Frekvencny menic, kabel, stykac

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

jurajbartko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 02:03

Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa jurajbartko » 19 Sep 2017, 02:55

Zdravim,

Mam frekvencny menic (FM) OPTIDRIVE E2 Single Phase, ktorym chcem riadit jednofazove cerpadlo (cca 60-100 W). Vystupnu frekvenciu budem regulovat podla potreby - prostrednictvom riadiaceho signalu (0-10V). Vzdialenost kabla medzi FM a cerpadlom bude cca 5 metrov. Frekvencny menic - manual:
http://www.invertek.cz/stahovani/catego ... -manual-cz

V manuali sa odporuca pouzit tieneny kabel. Problem je, ze nikde neviem zohnat zodpovedajuci kabel len pre jednu fazu (L,N,PE). Ked uz aj nejaky najdem, tak vacsinou pre trojfazove zapojenie ako napr.:
http://www.schrack.sk/eshop/kable-a-vod ... 11001.html

Doteraz mi najlepsie vyhovuje nasledovny, ale popravde sa mi vzhladom na lepsiu konstrukciu vyssie uvedeneho kabla az tak velmi nepozdava (ten vrchny ma pevnejsiu konstrukciu):
http://www.schrack.sk/eshop/kabel-tiene ... 20301.html


Otazky:
1, Mozem pouzit aj kabel pre 3f motory? co s nepouzitym vodicom? Mam ho spojit so zemnenim? tienenim? alebo len nezapojit konce?

2, V manuali je nasledovne upozornenie: "Pro připojení měniče k síti zařaďte mezi napájecí síť a měnič stykač nebo jiné obdobné zařízení." Viete mi niekto zdovodnit, preco sa to odporuca? Nemoze caste spinanie a rozpajanie poskodzovat frekvencny menic viac, ako kebyze by bol stale zapnuty, ale cez riadiaci signal nebude pohanat cerpadlo?

3, Raz som sa ohladom tejto temy rozpraval s jednym elektrikarom, ktory montuje vysokovykonove frekvencne menice. Snazil sa mi vysvetlit zapojenie FM, stykacov a elektromotorov, ale zdalo sa mi ze mal bud pod capicou, alebo bol len viac zniceny zivotom, no vyjadril sa takym sposobom, ze kebyze medzi (???) FM a elektromotor neumiestni stykac, tak by to mohlo vazne poskodit FM - vraj mu par krat preto vyhoreli. Nemyslel ani odrusovaci filter a ani zapojenie pred FM. Dost ma to domylilo, pretoze v manuali k mojmu FM je to vyslovne zakazane: "Mezi výstupní svorky měniče U, V a motor nezapojujte stykač ani jiné zařízení k automatickému rozepnutí obvodu" ...ale malo by taketo zapojenie nejaky vyznam? (napr. pri vyssich vykonoch?)

4 Mate niekto aj negativne skusenosti s FM? resp. viete uviest, ktore problemy ste v suvislosti s FM riesili?

Dakujem za opovede
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa pixell » 19 Sep 2017, 06:01

Neviem o tom že by to vadilo kebyže pred FM stykač nedáš.Dava sa tam pokial ja viem kvôli Centralnemu Stop tlačitku aby odpojilo napajanie fM. Menič bude predsa stále pod napatim a čerpadlo bude ovládané výstupom FM meniča.Teda riadiacimy svorkamy.
Ked sa už dáva na výstup Fm stykač, tak treba zaistit aby, najprv zopol stykač a potom sa motor rozbiehal cez Fm menič od nuly.
Aspon ja to tak robim
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Sep 2017, 06:28

mozno si mylia to zapojenie stykaca tzv bajpas , FM ked spusti motor do plneho vykonu zapne stykac , premosti fr. menic a motor je uz napajany len cez stykac .
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 19 Sep 2017, 07:24

@Amaterr
O tom pochybujem. Predstav si, že motor ide na 120Hz a ten stykac to zrazu prepne na 50Hz.
Asi si to mýliš so softštartom.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Sep 2017, 07:42

nemylim ... poznam take zapojenia ..a 120 Hz naozaj len od firiem co pasuju menice k motorom , bezny motor nie je stavany mechanicky na taku frekvenciu , a vobec , ved klasicky fr. menic sa da spustit ako soft start a potom zapnut stykac ? vravim , ci si to niekto nemyli s takym zapojenim
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa pixell » 19 Sep 2017, 08:03

Neviem celkom na čo to chceš,Ale ak to má len tahat vodu zo studne, a rozbiehat sa pomali aby navýrilo usadeniny.Tak by som tam ani stykače nedával.
Napr.
Dal by som tam Hl,Vypinac ako pre celok
Tlakový spinač by zapinal Fm menič cez riadiace svorky na povel start.
Na meniči nastavit dlhý čas rozbiehania napr 20sek.
Tlakový spinač vypne.
Menič pomali zastavuje až do nuly.
či?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Sep 2017, 08:16

nuz cerpanie zo studne s frekvencnym menicom , to uz tu bola pred casom velka debata :)
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 0fbad94a09
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Sep 2017, 11:25

Máte tu guláš, chutí Vám?

1.1: Otázka znela, či vadí stykač medzi FM a motorom. MEDZI.
- áno, vadí, za predpokladu, že sa môže svojvoľne odpojiť počas chodu FM. Hrozí poškodenie FM.

2.1: Bypass meniča sa robí vtedy, ak na nejakej linke je inštalovaný FM a v prípade jeho poruchy je potrebné linku pustiť aspoň bez neho. Bypass sa nesmie robiť za chodu. Znova hrozí poškodenie FM.

Teraz k otázkam od Juraja:

1. Môžeš. Zvyšnú žilu proste nezapojíš, alebo si s ňou rob, čo chceš, napr. cez ňu tankuj mrkvový džús. Pri tejto otázke začínam pochybovať o Tvojich znalostiach z elektrotechniky a odporúčam Ti zapojenie zveriť kvalifikovanej osobe.

2. Odporúča sa to preto, aby si mohol menič v prípade poruchy odojiť od siete. Nie je to na časté spínanie. Na časté spínanie je FM v režime Standby.

3. Viď. bod 1.1.

4. Hromadu - zlyhanie ventilátora, prehriatie polovodiča, nízka teplota, vadná komunikácia... Proste bežné, projektové havárie.


Asi za všetko hovorí link, čo tu postol Amaterr... Treba čítať hlavne 3. a 4. stranu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Sep 2017, 12:04

k bodu 2.1 ..hmmmm
0

jurajbartko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 02:03

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa jurajbartko » 20 Sep 2017, 02:29

Drakoush napísal: Asi za všetko hovorí link, čo tu postol Amaterr... Treba čítať hlavne 3. a 4. stranu.
Diskusiu o studniach som pozrel, avsak "kybel s lanom"" pouzit nemozem - ja chcem FM pouzit na obehove cerpadlo :-)
Drakoush napísal:1.1: Otázka znela, či vadí stykač medzi FM a motorom. MEDZI.
- áno, vadí, za predpokladu, že sa môže svojvoľne odpojiť počas chodu FM. Hrozí poškodenie FM.

2.1: Bypass meniča sa robí vtedy, ak na nejakej linke je inštalovaný FM a v prípade jeho poruchy je potrebné linku pustiť aspoň bez neho. Bypass sa nesmie robiť za chodu. Znova hrozí poškodenie FM.
.
Aj som predpokladal, ze toto zapojenie zrejme moj pripad nebude - ja sa mienim drzat manualu k FM a cerpadlo zapojit priamo.
Drakoush napísal:1. Môžeš. Zvyšnú žilu proste nezapojíš, alebo si s ňou rob, čo chceš, napr. cez ňu tankuj mrkvový džús. Pri tejto otázke začínam pochybovať o Tvojich znalostiach z elektrotechniky a odporúčam Ti zapojenie zveriť kvalifikovanej osobe.
Elektrotechnicke vzdelanie nemam, ale s nezapajanim nepouzitych koncov mam svoje skusenosti. Raz som na 1-fazovy kabel pripojil len L a N, a na druhom konci sa mi vdaka parazitnemu prudu jemne rozsvietila skusacka aj na nezapojenom PE-vodici. Takze jedno to mozno je, ale nie az tak - minimalne to moze niekoho dopliest. Ale zaujimalo ma to hlavne z pohladu EMI.. Predpokladam ze najvhodnejsie je spojit tienenie+PE+volny koniec.

5. Este by som sa chcel informovat, ci povazujete za potrebne pripajat dodatocny odrusovaci frekvencny filter, nakolko tento FM disponuje svojim internym. Len skoda ze cena externeho filtra od vyrobcu je skoro v cene FM.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Sep 2017, 09:05

stale mam podozrenie ze ide o zly preklad , ci namiesto stykac nema byt chranic ...a stym tienenim by som si hlavu vobec nerobil
Prílohy
opti.jpg
schutz.jpg
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Sep 2017, 09:30

Pri obehovom čerpadle nemá zmysel riešiť bezpečnostne stykače zaradene pred frekvenčným meničom.
Filter by som neriešil, pokiaľ ti nebude menič spôsobovať problémy na citlivých elektronických zariadeniach, mal by vystačiť aj integrovaný.

Na tom zapojení je uvedené predistenie meniča poistkami alebo MCB - motor current breaker čo by mal byť motorový spúšťač.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Sep 2017, 09:40

to co je ? bezpecnostne stykace ? :) , ako vravel Dr... , uz to tu "nemotajte " .. :)
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa rohy » 20 Sep 2017, 10:03

to tienenie celkom učinne potlača rušenie do okolia,odporučam použiť
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Sep 2017, 10:12

Amaterr napísal:to co je ? bezpecnostne stykace ? :) , ako vravel Dr... , uz to tu "nemotajte " .. :)
Čo sa spomínalo vyššie, ak by si mal čerpadlo, ktoré by bolo schopne v prípade zblbnutia meniča poškodiť napájaný okruh, tak môžeš nadradiť pred neho stykač ovládaný od samostatného tlakového spínača, ktorý by bol nastavený na kritickú hodnotu pri ktorej by došlo k odpojeniu stykača a tým pádom odstaveniu napájania k frekvenčnému meniču. Prípadne môže byť na daný stykač privedené Central Stop, alebo Total Stop tlačidlo. V tomto prípade nič také nehrozí.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Sep 2017, 10:25

... "čerpadlo, ktoré by bolo schopne v prípade zblbnutia meniča poškodiť napájaný okruh ".. , tak prepac , ja sa neviem tak mudro vyjadrovat :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Sep 2017, 10:43

...to sa volá bezpečnostné relé, taký PILZ stojí okolo 300€ a do domácich podmienok zbytočná vec...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Sep 2017, 10:51

boze moj , kde sme sa to az dostali .. nakoniec to vytiahne zo stekra ked docerpa vodu :)
Prílohy
pilz.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Sep 2017, 10:57

Namôj dušu. Veď tu sa už konštruuje jadrová elektráreň.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Frekvencny menic, kabel, stykac

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Sep 2017, 11:29

ziadna omacka o podobne kydy okolo stykacov :) , pekny den
Prílohy
menic.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok