3rozvádzače na 1 prívod RD

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Hatatitla
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Aug 2017, 18:49

3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Hatatitla » 30 Aug 2017, 19:15

Pekný deň,

Momentálne pri rekonštrukcii RD riešim prípravu kabeláže pre budúce osadenie rozvádzačov v plánovaných priestoroch podkrovia, pivnice a garáže. Nakreslil som si na ľahšie pochopenie schému, ako by to mohlo vyzerať, len neviem, či riešiť odpájanie prízemia domu taktiež ističom, alebo vypínačom a či týmto kvázi hlavným ističom vypínať/ odpájat aj ony dva ďalšie, podružné rozvádzače, teda či ich napájať z odvodu hlavného FA/Q1 alebo priamo z prívodného kábla lištou.
V týchto podružných by som v tom prípade potom pravdepodobne volil taktiež už iba hlavný vypínač, prúdový chránič a ďalšie modulárne prístroje podľa konkrétnych spotrebičov.

V domovom rozvádzači som nakreslil B+C PO/3, v podružných by som pravdepodobne musel dať typ C a dotiahnuť z HUSky zem.

Poopravte ma, prosím, prípadne navedte, ak sú moje myšlienky nesprávne.
Prílohy
DSC_0043-1920x1080.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Merak » 30 Aug 2017, 21:18

Na vývody do podružných rozvádzačov už nemusíš dávať istenie, stačí vypínače, ale kabeláž dimenzuj podľa hlavného ističa.
Čo sa týka C prepäťovky, tak tam už z HUSky nemusíš viesť doplnkovú ZEM, ale môžeš.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Hatatitla
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Aug 2017, 18:49

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Hatatitla » 31 Aug 2017, 08:20

V prvom rade ďakujem za reakciu.
Ak som to pochopil správne, tak ty by si do prvého po elektromerovom -
Domového rozvádzača nedával ani istenie vedení do podružných rozvádzačov? To mi osobne príde nie práve najšťastnejšie riešenie, nakoľko, pokiaľ si ja pamätám, je to práve vedenie, ktoré sa vždy istí a spotrebič, resp. V mojom prípade napr. Zásuvkovú rozvodnicu v garáži už len mať možnosť vypnúť vypínačom, ale môžem sa mýliť. Navyše, akákoľvek porucha v dielničke (na 16A či 32A zas./400V napr.) by mi vyhodila elektriku až v elektromerovom rozvádzači. Alebo len "odobrujes" mnou navrhnuté, že istiť síce ano- v domovom, ale v podružných už iba vypínače? Nerozumiem celkom tvojej formulácii. Skúsme sa baviť konkrétne o tej schéme.
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa tomel » 31 Aug 2017, 08:46

Áno istiš vedenie, ale ak je rovnaký prierez do podružneho rozvádzača ako v privode tak nemusíš davať istič. Lenže v tvojej scheme maš značený 5x4 do podruznych tam už prechadzas na menší priemer tak potrebuješ istenie.
0

Hatatitla
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Aug 2017, 18:49

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Hatatitla » 31 Aug 2017, 09:11

Takže sa dostávame k jadru veci, že dá sa to spraviť aj inak, ale v podstate som to nakreslil bez nejakých väčších chýb a keď to tak spravím, nič nepokazim, áno? Z prívodu cez 32A/3 vypínač prízemie, z prívodu cez B20/3 po 5x4 garáž a z prívodu cez B16/3 po 5x4 podkrovie. Hodnoty, selektivita, schéma,... Všetko v cajchu?

P.S.: 5x4 kábla tu mám asi 50m, tak som sa ho snažil zužitkovať tu
0

alois

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa alois » 31 Aug 2017, 12:39

Z hlavného do podružného rozhodne samostatné istenie na každý smer, nakoľko prechádzaš na iný prierez vodiču.
A pre C prepäťovky by som ťahal samostatný kábel z HUS. Nestojí to veľa...
Do podružných vypínač, alebo odpínač 3xL+1xN.

Hatatitla
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Aug 2017, 18:49

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Hatatitla » 05 Sep 2017, 14:43

Samozrejme, pri podružnom, ktorý už mám v podstate hotový som vedenie istil v domovom- hlavnom rozvádzači a na vstupe podružného rozvádzača použil vypínač (na foto).
Ešte ma napadlo pri pohľade do hlavného rozvádzača a schémy, že zapojením podľa tej schémy mám PO v podstate pred vypínačmi/ ističmi, priamo na prívode do RD, aj keď väčšinou to vídam zapojené až za hlavný vypínač/ istič v domovom rozvádzači a nie takto. Je tento úmysel napriek tomu ok?
Prílohy
Zás. Rozvodnica, resp. Podružný rozv. Dielňa + vonk.
Zás. Rozvodnica, resp. Podružný rozv. Dielňa + vonk.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Jirka84 » 05 Sep 2017, 20:05

Asi špatně vidím na fotce nebo nechápu zapojení, proto si dovolím následující otázky:
to bude přenosný RP?
je hlavní kabel připojený přímo na sběrnici nahoře? - není vidět ani v rozvodnici ,
kam jsou připojené ty dva černé vodiče z 2.a 3. fáze z 4pol. RCD vedoucí "někam" pod jističe 16 a 10A?
nebo je snad přívod z té levé zásuvky zespodu do 4pol RCD a přepěťovky jsou z té pravé nebo kde?
je to všechno jinak? :rolleyes:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Hatatitla
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Aug 2017, 18:49

Re: 3rozvádzače na 1 prívod RD

Príspevok od používateľa Hatatitla » 05 Sep 2017, 20:28

Prívod je vľavo zospodu hl. Vypínača- vidieť ho na fotke. Prepojovacou lištou z vypínača na 4pol. RCD fázy L1,L2,L3 a fáza L1 na 2pol. RCD pre kotol. Fáza L2 a L3 potom zo 4pol. RCD na 16A a 10A istič, ako si písal. V podstate mi šlo o to, mať 4pol. RCD chránené všetky Zásuvky aj svetlá, mať samostatný chránič s ističom pre kotol a celé to vedieť odstaviť vypínačom.
Prepäťovky ale v tomto "garážovom" niesu, moja otázka nemierila k tomuto rozvádzaču.
0

Napísať odpoveď