Pokial radiť laikovi.

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 22 Okt 2017, 19:38

Čo si myslíte? Ako ďaleko možno zájsť pri radení laikovi ako vykonať prácu na ez? Čo je ešte v pohode, a čo už za?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Okt 2017, 19:52

vysvetli blizsie.... "Laik" by sa nemal pustat do ziadnej prace v elektrotechnickych zariadeni, bez nalezitych skusenosti... elektrina zabija :!: :!: :!:
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Okt 2017, 19:52

Podla mna len ukazat mu hlavny vypinac, istic a dost .Podstate bude poucena osoba.
0

alois

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa alois » 22 Okt 2017, 20:08

....laikovi ako vykonať prácu na ez?..... myslíš opravu, údržbu, servis?

ak je to doma a ublíži mu to, tak buď rád, keď nebude mať rodinu - oko za oko/zub za zub, šarija, vendeta - čo ti je milšie...
ak v pracovnom pomere, tak vyhláška 508 a nepýtam sa na takú to vec

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Okt 2017, 20:16

este ma napadlo... porad laikovi, pred tym nez zobere do ruk srobovak, nech si uzavrie dobru zivotnu poistku... jemu bude nanic, no ak ma rodinu, tak tym sa zide :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa E001 » 22 Okt 2017, 21:40

Lukino55555 napísal:Čo si myslíte? Ako ďaleko možno zájsť pri radení laikovi ako vykonať prácu na ez? Čo je ešte v pohode, a čo už za?
Laik si môže tak akurát vymeniť žiarovku. Na ostatné je potrebné el. vzdelanie. To platí všade vo svete, len nie na Slovensku. Tu je každý odborník na všetko, lebo má priateľa na telefóne. Ale to celé je vlastne na dlhúúúúúú debatu. :ignore:
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa oravan » 22 Okt 2017, 21:56

čo ak je to totálny začiatočník nejako musí začať
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa tomel » 22 Okt 2017, 22:01

no ešte môže otestovať funkčnosť RCD raz za pol roka :D ale ho treba poučiť
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa enigma » 22 Okt 2017, 22:15

ani ja nemám elektotechnické vzdelanie a robím aj s elektoinštaláciamy , elektronikou ..... a to už dosť dlho . a čuduj sa svete , aj keď ma pár krát podrmalo , ešte stále žijem . treba vedieť čo ideš robiť , kde a ako .... nestačí , " Jano mi to tak povedal " ....
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa oravan » 22 Okt 2017, 22:50

ani ja nemám elektotechnické vzdelanie a robím aj s elektoinštaláciamy , elektronikou ..... a to už dosť dlho . a čuduj sa svete , aj keď ma pár krát podrmalo , ešte stále žijem . treba vedieť čo ideš robiť , kde a ako .... nestačí , " Jano mi to tak povedal "


ako amatér alebo koníček no OK ale niečo spraviť kde treba doklad tak by som Ti neveril i keď niekedy amatéry majú dobré nápady nič v zlom
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Okt 2017, 23:37

Tie papiere, čo všetci máme, s tým si môžeme akurát vytrieť riť.

Žiadny certifikát nehovorí o kvalite, ale kvalifikácii. A to je sakra rozdiel. Ja mám §22 a je mi na chuja, iba ak formálna záležitosť, inak nič. Na skúške sa zaujímali, koľko vodičov má mať predlžovačka a ako ďaleko majú byť zvody.
K výkonu svojej práce ale potrebujem vedieť, čo hovorí norma na CENTRAL stop, prečo má byť dvojkanálový okruh a prečo použiť NC kontakt a bezpečnostné relé...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Loloone » 23 Okt 2017, 00:10

a komu by ste chceli radit? ...odbornikom? ...expertom?

ha ha ha... :finga:
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Okt 2017, 02:24

Drakoush napísal: K výkonu svojej práce ale potrebujem vedieť, čo hovorí norma....
A presne o to pri skúškach na § ide, aby si vedel, kde máš tie konkrétne veci nájsť, naučiť sa a pamätať si všetky normy sa nedá a pamätať si budeš len to, čo potrebuješ k svojej práci. Sám som videl, koľkí u nás spravili aj §21, že ten papier nám rovno mohli dávať k maturitnému vysvedčeniu a efekt by to malo ten istý ako skúšky - dokonca ešte by aj škola ušetrila za komisiu atď.. A ja som to ani robiť nešiel, lebo som sa bál že nespravím... :roll:
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 23 Okt 2017, 05:51

oravan napísal:čo ak je to totálny začiatočník nejako musí začať
Ak je to totálny začiatočník tak i tak to nebude laik ale osoba znala s par. 21. A je v jej vlastnom zaujme aby začínala s osobou skusenou od ktorej sa dokáže naučiť. V podstate inak sa ani neda v zmysle predpisov.

Samozrejme že som myslel doma. Je my jasné čo hovoria predpisy. Ide o to že i tu i na iných forach ľudia radia čo ma laik urobiť pri poruche v elektroinstalacii ci ako ten ktorý prvok zapojiť.

Mimochodom nase osvedcenia maju asi taku ceny že pekar si do rana zmyslí že chce robiť elektriku tak si zaplati 400 hodinovy kurz a spravi si par. 21 za rok 22 a za dalsie 2 roky ma 23.
0

alois

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa alois » 23 Okt 2017, 06:07

....zaplati 400 hodinovy kurz a spravi si par. 21 za rok 22 a za dalsie 2 roky ma 23...... toto už IP zrušil!


Ak chceš podnikať ako firma, tak na viazané živnosti potrebuješ papier.
Ak chceš byť zamestnancom firmy a pracovať s elektro (XX) potrebuješ papier.
Ak chceš mať papier, potrebuješ iné dva papiere o vzdelaní a praxi. Tie ale nič nehovoria o vedomostiach.
Ak chceš robiť špecializované věci, potrebuješ nádstavbový papier, poprípade špecializovanú licenciu.

Ak dôjde k pracovnému úrazu ktorý je nahlásený, bez papiera podrbú teba, a aj zamestnávateľa.
Ako živnostníkovi ti môžu zastaviť vyplácanie PN-ky a v horšom prípade dať regresom k úhrade ošetrenie.

Ak dôjde ku škode na majetku (cudziom) tvojim zapríčinením, tak poisťovňa ti môže dať regresom všetky náklady. Teba poisťovňa nepoistí, pokiaľ nemáš oprávnenie na daný druh práce, čiže zase papier.
Ak dôjde k úrazu tretej osoby, tak vyšetrovateľ ťa vie zavrieť a poisťovňa ťa vie vyždímať.

Ak radíš niekomu čo je naozaj laik bez el.tech. vzdelania, tak preberáš za neho zodpovednosť. Aspoň morálnu na začiatok a ako to dopadne je vecou okolností a jeho rozumu. Taktiež otázne je, kto a komu radí. (16 ročný priemyslovák, či starec s 40 rokmi praxe...a to na fóre nikdy nevieš. Ty si si tiež nevypísal reálny vek a ŠPZku :P )

Drakoush:
- áno beriem čo si napísal, ale od toho máme v zákonníku práce povinnost zamestnávateľa umožniť vzdelávanie sa zamestnancov
- od toho tu má bezpečnostný technik či poverená osoba povinnost pravidelného poučenia o BOZP ale aj technických normách spojených s výkonom práce
- pokiaľ robíš servis, nemeníš princíp riadenia
- pokiaľ robíš vývoj, tak u každého problému musíš počítať so štúdiom k problematike, tomu sa nevyhneš



HLAVNE poznám pojem samoštúdium, čo je v občianskom živote nákladné aj časovo, ale tomu sa nikto nevyhne vo svojom obore.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 23 Okt 2017, 10:04

Lukino55555 napísal:Čo si myslíte? Ako ďaleko možno zájsť pri radení laikovi ako vykonať prácu na ez? Čo je ešte v pohode, a čo už za?
Lukino,
od narození postupně dostáváš rady (školení) , co smíš a nesmíš. Dokonce první opravdové bezpešnostní předpisy (poučení) dostaneš hlavně od svých rodičů, kteří za Tebe odpovídají před zákonem. VPři nástupu do zaměstnání podepisuješ "pravidla firmy" atd atd. Jako lajk si máš přečíst před prvním použitím elektrospotřebiče Návod k použití a zase atd atd. Nevidím teda důvod, proš stále chtít zasahovat do jakéhokoliv zařízení bez patřičných teoretických informací - vše je na vlastní zodpovědnosti vůči sobě samému.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Milanko » 23 Okt 2017, 11:02

Ja som mal na škole pána profesora a ten mal svoju zásadu, že elektrikárom budeš, len keď sa chytíš fáze a nuláka. Tak sme sa celá trieda
pochytali za ruky a prvý sa chytil nuláka a posledný fáze. Plné napätie 220V-stiedavé. Potom po jednom zo séria za sebou vypadol, čiže o jedného bolo menej a takto to išlo do vtedy pokial necítli prechod el. tzv-mrvenie.
Od vtedy som elektrikár.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Okt 2017, 11:13

Edgar napísal:
Drakoush napísal: K výkonu svojej práce ale potrebujem vedieť, čo hovorí norma....
A presne o to pri skúškach na § ide, aby si vedel, kde máš tie konkrétne veci nájsť, naučiť sa a pamätať si všetky normy sa nedá a pamätať si budeš len to, čo potrebuješ k svojej práci. Sám som videl, koľkí u nás spravili aj §21, že ten papier nám rovno mohli dávať k maturitnému vysvedčeniu a efekt by to malo ten istý ako skúšky - dokonca ešte by aj škola ušetrila za komisiu atď.. A ja som to ani robiť nešiel, lebo som sa bál že nespravím... :roll:
Bohužiaľ, Tvoja predstava je veľmi idealizovaná. Realita je ale taká, že "kúpte si knihu od Meravého a tam nájdete všetko". A nie, nejedná sa iba o miesto, kde som robil skúšky ja, ale o XY ďaľších miest a ďaľších skúšajúcich. Bohužiaľ, takéto akreditované pracoviská sú často riadené iba elektrikárom, čo si nevidí ďalej od svojej práce - inštalatérom. Pre neho je dôležité, aby si ovládal teóriu ochrany pred atmosferickou elektrinou a zapojenie zásuvky. Ja som zásuvku nezapájal už pekne dlho. Hľadať informácie nás učili až na vysokej škole. Presne tak. A to je škoda, pretože toto by mali učiť na strednej, lenže tam dávali prednosť telocviku a svetovej literatúre, referáty sa robili formou wikipédia...

Paradoxom je, že u mňa má vyššiu hodnotu certifikát na prácu s riadiacimi jednotkami WIRTGEN a prácou s programom WIDIAG. Hoci samotný certifikát nemá žiadnu platnosť v zmysle zákona a na nič ma neoprávňuje, no týždňové školenie v Nemecku bolo naozaj školením - teória -> prax -> otázky -> odpovede.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa Merak » 23 Okt 2017, 12:11

Pravidlá na fóre:

21) SVETELEKTRO neberie žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami!
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pokial radiť laikovi.

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Okt 2017, 14:16

0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď