Podružný rozvadzač_prívod

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa Mipol » 21 Jún 2017, 14:50

Pekny den,
prosim vas o radu. Aky vodic (CYKY) musim pouzit pre napojenie podruzneho 3f rozvadzaca z elektomerového 3f rozvádača. Celkova dlzka tohoto vodica je 6m.
Celkový príkon spotrebičov je
1 Sklokeramická varná deska 6,80 kW
2 Vestavná elektrická trouba 3,00 kW
3 Kombinovaná chladnička 0,30 kW
4 Mikrovlnná trouba 1,60 kW
5 Kuchyňský robot 0,40 kW
6 Rychlovarná konvice 2,00 kW
7 Kávovar 1,00 kW
8 Digestoř 0,40 kW
9 Vysavač 1,50 kW
10 Osvětlení 0,75 kW
11 PC, elektronika 0,30 kW
12 Ostatní spotřebiče 2,00 kW
CELKOM 20,05 kW
Soudoby prikon 13,04 kW


Celkovy prudovy odber zataze je 19,9A. Za radu vopred dakujem.
0

alois

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa alois » 21 Jún 2017, 15:47

Třeba upresniť polohu elektromeru. Ten je v plote a je to RD alebo nie a podružný rozvádzač je v dome, alebo sa jedná o poschodia v jednom dome?

Chyták na skúškach o priereze prívodného kablu do RD.....

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa nero150 » 21 Jún 2017, 15:59

Já osobne od hodín ťahám väčšinou 5x6 do podružných.
0

alois

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa alois » 21 Jún 2017, 17:04

... až na dodatok STN, že do RD má byť ťahaných 4*10, alebo 5*10 Cu minimálne ...

Mipol
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Mar 2017, 15:53

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa Mipol » 21 Jún 2017, 19:11

Len na upresnenie. Jedna sa o rodinny dom. Do domu je tahany privod, ktory je isteny 3x32A (keramicka poistka). Tieto keramicke positky su umiestnene v ocelovom liatinovom rozvadzaci. Z tohoto rozvadzaca to ide do podruzneho elektromeroveho rozvadzaca, ktory je umiestenny ihned za dverami. Podruzny elektromerovy rozvadzac je isteny hlavnym isticom 3x25A. Z tohoto podruzneho rozvadzaca (3x25A) chcem tahat dalsi podruzny rozvadzac, ktory bude umiestneny vo vnutry a bude z neho napajane len prizemie. A tieto dva rozvadzace chcem prepoit Cu CYKY kablom 5x4. Dlzky tohoto kabla bude 5m. Bude to vyhovovat?
0

alois

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa alois » 21 Jún 2017, 19:47

nešetri a daj tam 5*6mm.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa Patriky » 21 Jún 2017, 21:35

Ked mate celkovy prikon a sudoby, co na to projekt? Tam je aky prierez? Celkom nechapem naco chcete prepojit 2 rozvadzace.
alois napísal:... až na dodatok STN, že do RD má byť ťahaných 4*10, alebo 5*10 Cu minimálne ...
ano? A to je v akej? To si pletiete s tym, ze min prierez PEN ma byt CU10 a AL 16. Takze moze kludne pouzit 5x6.

Ja by som tam dal CYKY 4x10 a rozdelenie spravil v dome. Mate rezervu aj do buducna.
Ked date 5x6, 5x10 a spravite rozdelenie TN-C na TN-C-S musite ten rozvadzac uzemnit. A urcite sa lahsie uzemni rozvadzac v dome
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2017, 22:26

Dnes sme na školení preberali prípojky, a aj nám to hovorili, že má byť kábel s vodičmi minimálne 10mm2 pre meď alebo 16mm2 pre hliník, a je jedno, či v TN-C alebo TN-S sústave.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa Patriky » 21 Jún 2017, 23:33

A vies mi dat alebo povedat cislo normy kde to je? STN 33 3320 tam.o tom neni nic a stale plati. Je tam len to co som pisal vyssie o PEN vodici. Cize ja ked dam na chatu, alebo vikendovy dom kabel CYKY 5x6 je to zle? Urcite nie. Je to za elmerom je im to jedno a za dalsie musim PEN prizemnit asi tolko k tomu
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2017, 23:40

Keď budem vedieť, oboznámim ťa s tým medzí prvými. :thumbup:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jún 2017, 05:22

No ci to nebude skor podnikova norma/predpis pre VSE, ZSE, SSE alebo nieco podobne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Podružný rozvadzač_prívod

Príspevok od používateľa alois » 22 Jún 2017, 06:59

Najjednoduchšia odpoveď bez súvisu je, daj tam 5x10 a budeš mať rezervu a tento prepoj znesie všetko, alebo daj tam 5x6 a PE ti stačí na pospojovanie a prepäťovky. Ale zamysli sa spätne aj nad týmto:


V zadaní máme iba odber a typ istenia, nie prierezy a typ káblu medzi hl. poistkami, elektromerom a istením za ním. Vychádza mi to na nástrešák a starší RD a čo ak tam je iba 4x*6 Cu? Ako sa dá odôvodniť změna prierezu kábla z 6 na 10? Vieme, či tam má aj bleskozvod, HUS a iné věci, ktoré například ešte v 80 rokoch minulého storočia v minulom tisícročí neboli povinné?

Aby sa nemuseli chodiť vymieňať poistky na stĺp, tak tam sa dali silnejšie a v núdzi sa vymieňali poistky u elektromeru. Na stĺpe sme mali jednu poistkovú skriňu pre 3 RD a boli tam 63A keramiky a v domoch 20A alebo 25A. Ale prívod v originály bol iba 4*6mm2 Cu!!! Domy kolaudované v roku 1970.

Je vôbec reálne na jestvujúci prívod pripojiť takúto záťaž? Mne z toho vychádza, že sa asi odpájajú staré rozvody a riešia sa nové. Ak sa iba pridáva, tak kábel vo vnútri je O.K., ale čo hl. prívod?

Okrem toho, ja som napísal Cu 10 ak je to hlavný prívod a ak podružné prepojenie, tak nech nešetrí a na ten výkon dá Cu 6. (tak ako to ty navrhuješ jako minimum)

A samozrejme teoretizujme ďalej a preto ako a akým vodičom bude prepojenie HUS a PE pre podružný rozvádzač? Slučka HUS - hl.rozvádzač - podružný rozvádzač, alebo napriamo HUS a podružný? (no zo zadania to JA neviem) Má vôbec HUS?

Budú aj v podružnom prepäťovky? Ak áno, tak niektorí výrobcovia predpisujú Cu 16 na prepoj s HUS, iný v zmysle STN......(no zo zadania to JA zase neviem) Ale na typ C v podružnom nepotrebuje 16mm2. To vieme už teraz.

V zadaní je digestor a ten by asi za určitých podmienok mal byť pospojovaný...

Na hlavný prívodný kábel do RD okrem základnej STN sa vzťahujú aj iné nariadenia distribučiek, ako aj podmienky projektanta. Takže toto teoretizovanie mal vyriešiť projektant na danom mieste a zadania sa to netýka.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok