Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

antonius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 30 Aug 2015, 14:08
Bydlisko: 48,556 N, 22,089 E
Vek: 84

Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa antonius » 30 Aug 2015, 18:33

Som 76 ročný strojár, na ktorého sa za tie roky nalepila aj elektrika. Zháňam k automatike domácej vodárne tepelný spínač do čerpadla ktorý by zapínal, či rozpínal obvod pri stúpnutí teploty nad 30 st. C (+, - 5,00 st. C), alebo nastaviteľný v okolí tejto teploty. Bude slúžiť ako tepelná ochrana proti chodu čerpadla na sucho. Doterajší systém (časové relé a snímač tlaku) mi zlyháva pre občasnú netesnosť spätnej klapky na výtlaku. Snímač teploty by nemal byť dlhší ako 30 mm, so závitom, ktorý je možno redukovať do max. G ½“, (G 1/8“, G 1/4“, M 10) s napájacím napätím 230 V, s max. spínacím prúdom 10 A. Síce existuje aj kompletná jednotka “ Tepelná ochrana chodu čerpadla na sucho TO-NI 1000“, slovenský výrobok, no cena je pre dôchodcu vysoká. Vďaka za rady.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Aug 2015, 19:50

ako strojár by si mal vedieť, že tepelná ochrana je blbosť. Na vydranie čerpadla stačí len chvíla chodu na sucho a to by sa ti na ohriatí moc neprejavilo. A keď už bude vyššia teplota, tak už je čerpadlo zničené alebo bude zničené pri druhom poklese hladiny. Ako sa zničí , to závisí od druhu čerpadla, napríklad upchávky, ozubené kolesá .... proste čerpadlo musí mať vždy nejaké mazanie
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 30 Aug 2015, 19:52, upravené celkom 2 krát.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Aug 2015, 19:52

Vitaj na fóre.

Tak mi napadlo, nie je odpájanie prehriatím tak trochu cigánska robota? Predsa len, je to čerpadlo, chod nasucho nie je úplne to pravé orechové.

Aha, Mr. Chemik ma predbehol, mám pomalú klávesnicu :)

Aha 2, už začínam chápať princípu. V podstate potrebuješ len obyčajný termostat, ktorý dopasuješ k čidlu, aké ti tam vojde ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa E001 » 30 Aug 2015, 19:58

Čo tak za čerpadlo šupnúť snímač prietoku? skús pozrieť:

http://www.ebay.com/bhp/water-flow-switch
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Aug 2015, 20:18

to sú všetko počítadlá s reed kontaktom, alebo pod. Hej to by šlo, ale musel by si vedieť spraviť také počítadlo, resp obvod, čo bude počítať/ sledovať počet impulzov za nejakú dobu. Trebárs 1s.

-- 30 Aug 2015, 20:21 --

ale teraz vidím, že tam sú aj rozumné riešenia pre neho

http://www.ebay.com/itm/Male-Thread-Con ... 1622791595

niečo takéto zapojené v správnom smere, bude to rozpínať v prípade že čerpadlo stratí prietok. Ale musel by mať dva obvody, jedným by spúšťal čerpadlo a po dosiahnutí prietoku, by sa to preplo na okruh s týmto sledovačom.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa clim-ber » 30 Aug 2015, 20:26

ja mam kompresor spinany cinskym tlakovym spinacom. povodne je urceny na vodu do 10 atm, ale so vzduchom funguje rovnako dobre. je plne elektronicky, da sa na nom nacvakat akakolvek hystereza v tom rozsahu a ma aj tu ochranu behu cerpadla naprazdno. v zopnutom stave si sam kontroluje tlak na vystupe a este sa to da aj posuvat casovacmi. oproti mechanickemu tlakovemu spinacu je to absolutny luxus :) samozrejme cosi to stoji, ale kazdemu ho vzdy odporucam :

http://www.ebay.com/itm/WPC-10-G1-2-Mal ... 418177b2f9
0

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa martin3450 » 30 Aug 2015, 20:41

A čo tak hladinový spinač,bud mechanický alebo elektronický.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Aug 2015, 21:00

je mu na prd ak sa mu zavzdušní čerpadlo :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa lh » 30 Aug 2015, 21:09

mato3000, ak má čerpadlo takéhoto typu, tak to čo vraví nie je nijaký nezmysel. Miesto vypúšťacej skrutky teplotné čidlo. Keď zlyhá nasávanie a kvapalina dlhšie cirkuluje v recirkulačnej komore v spodnej časti čerpadla, zvýši sa jej teplota a vtedy vypne... čo je na tom cigánske?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Aug 2015, 21:13

a čo na to povedia upchávnky ?

ono samozrejme tomu sa dá predísť správnou konštrukciou, ale ak budeš merať teplotu aj v takomto čerpadle, tak musíš počítať s tým, že kvapalina bude z večšej časti už preč. teda ak tam nemá veľkú U " trubicu " tak mu odíde aj toto. Mu to vysuší upchávku a bude min. tiecť. Ak nie hneď tak po pár takých cykloch.

Proste meranie teploty je asi to najhoršie čo môže spraviť. Samozrejme v istých konštrukciách to nevylučujem a dokonca sám mám spravené zariadenie , čo mi podobným princípom vyvíja paru. Ale tam je s takým ohrevom počítané a je tak konštruované, teda špeci upchávky, ktoré sa doťahujú, ložiská mimo v domcoch a pod....
Čerpadlá na toto niesú štandardne konštruované, ani tie kalové samonasávacie.

-- 30 Aug 2015, 21:23 --

P.S.: ak si pozrieš to video a je ti jasné ako to funguje, tak zistíš, že pri tých otáčkach vznikne odstredivou silou okolo hriadele bublina, teda neni to tak pekné v reáli ako je spravené video. Trením a tlakmi popri hriadeli vzniká teplo a tým aj kavitácia a preto sa to rýchlo vysuší a následne zoderie.
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 30 Aug 2015, 21:24, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa lh » 30 Aug 2015, 21:23

Myslí, že nič. Ešte som nevidel upchávky hovoriť :D ale teraz vážne, ono to nepôjde na sucho, pretože nejaká voda tam stále bude cirkulovať, len sa tým, že nebude pritekať nová studená a trením pri čerpaní v recirk. komore zohreje.

Teda ak si dobre pamätám zo školy. Čerpadlám sa nevenujem.

PS: Nemyslím, že by táto situácia mala nastať pri každom spúšťaní. Pochopil som, že to má byť len poistka, kt. pri poruche čerpadlo vypne. Samozrejme ak sa mu to má pravidelne stávať, tak musí upraviť/opraviť príčinu zlyhania samonasávania.

PS2: Aj tak darmo meditujeme, možno má iný typ čerpadla. Chcelo by to vyjadrenie zadávateľa.
0

antonius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 30 Aug 2015, 14:08
Bydlisko: 48,556 N, 22,089 E
Vek: 84

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa antonius » 30 Aug 2015, 23:12

Vážení, som tu na tomto fóre dnes prvýkrát. Ospravedlňujem sa, že som nebol adresnejší, či technickejší. Nechcem to tu dramatizovať či skúšať.Klinec po hlavičke trafil kolega „lh“. Ja som tento spôsob ochrany nevymyslel, existuje v tichosti už dávno, no ja pre chorobu môjho veku zvanú HOSIP som si nespomenul. (http://pesiazona.webnoviny.sk/P/Tepelna ... 186113231/ )
Chcem osadiť do vypúšťacieho otvoru čerpadla tepelný spínač, ktorý pri teplote 30 až 35 st. C vypne čerpadlo. Túto teplotu dosiahne voda v čerpadle (pri výpadku sania) za 30 až 40 minúť a táto teplota nemôže ohroziť funkciu akejkoľvek upchávky samonasavacieho čerpadla. Preto prosím venujte sa mojej otázke a odporučte mi správne tepelné čidlo, či tepelný spínač, ktorý by spĺňal moje požiadavky. Spomínané zariadenie TO-NI 100 stojí okolo 83,00 EUR, čo je pre mňa dôchodcu drahé a kúpim ho až vtedy, keď podľa môjho názoru som vyčerpal iné možnosti.Je to pre čerpadlo EBARA Príjemný nedeľný večer, a vďaka za konkrétne rady
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa lh » 31 Aug 2015, 00:00

Napr. toto

Na miesto toho NTC, ktorý Ti zabalí číňan, objednaj napr. toto kvôli lepšej možnosti zabudovania.
antonius napísal:ja som tento spôsob ochrany nevymyslel, existuje v tichosti už dávno
častokrát sa na internete stretávam s hotovými výrobkami, aj slovenského pôvodu, ktoré sú síce dávno na trhu, ale s kvalitou či už vyhotovenia, alebo samotnej konštrukcie je to bieda. Takže s tým TO-NI 1000 opatrne.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa helios » 31 Aug 2015, 01:02

Alebo môže použiť u nás bežný nastaviteľný kapilárový termostat s prepínacím kontaktom. Stačí si len vybrať:
https://www.google.com/search?q=kapil%C ... _&dpr=1.25
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa mato3000 » 31 Aug 2015, 07:12

lh napísal:
antonius napísal:ja som tento spôsob ochrany nevymyslel, existuje v tichosti už dávno
častokrát sa na internete stretávam s hotovými výrobkami, aj slovenského pôvodu, ktoré sú síce dávno na trhu, ale s kvalitou či už vyhotovenia, alebo samotnej konštrukcie je to bieda. Takže s tým TO-NI 1000 opatrne.
lh, zabudol si povedať, že nielen klvalitou vyhotovenia ale najme funkčnosťou .... to že to niekto vyrába, alebo vymyslel, ešte neznamená že to je správne, skôr zaplnil len nejakú malinku dieru na trhu spôsobenú neznalosťou ľuďí. A o tej cene radšej pomlčím ....


antonius, chcel si radu, tak sa nad tým čo som písal zamysli , najme na tom čo som vravel o tom videu, to že si z toho lh robí prdel je jedna vec, ale na funkčnosti to nič nemení. Mne to je úplne fuk, premňa zamňa si tam daj čo len chceš, reagoval som na tvoju prosbu o radu. Nabudúce ak si presvedčený o svojej ceste, tak sa nepýtaj, ale choď po nej ... šak človek sa učí celý život, nie ? :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa lh » 31 Aug 2015, 08:24

Dík za doplnenie.... to som mal na mysli.

Ale otázka je jasná, niet čo špekulovať.

Inak celkom by ma zaujímalo, ako by si to riešil. Bez srandy. To meranie prietoku sa mi nezdá. Čo tak meranie záťaže?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa mato3000 » 31 Aug 2015, 08:30

Tlakom alebo prietokom, v závislosti od konštrukcie. Samozrejme to neni lacná záležitosť a preto takéto ochrany bežné čerpadlá nemajú. Pochybujem, že niektorý výrobca bude dodávať samostatnú tepelnú ochranu. Som presvedčený, že ak by výrobca zistil, že je na čerpadle takáto ochrana , okamžite padne záruka.

Ale samozrejme taká tlaková ochrana sa dá zbastliť za pár šupov, najme ak vieš programovať MCU, najdrahšie bude to čidlo. Ja ch kupujem za 50-70E. Prietokomery sú ešte drahšie.... Je tu možnosť merania rozdielov tlakov na saní a výtlaku , alebo len na saní, tu by mohlo ísť o lacnejšie čidlo. Možností je kopa.
lh napísal: ... Čo tak meranie záťaže?
to by som neodporúčal, problémom je pri odstredivých kavitácia, ktorá vzniká pri ich rôznych prietokoch. Mám ny mysli to , že ak odstredivému uzavrieš VYTLAK , tak jeho zaťaženie KLESNE !!!! , toto je vec , ktorú ľudia úspešne prehliadajú :D . Najviac je zaťažené pri plnom prietoku a 0 výške sania. Je to dôsledok tej kavitácie pri rýchlom obehovom kolese. Teda spraviť rozumné ovládanie na základe zaťaženia je pri domácich čerpadlách trošku problém. Samozrejme v priemysle, kde je presne stanovený režim, to neni problém.
0

antonius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 30 Aug 2015, 14:08
Bydlisko: 48,556 N, 22,089 E
Vek: 84

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa antonius » 31 Aug 2015, 11:09

Ďakujem za všetky návrhy na riešenie, ale ja som sa rozhodol riešiť doplnkovú ochranu proti chodu čerpadla na sucho tepelným spínačom. Doplnkové zariadenia na výtlaku či saní (meranie prietoku a pod.) nemožné z priestorových dôvodov, nestrčím tam už ani hrubšie tesnenie, meranie hladiny vody v studni –problém nerieši, kúpil som barák aj so spoločnou studňou, pričom zo susedovej strany je možnosť spadnutia lístia do studne. Lístie pri hnití pomaly klesá ku dnu a teraz, keď pre sucho je nízka hladina vody v studni, tak sa stáva, že prehnité lístie sa dostane do spätnej klapky - koša a spôsobí netesnosť spätnej klapky v koši. Preto som sa prihlásil no toto fórum, aby som zistil či existuje tepelná sonda - spínač teploty , ktorý vypol/zapol pri teplote okolo 30 stupňov C a podľa možnosti bez potreby dodatočných zariadení. Mal by mať tvar ako odporučil lh (EPCOS B57301K0103A003, len je to termistor na meranie teploty a je treba k tomu ďalšie zariadenie, aby to slúžilo k zadaniu).Čerpadlo je umiestnené v pivnici/ kotolni a nechodí sa tam často, čiže ja nepotrebujem vedieť aká je okamžitá teplota. Lennech vypne či zapne. Neriešim tu chovanie suseda, len sa bránim dôsledkom. Ak takéto zariadenie (hlavne jednoduché), nie je, rešpektujem to, pre mňa aj nula je číslo. Tak asi potom budem musieť kúpiť TO-NI 1000 a niekde naň ukradnúť peniaze.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa lh » 31 Aug 2015, 11:25

Antonius, na ebay tu (klik) je ovladanie/spínanie ktoré by Ti mohlo riešiť problém. A stojí zlomok ceny TO-NI

Edit: ten link bol aj v predchádzajúcom príspevku, len som ho nedostatočne zdôraznil :D

Rozmer je v celku zaujímavý: 8.5*7.5*3.5cm a je môžeš ho namontovať hocikde. Čidlo bude na kábli.
0
Naposledy upravil/-a lh v 31 Aug 2015, 11:48, upravené celkom 3 krát.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ochrana samonasávacieho čerpadla proti chodu na sucho

Príspevok od používateľa alidedko » 31 Aug 2015, 11:27

Aby sme len netláchali:
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=593& ... icle=38011

Obyčajný termostat, k nemu napájací zdroj a termistor z vyššie písaného príspevku. Hotové za pár eur, potrebné vyskúšať, či to splní očakávania. Ak sa chce antonius hrať, veď nech sa hrá, kdo hraje nezlobí. Namontuje to tam, skúsi, bude fungovať, paráda. Nič viac.

EDIT: vošiel by?
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1671 ... icle=50472

EDIT2: ak máš s ebayom problém, je tu kopec ľudí, ktorí to radi objednajú, ja som jeden z nich.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok