uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
stevocz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 13 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: SR- KE
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa stevocz » 05 Jún 2017, 11:50

chystam sa stavat novy dom a riesim elektricku pripojku.

elektromerovy rozvadzac pojde tento https://www.elmit.sk/elektromerovy-rozv ... oblast-vse

ale ani v projekte a ani od VSD mi neprislo ci ma byt skrinka uzemnena alebo nie. Niekde mi povedali ze treba uzemnit a niekde ze staci len v dome uzemnenenie. aj suseda som sa pytal ci mu skrinku uzemnili ale vraj uzemnenie ma len v dome (tiez novostavba) ze ku skinke ziadne nerobil.

lenze ta elektrika sa bude pouzivat aj pri stavbe takze uzemnenie v dome vtedy este nebude.

takze vie niekto ako by to malo byt? je ju potrebne uzemnit ale nie?
moj rozvadzac bude hned vedla hlavneho rozvadzaca VSD a kable idu v zemi.
ak uzemnit tak co treba pouzit? uvazoval som hned za rozvadzac dat tuto tyc https://www.elmit.sk/uzemnovacia-tyc-zt ... -zn-5-78kg. alebo staci len nejaku pasovinu niekde dat? Ku domu sa kabel bude tahat az ked sa bude riesit elektrika dnu.


zapojenie bude riesit elektrikar ktory da na to aj reviziu len zatial netusim co kupit a pripavit do zeme.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jún 2017, 12:09

keďže ide o celoplastovú skriňu (rozvádzač) tak tam nemáš čo uzemniť
a to, čo ti radili, bolo asi uzemnenie PEN (PE) vodiča

moje odporúčanie, do domu si z elektromerového rozvádzača priveď TN-C sústavu (4- vodičovú) a v rozvádzači v dome si to rozdeľ s tým, že bod rozdelenia (teda PEN) uzemníš do základového zemniča

P.S. ak si chceš byť 100% istý, bolo by dobré odmerať odpor medzi PEN vodičom prichádzajúcim do elektromerovej skrine a pôdou.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
stevocz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 13 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: SR- KE
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa stevocz » 05 Jún 2017, 12:51

to prave celkom neviem co mysleli lebo to som sa pytal na tej stranke ze co vsetko je treba ku tej skrinke este a sa on pytal ze ci je v projekte aj uzemnenie. potom som sa pytal elektrikara a on ze uzemnit iny zase povedal ze netreba. na internete tiez je pisane rozne tak som nevedel podla coho sa rozhodnut.

v skrini je vraj nejaky bod na pripevnenie uzemnenia.


dom sa bude napajat najskor v jeseni dovtedy bude v skinke len zasuvka na stavbu.

zatial namontujem skinku a keby niekto nahodou vymyslal ze treba uzemnit tak uzemnim potom.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jún 2017, 16:43

najlepšie je si tam zobrať revízneho technika, ktorý ti to bude revidovať, a ten nech sa vyjadrí
lebo bez východzej revízie ti to ani ako stavebnú prípojku nepripoja
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Feneon » 05 Jún 2017, 21:56

Staviame baráky a často riešime aj prípojky. Nikdy nebol problém zo zriadením "stavebného" elektromera. Nikto nevyžadoval uzemnenie PEN v elektromerovej skrini. Ani elektrikári ktorý pripájali prípojku, ani elektrikári ktorí montovali hodiny.

Z mojej praxe však viem že elektrikári často strčia do výkopu na kábel medzi elektromer a rozvádzač pasovinu alebo guľatinu a pripoja ju na strane elektromera na PEN.
Takto to robím aj ja, avšak používam pasovinu a dve tyče. takýto zemnič by sa nikde nemal dotýkať betónu.
Väčšinou však takýto zemnič nieje potrebný, pretože obyčajne je v blízkosti rozvádzač s nožovými poistkami, ktorého PEN lišta je uzemnená.

Jediné zemnenie ktoré je potom potrebné riešiť je HUS - ekvipotenciálna svorka ktorá bude spojená so zemničom a pospojovaním potrubí a PE lištou v rozvádzači.

Prakticky sa HUS pripája na základový zemnič (mal by mať vlastný vývod na pripojenie HUS !!!). Elektrikári pripájajú HUS aj do meracieho bodu medzi napojením zemniča na zvod bleskozvodu, čo považujem za totálnu a nebezpečnú blbosť.

Inak, na zamyslenie. Základový zemnič sa nesmie spájať zo zemničom v hline - kvôli elektrogalvanickému javu. Predpokladám že zem je považovaná za kyslé prostredie a betón za alkalické. Dochádza k vytvoreniu galvanického článku, následnému toku jednosmerného prúdu prúdu a v konečnom dôsledku k elektrochemickému poškodeniu zemniča. Fajn! Avšak! Rozvody ťahané po uliciach sú prizemnené zemničmi v hline a tieto zemnenia sú prostredníctvom PEN vodiča a HUS svoriek v domoch veselo spojené so základovími zemničmi v domoch :rolleyes:

Osobne si myslím že základový zemnič nieje vhodný na pripojenie HUS a račej do výkopu s prívodným káblom alebo s vodou či plynom vopchám pásovinu, 2-3 tyče, zvlášť merací bod v krabičke na fasáde a drôt meď 10mm2 spojenie s HUS pod rozvádzačom.
TAK
0

Používateľov profilový obrázok
stevocz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 13 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: SR- KE
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa stevocz » 06 Jún 2017, 11:09

vdaka za info. objednam skrinku zakopem do zeme, necham revizneho mi to zapojit a uvidim ako to dopadne.
0

alois

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa alois » 06 Jún 2017, 11:18

Osobne poviem, že nie je to bežná prax a nerobí sa to bežne každá firma. Stanovené normou to tiež nie je.

Distribučka má normovanú hodnotu zemného odporu pre PEN.
Môže to dať ako opciu z ich strany, pokiaľ sú si vedomí, že sú na hrane. (nepriznajú, že nespĺňajú)
Tak isto sa toto riešenie odporúča pre pripojenia v skalnatom teréne, kde hodnotu stanovenú pre bleskozvod STN 62 305 sa nedá dodržať a mohlo by tam vzniknúť nebezpečie úrazu el. prúdom, spätnou indukciou.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2017, 11:50

Pozeral som zapojenie tohto tvojho RE rozvádzača, a podľa výrobcu by si mal ísť z neho do domu už TN-S sústavou.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Jún 2017, 18:23

Pokiaľ sa tvoj RE nachádza hneď vedľa PRIS, tak sa nemusí zemnit. Pokiaľ by to bola dlhšia trasa, tak áno..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Patriky » 21 Jún 2017, 21:46

Feneon pises pekne kraviny, radcej bud ticho. Hentak uzemnenie si kde videl? Najlepsie je zakladovy zemnic a z neho vytiahnut gulatinu do HUS (MET) a zvody. Tym padom to bude na rovnakom potenciali.
K veci:
stevocz napísal:vdaka za info. objednam skrinku zakopem do zeme, necham revizneho mi to zapojit a uvidim ako to dopadne.
Pisete, ze mate ich hlavnu skrinu vedla Vas, tak ak je uzemnena a neni to 50m tak to neuzemnujte. Neni treba. Z RE kablom 4x nieco a v dome sprabit rozdelenie a to.priznit na MET. Privodny kabel ma PEN vodic tak svojim sposobom bude uzemneny aj RE.
P.S ked budete davat privodny kabel, z RE do domu dajte spolu k nemu do chranicky vodic CYA 16/25 a jeden koniec na PEN a druhy na radovu svorku v RE. PEN v dome bude prepojeny s HUS
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2017, 22:20

Patriky, všimni si, aké zapojenie má mať na výstupe z RE podľa výrobcu, že je tam už TN-S sústava, čiže na výstupe musí ísť už 5-žilový kábel.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Patriky » 21 Jún 2017, 23:39

Merak je tam TN-C-S ked uz. Je to nakres a ked si vsimnes kazda skrina to tak ma, ak sa mylim posli mi taku kde je tnc.
Dalej PE a N ma klemu cize su spojene, cize mozem pouzit aj to aj to.
Ja robim pre oblast ZSE je tam taky isty nakres pouzivam 4x nieco a nikdy nebol problem. Ked aa rozhodne pre AL.kabel 4x16 tak co nemoze dat? Levo.neni 5? To je debilina, NORMALNE pouzite 4x nieco a bude to.dobre a esre aj usanujete oproti 5x
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2017, 07:10

Musí tam byť TN-C-S, bo na vstupe máš TN-C a na výstupe TN-S.
Všimni si výstupné svorky, že tam máš PE a N, a nie PEN.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Patriky » 22 Jún 2017, 10:24

To je v poriadku Merak, kazdy rozvadzac co tak ma. Ale ked pouzijes 4x volaco nic sa nestane. Svorka N ostane nezapojena. Ja v tom problem nevidim. Ako pisem ukaz mi skrinu kde je vyvod TN-C. Vsetky su robene takto a da sa pouzit aj 4x a aj 5x
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa joži » 22 Jún 2017, 10:27

Aj ja som mal taký, kde bolo toto zakreslené. A tiež to mam 4x16 AYKY na vstupe od RIS a do domu mam 4x10CYKY a nikto nenamietal ani revizak ani distribucia žeby tam sa zdráhali osadiť elektromer. Stejne tam bola iba jedna PEN svorkovnica na DIN lište a do nej boli pripojené kusy kábla takisto ako ja kusy káblov pre elektromer.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2017, 10:36

no hej, len tam nemáš svorku pre PEN vodič, či hej?
keď si to riziko zoberie samotný revízny technik na seba, tak pri poruche je to na jeho triku, a osádzači elektromerov? tých to vôbec nezaujíma, je to za elektromerom na výstupe, to je mimo ich pôsobenia
Prílohy
schéma
schéma
na takomto teraz pracujem
na takomto teraz pracujem
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2017, 11:26

Patriky napísal:Ako pisem ukaz mi skrinu kde je vyvod TN-C. Vsetky su robene takto a da sa pouzit aj 4x a aj 5x
http://www.dck.cz/new/produkt/er212nvp7p-c/
typy: ER112, ER122, ER212, ER222
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Patriky » 22 Jún 2017, 12:39

Merak opytam sa inak aky pouzivas ty kabel? Vo vacsine pripadov? A skrine od H...y sa pouzivaju tiez bezne.
Ale stale neviem o co ide ked min prierez vodica PEN je 10 v CU a to som dodrzal. Ten obrazok co si dal tiez je tam len 4x.
Ked ti ide len oto ja mozem svorku N vytiahnut a tu PE preznacim na PEN a na zž dam modry kruzok. Stejne to PE, PEN a N su preklemovane stale to je to iste. Takze fakt neviem o co ide. Nikdy s tym problem nebol, kable aa vyrabaju 4x10, 4x16 tak preco ich nepouzit? Myslim, ze niektori to moc prezivaju. Treba to len zapojit, zaplombovat a hotovo. Uz sa tam mozno k tym kablom ani nedostanes. A riziko ake? PEN vodic dodrzany tak co
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie elektromeroveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2017, 14:26

Partiky: ja ti už nevládzem odpovedať na tvoje otázky. položíš mi jednu, odpoviem ti, nato si vymyslíš ďalšiu, snažím sa ti na to odpovedať, ale jednoducho nie a nie to pochopiť

ako keď som jednému školákovi vysvetľoval, že prečo sa má z PE zberňu ťahať zelenožltý a z N zberňu modrý, bo on to zapájal krížom krážom, ako mu vodiče dočiahli, čiže na PE zberni mal aj PE aj N vodiče a tak isto na N zberni mal aj PE aj N vodiče. jeho argument bol jednoduchý, veď to ide z jedného a toho istého miesta takým istým vodičom, len že majú tie vodiče iné farby, to je už vedľajšie

tak isto aj s týmito rozvádzačmi, keď výrobca predpisuje na svorky vývod v TN-S sústave a sú tam samostatné svorky na PE a na N vodiče, tak kde tam chceš pripájať PEN vodič?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok