Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa lh » 24 Mar 2017, 08:37

Zdravím osadenstvo.

Vedel by mi niekto stručne a prehľadne napísať, čo je potrebné k tomu, aby som vyrobil (osadil) rozvádzač k strojnému zariadeniu?
Povedzme, že zariadenie nie je určené do výbušného prostredia. Ak by som navrhol zapojenie, osadil komponenty do skrine rozvázdača, pozapájal všetky snímače, akčné a výkonné členy, a následne potreboval stroj legálne uviesť do prevádzky, čo musím splniť, aby mi revízny technik spravil revíziu a zariadenie bolo spôsobilé? Výroba elektrických zariadení a súčiastok je voľná živnosť, tak isto projektovanie a konštrukcia elektrických zariadení. Znamená to, že projekt môže urobiť ktokoľvek s príslušným zápisom v živn. registri?

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa pixell » 24 Mar 2017, 10:04

Vyrobené zariadenie by mala odobriť Technická inšpekcia. JA také stroje vyrábam ,ale nakoľko odobriť takéto zariadenie je pre firmu kde robím vraj dosť drahá zaležitosť tak sa to robí kým na to neprídu,ale to je otázka času. A kto bude zodpovedný potom ak by sa nedajbože stal uraz? NO ASI JA predpokladám. Dost ma to štve ,ale nerieši sa to ani sa nebude. Veľmi dôležité sú v takýchto rozvodniach bezpečnostne moduly po tom idú najviac.Ja sám som o takých veciach doposial ani celkom nechyroval ,ale bol som uporozneni pri jednej kontrole nech si to aspoň podoplnam ,aby som bol aspoň trocha krytý, že som robil všetko pre bezpečnosť lúdi, ktorý na tom pracujú.
Ale je to zase veľká položka pre firmu ,tak netuším čo bude každopádne neni to sranda takéto veci vyrábať. Všetko je pekné, že to funguje pekne, uhladne zapojený rozvádzač , všetko pooznačované. Stroj funguje s minimálnou obsluhou, všetko automatika. Ale nemáš štampel na také veci s TUV tak beda beda.
Napíš na TUV poradia ti https://www.tuv-sud.sk/sk-sk
0

alois

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa alois » 24 Mar 2017, 12:00

1. to, že činnost je medzi voľnými živnosťami neznamená, že ju môže robiť hoci kto. Za "normálních okolností si pekár nemôže otvoriť živnosť raketového technika a podobne. Jako živnostník by si mal robiť to, na čo máš vzdelanie, alebo doklad o rekvalifikácii. Ale úradníčkam na živnostenskom niekedy tiež nevyšiel deň a serú na všetko a dostaneš živnosť na podnikanie v obore aj bez vzdelania....
2. je rozdiel, či ideš robiť sériovú výrobu, alebo ideš vyrobiť kusový rozvádzač. Na kusový rozvádzač ti vie "zodpovědná osoba" vydať rozhodnutie CE deklaráciu a vyhlásenie o zhode pre kusový výrobok. Následne ti revizák vystavý východziu revíziu a stroj je schopný prevádzky. ALE, podnik při osadení stroja alebo spustení výrobnej linky necháva schvaľovať výrobu aj cez inšpektorát práce. Tí vydajú rozhodnutie o spustení výroby a až potom oficiálne produkuješ.
3. rozdiel je aj či repasuješ rozvádzač toho strojného zariadenia, alebo sa vyrába stroj ako nový.

Chce to viac informácií.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa lh » 24 Mar 2017, 12:49

1. Nejedná sa o živnosť. Firma, ktorá to robí má v predmete podnikania Výrobu elektrických zariadení a súčiastok a Projektovanie a konštrukciu elektrických zariadení.

2. Jedná sa o kusovú výrobu, žiadna séria. Kto je "zodpovedná osoba" v tomto prípade?

3. Ide o nový stroj.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa martin knocik » 24 Mar 2017, 13:50

ako živnostník by si mal robiť to, na čo máš vzdelanie, alebo doklad o rekvalifikácii.
Tiež je to dobrý dôvod prečo tu nie sú inovatívne firmy, tiež je to dobrý spôsob ako zašlapať akúkolvek vlastnú iniciatívu (pracovnú aj podnikatelskú), podporuje to nekvalitný školský a rekvalifikačný biznis vytvárajúci nepoužitelných absolventov0, a tiež udržiava celkový status quo Slovenska ako lacnej montovne veľkých korporácii.

LH, treba sa zmieriť s tým že cenovo prijatelná slovenská kusová výroba nebude nikdy papierovo úplne v poriadku pokial budeš chcieť konkurencieshopnú cenu s lacnou východnou produkciou ktora fiktívne doklady doda na požiadanie.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

alois

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa alois » 24 Mar 2017, 16:03

martin: je tam mnou napísané: BY SI MAL, NIE MUSÍŠ. V tom je veľký rozdiel. Slováci vlastnia dosť vlastných novodobých patentov, vynálezov a ocenení!

A kusový výrobok nie je o cene, ale funkčnosti, bezpečnosti a splnení všetkých pravidel a podmienok. A tie máme všetci rovnaké! Nehľadiac na to, že to nie je univerzálny rozvádzač, ale špecifický k danému výrobku na danú zakázku.

Čo ti bráni z vlastnej iniciatívy si založiť inovatívnu firmu a ohúriť svet tvojim výrobkom?

Príklad:
1. firmu si založil JUDr. X.Y. a má v predmete s.r.o. výrobu rozvádzačov O.K.
2. vo firme pracuje elektrikár (nemusí byť Ing. a ani revizák) s papiermi par. 23 a ten je poverený konateľom firmy sledovať kvalitu a inovačné procesy v zmysle CE a STN. Ten sa podpíše pod vyhlásenie / protokol firmy, že daný výrobok spĺňa požadavky v plnom rozsahu.
3. Majiteľ sa podpíše pod CE.
4. Príde revizák a ten spraví východziu revíziu ale aj test funkčnosti.
5. Stroj sa predá a príde inšpektor IP a ten schváli prevádzku.

Je to papierovo čisté, nie sú tam žiadne pridané vysoké náklady a ide to.

Vymyslieť riadenie, zapojenie obvodov urobí iný elektrikár + super IT programátor. Ten je ovšem povinný do projektu urobiť popis logiky ovládania a zabezpečiť bezpečnost při práci v zmysle ochrany proti pracovnému úrazu. (nie výpis programu, ale blokovú schému logiky)

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Mar 2017, 21:30

lh napísal:Zdravím osadenstvo.

Vedel by mi niekto stručne a prehľadne napísať, čo je potrebné k tomu, aby som vyrobil (osadil) rozvádzač k strojnému zariadeniu?
...
Ďakujem.
Jen drobná poznámka k výrobě a uvedení na trh takového výrobku (nejsem jejich kamarádem natož něčím víc :wink: ).
Tedy:
dokud není problém, tak se dělá i mimo pravidla, až se stane, pak se prokurátor nestačí divit...a Ty v tom budeš ÚPLNĚ SÁM.
Přesto Ti upřímně přeji výrobu bez problémů.
Doporučil bych si zajistit aktuální stav norem týkajících se rozvaděčů. V Česku je inovovaná CSN EN 62439-2 ( celá řada ...-1 až 6)
Na SK platí pro rozvaděče asi toto:

Nová štruktúra súboru noriem pre nízkonapäťové rozvádzače (súbor STN EN 61439 ) – aktuálny stav

(nemám datum aktuálnosti, možná už je převedená na 62439 jako česká 61439 )

STN EN 61439-1 Nízkonapäťové rozvádzače.
Časť 1: Všeobecné pravidlá 1. 8. 2012
STN EN 61439-2 Časť 2: Výkonové (priemyselné) rozvádzače (rozvádzače PSC) 1. 8. 2012
STN EN 61439-3 Časť 3: Rozvodnice určené na obsluhu laikmi (DBO) 1. 11. 2012
STN EN 61439-4 Časť 4: Osobitné požiadavky na staveniskové rozvádzače (ACS) 1. 10. 2013
STN EN 61439-5 Časť 5: Rozvádzače na rozvod energie vo verejných sieťach 1. 8. 2011
STN EN 61439-6 Časť 6: Kryté prípojnicové rozvody (nahrádza STN EN 60439-2) 1. 5. 2013
IEC/TR 61439-0 Časť 0: Návod na špecifikáciu rozvádzačov

PS Táto časť IEC 61439-2 definuje špecifické požiadavky na výkonové (priemyselné) rozvádzače (PSC ROZVÁDZAČE), takto: - ROZVÁDZAČE, ktorých menovité napätie neprevyšuje striedavú hodnotu 1 000 V alebo jednosmernú hodnotu 1 500 V; - stacionárne alebo prenosné ROZVÁDZAČE v skrini (v kryte) alebo bez nej (neho); - ROZVÁDZAČE určené na používanie v spojení s výrobou, prenosom, distribúciou a konverziou elektrickej energie a na riadenie zariadení spotrebujúcich elektrickú energiu; - ROZVÁDZAČE navrhnuté na použitie pre špeciálne prevádzkové podmienky, napríklad na lodiach, na železničných vozidlách za predpokladu, že sú splnené ostatné príslušné špecifické požiadavky; - ROZVÁDZAČE navrhnuté pre elektrické zariadenia strojov. Dopĺňajúce požiadavky pre ROZVÁDZAČE tvoriace časť stroja sú zahrnuté v súbore IEC 60204. Táto norma neplatí pre individuálne prístroje a samostatné súčasti, ako sú napríklad spúšťače motorov, poistkové spínače, elektronické zariadenia atď., ktoré vyhovujú príslušným normám výrobkov.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Kto môže vyrobiť (osadiť) rozvádzač k stroju

Príspevok od používateľa lh » 26 Mar 2017, 23:54

Ďakujem mládenci. Skúsim naštudovať, prelúskať a uvidíme.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok