Prepäťová ochrana DC

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 29 Jún 2017, 14:02

Vie mi niekto povedať, či je možné danú prepäťovku: http://new.abb.com/products/2CTB804201R ... -t2-40-275 použit na ochranu pre solárne panely ? Tak isto by ma zaujímalo či je možné túto ochranu pripojiť k už existujúcemu bleskozvodu. Ďakujem.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa ondistef » 29 Jún 2017, 16:33

Nie, táto prepäťová ochrana sa nedá použiť na DC stranu. Je to Typ II (C) pre striedave siete typu TN a TT.
https://search-ext.abb.com/library/Down ... ion=Launch
0

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 29 Jún 2017, 17:03

zaskocil ma u toho parameter
Voltage Rating DC: 350 V
Tak som myslel ze je to pouzitelne aj pre jednosmerne rozvody.
0

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 29 Jún 2017, 17:04

Potrebuješ niečo takéto.

Samozrejme z tvojho zadania sa ti NEDÁ nič poradiť, nakoľko nie je jasné napätie sústavy DC, vzdialenosti káblov panel-striedač, ako aj údaj, či na streche je, alebo nie je bleskozvod.

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 29 Jún 2017, 20:36

V tesnej blizkosti planujem postavit blskozvod ukonceny zemniacou tycou na ktoru mam v plane takisto priviest aj zem prepetovej ochrany. V podstate som si ako priklad zobral zaverecnu pracu: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=51858 kde autor pouzil ochranu typu 2. Ale podla obrazku vidim ze evidentne je asi nutnost 1+2. Zapojenych bude 6 solarnych clankov seriovo. Kazdy ma udavanych 38V naprazdno.
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa trunek » 29 Jún 2017, 21:26

používam toto
Prílohy
Bez názvu.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 30 Jún 2017, 06:05

6x38=228V * 1,35 = 308V DC

Čiže pre tvoju 1,5kW elektrárničku potrebuješ prepäťovku na minimálne 310V, ale maximálne 550V.

Píšeš:
....V tesnej blizkosti planujem postavit blskozvod.... zase ´čo je to v tesnej? Dodržíž bezpečnú vzdialenosť "s" v zmysle normy 62 305, alebo nie? Rozumnejšie je ju dodržať a urobiť bleskozvodovú sústavu tak, aby fotovoltické pole bolo v jej ochrannom pásme a neurobiť z nej náhodný zachytávač.

.... bleskozvod ukonceny zemniacou tycou .... O.K., ale nie jednou. Zase je otázka, či tých 6 panelov bude 6*1 meter, alebo budú organizované na streche ináč. Minimálne dva zvody a dva zemniče!

.... vidim ze evidentne je asi nutnost 1+2.... tu je zase otázka, či to ideš prevádzkovať paralelne k sieti, alebo to bude ostrovná prevádzka. Ak ostrov so striedačom, tak zase bude, či nebude PEN distribučky prepojený so zemničom. Ak áno, tak to nie je relevantný ostrov a potrebuješ "na strechu" B+C a k meniču (regulétoru) "C" prepäťovku a iné drobnosti.

Ak PEN distribučky nepoužiješ, tak platí zase iný princíp.

Okrem toho, ak potrebuješ k prevádzke aj revíznu správu ( paralelne k sieti s oficiálnym povolením), tak to musí zodpovedať príslušným normám a zase je to o inom. http://www.nepras.sk/sluzby/alternativn ... sne-normy/ - viem, že sú tam aj novelizácie k tým normám, no lenivosť ma neopúšťa a nechce sa mi to prepisovať....


Nehnevaj sa, ale NEDÁ sa zodpovedne odpovedať bez exaktního zadania!
Jediné čo ti viem poradiť a budú s tým súhlasiť viacerí aj okoloidúci, že ak by si si napísal pod prezývku aj ŠPZ (prvé dve písmená), tak by sa ťa dalo ľahšie na niekoho zodpovedného nasmerovať. Takto na tajňáša je to tiež ťažko.

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 30 Jún 2017, 13:35

Solarne panely budu pracovat s menicom ktory sluzi len na ohrev vody v bojleri. Zo sietou tam nebude absolutne styk. Ci bude DC strana uzemnena alebo nie, je v podstate jedno ale hladam co najlacnejsie riesenie. Bleskozvod bude umiestneny tak aby solarne panely boli v jeho ochrannom pasme: pri navrhu som vychadzal z metody valivej gule a na internete bol na to jeden dobry program. Solarne panely budu organizovane ako 4 zvislo a pod nimi 2 vodorovne, kde kazdy z nich ma zhruba 1,5x1m. Reviznu spravu nepotrebujem. Dôvod preco som v prvom prispevku uviedol danu prepetovku je ten ze pozadujem ochranu s maximalnym napetim 350V co je zaroven aj maximalne vstupne napetie menica.
0

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 30 Jún 2017, 13:47

Takže ak budú panely v ochrannom pásme bleskozvodu, nemusíš prepájať rámy panelov a ich konštrukciu so zvodičmi bleskozvodu.
V tom prípade ti stačia dve prepäťovky typu C. Jedna na paneloch, druhá před meničom. Samozrejme aj istenie vedenia při paneloch s DC poistkami a DC odpájačom před striedačom.

Nižšie DC napätia pre prepäťovky nájdej u firmy Citel. Ostatní majú vo väščine 550V, 900V a 1000V DC.

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 30 Jún 2017, 14:27

A zem prepetovej ochrany je nutne pripojit na bleskozvod alebo radsej na zem energetickej siete ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa Merak » 30 Jún 2017, 15:21

cyklustech napísal:V tesnej blizkosti planujem postavit blskozvod ukonceny zemniacou tycou na ktoru mam v plane takisto priviest aj zem prepetovej ochrany. V podstate som si ako priklad zobral zaverecnu pracu: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=51858 kde autor pouzil ochranu typu 2. Ale podla obrazku vidim ze evidentne je asi nutnost 1+2. Zapojenych bude 6 solarnych clankov seriovo. Kazdy ma udavanych 38V naprazdno.
ide o 5 rokov starú záverečnú prácu, odvtedy sa už aj normy na bleskozvod zmenili
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 30 Jún 2017, 17:16

protiotázka: budeš mať PEN spojený na HUS a tak so zemniacou sústavou, alebo nie?

A otázka tu už raz bola, či budeš prevádzkovať ostrový systém, alebo paralelne bežiaci k sieti. To, že to bude pripojené meničom na špirálu, nepovažujem za exaktnú odpoveď.

Okrem toho je tu do podrobna téba fotovoltika a príprava TUV rozpisaná, + a -, návratnosť a zmysel. Tam máš aj k tomuto informácie. Třeba hladať v témach tohoto roku!

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 30 Jún 2017, 18:00

cyklustech napísal:Zo sietou tam nebude absolutne styk.
Mal som na mysli ostrovnu prevadzku.
0

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 30 Jún 2017, 19:32

Takže ešte raz, pomalu a rozvážne

1. zásobník TUV je spojený PE, alebo PEN? ÁNO/NIE. U klasických zásobníkov je ÁNO.
2. je špirála namontovaná tak, že je na tesnení a nemá priamy kontakt s telesom zásobníku? Nemyslím tým prepojenie jedného z vývodov na N, ale kontakt teleso/nádrž. ÁNO/NIE Klasika je NIE.

Ostrovná prevádzka je vtedy, keď nemáš žiadny prepoj na L, N, PE.

Ak nemáš nádrž prepojenú na PE, či PEN (neviem akú sústavu prevádzkuješ v dome), mal by si sa zamyslieť aj nad vlastnou bezpečnosťou a nastoliť si tému prúdového chrániču. A sme späť na komplikácia s uzemňovacou sústavou HUS a.t.ď.

Čiže ak tam nebude žiadny styk, nebudeš mať PEN spojený cez HUS so zemniacou sústavou, tak vývod z prepäťovky musíš pripojiť na zvod k zemniču. Mal by si splniť požiadavku hodnoty zemného odporu, ako aj počet zvodov na danú dĺžku medzi zvodmi k zemniču.
STN 62 305.

Daj sem výsledok z tvojho programu z internetu. Starý pán sa na to rád pozrie, ako si si vygeneroval ochranné pásmo s prepočtom "s".

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 01 Júl 2017, 00:37

Triedu LPS som si nebol isty tak som dal najnepriaznivejsi pripad. Podla toho programu to vychadza setko s dostatocnymi rezervami.
Prílohy
jhgfdszxcv.png
0

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 01 Júl 2017, 06:11

1. ak máš panel o šírke 1m, tak ten má vo väčšine výšku cca. 1,7m plus musíš uvažovať s ukotvovacími prvkami, ktoré majú cca.3,5cm
2. máš na paneloch dosť veľký klon, takže hlavne zinmá prevádzka bude o niečo lepšia, pokiaľ nemáš zatienenie od okolia
3. ja osobne by som to neriešil jednou vysokou zachytávacou tyčou, ale dvomi hore a dvomi na bokoch budovy. Skús si nasimulovať aj niečo takéto.
4. akú máš smerovú orientáciu tých panelov?

Používateľov profilový obrázok
cyklustech
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 15 Máj 2015, 13:33

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa cyklustech » 01 Júl 2017, 11:31

Ta tyc je tam z toho dovodu ze v tom mieste sa nachadza komin. Takisto som uvazoval aj o viacerych tyciach ... dokonca som videl aj verziu kde pouzili len take male 15cm tycky zamontovane riamo na ramoch panelov. Osobne si ale myslim ze bude najlepsie bleskozvod tahat dalej od panelov lebo nechcem aby nahodou blesk preskocil aj na panely. Rozmery panelov boli zhruba orientacne ale miesta tam je dost. Na spodnej strane panelov taktiez este uvazujem nejaky jednoduchy mechanizmus ktoru bude menit ich uhol voci zemi. Orientacia je na juh.
0

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 01 Júl 2017, 12:59

prepojenie konštrukcie panelov so zvodičmi a zemniacou sústavou už nie je rozumné. V tom prípade musíš použiť na streche prepäťovku B+C a před meničom C. Tak isto si musíš byť vedomí, že si vťahuješ bleskové napätie do domu, čiže při priamom zásahu na DC vodičoch sa vytvára mag. pole a pokiaľ nemáš na AC vodičoch domu prepäťovku, tak je tu ďaľší problém.

Vždy ak sa dá, tak ochranné pásmo oddialeného bleskozvodu!

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Júl 2017, 19:19

A zem prepetovej ochrany je nutne pripojit na bleskozvod alebo radsej na zem energetickej siete ?
Ak to má byť ostrovný systém, tak nemožne sa pripojiť PE/PEN/PEM solarneho systému na PE/PEN distribučnej siete .

Sprav si ďalší uzemnovač, na ktorý pripojíš len zariadenia solarneho systému ako napr prepäťovky solarneho systému, kovovu krabicu meniča, monitor izolačného stavu (ak maš solarny systém neuzemnený) alebo jeden pol menica striedavý alebo jednosmerný (ak chceš mat uzemnený solarny systém). Kovový bojler pripojíš pomocou PE vodiča na PEN distribučnej siete. A máš 100% ostrov, kde je od seba oddelený PE/ PEN/PEM solaru od PE/PEN distribučnej siete.


Nič v zlom, nie je 6 panelov málo pre bežný elektrický bojler (na ~230V), ale to tam plánuješ nejaký step up menič ? Lepšie to vychádza s 8 panelmi, pri plnej zaťaži je na paneli okolo 30V, 8*30V=240VDC. Keď sa pripočítajú straty meniča a prechod cez nulu v striedači tak na vstupe striedača trueRMS meral ukaže efektívne napätie 220-230V.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

alois

Re: Prepäťová ochrana DC

Príspevok od používateľa alois » 01 Júl 2017, 19:39

Martin:
1. od začiatku tu bolo hovorené o tom, že sa stavia bleskozvodová sústava iba kôli solárnym panelom
2. nebol povedaný typ meniču a Fronius 1,5kW, či SMA 1,2-1,5kW pracuje od 160V.... on spomýna niečo, čo má max.350V DC, nič konkrétne. Ja mám na paneloch iba (až) 110V DC max 560Wp a výstup AC 230V/ max. 500W zo striedača Steca v pohode.
3. nebolo odpovedané na moju otázku, ako je namontovaná špirála, ale ak je vodivo prepojená na zásobník (alebo aj nie je), ale ten je spojený s PEN, tak to už ostrov NIEje, lebo ak sa prerazí špirála, tak napätie z meniča bude unikať cez PEN distribučky! A to je to, na čo som sa pýtal, ale odpoveď neprišla.

Tak isto som mu napísal, nech si pozrie staršiu tému o príprave TUV a kúrení fotovoltikou, do ktorej si sa zapojil aj ty s MPPT témou. Bez odozvy.
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... f384f2643d

Ale toto je podtéma autora: " čo najlacnejšie", takže ???

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok