kompenzacia poklesu napetia v sieti

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 01 Sep 2017, 20:33

Mam taku teoreticko prakticku otazku / uvahu.

V dome kde byvam, je cela siet 230V/3f az na konci vedenia ( dlzka cca 3km po hlavne trafo 22KV).
Samozrejme to ma za nasledok ze v pripade ze susedovi nabehne 3f darling, tak u mna to posobi na rozvod poklesom napetia.
Pokles ktory som nameral, je cca 60VAC pri nominalnych 230 ( co samozrejme nie je skoro nikdy). K tomuto poklesu dojde na dobu t=350ms. Co uz je dost na to, aby to bolo nielen vidiet, ale aj pocut ( kompresor chladnicky). Chcel by som tieto poklesy ciastocne zmensit pomocou kondenzatorov na striedavinu ( staci mi to na jednu fazu koli svetlu a chladnicke)

Preto uvaha.

Ak to vezmem len tak z okraja, pri pouziti bezneho vzorca pri zosikoch sa bezne dava na kazdy 1A odberu 2000uF ( ako take rule of thumb).
Pre bezny odber by mi to potom vychadzalo pre 10A na svetlo 20000uF/450V

Ak by som cerpal odtialto : http://www.dmaster.wz.cz/postupy/filtr/filtr.htm tak priblizne by mi to potom vyslo 3500uF na 10A a pokles max 10%.

Nenapada niekoho teoreticky ako to teda vypocitat spravne ? ( priznavam, zo skoly som uz velmi dlho vonku)

Chcel by som redukciu poklesu max 10%. Iba pomocou kondenzaotra na AC, odber max 10A. Pripadne sa rovno spytam , je toto vobec v teoretickej rovine mozne ?

Prosim diskusie o UPS alebo inych regulatoroch ( asi 5 druhov) a pod sem nepiste, nejde mi teraz od prakticke riesenie, ale teoreticke.

Dakujem.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa juraj77 » 01 Sep 2017, 21:18

A čo tak to odsimulovať ? Mimochodom, tie vzťahy čo si dal platia pre usmerňovač(jednosmerný prúd) ,kdežto u teba ide o sinusovku...
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Sep 2017, 21:29

Kondenzatory sa pouzivaju na stabilizaciu jednosmerneho napatia, pred kondenzatorom musi byt dioda aby sa kondenzator nevybijal cez zdroj/trafak/siet. V zosiku mas trafo, usmernovac (ktory zabranuje vybitiu kondenzarorov cez trafo) a kondenzator. V striedavom obvode sa kondenzator sposobi fazovy posun(mozes korigovat za suseda ucinnik), ale napatie nestabilizuje (nabija a aj vybija sa do siete).

Ak by si chcel stabilizovat jas obycajnych vlaknovych ziaroviek, to by sa pomocou usmernovaca a kondenzatora dalo. Na chladnicku (jednofazovy asynchronny motor)by si potreboval aspon 1kW ups - je to v podstate ac/dc/ac menic, tam by si mohol dodatocnymi kondenzatormi stabilizovat dc cast ups (dc link kondenzatory). Dalsou moznostou by mohol byt obvod ktory pri podpati zabranil zapnutiu motora chladnicky a pri neuspesnom starte by odlozil start chladnicky o 10 - 20 minut aby sa neposkodil motor.


60 voltov pokles je dost. Bud mas niekde pouvolnovane svorkovnice alebo poddimenzovane vedenie.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Sep 2017, 09:45

Kondenzátor připojený na AC nic nevyřeší, žádnou stabilizaci výstupního napětí neudělá.
Navíc, pokud bude dost veliký, se ti to AC napětí navíc ještě naprázdno zmenší, protože velké jalové proudy způsobí úbytek napětí na činném odporu přívodu.
Např. tebou navrhovaný kondenzátor 3500uF by ti proháněl dráty jalový proud asi 250A !
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 02 Sep 2017, 11:08

Aha, chapem. Ta Jalovina ma nenapadla. Takze asi nema zmysel dalej to potom rozoberat ani v teoretickej oblasti.

Co sa tyka elektriny - bolo to nahlasene aj ZSE - prisli, pomerali tu, zistili ze je daco zle.. odisli na zaciatok vedenia, zistili ze tam to je dobre. Takze to napisali na udrzbu a zhasla fajka... odvtedy sa uz neozvali. Proste je niekde problem u nich, ale nevedia kde na tej trase a aky ( to su slova od tych technikov co mi sem poslali). Takze neviem ci maju niekde zvody, alebo odfajceny nulak.
Ked je klud, nameriam napetia voci nulaku obcas taketo : 190/200/240 a inokedy (to iste poradie faz) 220/200/230.
Co je podla noriem samozrejme daleko za 10% toleranciou (pri pravidle 95%)

Jedine co vidim realne, ze ich zacnem kazdy vikend ked pojdem na dom, a bude to robit stale s tou elektrikou, bombardovat telefonatmi, dokym to nevyriesia. Lebo nie je normalne aby som platil take palky za ele a distribuciu, ked sa s tou ele neda normalne fungovat.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa ondistef » 02 Sep 2017, 11:44

Ale existujú riešenia, len sa nejedná o kondenzátor. Ide o výkonové meniče, prípadne transformátory s automatickým prepínaním odbočiek, resp. auto-transformátory so servopohonom a automatickým nastavovaným výstupného napätia.
Používajú sa AVR (automatic voltage restorer, prípadne automatic voltage regulator) a ďalej zariadenia DVR (Dynamic voltage restorer), ktoré sú schopné eliminovať poruchy v napájacej sieti.
Každopádne stav ktorý máš, je poruchový, keďže povolený rozptyl v sieti je +/-10% z 230V, čo je 207 až 253 V.
https://www.sollatek.com/wp-content/upl ... ril-08.pdf
http://www.belotti.it/eng/products/pdf/ ... BST-TH.pdf
https://www.tripplite.com/2000w-230v-po ... er~LR2000/
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa hpeter » 02 Sep 2017, 12:49

vyuzi pravo reklamacie.
ak naozaj tak napatie lieta, by som si zohnal datalogger .. otazka je ze ci uznaju nekalibrovany pristroj - informativne meradlo.
na sude by to asi nepreslo. ale myslim ze tu nebude treba :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 02 Sep 2017, 13:25

nad datalogerom som uz uavzoval, ale neiem o nikom kto by mal a pozical by. :(
a kupovat novy - za to ze oni su ko**ti , sa mi fakt nevyplati..
co sa tyka kalibracie - to je otazne naozaj.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa Merak » 02 Sep 2017, 13:32

Myslím, že ZSE s tým nič nemá, tí ti iba kWh predávajú. Toto treba riešiť so ZS-DIS, tí majú na starosť distribúciu elektriny.
Čo sa týka kvality dodávanej elektriny, tak si zožeň normu STN EN 50160, tam máš stanovenú kvalitu dodávanej elektriny, bo 200VAC je už mimo toleranciu.

A čo sa písalo, aj v UPS sa používajú AVR (automatic voltage regulator), slúži na to autotransformátor.

EDIT: čo sa týka merania kvality siete, tak musíš mať na to certifikovaný merák.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 02 Sep 2017, 15:25

JJ, nahlasoval som to distribucke - s tym zse som sa pomylil.

nevies kde by som si taky merak mohol na vikend pozicat ? ze by som to zmeral od piatka do nedele a otrieskal im to o hlavu.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa Merak » 02 Sep 2017, 17:19

V bývalej robote som takéto analýzy siete robil. Používali sme Fluke 434.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa alois » 03 Sep 2017, 06:33

Meranie prevádza vždy certifikovaná osoba s meracím prístrojom......hovorí jedna klausula distribučiek. Takže od súkromnej osoby berú iba informáciu o tom, že "niečo" nie je v poriadku, ako podnet sťažnosti odberateľa. Jedine "zaplatiť" firme....

- aké napätie je v dome hneď za trafačkou?
- máš pripojenie domu nástrešák, alebo zemou?
- máš elektromer v plote, alebo stará klasika v dome?
- ako sa správajú výkyvy AC? Je to krátkodobé, alebo ak je pred tebou niekto z vyžším odberom, tak je to dlhodobý pokles?

Mne stačil výpis (Excel formát) z meraných 10 sekundových dát z UPSky pripojenej k PC. Ale treba merať výstup hneď za elektromerom. Ináč ti urobia revíziu pripojenia domových rozvodov a výhovorku si vždy nájdu!

Ak si posledný na vedení, a ak máš "normálních" susedov, tak im treba vysvetliť čo máš za problém a v jednom čase u nich zmerať napätie za/pred elektromerom bez toho aby pripínali dodatočný výkon. Sám uvidíš, odkiaľ sa tiahne chyba. Sice laické meranie, ale na odpichnutie při sťažnosti dostačujúce.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa Jirka84 » 03 Sep 2017, 09:17

Velice často se bavíme "jen" o poklesu napětí. Kdy se takto děje??? Proč něco koupeného "kompenzovat" ?
Nikoho však nenapadá zdánlivě banální závada. Nedokonalý spoj "někde" na trase od trafa ke spotřebiči (třeba jakákoliv spojka distribučního kabelu v zemi nebo na odbočném sloupu na dané trase), který rapidně zhorší hlavně impedanci na daném vedení. Pak se při jakékoliv větší zátěži projeví tato závada především poklesem na napětí (ΔU= I*R celé trasy). Málokdy bývá slabé distribuční trafo či jejich vedení. Na vstupu před elektroměrem , při dobré síti, bývá tato impedance "0,oo nic" ohmů , zvlášť u nových rozvodů nebo v blízkosti trafa. U starých sloupových kabeláží nebo na konci trasy může dosáhnout i 0,3ohmů. Pokud je podstatně vyšší (0,5 a víc), pak je třeba "donutit častým otravováním" distribuci k nápravě.
Pokud je na " patě vlastního domu" uvedený stav v pořádku, pak si pozvi dobrého elektrikáře na opravu elektroinstalace, který by měl postupovat takto... .
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 03 Sep 2017, 11:24

Tak dam viac informacii.

Pisal som po zmerani na distribucku... dali to ako hlasenie o poruche.
Prisla poruchova sluzba.. a sup merat.... takze, rozobrali ER ( na dome zvonka, privod je nastresak), omerali.... 190/200/240. hmmm, povedal ujo.
Druhe meranie - na stlpe odkial mi ide odbocka - 190/200/240 s tym ze obcas aj ta tretia faza spadla na 210. Zase ze hmm, zaujimave.
Tak sli este o stlp dalej, vysledok rovnaky.
Odisli teda o tych 4-5km dalej, az ku trafacke, odmerat na vystupe - tam je to vraj 240/230/240 s tym ze obcas sa to porovnalo na 230/230/230 - samozrejme zaokruhlene. Takze ujo vravi - musime to nahlasit na udrzbu, lebo my sme len poruchova sluzba, my toto nerobime. Tak sa ich slusne pytam- kedy to ta udrzba pride spravit - odpovedou bolo, ze mykli plecom a ze my nevieme.

Toto cele bol pred mesiacom. Odvtedy je to stale rovnake.
Ako som hore pisal, co sa tyka flickeringu, to sa deje priebezne takmer cely den, nahodne, bez vplyvu okolia ( pocasie, den/noc a pod).
Co sa tyka poklesov, su kratkodobe, zhuba do pol sekundy maximalne. Vacsinou nastavaju ked sa susedovi zapina cerpadlo ( pytal som sa ho, je to 2,5kW/3f motor - co nie je nejake extra velke). Svetla blikaju aj jemu, ale vravel ze on si zvykol ze jemu to je jedno. Omeral som napetia u neho- to iste co u mna... proste dve fazy velmi malo, tretia dobre.

Ja skusm najskor ich volat kazdy vikend ako sem pojdem, tak kazdy vikend nahlasim poruchu... a ked ta udrzba to stale neprejde, tak potom asi fakt ako debil budem si musiet zaplatit dakoho, kto mi to pride omerat... :( co je chore v tomto state, aby som si ja ako platiaci zakaznik este platil za omeranie ich bordelu.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa martin knocik » 03 Sep 2017, 13:52

Nemas doma ty alebo sused trvalo zapnute nejake vykonne jednofazove spotrebice, napr elektricky bojler ? Ak mas ampermeter, mozes skusit pomerat prudy jednotlivych faz.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 03 Sep 2017, 15:30

Pri merani som bojler vypol. sused netusim.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa Jirka84 » 03 Sep 2017, 16:01

Psal jsem "něco" o impedanci v průběhu kabelu atd. Odpověď jsem nenašel - ONI ano? Ať Ti ji změří před Tvýma očima, pak se dá vyhodnotit pravděpodobná příčina či místo spádu napětí - 40V pokles je pořádný úbytek při zapnutí spotřebiče , přechodový odpor je jasný.
PS při kvalitních spojích jedině že by byl superslabý kabel na těch 4-5km od trafa.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa djwiktor » 03 Sep 2017, 16:05

Jo jo, to im zase nahlasim aby prisli a nech to zmeraju :) Dakujem za info. az bude daco nove, ozvem sa :)
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

alois

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa alois » 03 Sep 2017, 18:09

kálová spojka priebežného vzdušného vedenia, alebo naozaj priemer káblu a vzialenosť od trafačky. Ale ani jedno a ani druhé poruchovka neodstráni. Třeba ich písomne buzerovať, ale nechať si to dať aj potvrdiť. Ale nie predajné miesto, ale lokálna kancelária distribučky.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: kompenzacia poklesu napetia v sieti

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Sep 2017, 21:23

djwiktor napísal:Jo jo, to im zase nahlasim aby prisli a nech to zmeraju :)
Asi sa odstránenia toho problému tak rýchlo nedočkáš. Ak si pozrieš rôzne dediny, tak obyčajne nájdeš po stĺpoch ťahaný kábel, (tri izolované stočené žily), ktorý smeruje na koniec vzdušného vedenia, kde je pripojený. A tak rozvodné závody kompenzujú pokles napätia na konci.

Skús zobrať žiarovku a vysleduj, ktorá fáza najmenej "bliká". A na tú môžeš zapojiť svetlá. Trvale zvýšiť napätie môžeš aj trafákom, (pripočítať sekundár k sieťovému napätiu). Problém ale bude, ak náhodou tá fáza vylezie hore. Impulzné poklesy napätia sa len tak (jednoducho) nedajú kompenzovať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok