Asynchronny motor

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

radovan70
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 11:05
Bydlisko: Gelnica
Vek: 36

Asynchronny motor

Príspevok od používateľa radovan70 » 16 Nov 2016, 17:54

Ahojte vsetci . Snazim sa rozsirit si elektrotechnicke vedomosti v oblasti pohonov frekv. menicov apod. a tak dennodenne studujem clanky navody fora no na niektore otazky neviem najst odpovede a vysvetlenie tak sa obraciam na vas ci mi vie niekto sikovny pomost s vysvetlenim .. Viem ze motor ktory ma na stitku uvedene trojuholnik/hviezda 240/400 V sa da zapojit len do hviezdy alebo cez jednofazovy menic do trojuholnika .. inak dojde k prepetiu cievok a motor zhori .. no nerozumiem ako je mozne ze cievky v zapojeni do hviezdy znesu vacsie napatie ako v trojuholniku ? ved v zapojeni hviezda su cievky jednym koncom spojene a vytvaraju tym nulovy bod kde ma cievka medzi jednim koncom a nulou 230 a v zapojeni do trojuholnika cievka dostava 400 v lebo su cievky navzajom pospajane .. prosim mozno som nechapavy ale prosim o vysvetlenie .. :?

tému presunul a hlásenie vybavil Merák 26.1.2017 o 12:28
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Nov 2016, 20:11

Skus si to nakresliť.
Medzi fázami máš napätie 400V a cievky vo hviezde máš zapojené prakticky v sérii voči dvom fázam.V trojuholníku len jednu cievku.
Keď berieš do úvahy stav že v spoločnom bode cievok pri hviezde je nula,tak na každej cievke je len 230V ,lebo medzi fázou a nulákom je tiež len 230V (aj keď tam nulák prakticky neni pripojený- je vytvorený umelo).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Nov 2016, 20:18

Dá sa to popísať tak, že zatiaľ čo motor do trojuholníka je pripojený na združené napätie (400V), tak motor zapojený do hviezdy je pripojený na fázové napätie (230V). Pri hviezde sú začiatky vinutí statora pripojené na jednotlive fázy a konce spojené do jedného bodu. Stredný bod sa môže ale nemusí pripojiť k neutrálnemu vodiču N (pri motoroch sa vo väčšine prípadov nepripája).
Nižšie je to pekne vysvetlené, i keď na transformátore.
http://siz.wz.cz/?k=ts&pk=2

Teda cievky sú stavané na pracovné napätie 230V, ak by si chcel zapojiť motor do trojuholníka, musel by mať na štítku hodnoty trojuholník/ hviezda (D/Y) 400/ 690V a nie 230/ 400V.
http://mylms.cz/text-prepinani-motoru-h ... ojuhelnik/
0

radovan70
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 11:05
Bydlisko: Gelnica
Vek: 36

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa radovan70 » 18 Nov 2016, 16:33

Ako je to potom pri motoroch s stitkovym oznacenim 400/690 V trojuholnik /hviezda ? vtedy dostane cievka v trojuholniku 400 V a nezhori ?

-- Spojený príspevok 18 Nov 2016, 17:38 --

Pri takomto tipe motora je usporiadanie cievok ine ?
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa clim-ber » 18 Nov 2016, 17:20

Princip je rovnaky ako 230/400 a vinutia su silnejsie, konstruovane na tych 400V v trojuholniku. V priemysle sa pouzivaju aj taketo napatove sustavy. Vo velkych podnikoch, kde maju napr. vela velkych pohonov takto pre instalaciu vychadzaju mensie prudy ( = daju sa pouzit tensie a lacnejsie kable ).
0

radovan70
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 11:05
Bydlisko: Gelnica
Vek: 36

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa radovan70 » 18 Nov 2016, 18:07

povedzme ze mam motor trojuholnik /hviezda 230/400 V a mam k dispozicii aj siet 3x400 V aj 1x230V takyto motor mozem zapojit do hviezdy cez frekvencny menic trojfazovy 3x400V alebo do trojuholnika cez jednofazovy menic vtedy by som mal dostat pri oboch zapojeniach plny vykon motora .. a pri zapojini do trojuholnika zatazim jednu fazu trojnasobne .. su medzi zapojeniami este nejake rozdiely ? napr. vacsi pociatocny moment a podobne ?
0

radovan70
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 11:05
Bydlisko: Gelnica
Vek: 36

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa radovan70 » 20 Nov 2016, 12:00

Este by ma zaujimalo ako prepocitam alebo podla coho urcim max. a min. frekvenciu aku znesie motor 50 Hz je v nasej sieti .. do kolko mozem menicom ubrat alebo pridat a ako sa bude spravat motor co sa tyka vykonu prudoveho zatazenia ci pociatocnemu ci nominalnemu momentu ... ?
0

am
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 16:00

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa am » 01 Mar 2017, 16:25

Prosím odborníkov o odpoveď, aký príkon má asynchrónny motor (zapojený na 1 alebo 3 fázy), ak beží naprázdno? Ak sa dá, napíšte, prosím, "papierový" výkon motora a príkon, napr. 1,5 kW - príkon naprázdno 500W.
Niekde som totiž čítal, že siemens vyrobil ASM s účinnosťou 98%. To by ten motor potom mal mať príkon naprázdno pár wattov...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa misocko » 01 Mar 2017, 18:09

Tak tuto otazku (prikon naprazdno) som tu uz raz polozil v osobitnej teme. Ostala bez jedinej odpovede. Co sa tyka ucinnosti a prikonu naprazdno, myslim ze si uplne vedla. Vysoka ucinnost bude pri menovitom vykone, nie pri behu naprazdno.
0

am
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 16:00

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa am » 01 Mar 2017, 18:18

To máš pravdu, motor je "naladený" na príkon pri určitom výkone, ale príkon naprázdno tiež o niečom hovorí. Napríklad o zlej konštrukcii ASM...
Brúska - 1 fázový motor, papierovo 250W. U=237,7V, I=0,55A naprázdno. 130 W udržuje rotor v rovnomernom pohybe. Nie je to trošku veľa?
Ale zase ten hluk a vibrácie tiež niečo zožerú :wink:
0
Naposledy upravil/-a am v 01 Mar 2017, 20:14, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Mar 2017, 20:09

Príkon motora naprázdno nie je len činný príkon, ale aj jalový. Činný príkon kryje mechanické straty, (ložiská, trenie o vzduch), a aj elektrické straty, (vo vinutiach, vírivé prúdy v železe). No a jalový príkon buduje magnetické pole, (a lieta hore-dole medzi generátorom a motorom. Je dobré ho kompenzovať, potom lieta medzi kompenzátorom/ kondenzátorom a motorom).

A nemám pocit, že by boli nejaké zásadné rozdiely v konštrukcii (dobrej-zlej) asynchrónnych motorov. Technológie určite napredujú, súčasné motory sú výrazne menšie a ľahšie ako kedysi. No to je, podľa mňa, hlavne zásluhou lepších izolácií, ktoré znášajú vyššie teploty. A tak je zníženie strát v železe kompenzované zvýšením strát v medi. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

am
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 16:00

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa am » 01 Mar 2017, 20:26

...nemám pocit, že by boli nejaké zásadné rozdiely v konštrukcii (dobrej-zlej) asynchrónnych motorov...
Vyznáš sa v konštrukcii ASM?
Keď trojfázový prúd vytvára v jadre magnetické pole, tak sa magnetický tok medzi každými dvomi fázami "bije" v 120° jadra. To ešte nikoho nenapadlo? Tam je 130W naprázdno :)
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa lucky62 » 01 Mar 2017, 21:09

am napísal: Keď trojfázový prúd vytvára v jadre magnetické pole, tak sa magnetický tok medzi každými dvomi fázami "bije" v 120° jadra. To ešte nikoho nenapadlo? Tam je 130W naprázdno :)
Ja to dosť dobre nechápem.. Môžeš mi vysvetliť technicky, ako sa magnetický tok "BIJE" a ako si prišiel k tým 130W výkonu naprázdno?..
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Mar 2017, 21:20

Samozrejme, že je rozdiel pri zaťaženom a nezaťaženom motore. Ta účinnosť a prakticky všetky štítkové údaje sú dané pre nominálne parametre (keď je motor optimálne zaťažený, teda pre nominálny krútiaci moment).
V tejto bakalárke sú namerané parametre motora naprázdno, pri nominálnej záťaži a aj prúd nakrátko (pre ASM motory 550W, 1,5 kW a 12kW) na str. 38., 41. a 44.
A tie prúdy je pekne vidieť na obr. 2.5 na str. 21 a obr. 2.7 na str. 24.
:arrow: http://diplom.utc.sk/wan/2842.pdf
radovan70 napísal:Este by ma zaujimalo ako prepocitam alebo podla coho urcim max. a min. frekvenciu aku znesie motor 50 Hz je v nasej sieti .. do kolko mozem menicom ubrat alebo pridat a ako sa bude spravat motor co sa tyka vykonu prudoveho zatazenia ci pociatocnemu ci nominalnemu momentu ... ?
Max frekvencia závisí od samotného motora a jeho konštrukcie, pri nižších otáčkach (frekvencii) treba riešiť externé chladenie a zvyšovanie otáčok je možné len do určitej hranice, inak by mohlo dôjsť k mechanickému poškodeniu motora. Maximálne otáčky sú väčšinou udávane výrobcom v katalógových listoch.
0

am
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 16:00

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa am » 01 Mar 2017, 22:26

lucky62 napísal:
am napísal: Keď trojfázový prúd vytvára v jadre magnetické pole, tak sa magnetický tok medzi každými dvomi fázami "bije" v 120° jadra. To ešte nikoho nenapadlo? Tam je 130W naprázdno :)
Ja to dosť dobre nechápem.. Môžeš mi vysvetliť technicky, ako sa magnetický tok "BIJE" a ako si prišiel k tým 130W výkonu naprázdno?..
Nemyslel som výkon naprázdno ale príkon.
Snáď som to nakreslil dobre. To sú magnetické toky v jadre trojfázového motora, ak sa trafíme do momentu, keď tretia fáza je v "nule" :)
Prílohy
DSC_0102.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa lucky62 » 02 Mar 2017, 09:48

am napísal:Nemyslel som výkon naprázdno ale príkon.
Snáď som to nakreslil dobre. To sú magnetické toky v jadre trojfázového motora, ak sa trafíme do momentu, keď tretia fáza je v "nule"
No nič prevratné si nenakreslil ani nenapísal... Je jasné, že v mieste, kde šipky idú proti sebe sa magnetické pole anuluje..
Ale to nič nehovorí o príkone/výkone... Chcem vedieť, aký to má dopad na príkon naprázdno a akým výpočtom si prišiel k tým 130W...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

am
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 16:00

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa am » 02 Mar 2017, 10:27

Ako som písal vyššie: motor brúsky, papierovo 250W, 1,1A má naprázdno odber 0,55A pri U=237,7V, čo je asi 130W. Neverím, že 130W je potrebných na prekonanie trenia valivých ložísk a odporu vzduchu. Takže spotreba bude hlavne na prekonanie magnetických tokov v jadre. Ak by sme dali každej fázi samostatné jadro a vylepšili to rezonančným kondenzátorom, beh naprázdno by bol tak za 5W :)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Mar 2017, 11:07

Neverím, že 130W je potrebných na prekonanie trenia valivých ložísk a odporu vzduchu.

Je vidět, že nerozumíš co je činný a jalový výkon.
Žádných 130W na tření a odpor vzdduchu tam není.
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa lucky62 » 02 Mar 2017, 12:24

am napísal:Ako som písal vyššie: motor brúsky, papierovo 250W, 1,1A má naprázdno odber 0,55A pri U=237,7V, čo je asi 130W.
Pretože motor naprázdno má hlavne indukčný charakter, tak si naštuduj, ako sa správa indukčnosť v obvode striedavého prúdu.
Pochopíš, prečo nemôžeš príkon vyrátať jednoduchým vynásobením efektívnej hodnoty prúdu a napätia.
Ako písal breta1, je to o jalovom a činnom výkone...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Asynchronny motor

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Mar 2017, 13:17

Po rozbehu motor odoberá zo siete len malý príkon, ktorý je potrebný na krytie strát v železe statora, strát vo vinutí statora a mechanických strát. Straty v želez rotora môžeme pri takmer synchrónnych otáčkach (otáčkach naprázdno) zanedbať z titulu malej frekvencie prúdu v rotorovom obvode. Ak nezaťažený motor má veľký odber a prehrieva sa, môže mať medzizávitový skrat, opotrebené ložiská, bez mazania, zle poskladaný; ak má prevodovku treba demontovať a tak odskúśať; nie vždy sa dá meraním a počúvaním identifikovať problém a ak ide o neznámi motor, tak i štítok môže zavádzať, kludne mohol byť previnutý v minulosti.
Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok