutkovať :-) A bol to cca 40-ročný spoj a očká neboli ani tam :-)
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 29 Mar 2014, 22:25

To "všade" neznamená že to robím fakt všade a so všetkými prierezmi :D V krabicách tú 1,5 alebo 2,5 meď pod skrutku očko pekne dám. Hliník moc nemám rád, tam očká nerobím-rád sa zlomí, možno sa niekomu podarí také poloočko :D Aj keď raz som spravil očko ja na 10 medi v rozvádzači, ale to sa pripevňovalo k PEN zbernici a 5mm skrutkou, takže v poho. Spoj jako vyšitý :D Ja nehovorím, že niekto robí zle, niekto dáva tak, iný zasa inak :D
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa Thales » 05 Apr 2014, 19:29

Edgar napísal: No až na to, že kvalitnejšie spojenie je neurobiť očko ale iba rovný drôt
Nemáš pravdu. Očka mají větší styčnou plochu, takže pokud ten spoj po čase třeba mírně zkoroduje nebo se o fous uvolní (což je u oček menší riziko) tak bude mít menší přechodový odpor a nevyhřeje se. To platí zvláště u proudově namáhaných spojů, spojů ve zhoršených podmínkách a tak. O starých spojů na hliníku nemluvě, tam je očko jasná volba. ještě nikdy jsem se nepotkal s hliníkovým spojem v normálních podmínkách, který by byl třeba dotahovat nebo jinak řešit pokud byl udělaný kvalitně na očko, zato jsem viděl mnoho vypálených či jiných spojů v nedobrém stavu pokud byly jen rovně zastrčené pod šroub.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa Victorio » 05 Apr 2014, 20:20

tie tri vypínače na ovládanie jedného svetla som mal v starom dome z roku cca 1949, to boli tie staré okrúhle otočné vypínače, a tu to tak bolo zapojené, stredný bol krížový, teda mal 4 kontakty.
Teda žiadna novinka, ja som iba staré nespoľahlivé otočné vymenil za klasické, teda nejde o žiadny zázrak, stredný prepína na kríž, a krajné sú vlastne prepínače.
Skôr mám teraz iný problém, že sa s nimi ovládajú dve svetlá, v predsieni a na chodbe, ale ja chcem svetlá oddeliť, a neviem na ktorý kábel sa napojiť, nakoľko elektroinštalácia svetelná časť je stará, pôvodná, drôty krútené a izolačkou zabalené :rolleyes:
Menil som iba zásuvkové drôty, ale tak, že zapojenie som ponechal, iba postupne vyťahoval staré a naťahoval nové drôty,
mimochodom pôvodné boli medené, akurát izolácia bola už veľmi riziková.
Jednoduchšie mi pripadá zapojiť svetlo trvale, do lampy dať prijímač, a ovládať ho bezdôtovo tlačítkom. Akurát neviem, koľko vydržia baterky.
0

maciakba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Dec 2019, 12:41

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa maciakba » 18 Dec 2019, 12:42

Dobry, tak mne robili teraz nedavno v spalni svetlo na 3 vypinace 2 funguju v poriadku ale ked je to tretie v stave vypnute tak s tymi dvoma ho neviem zapnut... co je zle? da sa vobec takto poradit?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Dec 2019, 13:21

A ak svetlo tým tretím zapneš, tak sa zapne?
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Zapojenie 3 schodistakov

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 18 Dec 2019, 13:30

maciakba : skús popísať (nakresliť) presne ako je to zapojené ,aké vypínače sa tam použili a pod ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok