7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa flyron » 09 Jan 2017, 15:03

Plánujem si postaviť kotúčovú pílu na pozdĺžne rezanie tvrdého dreva. (preklapačka na guľatinu) Potreboval by som poradiť, či domová sieť istená 16A. príp. 21A bude stačiť pre motor 7,5 kW asynchron, ktorý má trvalý odber okolo 15,5A za predpokladu spúšťania cez hviezdu do trojuholníka. O spúšťaní cez soft štart alebo frekvenčný menič neuvažujem. /kôli cene/. Alebo so 7,5 kW ani neuvažovať a použiť 5,5 kW motor ? Kotúč 45 -50 cm a príruba bude priamo na hriadeli motora.

A ešte podotázka. Vyrábajú sa nejaké 7,5 kW asynchron el.motory, ktoré nieje možné spúštať cez hviezdu ( že nemajú 6 kolíkovú svorkovnicu ale iba trojkolíkovú ? ?) Často sa totiž na silnejších motoroch na štítku nenachádzajú parametre pre hviezdu ale iba pre trojuholník./bazoš, ilustračné foto/
Je možnosť takéto motory rozbiehať cez predradené odpory ?

-- Spojený príspevok 09 Jan 2017, 15:06 --

...
Prílohy
68821953.jpg
68821953.jpg (3 KiB) 14675 zobrazení
títok.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 09 Jan 2017, 15:50

Pokud máš hlavní jistič ještě motorový 21A co uvádíš, pak jen s "odratými ušami" rozběhneš na Y/D tu 7,5kW "bestii". Osobně mám u cirkuly 5,5kW a 25A/3/B hlavní jistič u elměru - bez problémů. Rozběhový proud je rozhodně vyšší, než provozní na štítku.
Ke druhé otázce: od 4,5kw je výrobce povinen doporučit rozběh (zvlášť kvůli vysokým záběrovým proudům při rozběhu takových motorů)
a tím i vyrobit konstrukčně motor pro rozběh Y/D. Neznám v současnosti nový motor jen s trojkolíkovou svorkovnicí (pouze jednofázový na 230V s rozběhem). Uvedený motor mohli pouštět opravdu jen v tom Rumunsku, kde se na záběrové proudy (jen provozní cca 31A/15kW :lol: ) a napěťový pokles v síti nějak nedbalo (snad kdysi :wink: )
Rozhodni se sám, přikládám Ti současně doporučené zapojení jistících a spínacích prvků od výrobce na Tebou jmenované motory:
Prílohy
Na 5-5kW.jpg
Na 7-5kW.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

flyron
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 28 Feb 2013, 15:46

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa flyron » 09 Jan 2017, 17:52

5,5 kW tiež používam na štiepačke s prevodom do pomala, kde som to robil na prepínač Y,D + bezpečnostný čapák. S týmto zapojením sa mi ešte nepodarilo nikdy ističe vyhodiť a to ani pri zapnutí ( občasnom ) priamo na D cez čapák . Asi z toho pramení môj mierny optimizmus. Láka ma ( potrebný) výkon, ale platiť experiment sa mi tiež nechce. :pain:
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Jan 2017, 19:01

Spúšťanie okrem polovodičových meničov a soft startov je možne aj tlmivkami alebo výkonovými rezistormi.
Čiže by si potreboval dvojicu stykačov, vhodne nadimenzované rezistory a časové spínače, ktoré najprv spustia motor cez rezistory a následne ich ďalší stykač premostí a odpojí stykač s rezistormi (platí pre motor s uvedeným štítkom).
Odporúčam preštudovať.
http://158.193.216.40/kvesnew/dokumenty ... otorov.pdf

A čo sa týka spúšťania motora Y/D je potrebné aby mal vinutia 400V/ 690V (380/ 660V), lebo motory ktoré majú vinutia Y/D 400/230 V (380/ 220V) sa takto rozbiehať nemôžu a musia byť zapojené len do hviezdy (pri priamom pripojení na sieť).

Podľa štítka sa jedná o štvorpólový motor s vinutím zapojeným trvalo do trojuholníka, ale je možné, že sa jedná o krúžkový asynchrónny motor, ktorý ma vinutý aj rotor a cez krúžky je vyvedený na svorkovnicu a potom sa dá rozbiehať cez výkonové reostaty.
0
Naposledy upravil/-a ondistef v 09 Jan 2017, 19:18, upravené celkom 1 krát.

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa dufi » 09 Jan 2017, 19:09

Pokial mas doma pouzity ako hlavny istic pred elektromerom este stary typ ITM 25A,pripadne J7K M24,7A (oba sa za sociku bezne pouzivali ako hlavny istic v domoch) tak ti to ten 7.5Kw motor udrzi,samozrejme pri rozbehu hviezda-trojuholnik.Osobna skusenost,otec mal na cilkulari 7.5kw.Oba spominane istice vsak maju motorovu charakteristiku a dnes by to uz elektrarne na novej domovej pripojke nedovolili pouzit.Pokial mas uz ako hlavny istic pouzity sucasny typ B25A,tak ten ti 7.5Kw motor urcite neudrzi.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Jan 2017, 19:45

Motor D 380(400) V sa samozrejme dá spúšťať do Y na našej sieti. Žiadne uvedenie napätia pre Y nemusí byť na štítku. (Veď stačí použiť len sedliacky rozum. 380(400) V vinutia sú v Y predsa zapojené do série.) Problémom môže byť len vyvedenie druhých koncov vinutí, ak sú priamo spojené vo vnútri.

A znížiť výkon (prúdový odber) sa dá aj troma trafákmi, (trojfázovým trafákom), kde sekundár sa zapojí v protifáze. No nie je to "bohvieaké" ekonomické a objemové riešenie.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa alluf » 24 Júl 2019, 20:33

Zdravím. Trocha zneužijem už exzistujúcu tému kedže asi zbytočne zakladať dalšiu.

Renovujem starý cirkulár kde som ale vymenil pôvodny 3F asynch. 2,2 kw (950ot) motor ktory bol zapojení do hviezdy, istený 20A poistkami (motor K.O) .

Kupil som nový motor ale 4kw otázka znie môžem ho spúštať priamo do D ? veľmi sa mi nechce investovať dalšie peniaze do prepinača a privod do domu mám 3x35A zvyšok nieje problem prerobiť. V okolí nemam susedou ktorým by vadilo prebliknutie svetiel :-)
Moja otázka znie udrží to istič ? pri spustení priamo do D ?
A čo poistky na samotnom cirkulári ?
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Júl 2019, 21:59

veľmi sa mi nechce investovať dalšie peniaze do prepinača
Veď to nieje až tak veľká položka ( okolo 25 E )
https://www.tme.eu/sk/katalog/vackove-s ... s=1&page=1
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Ilija » 25 Júl 2019, 07:05

Malo by to dobre fungovat.
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa alluf » 25 Júl 2019, 17:12

Pôvodne som ani nemal v plane ho dávať dokopy ale drevo čo mi doviezli su samé male prierezy ( minulý rok som to rezal motorovou same kmene 25+ kmene. Tak som oprášil cirkulár ktory som kúpil spolu z domom. No motor bol KO, previnutie drahšie než nový tak som napriek nedostatku financií motor kúpil, ale treba mi aj novu remenicu a nové remene a už sa to šplhá k nechcením cenám :-) asi som mal radšej kúpiť brikety :-D Ak ale ističe udržia pri spínaní do D tak nieje problém.

Tie 20a poistky na cirkulári pri 4 kw motore su ok ? ( ak vezmem do úvahy spúštanie do D )
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Júl 2019, 17:32

4kW motor na hlavných poistkách 35A rozbehneš aj napriamo,ale ak máš za nimi istič 25A, tak len s odretými ušami,ale pokial je to len cirkulár, ktorý sa rozbieha bez záťaže,tak to zvládne.Horšie bude, ak sa ti zahryzne v dreve,potom, to bude lietať. :wink:
nedávna skúsenosť- motor 11kW ,odber 12A,ale pri rozbehu vyletel na 24A a 25A istič padal.No ale to bol kompresor na chladeni VZT.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Samanko » 25 Júl 2019, 20:01

...aspoň ten vypínač Y/D by Tam byť mal...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa alluf » 27 Júl 2019, 15:45

Dnes som kúpil pomale 25A poistky do skrinky cirkulára. Ak bude vyhadzovať prívod tak dokupím prepínač Y/D , teram je tam len páčkovy spínač
0

Ozvoldini
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29 Nov 2019, 15:10

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Ozvoldini » 29 Nov 2019, 15:38

Ahojte.
Nechcem zbytocne zakladať nové vlakno tak sa opytam tu. Kupil som stary doma robeny cinkular. Motor je 5,5kw. Ked ho zapnem na hviezdu tak sa rozbehne. Nie nejako zavratne ale ide, ale ked ho prenem na trojuholnik vyhodí poistky. Predpokladam niekde skrat (vypinac alebo klable) pripadne zle zapojenie. Len s tym zapojenim by som potreboval poradit kedze s 3fazami som sa nehraval.
https://moja.uschovna.zoznam.sk/link/31 ... gn=sharing
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Ilija » 29 Nov 2019, 20:09

Aké máš ističe?
V dome na 16A sporé by to malo bežať, ak nie, ta určite na 20A.
0

Ozvoldini
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29 Nov 2019, 15:10

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Ozvoldini » 29 Nov 2019, 22:49

Elektrikary povolili max 25ku takze mam to kedze mam elektricke kurenie. Kotol bezi v pohode pri skuske som ale pre istotu vsetko vypol. Kuknem ked tam budem na istic na ktory mam napojeny na vonkajsiu zasuvku (400V). Hviezda sa rozbehla pri prepnuti na trojuholnik istic vyhodilo. Kable su stare popraskane tak som to poodpajal ze to skontrolujem, prerobim len ten stary vypinac ma dostal. Nasiel som tu schemy zapojenia takeho vypinaca aj na motor ale oznacenie na vypinaci nie su cislovane ale su na nich pismenka ( R, S, T, Z, X, Y - tam boli kable od motora, U, V, W- privod, zvysok do 16 prazdne ( asi tie prepoje) ....motor stary rusky ma tiez oznacenie C1 az C6 ( takze asi S1 az S6 po nasom) premeral som odpor a viem urcit dvojice takze s tym by nemal byt problem este dat dole mozno tu svorkovnicu a pozriet ci tam nie su tie tepelne dratiky ako som sa tu docital ( teda ak ich vobec ma)

Aj som tu nasiel asi nasiel niekoho kto nieco podobne riesil len mi vyplo prehliadac a uz to neviem najst
0
Naposledy upravil/-a Ozvoldini v 29 Nov 2019, 23:02, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Nov 2019, 23:01

Nájdi si jednotlivé vinutia, jednu stranu prepoj do uzla - hviezdy, (prepojovacie pliešky tam asi nebudú, tak holým Cu drôtom) a nechaj motor dlhšie bežať. Nemal by sa moc zohriať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa potom dá usúdiť, že je v poriadku.

No a trojuholník potom bude už len záležitosťou sily poistiek.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Nov 2019, 01:36

Ale ked je motor plne rozbehnuty na hviezde a rychlo prepne na trojuholnik, to by nemal byt problem, hlavne naprazdno, bez rezania este. To by nemalo vyhadzovat istic, alebo sa mylim?
ale ked ho prenem na trojuholnik vyhodí poistky
Vyhadzuje ti poistky ihned pri prepnuti alebo chvulu bezi a az neskor ti vyhodi poistky?

Ak ihned tak:
Ked si meral dvojice, ako spominas, hodnoty odporov boli vsetky rovnake?

Je ten prepinac hviezda trojuholnik v poriadku?

Je to dobre zapojene do trojuholnika?

Prepipaj ten prepinac multimetrom (odpoj vsetky kable, ale zapamataj si kde boli - oznac pred odpojenim.) Lahko sa mohlo stat ze pri prepnuti na trojuholnik sa mozu neako dve fazy vyskratovat (ci uz zlym zapojenim, alebo samotnym poskodenim spinaca, nieco tam moze byt ulomene, ohnute, poskodene...)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ozvoldini
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 29 Nov 2019, 15:10

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa Ozvoldini » 30 Nov 2019, 12:12

Dakujem za rady vyskusam.
Vyhadzuje to okamzite.
A tie odpory zmeram este raz cez krokodily a zapisem a oznacim si hodnoty na motore.
Tiiez ma napadlo spravnost zapojenia na motore a na vypinaci. Tak som to poodopajal a vypinac rozobral ulomene v nom nie je nic. Ak sa mi ho nepodary zlozit do tej schemy skusim kupit novy a vyskusam tak.
PS: zdalo sa mi ze do polhy 2 isiel tazsie ako do polohy jedna a pri rozoberani bola vyskocena prizina na 15-16. Takze to mohlo robit tym prepinacom.
0
Naposledy upravil/-a Ozvoldini v 30 Nov 2019, 12:38, upravené celkom 1 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 7,5 Kw na domácej cirkulárke ?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Nov 2019, 15:13

Vyzera to nadejne.
Dobra sprava je ze to na hviezde bezi, teda vinutia by mali byt OK, ale aj tak ich pre istotu premeraj a budes si isty na 100% a napis sem co si nameral.
To ze to vyhodi poistky ihned je tiez dobra sprava, lebo s vysokou pravdepidobnostou bude problem v prepinaci hviezda/trojuholnik (ci uz zapojenie alebo poskodenie)
A aj to je dobra sprava ze si tam nasiel vyskocenu pruzinu. To moze byt ten problem.

Tak daj potom vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď