Návrh a inštalácia prúdového chrániča

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Mipol » 19 Mar 2017, 07:41

Pekný deň,
prosím Vás o radu. Chcem si v dome nainštalovať podružný rozvádzač [TNS]. Problém je v tom, že neviem zvoliť správny prúdový chránič s ističom. Hlavný elektromerový rozvádzač má istenie 25A. Ja potrebujem dať do podružného rozvádzača:
1. indukčnú varnú dosku - Istič B16/3 10kA, charakteristika B, 16A, 3-pólový
2. elektrickú rúrú - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
3. umývačku riadu - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
4. zásuvkový obvod_01 - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
5. zásuvkový obvod_02 - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
6. svetelný obvod - Istič B10/1 10kA, charakteristika B, 10A, 1-pólový

Problém je v tom, že som tam chcel dať do podružného rozvádzača ako hlavný prúdový chránič s ističom 20A, ale taký sa nevyrába. Tento prúdový chránič bude istiť všetky obvody. Je možnosť tam dať 25A, aj keď hlavný elektromerový rozvádzač je istený 25A, ale je lepšie zvoliť 16A prúdový chránič s ističom.

Za rýchlu odpoveď vopred ďakujem.

MP
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Mar 2017, 08:14

Nedavaj len jeden RCD, daj ich viac.
Do podruzneho rozvadzaca staci dat hlavny vypinac.
Asi by som to spravil takto:
Hlavny vypinac a za nim:

1. RCD na 1. indukčnú varnú dosku - Istič B16/3 10kA, charakteristika B, 16A, 3-pólový
a 2. elektrickú rúrú - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový

2. RCD na 3. umývačku riadu - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
a 4. chladnicka - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový

3. RCD na 5. zásuvkový obvod_01 - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
a 6. zásuvkový obvod_02 - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový

Bez RCD: 7. svetelný obvod - Istič B10/1 10kA, charakteristika B, 10A, 1-pólový

Ako vidis, dal som tam aj chladnicku samostatne, mozno by netrebalo, niekto dava chladnicku bez RCD. Nod a sa na to divat rozne.

Potom je este alternativa dat kazdy obvod zvlast na RCD s isticom, ale to sa predrazuje trochu. Aj takto to je drahsie ako povodny navrh, ale je to daleko spolahlivejsie.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 19 Mar 2017, 09:55, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Mipol » 19 Mar 2017, 09:40

Spin ahoj,
prosim ta vedel by si mi to jednoducho schematicky nakreslit.

Za kladnu odpoved dakujem.

MP
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 19 Mar 2017, 10:04

Keď si dá RCD kombinovaný s ističom (tušim RCBO sa to volá) tak si ušetrí miesto v rozvádzači aj čas.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Mar 2017, 10:10

Iste, ale potrebuje ich 6. Treba to preratat a sa rozhodnut aj z financneho hladiska. Ja som navrhol pouzit 3 RCD , ale teroeticky by slo aj 2 RCD, ale to uz je riziko problemov, zvlast ked na to pojdu tepelne spotrebice.

Najcistejsie riesenie je samozrejem samostatne kazdy obvod s RCD+B16A a hotovo, ale cena je zrejme najvyssia (neratal som, odhadujem, nemam prehlad v cenach) .

Kazdopadne plati, ze v skrinke staci pouzit hlavny vypinac, netreba tam davat B20A hl. istic.

Aj tak plati,ze co elektrikar, to iny nazor na tuto problematiku. Vacsina sa zhodne na rieseni samostatnych RCD+B16A na kazdy obvod, mne sa to ale az tak nepaci a povazujem to skor za plytvanie prostriedkami. Ale zalezi od cien no.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Mar 2017, 11:09

Ako ti už napísal spin90, najlepšie je to rozdeliť na viac chráničov, aspoň dva, prípadne aj tri (viac chráničov, vyššia spoľahlivosť).
Ak sú spotrebiče v poriadku, tak nie je dôvod, aby vypadával chránič.
Kombi chrániče sú síce fajn, ale ta cena a navyše keď vypadne, tak nevieš, či kvôli preťaženiu, skratu, alebo zareagovala chraničova časť.
Každopádne na kuchyňu rátaj minimálne jeden samostatný vývod pre zásuvky (okrem spomínaných spotrebičov) a na ďalšie miestnosti minimálne ďalší samostatný. Dávať na každý vývod samostatný chránič by síce bolo najlepšie, ale rozvádzač by sa nafúkol do veľkosti, nehovoriac už o cene.
A nechaj si v rozvádzači aj priestorovú rezervu. V prílohe príkladam ukážku, ako by to mohlo byť zapojene.
Prílohy
Rozvadzac_RMS.pdf
(145.38 KiB) 1131 stiahnutí
0

alois

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa alois » 19 Mar 2017, 11:48

Milo: ......ale je lepšie zvoliť 16A prúdový chránič s ističom..... s tým čo tam všetko chceš pripojiť musíš manželke nakresliť aj tabulku čo s čím môže byť zapnuté, nakoľko indukčka 3x400V /16A + ???A a letíme ako Majka z Gurunu!

Ak keď istič istí kábel (jeho maximálne zaťaženie), a nie prioritne pripojený spotrebič, všetko istiť 16A je málo. Čiže v konečnom dôsledku minimálne dvom kombi ističom sa nevyhneš.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Mar 2017, 13:14

ondistef napísal: Kombi chrániče sú síce fajn, ale ta cena a navyše keď vypadne, tak nevieš, či kvôli preťaženiu, skratu, alebo zareagovala chraničova časť.
Myslím že vieš, lebo v prípade preťaženia spadne iba ľavý hmatník a v prípade rozdielu prúdov spanú obidva. Jedine že si myslel RCBO do jednomodulovej pozície, s jedným hmatníkom, pri nich to nezistíš.
533c0c3ce6691.jpg
No ja by som to kľudne riešil jedným chráničom pre všetko a nerozumiem až takej zbytočnej selektivite chráničov pri bežných podmienkach. V dome mám dva chrániče (na každú polovicu jeden) a spadol iba raz, spolu s hlavným ističom lebo to bol priamy skrat rovno na zem, takže tam by mi celý dom vypadol aj keby som mal 10 chráničov.
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 19 Mar 2017, 17:56, upravené celkom 1 krát.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Mar 2017, 14:26

Zaujímave, myslel som, že už všetci výrobcovia robia len jednopáčkove prevedenie aj pri dvojmodulových ističo-chráničoch, ale očividne Schneider (Merlin Gerin) robí aj oddelene.
Obrázok Obrázok Obrázok
0

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa dufi » 19 Mar 2017, 17:14

Najidealnejsie by bolo pouzitie 3fazoveho prudoveho chranica25A/0.03 + 3fazoveho istica 16A/B pre varny panel a ostatne obvody istit samostatnymi jednofazovymi prudovymi chranicmi kombinovanymi s isticom.Toto je najlepsia, ale aj najdrahsia alternativa.
Kedze sa jedna kompletne o kuchynu tak by stacil jeden "hlavny" trojfazovy prudovy chranic 25A/0.03 a za nim istice podla potreby pre jednotlive obvody plus jednofazovy prudovy chranic kombinovany s isticom 10A/B-0.03(samozrejme zapojeny pred pred hlavny prudovy chranic) Toto riesenie sice nieje idealne(kedze pri poruche jednej vetvy sa vypinaju vsetky ostane),ale pokial ide len o kuchynu tak je to akceptovatelne vzhladom na to, ze zbytok domu normalne funguje a hlavne vsade sa bude svietit, vratane kuchyne.
Taketo "ekonomicke" riesenie s jednym hlavnym prudovym chranicom urcite nepouzivat pre cely dom!!Pri poruche napr.varnej konvice by doslo k vypnutiu celeho domu.Myslim ze je to dokonca v priamom rozpore s normou.
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 19 Mar 2017, 18:09

Všetko je otázka financií. Som zástancom toho, že keď na to skrátka nemám tak to robiť nebudem. Potom to dopadá tak, že ľudia sú lakomí a dajú si jeden prúdový na celý barák. Ja byť na tvojom mieste tak keď to je všetko do kuchyne tak pod jeden 3f prúdový a potom každý zvlášť na istič. Alebo ako vraveli vyššie rozdeliť to na 2 prúdové a to spotrebiče a zásuvky. Alebo sa pleskni po vačku a daj to cez kombinované chrániče s ističom a máš pokoj.
Na tomto šetríte ale prídete do elektra a neváhate si kúpiť televízor za 1000eur.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Mar 2017, 18:12

ondistef napísal:Zaujímave, myslel som, že už všetci výrobcovia robia len jednopáčkove prevedenie aj pri dvojmodulových ističo-chráničoch, ale očividne Schneider (Merlin Gerin) robí aj oddelene.
To ja som si myslel presne opak :D Z estetického hľadiska síce vyzerajú lepšie jednopáčkové, ale z "informatívneho" tie oddelené, práve kvôli zisteniu typu poruchy. Existujú aj ističe, ktoré pri preťažení nechajú hmatník v strede a pri manuálnom vypnutí normálne na spodku, no to už je na inú tému...
dufi napísal:Pri poruche napr.varnej konvice by doslo k vypnutiu celeho domu.Myslim ze je to dokonca v priamom rozpore s normou.
V rozpore s normou to určite nie je, lebo norma dáva iba povinnosť použiť prúdový chránič pre všetky zásuvkové obvody v objekte, nie ich minimálny počet, narozdiel od ističov, ktorých minimálny počet je daný rozlohou objektu. Rovnaký prípad pri poruche rýchlovarnej konvice by nastal aj vplyvom priameho skratu, tak načo to tu riešime?
Hopikmajo napísal:Na tomto šetríte ale prídete do elektra a neváhate si kúpiť televízor za 1000eur.
A chránič Ti padá každý deň žeby si mal mať na každý okruh zvlášť? Keď Ťa bude triasť tak Ti bude úplne jedno či sa vypne chránič na danom okruhu alebo celý dom...
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 19 Mar 2017, 18:17

Veď prečo nie. Dajme si to všetko pod jeden a keď sa niečo stane tak vypadne celý dom a kým sa prederiem po tme k rozvádzaču tak si rozbijem hubu. Chladnička ti vyrazí chránič. Zhasne ti trúba, sporák, práčka atď. Či to ti už nevadí? Hlavne, že sme ušetrili.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Mipol » 19 Mar 2017, 18:38

Dakujem za radu. Spravil by som to asi takto.
1. Hlavný vypínač v rozvádzači - Hlavný vypínač EATON IS-25/3 25A/3P (50632)

Z hlavného vypínača na prúdový chránič 2.
2. Prúdový chránič ETI EFI-4 16/0,03 AC (E2062141)
2.1 indukčnú varnú dosku (6,8kW príkon) - Istič EATON PL6 16B/3 (286589)
2.2 elektrickú rúru (3,2 kW príkon) - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový

Z hlavného vypínača na prúdový chránič 3.
3. Prúdový chránič ETI EFI-4 16/0,03 AC (E2062141)
3.1 umývačku riadu - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
3.2 zásuvkový obvod_01 - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
3.3 zásuvkový obvod_02 - Istič B16/1 10kA, charakteristika B, 16A, 1-pólový
3.4 svetelný obvod - Istič B10/1 10kA, charakteristika B, 10A, 1-pólový

Mohlo by to tak byť.
Za rýchlu a kladnú odpoveď dakujem.
MP
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Mar 2017, 18:51

Hopikmajo: Ja mám svetlá bez chrániča takže hubu si nerozbijem :D Sporák mám na plyn, práčka aj umývačka mi pri výpadku pokračujú v programe takže nie, nevadí aj keby som mal jeden na celý dom... A ďalšia vec koľkokrát sa Ti to osobne doma stalo? Lebo mne ani raz...
Mipol napísal: Mohlo by to tak byť.
Na svetlá nemusíš dávať, aby si si nerozbil hubu :)
0

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Mipol » 19 Mar 2017, 19:11

Dakujem za radu. Prosim vas este by som mal jednu otazku. Je mozne pouzit na podruznom rozvadzaci prudovy chranic 25A, ked hlavny vypinac v elektromerovom rozvadzaci je taktiez 25A? Pri poruche by vyhodilo hlavny rozvadzač elektromerovy nie?

Za odpoved vopred dakujem.

MP
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Mar 2017, 19:11

Je to v pohode, len by som osobne volil radšej chrániče s menovitým prúdom 25A a nie AC ale A charakteristikou, cenový rozdiel tam bude nejakých 7€ ak som dobre pozeral. Teda EFI-4A 25 /0.03A (002062542).

EDIT:\\ Áno, je ho možné použiť chránič aj 40A či 63A, len je to zbytočné (aj keď rozdiel medzi 25A a 40A je 1€). Prúdový chránič reaguje na unikajúce prúdy do zeme, zatiaľ čo istič na skrat a preťaženie.
A to či ti vyhodí istič pred elektromerom závisí na samotnej povahe skratu a na dodržaní selektivity istenia.
0

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa Mipol » 19 Mar 2017, 19:51

Dakujem za odpoved. Ja som si vzdy myslel, ze prudovy chranic musi byt vzdy mensi ako hlavny vypinac v elektromerovom rozvadzaci. Chcel by som pouzit: Bemko prúdový chránič 4P N7-4 25A 30mA (4-pólový) - 14,79€. Myslim ze je to najnizsia cena na trhu.

Dik za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Mar 2017, 20:20

A naco ten 4 polovy ma byt ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Návrh a inštalácia prúdového chrániča

Príspevok od používateľa alidedko » 19 Mar 2017, 20:35

Trošku od témy:

pracuje niekto s tou značkou BEMKO? Montuje to ktosi kdesi? Zatiaľ som to nestretol ani v jednom rozvádzači, ale cena mi príde podozrivo nízka, 14€ za 4P RCD, kdežto napr. Eaton stojí 70€ ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok