meranie uzemnenia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ranko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 22 Júl 2015, 17:18
Bydlisko: Poprad

meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa ranko » 22 Júl 2015, 17:30

Zdravím borci,
viackrát sa mi stalo pri meraní uzemnenia zvodu, že keď som meral viacerými prístrojmi použitím rôznych metód (či 3 vodičovou, 4 vodičovou, pomocou 2 klieští, jedným kliešťovým merakom) výsledný odpor uzemnenia pre meraný zvod, vychádzali rozdielne hodnoty (od 2 ohm až 18ohm). Viete poriadiť aká metóda je najpresnejšia a čo v prípade ak daný zvod vchádza do betónovej podlahy a nie je v okolí žiadna pôda ?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa elmara » 22 Júl 2015, 21:54

Když na to přijde, tak ten odpor nikdy nenaměříš nějak přesně a nebude tak jako tak stálý. Jde o to, že se mění v průběhu roku a při změnách ve složení půdy její měrný odpor. Jsou případy, kdy při revizích uzemnění se okolí zemniče zaleje vodou, aby v tuto chvíli byl odpor co nejmenší. V případě letních pařáků nebo mrazivých zim ten zemní odpor stejně převyšuje původní hodnoty. Při měření by měl být odpor trochu přiblížen ke hledané hodnotě, např. u odporu uzemnění hromosvodu do 10 ohm a údaje na měřáku třeba 80 ohm je již něco špatně.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa oravan » 22 Júl 2015, 22:11

ja som vždy polial vodou miesto kam som sondy tlkol alebo obsíkal he he ono sa to mení ale karta merania uzemnenia nepustí
0

alois

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa alois » 23 Júl 2015, 08:45

Klasika je:
- pred prćhodom revizáka do podniku bezpečák či ním poverená osoba zalieva zvody slanou vodou asi týždeň
- merania sú O.K.

Ale čo to robí zo zvodmi???

ranko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 22 Júl 2015, 17:18
Bydlisko: Poprad

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa ranko » 24 Júl 2015, 06:33

Skôr som mal namysli, že pri meraní jedného zvodu v jeden deň troma rôznymi metódami výsledný odpor bol 0,8; 5; 13; 18 ohm.
0

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa Alojz123 » 15 Jún 2017, 18:48

Chcem sa spýtať koľko metód merania využívate pri meraní bleskozvodu a či môžem použiť jednu metódu merania (napr. trojvodičovú) pri meraní uzemňovacej sústavy "A" a "B".
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa trunek » 16 Jún 2017, 02:26

Je to aj podla terenu. Napr stalo sa mi, ze bol vyvedeny uzemnovaci vyvod. Nic iba pasovina z chodnika a chceli vediet ohmy. Tam si kliestakom vela nepomozes...no a velke nakupne centra a tak kde mas kilometre asfaltu okolo tak tam zase sondy nemas kde nabit.... Napr naposledy v Auparku. Privod som nezistil predistenie a ani bod napojenia. Nepustili ma tam. Takze som to aj napisal do reviznej spravy. Chalani sa mali pripojit na uzemnenie objektu. Klasika pasovina. Trciaci koniec nemas ako zmerat kliestakom ale nastastie boli akurat v dlzke sond vysadene stromi kde sa dali zapichnut do zeme..... V Meraveho poslednej knihe su popisane aj celkom zaujimave nove sposoby merania
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa Alojz123 » 16 Jún 2017, 07:33

Samozrejme práca nebude vždy ukážkový bleskozvod a lúčka naokolo to klobúk dole ak sa vie človek vysomáriť v takýcho situáciách ale všetko je prax.
Presne to som aj myslel že v jeho knihe popisuje jednotlivo merania na rôzne typy uzemnení preto ma zaujímalo napr. že pri meraní pásoviny použiť trojpólovú metódu, tyčového uzemňovača štvorpólovú a pod.
Aké meracie metódy uprednostňujete.
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa trunek » 16 Jún 2017, 18:20

Ja osobne mam kliestak a aj metrel s meracimi sondami
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

fatter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Júl 2013, 14:31

Re: meranie uzemnenia

Príspevok od používateľa fatter » 07 Sep 2018, 13:56

Trochu ozivim tuto temu.Ake pomocne sondy pouzivate?Ak nemam "original", staci napr klasicka uzemnovacia tyc zatcena cca 40cm do zeme?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok