zapojenie 3f motora na 230V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

stevo512
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Nov 2017, 22:10

zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa stevo512 » 22 Nov 2017, 22:58

zdravím vás,
hneď zo začiatku by som chcel upozorniť, že nie som elektrikár

kúpili sme motor NORD aj s prevodovkou ktorý bude slúžiť na mäsový mlynec. Motor má možnosť zapojenia aj na 380 aj na 220 (alebo ako chcete 230/400V)

prehodil som pliešky na zapojenie do trojuholníka Obrázok
a potrebujem ešte kúpiť kondenzátor, na skúšku som použil 16uF z práčky na ktorý sa motor ledva roztočil a ide pomaly čo je pochopiteľne

čítal som tu na fóre ze kondenzátor treba cca 60-70uF na 1kW motor podla štítku, tento motor je 750W tak predpokladám že bude treba cca 50uF
je použiteľný napríklad tento?? https://www.gme.sk/rozbehovy-kondenzato ... -mka-kabel (snáď nevadí "reklama")
Obrázok

otázky:
mám zapojenie správne na svorkách?
kondenzátor čo som sem postol je dostatočný pre tento motor?
stratí sa aj pri tomto motore 75% výkonu oproti 3f? keď je priamo určený aj pre 400 alebo 230V?
bude dostatočný výkon pri zapojení na 1f na mäsový mlynec? (32 porkert CZSK) (teda ak klesne výkon o tých 75% ako som tu čítal)

motor ma na výstupe prevodovky 46ot/min
snáď som dobre zaradil tému, vďaka za odpovede
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2017, 07:22

Ja tiež nie som odborník na motory, ale mne sa zdá že tento motor je na 3x400 hviezda a 3x230 trojuholnik.

Prečo ho nezapojis na 3x400V hviezda? Nemáš trojfázové sustavu?

Prečo si potom nekúpil (keď si to kupoval) jednofazovy motor na 230V s kondenzatorom.

Alebo kúpiť k tomuto menič a napajať to z toho ako 3x230V.

K tomu tvojmu zapojeniu S kondenzátorom nech sa vyjadria skusenejsi.

UPDATE:
Pozri si toto:
https://www.youtube.com/watch?v=XJHfB0RX7rQ
https://www.youtube.com/watch?v=6UcDM3hm0XM
https://www.youtube.com/watch?v=43eAEeyTbs8

Pise tam ze stratis 2/3 vykonu a vsimni si ako tazko sa mu to rozbieha (mozno je to kvoli nespravnej hodnote kondenzatora... neviem)

Podla mna taketo zapojenie nie je najlepsie riesenie....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

stevo512
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Nov 2017, 22:10

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa stevo512 » 23 Nov 2017, 08:18

Vďaka za odpoveď, 3fazovu sústavu mám ale chcel som to vyriešiť takto na 230 aby som nemusel ťahať kábel z garáže do kuchyne, ale asi to bude tak najlepšie
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Nov 2017, 08:33

Tu máš článok o zapojení 3f motora na 1f, ale ako ti už vyššie napísal romiadam prídeš o výkon.
Otázne je, čo bude jednoduchšie, či namiesto 3 f motora zohnať 1f s patričným výkonom, alebo ťahať pre motor trojfázový prívod.
Alebo by to šlo riešiť aj cez frekvenčný menič s jednofázovým vstupom a trojfázovým výstupom, len to bude najdrahšie riešenie.
https://svetelektro.com/clanky/ako-zapo ... t-242.html
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa jjilek » 23 Nov 2017, 09:45

Pokud ale koupíš 1f motor, bude jednak dražší, jednak větší a tedy i těžší.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa clim-ber » 23 Nov 2017, 10:59

Nespekuluj a nechaj to pekne na 3x400/Y. 3f Predlzovak na bubne kupis vsade. 0,75 kW je nic, staci najtensi prierez.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Nov 2017, 11:04

Nešpekuluj, zapoj ho do trojuholníka s kondíkom 50-60uF na jednu fázu.
Človek urobí výkon max 100W,a vládze točiť mlynček v pohode,a tam bude navyše ďalších 600W, tak čo riešiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

stevo512
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Nov 2017, 22:10

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa stevo512 » 23 Nov 2017, 11:16

vďaka za rady, najjednoduchšie bude natiahnuť ten kábel na 3f, dnes pôjdem do mesta kúpiť 4žilový kábel nejakých 6m a cez okno priamo pod kuchyňou v hodinách je spravená zásuvka, aký priemer žíl mám zobrať? 1,5 bude stačiť? alebo 2-2,5? nebude to žiadna predlžovačka ale napojené priamo na motor

vypínač-
najlepšie bude do oboch strán pre prípad spätného chodu, našiel som toto: https://www.tme.eu/sk/details/gx1611p/v ... -electric/ bude to fungovať? prípadne ešte ako to napojiť

EDIT: v priebehu písania boli príspevky takže kábel stačí aj tenší OK

zatiaľ to nechám na 3f a ak niekde objavím kondenzátor tak to skúsim na 1f ale ak sa stratí ten výkon tak to stačilo kľudne aj menej objemný motor no nevadí zohnal som cena/ výkon a navyše je nový
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2017, 13:38

Ide o to, či ten mlynček bude použitý len doma, alebo sa s ním bude chodiť na zabíjačky. Nie všade majú trojfázovú sieť. A ak máš dať 20 € za prepínač, (určite ho majú v každom obchode "s káblami" a asi aj lacnejšie), tak napríklad takýto menič: https://stroje.bazos.sk/inzerat/7902494 ... -075kw.php , by bol univerzálnejšie použiteľný.

K tomu pripojeniu motora cez kondenzátor. Trojfázová sieť vytvára točivé magnetické pole, a výkon a krútiaci moment motora je najvyšší možný (menovitý). Jednofázové pripojenie vytvára pulzačné magnetické pole a motor sa nerozbehne. Ak ho mechanicky roztočíme, tak potom sa normálne točí. Výkon je tretinový. Ak druhú fázu pripojíme cez kondenzátor, ktorý posunie túto fázu o nejaký uhol, tak vznikne eliptické magnetické pole. Motor sa sám rozbehne, no výkon a krútiaci moment je nižší ako menovitý. V ideálnom prípade je výkon dvojtretinový, reálne však nižší.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stevo512
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Nov 2017, 22:10

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa stevo512 » 23 Nov 2017, 13:54

vďaka za vysvetlenie
mlynec sa bude používať len u nás doma a nebude sa chodiť nikde po zabíjačkách a využívaný bude max 3x do roka takže s 3f nebude problém, len mi to prišlo vhodnejšie zapojiť 1m káblom priamo do zásuvky v kuchyni ako ťahať kábel na 3fáz. Ten menič je asi už zbytočný keď to bude len doma
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Nov 2017, 14:45

5ko napísal: Človek urobí výkon max 100W,a vládze točiť mlynček v pohode,a tam bude navyše ďalších 600W, tak čo riešiť.
Palec hore.
Nedávno som sa hádal s kolegom, ktorý mi tvrdil, že dokáže ,, točiť ,, 500W.
A aby som nebol OT, tak bacha na prsty.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Nov 2017, 15:22

@ DOLFI-Pravdu máš, čo piješ? :D
@ Zdeno.. 100W aj to len trénovaný športovec, ale nech si skúsi potiahnuť rebrinák naložený senom hore briežkom. :wink:

Ono na jednu fázu je to univerzálnejšie,ale pozabudol som na ten reverz, ten je na takomto použití velmi užitočný,ale v tom prípade by musel kúpiť správny prepínač, aby mohol kondík prehadzovať na dve vinutia./resp.dva kondíky a prepínať len fázu na jednu alebo druhú stranu./
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Amaterr » 23 Nov 2017, 15:53

to zapojenie s kondenzatormi bolo scenovane zo ST niekedy zo zaciatku sedemdesiatky rokov , doba pokrocila skoro o 50 rokov , neviem ci boli uz v tej dobe frekvencne menice , ale ked uz mlyncek a na zabijacky tak urcite s regulaciou otacok , ked uz niekto vrazil peniaze na motor s prevodovkou a mlyncek tak planuje nieco viac , ako raz za rok pomliet 5kil masa , urcite by som priklonil ku fr. menicu , ved sam nevies ako ti bude prevodovka pracovat s kondenzatorom na motore pri zatazi , nie som mesiar , ale myslim si , ze rozne druhy masa , otvory na "sajbach" , rozne druhy nozov asi budu potrebovat ine otacky .
0

stevo512
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Nov 2017, 22:10

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa stevo512 » 23 Nov 2017, 16:06

Ten reverz áno to je dobrá vec, prevodovka je originál k motoru tiež NORD 46otacok takže tá regulácia by nebola zlá ale 46otacok zas nieje veľa aby to nestíhali mlieť. Prepínač čo som postol vyššie by bol vhodný?
Ako pre neelektrikara bude najjednoduchšie zapojiť to klasicky na 3fázy

Mlynec bol doma a máme ešte jeden priemyselný z nejakého veľkého mlynca tiež o veľkosti 32
Zabíjačka každý rok + pasteka, klobásy.(každý asi pozná :) ) ... Jediná investícia bol motor s prevodovkou 70eur + nový kábel a možno aj vypínač
Možno do budúcna sa kúpi menič
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2017, 17:21

Nešpekuluj, odskúšaj ! A uvidíš.

Ten reverzný prepínač by bol vhodný ! Aj keby sa niečo dialo. Jednoducho pripoj fázy cez prepínač v polohe 1. (Určite ti pôjde motor naopak. Tak prehoď dve fázy medzi sebou.) Do polohy 2 potom prehoď dve fázy.

A nezabudni motor prehodiť do hviezdy, nech ho neodrovnáš !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stevo512
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Nov 2017, 22:10

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa stevo512 » 23 Nov 2017, 17:53

Je to prehodené nemaj strach ( aj keď túto vetu si už asi veľa krát počul :) ) motor som zapojil zatiaľ na kábel 4 kolík zásuvku bez vypinaca. Kábel som zobral 2.5mm 4 žily lebo iný nemali, 7metrov motor ide pekne ticho ale zatiaľ naopak, ale už som nemal dnes čas tak to prehodím zajtra

EDIT: dumal som dlho ako zapojiť ten vypínač podľa schémy ale podarilo sa zapojiť a všetko funguje. Napájanie je na 3 fázy, Ak by ste chceli vidieť finálny produkt mlynca tak rád postnem foto. Vďaka za všetky rady.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Nov 2017, 20:34

Miešačka už nevladze ťahať.
Je tam 14uF kondik rozbehovy, čo sa stane ak ho vymenim za vetší? musi byť presne alebo ako?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Nov 2017, 21:09

Nepridávaj kapacitu kondíka, uber počet lopát štrku. :lol:

Tak ma napadlo,že by mohol byť mlynček kvôli bezpečnosti urobený tak, že by nebol zapojený cez vypinač,ale cez tlačítko tak, že by bežal len pri stlačenom tlačítku a keby ,,nakladač mäsa,, zacítil nebezpečenstvo na prstoch , tak by okamžite pustil tlačítko a motor by dostal automaticky reverz.

logo výrobcu:,, aby ste si mali aj po naplnení klobás čo oblizovať,, :D
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Nov 2017, 21:43

boraicho napísal:Je tam 14uF kondik rozbehovy, čo sa stane ak ho vymenim za vetší?
Škoda, že si nenapísal, aký má tam motor výkon ...

Nemyslím si, že motor okamžite zhorí, ak primerane pridáš na kapacite, (povedzme + 50%). A potom posúď situáciu a hlavne oteplenie motora.

(Problémom môže byť aj tenký, resp. dlhý prívod a úbytok napätia na kábli. Niekedy môže vadiť aj navinutý kábel na bubni.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie 3f motora na 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Nov 2017, 21:50

Aj zváračky by vedeli o tom hovoriť. :D
Kolegovi spieklo na špulke kábel do jednej hrče... veď načo by ho rozmotával, ked mu stačilo pár metrova ešte sa čudoval, že mu to nejako lepí. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok