Svetlo v kuchyni na linke

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

luky3004
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2017, 07:20

Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa luky3004 » 27 Jan 2017, 07:25

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať - na linke mám kábel, ktorý obsahuje 3 ďalšie - hnedý, modrý, zltozeleny. Chcem z neho spraviť zásuvku (robil som už zásuvky) ale môžem normálne na ňu pripojiť svetlo? Má trafo a koncovka je do zásuvky (bez kolika).
Tento kábel by mal byť napojený na spínač, no keď bol spínač vypnutý, aj napriek tomu mi skusacka ukazala, že fáza je pod napätím. Je to bežné?
Dakujem za odpoveď.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jan 2017, 07:29

Áno, robí sa to bežne, že ukončeniím takéhoto svetelného okruhu je zásuvka pre svetlo.
Áno, môže sa stať, že ti vadaska svieti aj pri vypnutej fáze.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

luky3004
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2017, 07:20

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa luky3004 » 27 Jan 2017, 07:43

Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď - cením si to.

Zásuvku budem robiť podľa toho:
http://1.bp.blogspot.com/-yaCkfrR0rpA/T ... schema.png
,akurát že mám namiesto čierneho - hnedý kábel - ale viem, že je to fáza, takže to je základ. Na to môžem potom zapojiť svetlo, ktoré má koncovku bez kolíka v pohode?

Na túto zásuvku potom môžem zapojiť iba svetlo, či viem pred zapojením svetla vyskúšať zásuvku nejakým iným spotrebičom? A to dané svetlo viem zapojiť aj do klasickej zásuvky na vyskúšanie - či sa to neodporúča? Pýtam sa to pre to, aby som vyskúšal, či je všetko v poriadku.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Jan 2017, 10:15

Z toho cos tu napsal - udělej zásuvku, hlavně si dej pozor na připojení PE na kolík, o ostatní se nemusíš starat.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa muziker » 27 Jan 2017, 10:19

Aj keď si myslím, že osoby neznalé by nemali zasahovať do elektroinštalácií, hádam nič nepokazíš ak dodržíš elementárne pravidlá pri práci s el. zariadením a výsledok svojej práce si premeriaš. Pri práci si ale radšej vypni istič v byte aby si predišiel úrazu el. prúdom. Kompletne to máš s popisom aj s obrázkami tu:

pre nedôveryhodnosť stránky link vymazal Merák 29.1.2017 o 9:55
0
muziker

luky3004
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2017, 07:20

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa luky3004 » 27 Jan 2017, 10:26

breta1 - hej viem, že žltozelený kábel musí ísť na kolík. A skušačou potom zistím, či na fáze je napätie.

muziker - Chápem, tiež mám podobný názor, no kvôli jednej zásuvke nechcem volať elektrikára. Samozrejme, istič ako prvý pôjde dole - mám rešpekt pred elektrinou :biggrin: Ďakujem za návod, pozriem si, či náhodou dačo neviem z toho, aby som nespravil chybu zbytočnú.

Doplním, že nejdem robiť zásuvku do steny, ale kúpil som "externú" zásuvku s krytom a do nej ten vyvedený kábel zo steny dám a pripojím podľa normy ako som už popisoval a je to aj v tých návodoch presne tak.
Také niečo:
http://www.boa.sk/obchod_homedir/data/1 ... NZ-00D.jpg

Ešte ak sa smiem spýtať, svetlo môžem vyskúšať aj v obyčajnej zásuvke, či je dobré? Mám 4 svetlá tykadlové, ktoré sa napájajú na trafo a to trafo ide do zásuvky. Dá sa vyskúšať pred tým či je OK - či svieti?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Jan 2017, 10:36

Všechno, co má zástrčku 230V (s dutinkou pro kolík nebo bez) je přece děláno na to, aby to šlo do zásuvky strčit.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa Jirka84 » 27 Jan 2017, 10:42

luky3004 napísal:Dobrý deň,
Chcem sa opýtať - na linke mám kábel, ktorý obsahuje 3 ďalšie - hnedý, modrý, zltozeleny. Chcem z neho spraviť zásuvku (robil som už zásuvky) ale môžem normálne na ňu pripojiť svetlo? Má trafo a koncovka je do zásuvky (bez kolika).
Tento kábel by mal byť napojený na spínač, no keď bol spínač vypnutý, aj napriek tomu mi skusacka ukazala, že fáza je pod napätím. Je to bežné?
Dakujem za odpoveď.
Mohl bych napsat jednoduše - jsi-li v oboru, pak víš , co dělat... asi následně odpovím "s křížkem po fonuse".
Ale abych zase nebyl napadený, že odpovídám v rubrice "Pre začiatočnikov" příliž odborně, tak Tě upozorním nejprve na skutečnost (bez ohledu na Tebou konstatovanou "skutečnost" "robil som už zásuvky" ), že provádíš zásah do elektroinstalace s nízkým napětím,
které je životu nebezpečné (hlavně pro osoby bez elektrotechnické kvalifikace)

K věci - ale mám pár otázek:
kabel u linky je pravděpodobně nový (proto 3 vodiče ), asi přes chránič ? , je přes vypínač na lince nebo přímo z jističe? ,
to světlo je v jaké třídě? 1. nebo 2.? = "Má trafo a koncovka je do zásuvky (bez kolika)" - mám tomu rozumět, že jde světlo třídy 2 ? - to je: nemá kovové části, které by měly být spojené s PE vodičem? a neboje dokonce díky tomu trafu jen na malé napětí?, co je to za trafo? impulzní nebo klasické? ,
Pokud ano, pak je možné, že otočením vidlice můžeš mít na kabelu při vypnutém vypínači toho světla tvrdou fázi !!! tu ale nezměříš jen doutnavkou u vadasky, ale proti N nebo Pe vodiči. ("mám namiesto čierneho - hnedý kábel - ale viem, že je to fáza, takže to je základ" - při práci si vypínej tedy daný jistič).
PS1 jak psal Merak, zásuvka je použitelná i na světlo ( pro napětí 230V)
PS2 ja som " niekolkokrát taktiež robil už zásuvky a dokonca aj svetlá"... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

luky3004
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2017, 07:20

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa luky3004 » 27 Jan 2017, 10:52

Viem, že je to nebezpečnejšia práca, pre to sa informujem detailne o každej drobnosti. Samozrejme, že túto prácu budem vykonávať pri vypnutých ističoch v byte.

1. cez vypínač je to robené.
2. Správne ste to pochopil. Nie sú tam žiadne kovové časti na zapojenie ochranného vodiča (kolíka) . Niečo na taký štýl:
http://www.elmot.cz/trafo-220-12v-5amp--1.jpg . Koncovka je presne tá istá do zásuvky, trafo je samozrejme trošku inak vyzerajúce, ale princíp je ten istý.
Posielam len ilustračné obrázky, nemám pri sebe teraz to svetlo, až cez víkend. Pokiaľ by však to bolo dôležité, tak večer by som vedel to odfotiť reálne čo mám a poslať pre istotu.
To aké je trafo som nezisťoval pravdupovediac - ak však je to podstatné, tak na nejakej dokumentácií k tomu svetlu snáď to píšu niekde -či malo by to byť priamo napísané na trafe?
3. Čo sa týka tej tvrdej fázy - teda ako tomu predísť? poprípade nejakú prevenciu.

PS2 - V poriadku, ja som len chcel povedať, že istú skúsenosť mám, no to bola len "práca pod dozorom". Pre to som to len poznamenal. Nechcel som nič iné tým povedať - iba že nedržím prvýkrát rozobratú zásuvku v ruke.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa Jirka84 » 27 Jan 2017, 11:16

V takovém případu bych osobně dal tu "externí zásuvku" přes vypínač hned vedle do dvojité krabice s dvojrámečkem a pak už "není co řešit", dokonce při vypnutí této zásuvky se zbavíš i Standby režimu toho impulzního zdroje 230/12V - Je jich často "neurekom" v každé domácnosti (Standby) :wink: .
zás přes vyp.jpg
Fáze je vypínaná tímto vypínačem
Ta tvrdá fáze se může na výstupu tohoto zdroje objevit jen při jeho poruše - prevence není - Ty máš asi PELF (záleží jen na provedení - SELF/PELF - viz vysvětlení principu např.zde: http://www.bvelektronik.cz/vyrobky/zdro ... elv-a-pelv )
Tvoje připomínka pode mnou (světlo=vyp) je jasná :applause:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 27 Jan 2017, 11:30, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

luky3004
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2017, 07:20

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa luky3004 » 27 Jan 2017, 11:19

No viem, že keď bola v kuchyni ťahaná elektrika, tak ten kábel bol robený pre svetlo na linke a je napojený na vypínač.

Ďakujem Vám za pomoc, poprípade večer sem môžem poslať fotku toho trafa, či náhodou to nebude niečo dôležité.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa Merak » 29 Jan 2017, 09:26

luky3004 napísal:Na to môžem potom zapojiť svetlo, ktoré má koncovku bez kolíka v pohode?
áno
luky3004 napísal:Na túto zásuvku potom môžem zapojiť iba svetlo, či viem pred zapojením svetla vyskúšať zásuvku nejakým iným spotrebičom?
vieš ju odskúšať aj iným spotrebičom, ale pozor na maximálne zaťaženie, po správnosti by to malo byť tak, že pokiaľ si použil vypínač s menovitým prúdom 6A, tak aj istenie musí byť maximálne 6A, pokiaľ máš použitý vypínač na menovitý prúd 10A, tak aj istenie musí byť do 10A, a podľa toho môžeš použiť spotrebič s maximálnym príkonom (6A*230V=1380VA, 10A*230V=2300VA)
luky3004 napísal:A to dané svetlo viem zapojiť aj do klasickej zásuvky na vyskúšanie - či sa to neodporúča?
áno, kľudne ho zapoj aj do klasickej zásuvky, od toho má dotyčné svetlo vidlicu

s pozdravom Merák
tému presunul a prečistil Merák 29.1.2017 o 9:55
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

luky3004
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2017, 07:20

Re: Svetlo v kuchyni na linke

Príspevok od používateľa luky3004 » 30 Jan 2017, 13:10

Ďakujem všetkým, čo mi odpovedali na moje otázky, svetlo úspešne namontované -> zapojené a bez akýchkoľvek problémov funguje :applause: Mal som možnosť mať v byte dnes elektrikára a som mu ukázal svoju "prácu" na zásuvke a bolo mi povedané, že je v poriadku, takže sa teším.
Ďakujem vám všetkým ešte raz a pekný deň prajem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok