Vadný jistič/čerpadlo

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tmvitek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 15 Jan 2013, 21:25

Vadný jistič/čerpadlo

Príspevok od používateľa tmvitek » 28 Dec 2016, 08:09

Zdravím vespolek, mám menší problém, tak poprosím o radu.

Mám domácí vodárnu, která mi však neustále vyhazuje jističe/proudový chránič u darlingu. - Avšak jakmile vyhodí jistič u darlingu, tak mi také vypadne jedna fáze v celém domě, avšak hlavní jistič zůstane v poloze zapnuto a všechny další jističe taktéž. Musím až hlavní jistič vypnout a znova nahodit, aby se rozjeli opět všechny fáze.

Bohužel nevím jeslti je primární problém v hlavním jističi nebo v čerpadle, pozval bych na to elektrikáře, ale občas to nevyskočí celý den, občas dvakrát za den a dost. Navíc teď přes Vánoce se nikomu k nám nechce.

Jen se chci zeptat, šlo by to otestovat tak, že bych čerpadlo napojil bez darlingu, bez stykače, jen přes ten staré pojistkové spínač, pojistky nadimenzoval akorát na tolik, jako je jistič u darlingu a pak bych čekal než se mi spálí jedna ze třech pojistek? Případně ještě zkoumal na které pojistce vyskočí fáze a až poté jeslti se spálí nějaká ze zbývajících pojistek z důvodu velkého přetížení?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vadný jistič/čerpadlo

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Dec 2016, 14:34

Vítku,
v prvé řadě nechat musíš zjistit zdroj závady .

Jistič/chránič/kabely/čerpadlo(i kdyby bylo v záruce), spoje v zásuvce/krabici je třeba postupně proměřit (při vypnutém napájení tohoto obvodu) A TO NA IZOLAČNÍ STAV.

Pokud tuto možnost nemáš, nedoporučuji Ti pokračovat, ale raději sehnat solidního silnoproudaře, který tu možnost má a tento první krok eliminuje. Pak se může zabývat nejen přechodovými odpory na spojích, ale i proudy v jednotlivých fázích včetně unikajícího poruchového proudu, který má na svědomí výpadek chrániče - od čerpadla směrem k hlavnímu jističi.
Tím určí i celkový stav a pravé důvody výpadku té jedné fáze pro celý dům.
Nevím zatím nic o Tvých znalostech silnoproudu a možnostech uvedených měření.Tebou navržený "test" bych nedoporučoval, můžeš zhoršit kvalitu nejen jističů právě onými případnými zkraty atd.
Proto si myslím, že je zbytečné podrobně rozepisovat pracovní kroky, které by Tě mohly v horším případě "dokopat".
Přeji brzké odhalení konkrétní příčiny výpadků

PS předpokládám, že nepatříš mezi ty kutily, co mají ještě klasické pojistky , které jsou opraveny "hřebíky" v podobě svazku tenkých drátků ze staré šňůry. :wink:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 30 Dec 2016, 18:22, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

tmvitek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 15 Jan 2013, 21:25

Re: Vadný jistič/čerpadlo

Príspevok od používateľa tmvitek » 28 Dec 2016, 14:50

Ahoj, díky za odpověď, zkušenosti nemám dle mého názoru na dostatečné úrovni, proto tedy na tvou radu to nechám až na odborníka. Plánoval jsem to na něj nechat tak či tak, ale měl jsem drobný nápad s pojistkama, tak jsem se raději přeptal :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok