Zapojenie motorov z práčiek

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ondrej16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Mar 2008, 00:00

Zapojenie motorov z práčiek

Príspevok od používateľa ondrej16 » 29 Apr 2009, 21:34

Najprv sa opravedlnejum ak tu uz takato tema je ale nenasiel som taku ktora by ma dostatocne uspokojila. Potreboval by som polopatisticky poradit ako zapojit motor z pracky do klasickej 230V siete. Z motora ustia len 4 kable: cerveny, modry, cierny a biely. Neviem ci netreba pocitat este s nulakom ktory by bolo treba napojit na kostru motora. Predom oznamujem ze nemam velke skusenosti s elektrikou. Chcem ten motor pouzit na kosacku.
Prikladam stitok motora.
Prílohy
29042009092.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 29 Apr 2009, 21:42

ad1: nulák na kostre určite nebol, bol to PEN a musel byť zelenožltý podľa starej normy

ad2: máš to predsa napísané na štítku, predtým ako si to rozoberal by bolo vhodné pozrieť si ako je to zapojené....

EDIT: ak nemáš skúsenosti, radšej sa do toho nepúšťaj, je všeobecne známe že podomácky spravené kosačky minimálne slušne potrasú, ak ťa rovno nezabijú :roll:
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
maroX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 09 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: pri Ružomberku

Príspevok od používateľa maroX » 29 Apr 2009, 22:07

ako tak pozeram...neviem ci je to na kosacku moc vhodne...pretoze neviem ci tych 250W bude stacit...a ako hovoril Jacob989 bud sa do toho nepustaj alebo si to daj zapojit odbornikom..ja mam skusenost so supou ustedrenou od kamosovej kosacky doma robenej...nic prijemne...
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 29 Apr 2009, 22:12

NO taaak posunme sa z akej je to pracky? Ked chce nech si to spravi
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 29 Apr 2009, 22:15

Jacob989 ako určite...však staré rozvody nemali 3vodiče ale len dva a teda kolík sa spájal z nulákom a to znamenalo aj kostru...Teraz je to samozrejme PENko...

Ak motor uzemníš tak ťa nepotrasie...kostra je aj tak dobre odďelená od vinutí a všetkých elektrických častí motora...keď tak si dáš na rukoveť nejakú hadicu pre 100% istotu...

Ináč je to na kosačku dosť slabý motor(predpokladám že na klasickú "kočíkovú") otáčky by ešte ako tak boli ale keď nabehneš na nejaké väčšiu trávu tak je to o ničom...
Ja by som tam dal min 500W...


Ak ti mám poradiť tak si kosačku kúp...alebo nejakú už z druhej ruky...Kosačky sa robievali keď neboli dostať za minulého režimu...dnes je už iná doba a kosačka ktorá stojí do 5-7tisíc bude slúžiť aj 10 rokov...(naša to potvrdzuje)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 29 Apr 2009, 22:58

uzavriem to, motor je nevhodný.... malý výkon a navyše v jeho prípade životu nebezpečné zariadenie....
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 29 Apr 2009, 23:02

...neuzavriem, dodám, dnes už zoženieš kosačku za totálne malý peniaz / (c) Robio /

...a benzínovú s vlastným pohonom 8) Bez káblov, bez tlačenia, iba vedieš... :D

Používateľov profilový obrázok
luto
Sponzor
Sponzor
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 26 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Vrutky
Vek: 40

Príspevok od používateľa luto » 30 Apr 2009, 09:35

A ked trafis spravny model, taky maly Notebook k tomu :D
0

mihal
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: blava

Príspevok od používateľa mihal » 30 Apr 2009, 12:44

na kosacku je najvhodnejsi tak 900W motor inak nebudes kosit ale krcit travu a trapit sa pri tom mali sme este za komansou tiez s motorom s pracky a travu sekal praktcky vdaka zotrvacnosti nozou, ale uz je davno tam kde patri
0

ondrej16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Mar 2008, 00:00

Príspevok od používateľa ondrej16 » 30 Apr 2009, 15:26

ja som to nevyberal z tej pracky takze neviem ako to bolo zapojene, ja som nasiel len ten motor osadeni na kostre s kosacky z odrezanym vedenim na povali tak som sa chcel do toho pustit aby to bolo aspon na obcasne kosenie okolo zahrady, viem ze ta kosacka bola funkcna a na obcasne kosenie to stacilo len teraz som ju nasiel po rokoch v dezolatnom stave, skusal som uz napojit cerveny a modry kabel na fazu a ten motor len drnel tak som rozmyslal ci tam este netreba rozbehovy kondenzator

PLS poradte nech ju nemusim vyhodit, lebo nova sa mi neoplati kupovat
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 30 Apr 2009, 15:54

Musí být zapojené i ty zbývající dráty, minimálně při rozběhu - je to asi pomocná fáze.
Na tom motorku je cosi namalované, co by mohla být ta rozběhová spojka.
To vinutí je poddimenzované a se zvýšeným odporem, takže nemůže být připojené natrvalo.

Buď se to připojuje při zapnutí speciálním spínačem, nebo se to odpojí odstředivým spínačem, nebo to připojuje rozběhové relé (tak je to v každý kompresorový chladničce).

Můžeš to zkusit připojit při rozběhu krátce k hlavnímu vinutí a uvidíš, jestli se ten motor roztočí.
0

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 30 Apr 2009, 18:17

A podla mna su to vývody so statoroveho vynutia,
synchronne motory na AC prud totiž dokažu zmeniť smer len pri prechodení jednoneho vynutia (stator alebo rotor) ak prepoluluješ obidva naraz motor pôjde rovnakým smerom
prácky potrebuju reverz, preto su samostatne vyvedené a prepína ich asi nejaké relé, tipujem
pripoj aj tie zvysne dva vývody na sieť a skontroluj smer ak bude zlý tak ich prepóluj
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 30 Apr 2009, 18:36

Je to asynchronní motor s pomocnou odporovou fází, obě ty vinutí jsou na statoru, rotor je zkratovací vinutí na kotvě.
Vířivá pračka nepotřebuje žádný reverz, je tam jen vrtulka, nebo takový kuželový šnek jako nakroucená zmrzlina a ten víří vodu.
0

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 30 Apr 2009, 18:56

ospravedlnujem sa vesimol som si že ide o výrivu pracku a tá schema na stitku ma zmiatla
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 30 Apr 2009, 19:01

Taky je mě ten obrázek divnej, ten motor se ale dá podle polarity pomocný fáze "nakopnout" na obě strany. Může se taky jen rukou roztočit a pak zapnout napájení do hlavní fáze.
Ale se sekačkou bych to rukou radši nedělal :D
0

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 01 Máj 2009, 01:22

ondrej16, 3000Ot/min-1 a 250W to by som veru neodporúčal na kosačku. bez ohladu aký a zkade je to motor, má proste malý výkon na to aby udržal sekať trávu a prípadné zaťaženie (ako to sami poznáme pri kosení: "čo nepôjde silou, pôjde ešte väčšou silou...") a mal pri tom otáčky napr. 2500. Jednofázové motory majú veľký rozdiel otáčok od zaťaženia...a pri kosení spoliehať sa na zvuk nie je vždy rozumné... (za život som sa už videl veľa zhorených 1F kosačiek.... :lol: )
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

Používateľov profilový obrázok
VikyHazard
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA ZB
Vek: 31

Príspevok od používateľa VikyHazard » 10 Máj 2009, 20:35

podla ma 2 káble idú na rozbehový kontenzátor čo pri takýchto motoroch bolo bežné a tie dalšie 2 je fáza a nulák a zapoj si aj na kostru nulák lebo pri vybíjaný kontenzátora ti nebude všetko jedno ked sa chitíš motora :D :D :D :D :wink:
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Zapojenie motora tipo 2/16-158/wh15

Príspevok od používateľa besttracker » 18 Feb 2011, 20:12

Zdravim Vospolok
Opat som narazil na problem ako zapojit daco :oops: ,tentokrat je to motor z automatickej pracky/typ neviem ani druh :-( /, zo svorkovnice do motora ide 5 kablou : modry(je taky tmavo zeleny az do modra) zeleny(svetlo zeleny) cerveny hnedy sivy,a na privod na svorkovnicu ide 5 bielich :lol: neviem ako to zapojit .....je to cele vo zvesku na ktorom visi kdesi aj 16 uF kondenzator,len neviem ci je pripojeny k motoru ci to patrilo inde..
Vopred diky za radu
Prílohy
motor1
motor1
motor
motor
0
Naposledy upravil/-a besttracker v 18 Feb 2011, 21:47, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
miSho00700
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 21 Feb 2010, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa miSho00700 » 18 Feb 2011, 20:19

te kondenzátor určite patrí k tomu motoru, je v ulohe rozvbehového kondenzátora - takže fázu máš, teraz nulák skus lepšie foto, ale asi to bude ten modrý ale niesom si istý ..... a skús ešte zmerať odpor medzi vývodmi ktoré idu do svorkovnice od motora :hnedý červený modrý zeleny ...
0
Vyletoval jsem ten odpor, změřil na něm napětí, a je na něm 0V, čím to je ? Když chci letovat lakovanej drát tak ho musim oškrábat? to jako celejch 60 metrů? až sa nechce veriť, že je to pravda :D, viac drbnutých otázok na http://danyk.cz/otazky.html

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Príspevok od používateľa raden » 18 Feb 2011, 20:25

Myslím že podobná téma tu nedávno bola, skús pohľadať, aj tam sa riešil motor z práčky.

EDIT:
Tu:
http://svetelektro.com/modules.php?name ... ic&t=17313
0
Naposledy upravil/-a raden v 18 Feb 2011, 20:28, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok