Rozvadzac trochu inak

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Máj 2017, 18:42

Chcem sa spytat a zaroven sa aj poradit.Zaujal ma jeden rozvadzac je to pre DJov a pod.Vid foto.Chcel by som si nieco take pre seba spravit.Lenze nastava jeden problemik dat tam prudovy ci nedat. Pri starej sustave je problem lebo ho hned vyhodi.Kamarat co ma nejaky rozrobeny tiez takyto okrem displejov v debate mi povedal ze by sa nedalo nejak spravit odpajanie ho pri starej sustave, ked nanu natrafis.Ja osobne by som ho tam ani nedaval.Ale to odpajanie ma zaujima ci by to slo alebo nie cez nejaky prepinac a pod.Dalsia vec ak by som taketo nieco dal revizakovy aka je asi cena ?Dik
Prílohy
18620194_1364740020228955_4505828502109127193_n.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa Merak » 22 Máj 2017, 18:59

o starej sústave sa bavíš na vstupe pred týmto rozvádzačom alebo za ním?
kde chceš dávať tie RCD?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Máj 2017, 19:08

Ono zatial je to len myslienka.No pred samozrejme.Aj ked naj by bolo za ako klasika teda nie centralny.Len potom to odpajanie by bolo strasne vela vypinacov a cena inde.Moja otazka podstate je ohladne ceny taketo nieco dat revizakovy, ale skor bez RCD-Ohladne odpajania, pripajania RCD to je uz otazka skor od kamosa, ale aj mna to zaujima.Ohladne prudov samozrejme ja take tahat nebudem :D
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Máj 2017, 20:28

Akoze co by ti malo ten RCD vyhodit ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Máj 2017, 20:52

Ani sice nie vyhodilo ale skodilo.Resp niektore strarsie zariadenia- elektronika vyhadzuje RCD.Pripadne brum. Ale to je trosku uz daco ine zo suvisi zo zemou. Dalej co teda s tym odpajanim zapajanim.Lebo je rozdiel ho zapojit pre TN-S siet do toho rozvadzaca a rozdiel TN-C .Cize ak bude zapojeny ako TN-S uz bude problem len tam bez zmeny zil vodicov toto cele pripojit na TN-C.A cisto TN-C to mat je uz kravina kedze mame TN-S ja by som ho tam ani nedal ako som pisal, zbieram viac info kedze som debatoval s kamosom, ale uz som z toho aj popleteny.Ono treba brat do uvahy ze vstup do takeho rozvadzaca je 3F.Uz ked by som mal nieco taketo stavat urcite by som ja osobne pre seba to riesil cisto na TN-S teda 5 zilova zasuvka.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marioo » 22 Máj 2017, 22:58

či budeš mať vstup do "racku" TN-S alebo TN-C a vyriešiš v racku zmenu TN-C na TN-S je len na Tebe...

RCD dáš predsa za hlavný istič alebo vypínač...

a keby si ho chcel "vypínať" dáš tam jeden 3f alebo 4p vypínač ktorým ho "premostíš"

či je toto riešenie v súlade s normami ale neviem...

každopádne prvé svetlo, zosík, dymák, hocičo čo bude mať "zlý" kábel = spojené PE a N tak bude problém
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa Merak » 23 Máj 2017, 08:19

marek181818:
neviem o tom, že by sa aj za komunistov robili elektro spotrebiče v prevedení TN-C, ak áno, tak iba nejaký domáci kutil si to tak prispôsobil
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Máj 2017, 12:53

tak ja by som siel urcite len do TN-C-S ale bez prudoveho .Kebyze tam dam jeden centralny padne nahoddou vsetko, napr zly kabel a pod nikdy nevies,Aj ked podstate je to jedno lebo ak by to bolo len TN-S a pripojim sa na nejaku zasvuku na 400V aj ta je podstate chranena nejakym chranicom tak vyletia oba.Vy by ste to tam dali ci nie, ono RCD neni tiez lacna zalezitost
.
Dik
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Máj 2017, 13:20

neviem, ci 30 eur je vela za to, ze ta to ochrani napr. pred nalomenym kablom, ktoreho sa chytis.
Celkom nechapem, preco riesis to, ze poskodeny kabel vyhodi rdc. ved na to tam prave je. vysmarit by si mal potom kabel a nie rdc.
Ty ho kludne mozes pouzit aj na dvojvodicove rozvody, ved on riesi bezpecnost az za nim, a nezaujima ho, co je predtym.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Máj 2017, 14:02

Takze podstate tam moze byt zapojeny rovno ako TN-S s tym ze zasuvky do takehoto rozvadzaca budu ako 4 alebo 5 kolikove , pri 5 kolikove pojde normlane teda 3F+N cez chranic PE vedla na listu a odtial nastatne zasuvky resp najprpv k isticom .Pri 4 kolikovom, najprv kedze tam mame PEN vodice ako jeden ten musime najprv rozdelit na dalsej liste a az tak pripojit N samostatne cez chranic .A potom PE podstate co mi vznikne moze ist na tu spolocnu listu kde su ostane PE spravne?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Máj 2017, 14:17

tu je na obrazku rdc v TN-C
Premyslam, ako to prakticky riesit, ale ako najefektivnejsie mi pride mat 2 vstupy - pre TN-C a pre TN-S - to je v pohode, a pri TN-C pred rdc rozdelis PEN na PE a N.
Ale to je len teoreticky navrh, podla sedliackeho rozumu. Ale radsej pockaj na vyjadrenie tych, ktori s tym denne pracuju.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa spin90 » 23 Máj 2017, 15:52

Nieco ako spotrebic zapojeny ako TN-C je hovadina. Spotrebice su len v triedach 0 , I, II, III z toho spotrebic nultej triedy ta nezaujima, je pre laikov nepripustny. Rovnako ta nezaujimaju II a III trieda. TN-C su napajacie sustavy. Nie je dobre to pliest dokopy.

Ostava teda spotrebic I. triedy. Ako sa zapaja je na googli (kovovy kryt na PE, svorky L a N normalne na prislune vodice v sieti) . Pointa je v tom, ze spotrebic I. triedy nemoze mat prepojeny ziaden z pracovnych vodicov (L a N) s podicom PE a teda s krytom. je absolutne nepripustne spajat N v spotrebici s krytom. Take riesenie povedie k porucham.

K sietam niet velmi co dodat, TN-C sa obecne da vzdy rozdelit na TN-C-S a teda pouzit RCD.

RCD je nutne pouzit. Je to perfektna vec z pohladu bezpecnosti. Ak niekde chranice vyhadzuje, je to z dovodu nepochopenia jeho cinnosti alebo z dovodu celkovo zlej elektroinstalacie. Su potrebne na vsetky zasuvky (bezne).
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Máj 2017, 16:10

Trocha OT, ale spin90: ja mam RDC aj na vstupe do domu (+ bleskoistky). Nedavno bola paradna burka a blesk tresol velmi blizko domu. netusim co sa tam udialo, ale vyrazilo mi to rdc. Mozno mi to zachranilo spotrebice. Radsej dat par eur naviac za ochranu, ako potom neskor lamentovat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Máj 2017, 16:33

JJ jasne takze pojde tam RCD, tympadom je vyriesena aj problematika odpajania RCD, staci to len tak zapojit na 2 vstupy a hotovo.Ale otazka tu ostava stale ci sa smie podla normy odpajat prepinacom ?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 23 Máj 2017, 17:17

Dobrý večer,

Načo chcete odpájať prúdový chránič? Ja by som to nekomplikoval, proste TN-S rozvádzač, a ak bude TN-C sieť, pripojí sa ako TN-C-S.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa pablox » 23 Máj 2017, 17:39

Určite by som tam nedával možnosť vyradenia (premostenia) RCD...lebo nastane porucha - napr. poškodený kábel vedúci cez mláku, ktorý bude vyhadzovať RCD...a nejaká dobrá duša prepne prepínač (vyradí) RCD a nešťastie je na svete...ak ho vyhadzuje a máš to dobre zapojené, je lepšie nájsť poruchu :)
0

alois

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa alois » 23 Máj 2017, 17:46

pocitujlasku: klasické "bleskojistky", alebo prepäťovú ochranu 5 prvkovú?
1. Stačilo, že krátkodobo prepustil priechod medzi N a PE a vyletelo to. Popri tom, nemusí dôjsť k mechanickému poškodeniu komponentu.
2. Naindukovalo sa napätie výboja do najmenej nezaťaženej fázy....
3. Prúdový na vstupe do domu sa dáva 300mA a je normou predpísaný pre drevostavby. A prepäťovka býva až za ním.

Marek181818

Začnem netradične záverom: Život môj, mojej rodiny, či mojich zákazníkov mi je drahší než 45€ za "sprostý chránič"!

Ten rozvádzač je ako prenosný komponent a je použitý na rozvody, ktoré môžu byť verejnosti priamo prístupné. Popri tom je to jedno, či ho používáš v interiéri, alebo exteriéri. To znamená, že musíš použiť v nových zariadeniach prúdový chránič.

Norma nepredpokladá, že by niekto prepínačom PREMOSŤOVAL prúdový chránič silovým prepínačom, či poistkou. Preto to nie je oficiálne zakázané, ale to neznamená, že je to korektné riešenie, ktoré je norme vyhovujúce.

Ak si takýto prenosný rozvádzač vyrobíš sám a chceš ho aj používať ako "podnikateľ" každého druhu, tak naň musíš mať revíznu správu, ale aj vyhlásenie o zhode pre kusový výrobok. A to vyhlásenie musí byť v zhode s normami EN, STN. Cena, myslíš za jeho pracovný výkon?

Nakoľko sa v tvojich úvahách preplieta viacero pojmov a názvov, bolo by vhodné nakresliť schému, ako by si to riešil. V tom prípade sa ti dá jasne odpovedať toto áno, ale toto NIE.

Len musíš pracovať v návrhu aj s tým, že u vás v amfíku máte na stene v exteriéri zásuvku 400V - pre 4 kolík a môžeš prísť do iného, ktorý je už prerobený v zmysle súčasne platnej STN a nájdeš IBA 5 kolík! V tom prípade už ale tvoje 4 žily vyrazia chránič "pána domáceho" bez ohľadu na to, čo a kde premostíš...tomu sa hovorí "anplag koncert naživo při sviečkach, gitare a hrebeni", alebo urobíš úpravu PE a N na svoje riziko...

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Máj 2017, 18:26

No premostenie prepinacom nebude.To som napisal uz inde.Hento je naj riesenie 2 vstupy, teda jeden 4 jeden 5 kolik.
Niesom podnikatel.Ale cena by ma na taku reviziu ako tak zaujimala.Takto treba aj revizia ci to je dobre zapojene alebo aj tu typovu skusku,Ako klasicka revizia nestaci ? Ako pri napr domovych rozvadzacoch a pod?
Ono podstate + dalsi nejaky prepinac ma vide asi este viac ako bez neho.Takto to bude naj riesenie.
K
Len musíš pracovať v návrhu aj s tým, že u vás v amfíku máte na stene v exteriéri zásuvku 400V - pre 4 kolík a môžeš prísť do iného, ktorý je už prerobený v zmysle súčasne platnej STN a nájdeš IBA 5 kolík! V tom prípade už ale tvoje 4 žily vyrazia chránič "pána domáceho" bez ohľadu na to, čo a kde premostíš...tomu sa hovorí "anplag koncert naživo při sviečkach, gitare a hrebeni", alebo urobíš úpravu PE a N na svoje riziko...
Na amfiku bude TN-S casom :D samozjreme treba brat aj do uvahy ako si pisal 4 zily, niekde inde.Ale ked to bude zapojene ako sa pisalo vyssie vtedy vyrazit len tak nemoze , nie ?
0

alois

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa alois » 23 Máj 2017, 19:04

...,Ako klasicka revizia nestaci ? Ako pri napr domovych rozvadzacoch a pod?......

Na to aby revizák mohlo urobiť prvú, jako aj opakovanú revíziu, potřebuje buď podklady od výrobcu, pokiaľ ide o dodávaný a už plne osadený rozvádzač a v tom prípade musí byť atest na rozvádzač. A je to jedno, či je to sériová, alebo kusová výroba.

Ak v dome elektrikár robí rozvody, mal by sa držať projektu. Prax je taká, že až před revíziou tí poctiví projektanti a dozor urobia projekt skutočného vyhotovenia a následne revizák revíziu. Ale revizák potřebuje projekt od projektanta, nakoľko kontroluje/reviduje. Nie že si to cucá z prstu.

Potom sú aj taký, čo sedia za monitorom v Námestove a cez Skype merajú izolačnú pevnosť kabeláže v Košiciach, či BA. A tí sú najlacnejší. :P

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Máj 2017, 19:15

K tomu projektu, No projekt by som skor povedal ze je len ilustracny, lebo majitelia domov este danu vec xx krat zmenia.Tak uz to nesedi no a tam sa tiez nerobia nejake extra testy .Max co som videl meraju len prudovy chranic ci plny svoju funkcnost, pokukaju drotiky a pod.Najviac ma stve ze ty si doma robit nemozes len tak nic, ale nejaka firma, kde zamestna ludi len zo ZS kde im ukazu tento drotik dajte tam a budis, zavru danu vec, prejde to max na teda nejaky tester, aj ked skor ani to nie daju len stitok preslo a budis.A druheho buzeruju.
Takze pre revizie len pre seba spravne chapem ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok