Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Anonymousser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 15:04
Bydlisko: Blava né ?
Vek: 37

Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Anonymousser » 19 Nov 2017, 17:01

Zdravím, momentálne riešim jeden novopostavený rodinný dom v blízkosti BA a okrem iných vecí ma investor požiadal o vypracovanie revízie pre pripojenie pre elektrárne. Už som to raz robil v minulosti a išlo to bez problémov. Bez namontovaného elektromera je objekt samozrejme bez el. energie a jediné čoho dokážem spraviť revíziu je meranie izolačného stavu skúšobným napätím 500V, plus odpor pospojovania, uzemnenia a kontrola na spojenie PE a N. Popri tom samozrejme obhliadka, dokumentácia elektroinštalácie plus štítky, vyhlásenie o zhode a protokol od rozvádzača RH. Tak som to aj spravil pri prvom objekte, bez problémov do 30 dní po predložení revízie namontovali elektromer a všetko funguje.

Tentoraz po predložení revízie odo mňa, investora poslali dopreč s tým že chýba revízia elektromerového rozvádzača, ktorý už pár mesiacov v sebe má dva elektromery funkčné a teraz sa má domontovať tretí.

Ok, spravil som revíziu aj elektromerového rozvádzača ale tiež len izolačný stav nakoľko impedanciu meriam až na prípojke na konci v RH voči hlavnému ističu. Prípojka elektromerového rozvádzača asi z RIS je pokiaľ viem majetkom ZSE vrátane elektromera. Opäť vrátil revíziu ale ako bonus mu chýba meranie o impedancii.

Tak a teraz mi páni skúste vysvetliť ako zmeriam impedanciu čohokoľvek v elektroinštalácií ak nie je pripojená do el. siete ? :pain:
0
Správny elektrotechnik chodí do práce s odporom, v práci sedí pod napätím a keď sa dotkne vedenia kopne ho do riti.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 19 Nov 2017, 17:22

Tak viete zle... vlastnikom pripojky je ten kto uhradil naklady na jej zhotovenie. Čiže najčastejšie majiteľ domu.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 19 Nov 2017, 17:47

Takže máte rozvádzač s dvoma funkčnými elektromermi a ten tretí sa z čoho potom napája? Má akože samostatný prívod?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Anonymousser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 15:04
Bydlisko: Blava né ?
Vek: 37

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Anonymousser » 19 Nov 2017, 17:59

Treti nie je osadený, investor žiada o jeho osadenie k čomu sa predkladá revízia u ktorej chcú z elektrární aj meranie impedancie, ale nechápem ako a čoho.

Ako naznačil Lukino55555 ak by prípojka medzi prípojkovou skriňou, alebo RIS a RE (neviem odkiaľ je presne napájaný RE) bola vlastníkom investora chápem že elektrárne by mohli chcieť od nej revíziu. Z hľadiska odborného je aj toto však blbosť, nakoľko tento prívod už polroka reálne je zapojený, napája dve odberné miesta s elektromermi a do neho sa montážou tretieho elektromera zásah robiť nebude. Vidím to na osobnú návštevu ZSE nech sa vykokcú čo vlastne chcú. Podľa tých rečí čo mi spomínal investor keď bol v elektrárňach tam narazil na nejakého zakomplexovaného akože elektrotechnika.
0
Správny elektrotechnik chodí do práce s odporom, v práci sedí pod napätím a keď sa dotkne vedenia kopne ho do riti.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 19 Nov 2017, 18:11

Ak ideš dávať elektromer do živého rozvádzača, kde sú už dva fungujúce elektromere, tak to budeš asi napájať z prívodu toho rozvádzača, a nebudeš ťahať ďalší kábel. A na ňom budeš merať impedančnú poruchovú slučku.

P.S.: ináč z vlastnej skúsenosti musím priznať, že ZSE (a nielen ZSE) je banda samých olo a <|>.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 19 Nov 2017, 20:34

Nekde doma mam clanok ako robiť revizie v takychto pripadoch. Samozrejme ho nemôžem v tej kope nájsť...:) keď sa mi podari najst dam sem.
0

alois

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa alois » 20 Nov 2017, 16:14

...K alternativnemu overeniu spojitosti ochrannych vodičov......

A čo takto? Meravý / Tománek - praktické merania pre revíznych technikov a elektrikárov. (16€)

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 20 Nov 2017, 18:00

Pred osadenim elektromera rozvodne zavody vzdy vyzaduju reviznu spravu na prípojku.
0

alois

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa alois » 21 Nov 2017, 07:54

...alebo sa napíše, (alibizmus pre blba na druhej strane prepéžky) že v zmysle STN bol robený kontrolný výpočet a je nutné po pripojení......

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Merak » 21 Nov 2017, 07:59

Ako zatiaľ čo som robil revízie takýchto prípojok, tak pokiaľ nebola šťava, tak som slučku neriešil, a nebol s tým žiaden problém.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Greposh
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Dec 2017, 10:57
Bydlisko: MA, PU
Vek: 41

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Greposh » 10 Dec 2017, 10:23

Zdravim vas pani,

mam podobny "problem" s vychodiskovou reviznou spravou. Kupil som rok dozadu byt ku ktoremu som vychodiskovu spravu dostal. Zarazilo ma ze celkovy posudok je ze je Elektricka instalacia schopna bezpecnej prevadzky, ale vykonane ukony boli: meranie izolacneho stavu, kontrola kontinuity, meranie prechodovych odporov pospojovania a vizualna kontrola. Dodatok ze instalacia nebola pod napatim a teda samozrejme impedancia vypinacej sluzky ani test RCD vykonany nebol.
Tak isto mam i velke pochybnosti o ochrannom pospojovani v kupelke s vanou.

24ku mam uplne cerstvu cize mi este chybaju skusenosti z praxe, ako by ste to riesili?
Kontrola RCD a vypinacich sluciek sa vykona pri najblizsej pravidelne revizii tak isto i pospojovanie v kupelke? Alebo by som mal nahanat spravcu bytoveho domu nech zabezpeci opakovanu reviziu komplet instalacie?
Ako ste uz spominali v prispevkoch vyssie zrejme bola tato vychodiskova revizia spravena len na zalepenie oci uradnikom na stavebnom urade.

Chyba mi i protokol o prostredi ale ten moze mat spravca domu cize to nejak momentalne neriesim.
Dalsia vec je, ze k sprave je prilozeny protokol o skuske bytoveho rozvdzaca od vyrobcu, nemal by dolozit i vylasenie o zhode?

Dik
0

Používateľov profilový obrázok
Anonymousser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 15:04
Bydlisko: Blava né ?
Vek: 37

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Anonymousser » 11 Jan 2018, 09:47

Nazdar,
info k môjmu prípadu.

Úradník z elektrární čo to riešil bol proste blbec bez elektriny nie je ako zmerať impedanciu - bez debaty.
kedže to bol dvojdom a druhý elektrinu mal prehodil som v elektromerovej skrini prívody nameral impedanciu a blbeček bol spokojný a po pripojení som to prehodil naspäť aby číslo elektromeru sedelo k danej parcele v zmluve.

K tvojmu prípadu Greposh.
Rozhodne musí byť vykonaná revízia po pripojení skôr než sa začne užívať daná elektroinštalácia, resp. zmerať impedanciu a vypínacie prúdy a časy RCD, bez takejto revízie nemáš plnohodnotný doklad o bezpečnosti a napr. v prípade poistnej udalosti môže poistovňa na to prihliadať a krátiť, alebo úplne vylúčiť poistné plnenie (ak by si nedajbože vyhorel a pod.). K dokumentácií od elektroinštalácie patrí aj protokol o určení vonkajších vplyvov aspoň kópia pre pokoj v duši doporučujem ho zohnať. A vyhlásenie o zhode sa niekedy zvykne pripísať k protokolu o kusovej skúške rozvádzača (ja to tak robím) pozri či to tam nie je. Ak nie je tak chýba a opať je to nedostatok v dokumentácií.

Ak to zhrniem prevádzkovateľ elektroinštalácie ( napr. elektrika v byte/dome a pod.) musí uchovávať nasledovnú dokumentáciu:

Projekt podľa skutočného vyhotovenia vrátane zapojenia rozvádzačov a aspoň jednoduchého pôdorysu s obvodmi v objekte (zásuvky svetlá a pod.)
Protokol o určení vonkajších vplyvov pre priestory kde je elektroinštalácia
Protokol o kusovej skúške všetkých rozvádzačov
Vyhlásenie o zhode pre všetky rozvádzače (niekedy býva na jednom dokumente s protokolom o kusovej skúške)
Prvú (východiskovú) revíziu vrátane impedancií a túto je nutné uchovávať po celú dobu životnosti elektrického zaradenia
A v pravidelných stanovených lehotách vykonávať pravidelné revízie a uchovávať vždy aspoň tú poslednú (ale je lepšie uchovávavať všetky pre kontrolu) Pre bežné prostredie napr. byt je lehota 5 rokov.

Plus každý rozvádzač musí mať výrobný štítok čitateľný s údajmi vrátane sériového čísla, ktoré sa zhoduje s protokolom o kusovej skúške rozvádzača. Rozvádzač by mal mať aj označenie v rámci objektu ako RH, RP1, a pod. ( toto by mal kontrolovať revízny technik)

Ak prevádzkovateľ má všetky dokumenty, ktoré som vymenoval tak na 100% splnil všetky požiadavky na dokumentáciu a po tejto stránke ti nemôže nikto nič vytknúť ani pri poistnej udalosti ani pri kolaudácií. Ak som niečo zabudol, alebo sa mýlim opravte ma.
0
Správny elektrotechnik chodí do práce s odporom, v práci sedí pod napätím a keď sa dotkne vedenia kopne ho do riti.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa OM5NU » 26 Jan 2018, 17:42

Len na zamyslenie:
Ako môžete odovzdať dokument s názvom revízna správa, keď tam nie sú všetky nutné údaje a merania potrebné na overenie bezpečnosti el. zariadenia, ktoré sú v norme požadované? Odovzdaním východiskovej revíznej správy deklarujete, že zariadenie je v súlade s HD 60364 so všetkými právnymi dôsledkami pre vás. Ak nezmeriate impedanciu slučky v sieti TN, potom to môže byť maximálne tak protokol z merania izolačného stavu a správa z posúdenia vhodnosti materiálov a vyhotovenia, ale v žiadnom prípade nie východisková revízna správa. Čo ak montéri nedotiahnu spoj na niektorom z fázových vodičov alebo, ešte horšie, napr. na PEN?
Nemôžete napísať, že po správnom pripojení bude zariadenie bezpečné. Výsledok revíznej správy musí byť jednoznačný: zariadenie je, alebo nie je spôsobilé bezpečnej prevádzky. Toto ale bez zmerania impedancie poruchovej slučky nedokážete potvrdiť.

Tiež som mal na túto tému kopu diskusií s distribučkou a od istého času sa mi ešte nestalo, že by mi každú novú prípojku pred vykonaním revízie nepripojili na distribučný rozvod. Jednoducho bez pripojenia neviete overiť bezpečnosť (viete ju len teoreticky odhadnúť ale nie zaručiť). Lenže toto nevyriešite na infolinke - tam iba čítajú z manuálu, čo vám majú povedať.
To, prečo distribučka pýta najprv revíziu a až potom pripájajú má jedno veľmi jednoduché a prozaické vysvetlenie - peniaze a teda hlavne optimalizovanie zisku. Lebo takto to pripoja na jeden výjazd aj s nahodením elektromera. Ale podľa správnosti by tam mali ísť 2x. Najprv pripojiť na rozvody a po revíznej správe od prípojky zapojiť elektromer.

P.S. jedna taká vŕtacia: Je v súlade s predpismi ak vás distribučka napojí na nezrevidovanú časť inštalácie? Viete či sa pripájate na bezpečnú inštaláciu? Dal vám niekto revíziu na tú časť prípojky čo dodáva distribučka? Ja viem, toto je už de facto dosť pritiahnuté za vlasy (a zbytočné keď sa to dá overiť pri revízii prípojky), ale de jure je to jasné a distribučka prevádzkuje zariadenia bez revízií. To že bezpečnosť overíte keď meriate sľučku pri elektromeri je pre nich len poistka a prenesenie zodpovednosti na vás aj keby sa niečo na prípojke stalo. Lebo v prípade, že by napr. nezapojili ten PEN vodič, tak sa odvolajú na vašu revíziu za miestom s chybou a keďže vy ste napísali, že je to OK a tak je jasné, že tá chyba tam v čase revízie nemohla byť...
0

alois

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa alois » 27 Jan 2018, 05:16

...... že tá chyba tam v čase revízie nemohla byť....
Toto je alibizmus, ale do každej revíznej správy napíšem, že: " Ku dňu merania boli hodnoty...."

Lebo najčastejšie (pri radovej zástavbe kde sa pripravia parcely s inžinierskymi sieťami pre pozemok) máš už funkčnú stavebnú prípojku a tú po kolaudácii meníš na prípojné miesto. Takže sa dá merať všetko v pohode?



......Ako môžete odovzdať dokument s názvom revízna správa, ....... keď staviam dom v Bernolákove a revizák sedím doma v Snine v obývačke a tlačí revíziu na dom, ktorý má naťahanú kabeláž, ale ešte nemá ani omietky? Lebo on pozná švagra a jeho partiu, že pracujú kvalitne! Po ohlásení na NIP sa nič neriešilo.

Bernolákovo, Senec, Dunajská Lužná = maďarskí cigáni (ŠPZ HU) ťahajú elektro rozvody, zapájajú rozvádzače, lebo sú pre investora lacnejší než Slováci. Revizák investora podpíše všetko. Zase nikto nič nerieši, aj keď sa o skutočnosti vie. Odpoveď: Veľa prípadov pre málo inšpektorov + zisk staviteľa.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 27 Jan 2018, 11:55

OM5NU napísal::

P.S. jedna taká vŕtacia: Je v súlade s predpismi ak vás distribučka napojí na nezrevidovanú časť inštalácie? Viete či sa pripájate na bezpečnú inštaláciu?
Pokial ma pamäť neklame stale plati že na distibučnych rozvodoch nemusi byť vykonávaná revizia pokial su zabezpečovane prehliadky podla planu udržby. ...
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Samanko » 27 Jan 2018, 16:06

Lukino55555 áno, ešte stále to platí.

-- Spojený príspevok 27 Jan 2018, 16:11 --

Na druhú stranu, robí sa tam tak veľké ho.... a nie udrzba a tobôž nie kontroly..ak nerátam, že vypilia strom ktorý im ide zhodiť vedenia, tak nič moc..hlavne v tých posledných častiach nn distribúcie...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jan 2018, 21:24

Lukino55555 napísal: Pokial ma pamäť neklame stale plati že na distibučnych rozvodoch nemusi byť vykonávaná revizia pokial su zabezpečovane prehliadky podla planu udržby. ...
Toto je niekde vo vyhláške alebo v zákone?

-- Spojený príspevok 27 Jan 2018, 21:33 --

Alois, súhlasím s Tebou. Tá situácia nie je normálna. A naozaj neviem ako to zmeniť keď nie je "všeobecný záujem".
Ja som to vyriešil po svojom: Každá zmena musí prichádzať z vnútra. Teda ja takéto divočiny nerobím aj za cenu, že tú zákazku odmietnem. A môžem sa každé ráno pokojne pozrieť do zrkadla. Ak by tak robili všetci revizáci, tak tento problém by tu nebol.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Samanko » 27 Jan 2018, 21:35

OM5NU STN 33 1500 v bode 3.2 ...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jan 2018, 21:58

Samanko, ja som ale písal o nových častiach distribučnej sústavy, nie jestvujúcich. V STN 331500 čl. 3.2 sa nič nepíše o východiskových revíziách, tam sa preberajú pravidelné.
Druhá vec je, že vyhláška je legislatívne nadradená norme a nižší právny dokument nemôže popierať vyšší. Teda ak je niečo v norme dovolené a vo vyhláške, alebo v zákone nie, tak platí vyhláška alebo zákon.
Toto sa týka aj napr. čl. 3.3 o možnosti predĺženia lehoty pravidelných revízií až na dvojnásobok v organizáciách s vlastným poriadkom preventívnej údržby. Kedysi to tak bolo, dnes to už ale neplatí.

Uvedené platilo do momentu vydania/doplnenia prílohy č. 8 do vyhl. 508/2009 Z.z. kde bola prebratá tabuľka s lehotami revízií z STN 331500. To znamená, že tie lehoty vyhláška zozáväznila a články normy, ktoré sú s tým v rozpore sa stali neplatnými.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Meranie impedancie poruchovej slučky bez napätia

Príspevok od používateľa Samanko » 27 Jan 2018, 22:48

OM5NU

- to, ze pises o novych castiach distribucie som si nevsimol, nejak som sa tu len privtrel do diskusie. Co sa tyka novych casti - teda predmetov vychodiskovej revizie tak tam by to malo byt ako akekolvek ine el. zariadenie podrobene revizii pred uvedenim do prevadzky - aspon ja neviem o ziadnom zakone, vyhlaske a ani norme, ktora by hovorila nieco ine. Co sa periodickych revizii tyka, tak tam ho len uhrali na tu vlastnu periodicku udrzbu, ktora by to akoze mala nahradit.. ona by to aj nahradila ale problem je, ze im to len setri peniaze lebo ziadna takato udrzba sa nevykonava.. Inak to vsak este stale plati, neviem, zeby sa to s niecim rusilo (vyhlaska alebo zakon, norma istotne nie) -
(Zatial som to nejak nepotreboval ....)


- ten povodny clanok 3.3 neplati presne ako pises, ono sa to potom aj opravilo v STN 33 1500/Z2 z roku 2015 - aj ked neskoro..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok