Bleskozvod podľa starej normy

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Bleskozvod podľa starej normy

Príspevok od používateľa Alojz123 » 03 Júl 2017, 20:41

Zdravím chcem sa opýtať ako sa popasovať s revíziou na starej bytovke štvorposchodovej šírka 10m X dĺžka 40m cca má len tri zvody na krajoch po dĺžke oproti sebe dva a medzi nimi jeden.
Neexistuje k nemu žiadna revízna správa ani projekt. Ten čo robil poslednú revíziu dakedy vychádzal zo starej normy ale ani podľa starej normy mi to celkom nesedí.
Máte s niečím podobným skúsenosti ?
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Bleskozvod podľa starej normy

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Júl 2017, 21:19

Pokial robis periodicku reviziu, mas vychadzat z normy platnej v dobe realizacie bleskozvodu... Pokial je bleskozvod v nevvyhovujucom stave, tak treba mat na pamati, ze klient si objednal odbornu prehliadku, ktorej vysledkom je sprava o prehliadke...a v nej moze byt napisane, aj ze zariadenie uz nevyhovuje.... Viem ako je to niekedy toto povedat investorovi, ale s chladnou hlavou vysvetlit popripade navrhnut schodne riesenie bude ta lepsia cesta..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod podľa starej normy

Príspevok od používateľa Merak » 03 Júl 2017, 22:08

a o ako starý objekt ide?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Bleskozvod podľa starej normy

Príspevok od používateľa alois » 04 Júl 2017, 05:36

Ak máš objednávku na vykonanie revízie platnú, tak si zmeriaš v prvom rade všetky zvody. Ak nevyhovujú starej a ani novej norme, tak napíšeš revíznu správu s NEVYHOVUJE a odovzdáš ju aj s fakturou za prácu, nakoľko objednávka je platná. (pokiaľ tam nemáš bod, IBA KLADNÚ REVÍZNU správu) Ináč si naúčtuješ iba pracovný čas a cestovné.

Na katastri je vždy zápis v LV a z neho si odvodíš vek budovy, tj. vek bleskozvodu, pokiaľ nie je žiadna iná revízia k nahliadnutiu.

A nehľadaj schodné riešenie systémom prižmúrenia oka. Ty si ten, po kom policajti a inšpektorát s poisťovňou pôjdu, ak sa niečo na, či v objekte stane!

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Bleskozvod podľa starej normy

Príspevok od používateľa Alojz123 » 04 Júl 2017, 17:28

Objekt bude ešte z cca 80-tych rokov presne určiť neviem, ide o periodickú revíziu kde som nemal žiadne doklady (projekt, revízia) z minulosti a po prečítaní starej normy mi vyšli už len vzdialenosti zvodov nevyhovujúce budova s pomerom šírka - dľžka 1:5 a menej majú mať na každých 15m jeden zvod (vraví stará norma STN_341_1390). Nakoniec som navrhol investorovi nový projekt a nový bleskozvod aj s ochranou pred prepätím.,
Každopádne vďaka za odpovede určite to pomôže aj ostatným, ktorí majú podobný problém.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok