Ističe značka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Ističe značka

Príspevok od používateľa laftek » 03 Feb 2017, 19:48

Nazdar, podobnú tému som si nevšimol a preto by som vás chcel poprosiť aby ste zdieľali svoje skúsenosti s dobrými ale aj zlými značkami ističov.

Nie dobrého slova som počul na SEZ, XBS


Ešte by ma zaujímala jedna vec, ističe aj prúd. chrániče sú LTE/LTN, LFE/LFN čiže (6kA/10kA) v akom prípade (KDE) je potrebný napr. ten LTN/LFN keďže je o dosť drahší ??
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 03 Feb 2017, 20:42

Osobně nemám žádný problém s touto značkou - každý má dělat to co zná... a spolehlivost výrobků např. fy Moeller je nesrovnatelná s Kanií. OEZ bude někde mezi - Slyšel jsem, že nejlevněji vychází Noark a nejdražší je Schneider.
Jejich hlavní použití je v instalacích občanské výstavby a administrativních budovách. Používají se však i v průmyslových instalacích.
Dokonce i jejich řada modulárních přístrojů Minia - osobně jsem se v praxi s nimi neměl možnost potkat. OEZ Letohrad je spolehlivý, navíc v době další krize kapičku podpoříš českou ekonomiku :wink:

PS pokud budou zapojena přepěťová ochrana (B,C,D) pak zkratovou odolnost jističů je nutno volit 10kA od stejného výrobce ... .
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 03 Feb 2017, 21:06, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Patriky » 03 Feb 2017, 20:55

Ja pracujem so znackou Schrack. Som spokojny, su celkom za slusnu cenu. OEZ je v poho, ale co mi prekaza, ze casto robia nove rady a nie vzdy pasuju vyskovo. Schrack ma vsetky rady rovnake, takze aj ked ju vymenite za novu bude pasovat.
Urcite by som sa vyhol Kanluxu, XBS a im podobnym, co sa da kupit dakde v OBI. Ak si zozeniete nejaku firmu alebo zivnostnika urcite ma zlavy na material takze vie Vam to dat lavnejsie.
6kA v domoch, bytoch - postacujuce
10kA v priemysle
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa elmara » 03 Feb 2017, 20:59

To: laftek

Prý jsou dost chválený značky EATON a SCHRACK. Ale nevím, jestli ze zkušennosti nebo jen tak.
Ke zkratové odolnosti...
záleží, jaká odolnost je v místě umístění jističe, když vyjde do 6kA, tak stačí tentýž jistič a s 10kA je to stejné. Ale například u nás v ČR ti energetika nepovolí menší jistič než 10kA.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa ondistef » 03 Feb 2017, 21:34

SEZ ističe sú v pohode, mali nejaké problémy z chráničmi aj keď podľa všetkého inovovali modelove rady chráničov, takže by to mohlo byť lepšie (jeden chránič od SEZ mám osadený a zatiaľ s ním neboli žiadne problémy a funguje ako má).
Tu je popis testovania a aj obrázky ako to vyzerá pred a po zvnútra ističov.
https://uloz.to/!skBGAyFpc/5-sez-road-s ... cast-4-pdf
A vo všeobecnosti značky ako Eaton (Moeller), Schneider electric (Merlin gerin), OEZ, ETI, ABB, Schrack a aj tie SEZ, a prepäťové ochrany KIWA, SALTEK, DEHN.
Ktovie ako je na tom český výrobca Bonega, máte niekto skúsenosti?
Každý preferuje "vlastnú" značku.
Rôznym noname CE (China export) ističom/ chráničom by som sa radšej vyhol.

6 kA a 10 kA záleží od toho kde budu umiestnené. Ak vo veľkej rozvodni hneď vedľa VN/ NN trafa, tak tam ti najskôr nebude stačiť ani ten so skratovou odolnosťou 10 kA a bude nutne pred skupinu ističov zaradiť poistky. V bežnom byte alebo dome by mali stačiť 6 kA, tam zvykne byť ten skratový prúd už dosť obmedzený.
Pred elektromer sa štandardne dávajú 10 kA ističe a osobne dávam 10kA ističe aj do bytových rozvodnic. Ta cena zas nie je astronomická a väčšinou sa jedná do 10 až 20 ističov. Istič LTE 1p B 10A stoji 2,607 a LTN 1p B 10A stojí 4,144. Keď už nič iné, tak je vyššia pravdepodobnosť, že budu mať vyššiu životnosť a aj spoľahlivosť (aj keď ktovie či vydržia toľko ako staré čierne bakeliťaky).

Najlepšie je to nahodiť do programu ako OEZ Sichr alebo Eaton Pavouk či Schneider Ecodial Advanced Calculation a vyjde, či ti stačí 6 kA alebo 10 kA.
Keď sa blbo zvolí a dá 6kA miesto 10 kA a skratový prúd presiahne hodnotu tak to môže skončiť vyhorením ističa a tam je už potom jedno aká je to značka.
0
Naposledy upravil/-a ondistef v 03 Feb 2017, 21:38, upravené celkom 1 krát.

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa bibibo » 03 Feb 2017, 21:38

mam velmi zle skusenosti so SEZ. Nikdy viac.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa ondistef » 03 Feb 2017, 21:41

mam velmi zle skusenosti so SEZ. Nikdy viac.
Môžeš to rozpísať aké? Lebo väčšinou každý len napíše, "mám zle skúsenosti s tou a tou značkou", ale nič bližšie k tomu, a osobne ma to dosť zaujíma a myslím, že nie len mňa.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Patriky » 03 Feb 2017, 21:57

elmara napísal:To: laftek

Prý jsou dost chválený značky EATON a SCHRACK. Ale nevím, jestli ze zkušennosti nebo jen tak.
Ke zkratové odolnosti...
záleží, jaká odolnost je v místě umístění jističe, když vyjde do 6kA, tak stačí tentýž jistič a s 10kA je to stejné. Ale například u nás v ČR ti energetika nepovolí menší jistič než 10kA.
U nas energetika, nerobi problemy myslim si, ale ja davam 10kA, pred elmer.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa bibibo » 03 Feb 2017, 22:35

ondistef napísal:
mam velmi zle skusenosti so SEZ. Nikdy viac.
Môžeš to rozpísať aké? Lebo väčšinou každý len napíše, "mám zle skúsenosti s tou a tou značkou", ale nič bližšie k tomu, a osobne ma to dosť zaujíma a myslím, že nie len mňa.
Zaciatkom minuleho roka som bol u zakaznika spustat jeden pristroj a ten mal 3f. vstupny istic. Bol nahodeny, tak som ho zhodil a prekontroloval zapojenie pristroja. Nasledne som nahodil istic a jedna faza neprepustala. Problem bol, ze sa to stalo v sobotu a bol to 3f. 50A char. C.

No a velmi podobny problem sa mi stal koncom minuleho roka v mojej elektromerovej skrini. Na jednej faze kolisalo napatie a po dvoch dnoch uplne odisla faza. Zase SEZ istic. Nastastie pracujem u jedneho vyrobcu aj isticov a u mna si uz SEZ neskrtne.
0

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa laftek » 03 Feb 2017, 22:45

Ja keď som robil so SEZ nepáčilo sa mi (možno zlé kusy), že pri nasadzovaní prep. lišty som musel šrúby na kontaktoch vyťahovať magnetom. Osobne sa mi najviac momentálne páči rada Minia od OEZ hlavne možnosť nasadenia lišty pred/za vodiče a tiež pripojenie vodičov s rôznymi prierezmi.

Áno súhlasim tie 10kA nenávyšia cenu nejak drasticky ale keď by som okrem 10kA ističov dával aj 10kA prúdové chrániče, tam to už navýšenie ceny bude aj nad 100€ (pri domovom rozv. napr.). Preto som aj chcel vedieť či ten rozdiel je kvázi teoreticky alebo má aj naozaj praktický význam.
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Mego » 03 Feb 2017, 23:09

Ja mám schneidre, prudače kanlux a som spokojný. Schneider mi príde ako kvalita už iba podľa pohľadu (neže by som bol dajaký odborník na elektriku... ). Stačí, keď si porovnám dizajn šnajdra a dizajn dajakeho OEZ a hneď viem, koľka bije...
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

alois

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa alois » 04 Feb 2017, 05:00

Prosím neposudzujte tovar podľa obchodnej značky, ale podľa reálného výrobcu. Schrack je iba obchodná značka, kde ističe a prepäťovky vyrábala Iskra z "juhoslávie" a prepäťovky jeden čas na zákazku im robila do vlastných púzdier Kiwa, čo je zase v podstate Moa.... Toho času prepäťovky Schrack sa séria robila na Slovensku, ale nie u Kiwa. a.t.ď.
A Schneider pod svojim obchodným menom predáva aj pekné šmejdy. Dizajn? Veď to mi je jedno, pokiaľ mám ističe v rozvádzači a ten je zavretý. Pevnosť úchytu a tvar sklučovacích svoriek pre káble je dôležitý!

Dnešní developeri kupujú to najlacnejšie. Osobne mi behaly výrobné haly a administrativa na OEZ Mínia a podružné výrobky a nebol žiadny problém.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa straciam » 04 Feb 2017, 09:21

SEZ, ABB, a im podobne sa u nas menia po cca 5 rokoch. spolahlivost ziadna.
ale eaton (moeler) mame v nonstop prevadzkach viac nez 15 rokov a uplna spokojnost. vypinaju kedy maju.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 04 Feb 2017, 14:11

To straciam,
nesouhlasím s Tebou, mám zkušenosti opačné i z dlouhodobého pohledu i servisování např. obchodních domů.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa laftek » 04 Feb 2017, 18:45

Ináč viem, že každý odoberá u svojho dodávateľa, ale nemáte nejakú dobrú stránku kde by som si aj vedel porovnať ceny so svojimi obchodmi ? Dik.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa E001 » 04 Feb 2017, 19:33

Prepáč, ale hľadáš kvalitu, alebo cenu? Pripomína mi to jeného môjho známeho - ekonóma. Pýtal sa ma, či nepoznám dobrého a lacného murára! Tak som sa ho opýtal, či tu ekonómiu vyštudoval za pol prasaťa. Veď dobrý nebude lacný a lacný nebude dobrý - hovorí sedliacky rozum - ale na ekonomickej ich učia asi čosi iné. :butthead:
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 04 Feb 2017, 19:34

Dobrých stránek na srovnávání cen je "neurekom". Nakupuji ve velkoobchodu - ceny se nedají srovnat s maloobchodem či super/hyper/mega halových "podejen".
Osobně ale poslední dobou preferuji především dlouhodobou spolehlivost a montážní výhody před cenou, která je jen zavádějící. Také možnost dát dva vodiče různého průřezu - dvojité svorky, připojení z libovolné strany, zřetelná indikace stavu atd. je pro mně výhodnější...
Viz:
Prílohy
iC60N.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Feb 2017, 23:06

Čo sa montáže týka, mne sa najviac osvedčili schneider. Pierko na DIN sa dá vytiahnuť páčkou, takže nie je potrebné krkolomne vykrúcať istič, alebo dávať dole hrebeň. V strojných rozvodniciach je to dosť uľahčujúce.

EATON to síce nemá, ale kvalitatívne je na tom dobre. Od EATONU sa mi páčila séria dnes už nevyrábaných ZEViek (monitorovacie prúdové relé), ktoré sú temer nezničiteľné.

Čo sa týka SEZ a OEZ, nepodporujem domáci trh v tomto smere, lebo:
1. cena rovnaká ako ostatné značky,
2. každý istič iný spôsob uchytenia, nedajú sa zacvaknúť len tak, alebo zhora trčí tiahlo,
3. chrániče nekomentujem radšej,
4. za tie roky žiadna inovácia.

Od SEZu sa mi páčia priemyselné vidlice na trojfázový prúd - odolnejšie, než SCAME.
Od OEZu zase poistkové držiaky.

Čo sa dizajnu týka, záleží samozrejme aj na ňom. Aj inštalácia občas môže slúžiť ako "umelecké dielo". OEZ by asi so SEZom neprešiel, hlavne ak sa jedná o inteligenciu v presklenom racku.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2017, 22:55

relatívne v celku som spokojný s OEZ Minia, Legrand, Schneider Acti9, Eaton

relatívne v celku nie som spokojný so SEZ, ABB
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Ističe značka

Príspevok od používateľa datam » 10 Mar 2017, 13:04

Používam všetko bežne dostupné a nejaké pravidlo že niektorá značka je úplne zlá som veru nenašiel.

Neviem či ti niekto vysvetlil ale
6kV a 10kV je pre bežné domové zapojenia
15kV a viac používame skorej do priemyslu
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok