Pospojovanie všetkého druhu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 19 Apr 2017, 13:53

Čaute príchádzam opäť s dotazmi, ktoré mi vrtajú hlavou. Skúsim to napísať takto stručne.

Doplnkové pospojovanie:

1. V kúpeľni - je potrebné doplnk. pospojovanie spojiť s HUS alebo len spraviť miestne vyrovnanie potenciálu? V oboch prípadoch sú výhody a nevýhody.

2. Ak nie je spojená základová doska(karisiete) so zemničom a ani karisiete v deke. Vadí to, nevadí to?

3. Ak by sa pri podlahovom kúrení pokladala aj karisiet je lepšie ju uzemniť?

4. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kúpeľni okrem: vaňa/sprcha, kovová časť batérie (aj keď je plastové potrubie) ešte niečo?

5. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kuchyni niečo ?


Ešte ma napadla otázka, ak mi zariadenia odoberá napr. 5A, ale ja to budem mať na samostatnom prívode isteným napr. 25A ističom (kábel by bol dimenzovaný na 25A) bude takéto riešenie nesprávne? Ohrozujem tým nejako spotrebič? V prípade, že nejde o motor tak je to okrem ekonomického hľadiska OK však?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Apr 2017, 14:56

1. V kúpeľni - je potrebné doplnk. pospojovanie spojiť s HUS alebo len spraviť miestne vyrovnanie potenciálu? V oboch prípadoch sú výhody a nevýhody.
- v kúpeľni je treba pospájanie uzemniť na HUS, neuzemnené miestne pospájanie sa robí prevažne v prípade napájania zariadení spoza oddeľovacieho transformátora, ale podľa normy STN 33 2000-7-701:2007, článok 701.410.3 Ochrana neuzemneným miestnym pospájaním nie je dovolená

2. Ak nie je spojená základová doska(karisiete) so zemničom a ani karisiete v deke. Vadí to, nevadí to?
- netuším, ale dúfam že nie

3. Ak by sa pri podlahovom kúrení pokladala aj karisiet je lepšie ju uzemniť?
-určite áno, odporúčam

4. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kúpeľni okrem: vaňa/sprcha, kovová časť batérie (aj keď je plastové potrubie) ešte niečo?
- podľa STN 33 2000-7-701:2007, článok 701.415.2:
kovové časti systémov rozvodu vody a kovové časti systémov odpadu vody
kovové časti systémov ústredného vykurovania a kovové časti vzduchotechnických systémov
kovové časti plynových systémov
prístupné kovové stavebné prvky budovy

5. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kuchyni niečo ?
- áno, napríklad kovový dres, ak je, pevne inštalované spotrebiče s kovovým krytom, kovové batérie

Ešte ma napadla otázka, ak mi zariadenia odoberá napr. 5A, ale ja to budem mať na samostatnom prívode isteným napr. 25A ističom (kábel by bol dimenzovaný na 25A) bude takéto riešenie nesprávne? Ohrozujem tým nejako spotrebič? V prípade, že nejde o motor tak je to okrem ekonomického hľadiska OK však?
- ak ide o zariadenie pevne pripojiteľné, teda ak má zariadenie pevný prívod, a výrobca ti to nepredpisuje ináč, tak môžeš to tak mať, ale ak ide o zariadenie pripojiteľné pomocou pohyblivého prívodu a vidlice pripájateľnej do zásuvky, tak istenie musí vyhovovať nominálnemu prúdu zásuvky
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 19 Apr 2017, 17:34

Ďakujem za odpovede Merak.

3. Uzemnil by si karisiet aj keby sa nepokladala do každej miestnosti a teda teoreticky pri prechode medzi miestnostami s uzemnenou karisietou a bez karisiete by bolo potencionálne nebezpečie krokovým napätím resp. rozdielu potenciálu.

4. V kupelni mám vodné nástenky pre: pračku (prívod), batériu, záchod (prívod), vaňa(batéria+samotná vaňa). Takže pospojovanie by si realizoval na každej tejto kovovej časti?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa elmara » 19 Apr 2017, 20:43

Merak napísal: 5. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kuchyni niečo ?
- áno, napríklad kovový dres, ak je, pevne inštalované spotrebiče s kovovým krytom, kovové batérie
Od kdy se pospojuje cokoliv v kuchyni? Pokud kuchyň není umístěná v prostoru s vanou nebo sprchou dle 33 2000-7-701?
Respektive, která norma toto nařizuje? Umývací prostor řeší norma 33 2130 a v té není zmínka o pospojování.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Patriky » 19 Apr 2017, 23:35

1. Ano spojit.
2. Vadi aj nevadi, lepsie ked je to spojene.
3. Urcite ano.
4. Vsetky nezive, vodive casti. Napr kovove zarubne, topny rebrik...
Ale ja tam pospojovanie nerealizujem, nakolko trubky su z plastu. Pod vanu resp pod kut nachystam drot, a pospojovanie realizujem tak, ze vsetky trubky ako privod vody atd pospojim na kotli, bojleri atd. Tym padom mam pospojavane vsetko kvazi na privode a neni treba pospojovat baterie. Pretoze uz som videl ako vyzera svorka pod etazkou. Zaoxidovane, hnile, takze zbytocnost, navyse je tam predpisany chranic, myslim, ze neni o com. Nebudme sialeni pospojovaci. Na tuto temu bolo vela diskusii a stale rozne nazory.
5. V kuchyni nic.
Tvojmu dotazu ano. Preto otazka cislo 2. Je lepsie to mat spojene
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Jerry19 » 20 Apr 2017, 08:18

Uzemnovat zeleza zaliate v betone ? Preco ? Naco ? to akoze ku kazdemu kusu zeleza ktory dam das, predtym ako to zalejes betonom chces pripajat nejaky drot ?

Aj zabradlie na balkone a okapove rury uzemnujete ?

Uzemnovat zelezne zarubne, tak to pocujem prvy krat... A este som to nikdy nevidel...

ESD podlahy si nechcete dat ? A uzemnovacie naramky ?

V kuchyni netreba nic uzemnovat.

V kupelni vanu.

Pri podlahovom kureni, kde akoze chces dat tu karisiet ? Mas podlahu, na to sa da napr polystytren, alebo sa neda, na to sa da nejaky poter, tam moze byt aj nejaka ta karisiet vnutri zaliata a na poter sa dava kurenie, ked davas dlazbu, tak do lepidla na ktore ju lepis. Ta karisiet teda nema nic spolocne s tym kurenim, nemozes predsa polozit na vykurovacie droty/spiraly karisiet, ani naopak...
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa elmara » 20 Apr 2017, 10:52

Jerry19 napísal:Uzemnovat zeleza zaliate v betone ? Preco ? Naco ? to akoze ku kazdemu kusu zeleza ktory dam das, predtym ako to zalejes betonom chces pripajat nejaky drot ? /quote]

Toto je standardní postup, který se provádí vždy, když se zřizuje základový zemnič u nové stavby. Je to pro zlepšení podmínek pro soustavu LPS, t.j pro uvedení okolí zemniče typu B na jeden potenciál. Na propojení "pár" ocelových prutů se používají sváry a ke spojení se zemničem pak zemnící vývody spojené s kari sítí.
Jerry19 napísal: Uzemnovat zelezne zarubne, tak to pocujem prvy krat... A este som to nikdy nevidel...
Dnes se toto již v bytových prostorech nepoužívá, pravda...ale dříve se zárubně celá léta připojovaly na pospojování.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Patriky » 20 Apr 2017, 11:18

Ano aj okapove rury sa uzemnuju. Hore do zlabu sa da okapova svorka, a dole sa da svorka:
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=p ... &secid=300
Ked je zabradlie blizko zvodu kludne by som pospojoval aj to zabradlie na terase pokial je kovove, klima, rekuperacia, antenny stoziar atd...
Myslim kryty. Normalne je tam nachystane miesto pre to so znackou uzemnenia a tak isto na bojleri, napr bojleri drazice to tak maju, srob, vejarka atd
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Apr 2017, 12:03

elmara napísal:
Merak napísal: 5. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kuchyni niečo ?
- áno, napríklad kovový dres, ak je, pevne inštalované spotrebiče s kovovým krytom, kovové batérie
Od kdy se pospojuje cokoliv v kuchyni? Pokud kuchyň není umístěná v prostoru s vanou nebo sprchou dle 33 2000-7-701?
Respektive, která norma toto nařizuje? Umývací prostor řeší norma 33 2130 a v té není zmínka o pospojování.

STN 33 2000-4-41:2007 odsek 415.2 a článok 415.2.1:
Doplnkové ochranné pospájanie musí zahŕňať všetky súčasne prístupné neživé časti pripevnených zariadení a cudzie vodivé časti, vrátane hlavnej kovovej výstuže železobetónu, ak je to prakticky vykonateľné. Sústava pospájania musí byť spojená s ochrannými vodičmi všetkých zariadení vrátane ochranných vodičov zásuviek.

POZNÁMKA 1. – Doplnkové ochranné pospájanie sa považuje za doplnkovú ochranu k ochrane pri poruche (ochrane pred nepriamym dotykom).
POZNÁMKA 2. – Použitie doplnkového ochranného pospájania nevylučuje nutnosť odpojenia napájania z iných dôvodov, napr. ochrany pred požiarom, tepelným namáhaním zariadenia a pod.
POZNÁMKA 3. – Doplnkové ochranné pospájanie môže zahŕňať celú inštaláciu, časť inštalácie, prístroj alebo priestor.
POZNÁMKA 4. – Dopĺňajúce požiadavky môžu byť potrebné pre určité osobitné priestory (pozri príslušnú časť 7 súboru HD 60364 alebo HD 384) alebo z iných dôvodov.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa elmara » 20 Apr 2017, 12:41

To: Merak

Dobrá, tak jinak...
co na pospojování říkají výrobci zařízení? Máš možnost připojit k posp. umývací dřez? A jiné podobné věci v kuchyni? Obecně se pospojování doporučuje všude tam, kde je zvýšené riziko úrazu el. proudem, t.j v bytových prostorech to bude převážně koupelna. Pak bych už mohl pospojovat v bytě úplně všechno kovové, co je současně přístupné dotyku.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Apr 2017, 12:55

poukazoval som na takéto čosi
Prílohy
_f_5Kuchna2.jpg
images.jpg
images.jpg (10.69 KiB) 14866 zobrazení
kuchyna5.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Apr 2017, 12:58

elmara napísal:Obecně se pospojování doporučuje všude tam, kde je zvýšené riziko úrazu el. proudem
teraz sa ja pýtam na normu, ktorá to tak popisuje
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa elmara » 20 Apr 2017, 13:36

To: Merak

Tazatel se určitě neptal (nebo jo?) na profesionální veřejné kuchyně, ale na posp. v bytové kuchyni. Dál již nebudu reagovat!
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Merak » 20 Apr 2017, 14:09

užívateľ sa pýtal: 5. Pripája sa na doplnkové pospojovanie v kuchyni niečo ?

tak som mu odpovedal, čo sa pripája :D
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa alois » 20 Apr 2017, 19:32

Jerry19: ....Aj zabradlie na balkone a okapove rury uzemnujete ?..... STN 62 305 je stále v platnosti. Téma náhodné zvody a bezpečná vzdialenosť v ochrannom pásme bleskozvodu.

laftek: ....2. Ak nie je spojená základová doska(karisiete) so zemničom a ani karisiete v deke. Vadí to, nevadí to?..... otázka je, ako je urobený zemnič? V deke je to nezaujímavé a ani v podlahe poschodia. Veď to všetko je v ochrannom pásme bleskozvodu.

Ale vraciame sa k otvorenej téme, ako si vyriešil hlavný rozvádzač, HUS a prepäťovú ochranu. Až náväzne na to je zaujímavé vedieť niečo o pospojovaní.....

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa laftek » 20 Apr 2017, 20:59

merak, elmara: dobre vedieť o tých kuchyňách ale samozrejme som mal namysli kuchyňu v dome :lol:

alois: moj dotaz nebol ani tak kvôli ochrannému pásmu, ale kvôli "priblíženiu" zemi vo vnútri, čiže na vyrovnanie potenciálu aj na zemi. Neviem, asi to ani není tak dôležité kým použijem prepäťovú ochranu a prúdové chrániče, ale keď to zvýši bezpečnosť tak prečo nie.

Základový zemnič, HUS je v poriadku vyhotovený podľa normy. Hlavný rozvádzač budem robiť o týždeň a nakoniec tam dám aj podružný rozvádzač, ale prepäťovú ochranu osadím zatiaľ len do hlaného rozvádzača, ale v PR nechám rezervu pre prepäťovku.
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa trunek » 20 Apr 2017, 21:39

Merak vam krasne citoval normu : "a vsetky vodive casti". Keby sa to malo robit takto "poctivo" tak by mali byt uzemnene aj zarubne a aj hlinikove okna atd.....radi sa to medzi - vsetky vodive casti.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Jerry19 » 21 Apr 2017, 12:28

Aha,
"Doplnkové ochranné pospájanie musí zahŕňať všetky súčasne prístupné neživé časti pripevnených zariadení a cudzie vodivé časti, vrátane hlavnej kovovej výstuže železobetónu, ak je to prakticky vykonateľné."

Takze hocikto si moze povedat, ze nie je to prakticky vykonatelne, lebo nema drot,. alebo sa mu nechce, alebo to skaredo vyzera. Lebo norma dalej nespecifikuje kedy to nie je prakticky realizovatelne... a za akych podmienok atd...

Takze je to jasne, kazdy na to kasle, lebo norma to neprikazuje sposobom, ze to musi byt a je to nevyhnutne a instalaciu pravdepobodne aj revizak schvali bez problemov aj ked to tam neni. A cele by som bo bral skor ako odporucanie tym padom...

A bleskozvody a somariny, ja nemam na dome ziadny bleskozvod a za poslednych 20 rokov tam udrel blesk najblizsie 15 km od toho domu, takze neviem naco by som ho tam daval... A dalsia vec je ze niektori ludia si zrejme myslia, ze ked maju bleskozvod, tak moze kludne aj 5 bleskov za jednu burku tam prasknut a nic sa nestane a ich to ochrani. No tak samozrejme ze to tak nie je a v tom dome bude 90% spotrebicov tak ci onak znicenych, bude treba opravovat elektroinstalaciu a cley dom bude poskodeny. Bleskozvod jedine co spravi, je to ze znizi riziko poziaru pri zasahu blesku o nejake percenta...

SA t ustresujete koli uplnym somarinam, na Ukrajine nemaju ani v zasuvke kolik a jak im je dobre...
0

alois

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa alois » 22 Apr 2017, 11:57

Jerry19:
Norma je iba odporúčané riešenie problému, nikdy nič neprikazuje. Príkaz dostáváš iba zákonom a vyhláškou jednotlivého ministerstva SR. Čiže stavebný zákon prikazuje a na novostavbe musí byť v zmysle STN XXXXXX to, či to. Vyhláška prikazuje revízie tak a tak v zmysle normy XY.

A Ukraina má aj hladové dediny, negramotnosť, banditov a Černobil. Komu sa tu nepáči má VŽDY možnosť odísť. V opačnom prípade sa treba prispôsobiť.

To, že ak udrie blesk, tak musí zákonite horieť sú iba rozprávky. Ale elektromagnetický pulz narobí svoje.

Ale téma pospojovanie by sa mala aplikovať na kovové časti, ktorých sa je možnosť priamo dotknúť. Ako sa chceš dotknúť kari rohože pod betónom v deke, či podlache nadzemního podlažia?

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Pospojovanie všetkého druhu

Príspevok od používateľa Jerry19 » 23 Apr 2017, 14:05

No ved nijako... No ved to nie ja tu bluznim o uzemnovani zeleza v betone... Mna to tiez udivuje...

Treba sa bavit o tom co ma zmysel, resp. co potrebujes mat aby ti to nejaky revizak schvalil ze je to OK a poistovna poistila.

Ked nechcete poistovat nehnutelnost, tak si tam mozete tu elektroinstaalciu spravit ako len chcete a nepotrebujete ani ziadneho revizaka tam volat a distribucku zaujima len to co je po elektromer, co je za nim je im jedno.

Takze z pohladu toho ze co musi/malo by byt uzemenne, alebo co ta elektroinstalacia musi obsahovat alebo ako musi byt spravena, sa ma zmysel bavit len ked ide o to, ze chceme aby nam na to dal nejaky revizak peciatku aby nam to poistovna mohla poistit...
0

Napísať odpoveď