Povinny bleskozvod a prepatovky ?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Nov 2017, 13:41

Zdravim,

Mam chatu, ktoru sa snazim skolaudovat. Samozrejme vyzaduju reviznu spravu od elektriny.
Chcem sa opytat, ci je vyhlaskou alebo ormou urcene, ze zahradna chata musi mat bleskozvod. Pokial viem, nemusi. To iste prepatovky, su vylozene povinne v novych instalaciach ? Ktore vyhlasky a normy to prikazuju ?

Vdaka.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa Milos66 » 25 Nov 2017, 15:52

Platnosť normy sa vzťahuje ku dátumu vydania stavebného povolenia.
Bolo to tak. Neviem, či sa niečo na tom zmenilo.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

alois

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa alois » 25 Nov 2017, 16:18

Toto nie je vecou noriem, ale stavebného zákona a k nemu doplnkových vyhlášok.

V zákone je jasne napísané, že stavba k dátumu kolaudácie musí spĺňať všetky štandardy bezpečnosti a ochrany zdravia. Čiže ak kolauduješ nové, musíš mať projekt a kolauduješ podľa projektu. Bleskozvod je štandart a automaticky prepäťovky pri prepojení PEN a zemniča sú životnou nutnosťou k bezpečnosti objektu ako aj obyvateľov v objekte.

STN EN 62 305 má výpočet rizika, kde si zadávaš do pomeru jednotlivé údaje a víde ti, čo potrebuješ urobiť kvôli bezpečnosti a zníženiu rizika.

Ak robíš prestavbu a ohlášku, tak kolauduješ zase podľa projektu.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Nov 2017, 16:34

"Bleskozvod je štandart a automaticky prepäťovky pri prepojení PEN a zemniča sú životnou nutnosťou k bezpečnosti objektu ako aj obyvateľov v objekte."


To je predsa absurdne, aka zivotna nutnost ? V chate takmer bez elektrospotrebicov su prepetovky nejaka zivotna nutnost ? No neprehanajme to... Ved samotne prepetovky by boli drahsie ako zvysok instalacie. Ak je to tak ako pises, mojou snahou bude tieto predpisy obist, pokladam ich za nezmyselne.

Potrebu bleskozvodu by som chapal a akceptoval, ale tiez nie som presvedceny o vylozenej povinnosti ho montovat.

Iste ze sa kolauduje podla projektu, otazku som teda mohol polozit tak, ze ci musim mat v projekte bleskozvod a prepetovky alebo nemusim. Projektuje sa podla noriem, cize automaticky som sa pytal na normy, projekt som obisiel.
Je jasne, ze ak by som projektoval obytny dom, tak prepatovky a bleskozvod su standard, to nespochybnujem. Ale v pripade nejakej chaty, ktora sa vyuziva sezonne a aj to velmi obmedzene (ziadna elektronika) mam pocit, ze bleskozvod a uz duplom prepatovky nie su vylozene nutne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa alois » 26 Nov 2017, 10:09

.....pri prepojení PEN a zemniča sú .....

Ako náhle je prepojenie funkčné a je priamy úder blesku, tak sa zdvihne potenciál ktorý je považovaný za nulu na niekoľko 100 000V. V tom prípade tečie prúd smerom "späť" cez spotrebiče do fázových vodičov a tak príde k zničeniu všetkého, čo je v okruhu.

Ak nieje funkčné prepojenie, tak sa ti nemá ako zdvihnúť potenciál zeme pri priamom zásahu, ale je tu možnosť naindukovaného napätia a tým detto zničenie prístrojov v rozvode.

Ak nemáš bleskozvod, tak ti prepätie môže prísť z vonkajšieho vedenia a to priamym záshov do vzdušného vedenia, alebo indukciou. Všetko sa zase opakuje, ale tu si sám môžeš vybrať (pozatiaľl), či doplnkový stupeň ochrany použiješ, alebo nie.

Áno, realizačný projekt sa tvorí v súlade s normami. Ale to, čo je predpísané ako vybavenosť, je súčasťou stavebného zákona a jeho doplnkov. Preto som napísal, je rozdiel, či je to chatka na občasné použitie, alebo rekreačná chata s obsadením viac jako 10 mesiacov v roku. A či je to chatka, chata, alebo RD zase určuje počet m2 zastavanej plochy.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa OM5NU » 26 Jan 2018, 10:02

spin90 napísal: Iste ze sa kolauduje podla projektu, otazku som teda mohol polozit tak, ze ci musim mat v projekte bleskozvod a prepetovky alebo nemusim. Projektuje sa podla noriem, cize automaticky som sa pytal na normy, projekt som obisiel.
V prvom rade treba upozorniť, že si netreba mýliť, alebo zamieňať pojmy bleskozvod a ochrana pred bleskom - nie sú totožné.
V projekte musíš mať riešenú ochranu pred bleskom a prepätím. Na základe analýzy rizika podľa STN EN 62305-2 ale môže vyjsť, že napr. vonkajší LPS netreba. Vnútorný ale potrebuješ vždy - minimálne ekvipotenciálne pospájanie proti blesku všetkých vodičov a kovových konštrukcií v objekte (buď napriamo, alebo cez SPD). Problematika prepätí sa venujú aj normy STN 332000-5-534 a STN 332000-4-443 kde je popísané či a ako chrániť objekt pred prepätiami (tiež je tam výpočet rizika na stanovenie potreby konkrétnych opatrení a typov SPD).
Takže odpoveď na Tvoje otázky:
- Ochranu pred bleskom a prepätím MUSÍŠ mať v projekte riešenú.
- To či, a hlavne v akom rozsahu má byť zrealizovaná závisí od výsledkov analýzy rizika v projekte.

P.S. k tomu pobytu osôb v chatke na krátku dobu: treba zvážiť, aj obdobie kedy tam tie osoby budú (lebo povedať, že napr budú tam iba dva mesiace z celého roka nestačí - je to zavádzajúce). Ak tam budú v lete tak tá pravdepodobnosť zásahu bleskom je podstatne vyššia ako v zime kedy búrky nebývajú (aj keď dnes už ani to úplne neplatí). V norme sa pri výpočtoch počíta s celoročným využívaním budovy preto sa môže zdať ten počet "človekohodín" za rok mierne skresľujúci. Každopádne riziko úrazu osôb riešiť musíš bez ohľadu na to, čo to bude stáť. Či ale budeš rátať aj s rizikom R4 - ekonomikou ochrany, záleží iba na Tebe (pri chatách a rodinných domoch ale zvyčajne býva R4 nízke a po splnení podmienok pre R1 byva splnené aj R4).
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa burizon » 26 Jan 2018, 10:44

Síce mimo tému, neviem ako Vás,ale mňa veľmi štve, že musíme žiť väčšinou podľa predpisov, nariadení, zákonov... Jasne, keby tak nebolo, tak je tu divoký západ. Vo väčšine veci by to mohlo byť ako v nemocnici reverz. Ak kolaudujem chatu, dom a v blízkom okolí nebýva nikto, tak by som mohol mať na výber, že podpíšem papier, že beriem všetko na seba a je to vybavené. Tieto písmenká berte iba ako utopistickú úvahu.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Jan 2018, 11:18

U nas napriklad ochranu pred bleskom ku kolaudovaniu RD nepotrebujes. Stavebny urad to nepozaduje.

.. mam nato svoj nazor, ale vies.. Banana
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alois

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa alois » 26 Jan 2018, 11:56

stavebný úrad sú barani, ale stavebný zákon jesne hovorí o tom, že každá NOVÁ budova MUSÍ byť postavená podľa platných noriem ako aj štandardov ochrany. Preto je bleskozvod povinný na každej budove, kde sa zdržujú ľudia. A až potom počítaš výpočet rizika. Nakoľko ak do výpočtu zadáš jeden človek, jedna budova a bleskozvod žiadny, tak ti nikdy projekt nemôže výsť v kladnom čísle. (koeficiente bezpečnosti.)

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Jan 2018, 12:14

Jo, len vies.. Po vypracovani projektu el. RD a po ukonceni montaze el. instalacie + vn. ochrany pred prepatim mi investor zahlasil, ze on bleskozvod robit na svojom RD nebude, pretoze to ku kolaudacii netreba, nepaci sa mu to, neveri tomu a nechce do toho investovat prostriedky...
Tak, sice som uz nejaky ten piatok v odbore a zo skusenosti viem, ze sa kolauduje bez bleskozvodov a vobec, bez kompletnej tak vonk. ako aj vnutornej ochrany ochrany rad radom vsetko, nedalo mi nezavolat na prislusny stavebny urad tej konkretnej stavby spominaneho investora aby som sa informoval, ze ci je to teda pre nich potrebne, alebo sa aspon riadia podla projektu alebo ako ..

Odpoved, NIE, nepozadujeme to, pokial ide o RD. Pokial by slo o nejaku podnikatelsku budovu, obchod a tak podobne, tam by bola situacia uz asi ina.


.. toť, banana ! :potlesk:
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa Patriky » 26 Jan 2018, 14:38

alois napísal:stavebný úrad sú barani, ale stavebný zákon jesne hovorí o tom, že každá NOVÁ budova MUSÍ byť postavená podľa platných noriem ako aj štandardov ochrany. Preto je bleskozvod povinný na každej budove, kde sa zdržujú ľudia. A až potom počítaš výpočet rizika. Nakoľko ak do výpočtu zadáš jeden človek, jedna budova a bleskozvod žiadny, tak ti nikdy projekt nemôže výsť v kladnom čísle. (koeficiente bezpečnosti.)
Bleskozvod nie je povinny, tak pozor co pises.
Ako sa pisalo spravis analyzu rizika podla 62305-2 kde zadas udaje o stavbe, o susesnych stavbach atd a vyjde ti nieco. Potom ked je to nepripustne robis opatrenia na znizenie, bud montaz bleskozvodu, lpl IV, lpl III, alebo montaz SPD atd.
Kludne sa mozes stast ze to vyjde bez bleskozvodu a bez prepatoviek a spravis len ekvipontancialnu svorkovnicu. Tuto analyzu rizika ukazes uradu, a verim tomu, ze skolaudujes.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

alois

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa alois » 26 Jan 2018, 15:47

Povinnosť inštalovať v objekte bleskozvodnú ochranu udáva § 38 vyhlášky MŽP č.532/2002 Z. z. Povinnosť inštalovať v objekte prepäťové ochrany udáva norma STN 33 2000-1: 2009.

Nemám aktuálnu vyhlášku platnú v SR (dodám), ale bratia Česi to majú tiež jasne zadefinované, že:

§ 36
Ochrana před bleskem
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit

a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,

b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,

c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot, kapalin a plynů,

d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní památkou,

e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až d) musí být před bleskem chráněny,

f) ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.

Prepäťovka nie je ochrana pred priamym zásahom blesku.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa OM5NU » 26 Jan 2018, 16:22

alois napísal:stavebný úrad sú barani, ale stavebný zákon jesne hovorí o tom, že každá NOVÁ budova MUSÍ byť postavená podľa platných noriem ako aj štandardov ochrany. Preto je bleskozvod povinný na každej budove, kde sa zdržujú ľudia. A až potom počítaš výpočet rizika. Nakoľko ak do výpočtu zadáš jeden človek, jedna budova a bleskozvod žiadny, tak ti nikdy projekt nemôže výsť v kladnom čísle. (koeficiente bezpečnosti.)
Toto by som netvrdil, že bleskozvod je povinný na každej budove kde sa zdržujú ľudia. Nemýľ si bleskozvod (jednu zo súčastí ochrany pred bleskom) - ten za určitých okolností byť nemusí. A ochranu pred bleskom (tá musí byť vždy).

Výpočet rizika rátaš vždy ako prvý a podľa toho stanovuješ dostatočné opatrenia na zamedzenie rizika od blesku. Na základe výstupu z analýzy rizika (zoznam potrebných opatrení) potom projektuješ samotnú Ochranu podľa STN EN 62305-3 a STN EN 62305-4.

A to, že častokrát vyjde, že na rodinný dom nie je potrebný bleskozvod (vonkajší LPS) je fakt. Skús si to vyrátať - programov na to je dosť (aj bezplatných). Sú aj iné ochranné opatrenia ako bleskozvod a ich kombináciou sa niekedy môžeš dostať do "zelených" čísiel aj bez bleskozvodu.

Aby sme sa rozumeli: to, že vyjde vo výpočte, že bleskozvod netreba ešte neznamená, že tam nemôže blesk udrieť. Iba to, že pravdepodobnosť, že sa tak stane je menšia ako je prípustné riziko schválené v EN.

Môj názor je taký, že vzhľadom na cenu materiálu a práce na vonkajšom LPS k celkovej cene domu ho vždy investorovi odporučím (ale nemôžem na ňom trvať - nemal by som sa o čo legislatívne oprieť).
0

alois

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa alois » 26 Jan 2018, 17:18

Projektant budovy by mal k svojmu projektu mať územný plán stavieb (ťažko realizovateľné pri nie rovnakej radovej zástavbe viacerých investorov), požiarne stanovisko o reálnej možnosti prenesenia otvoreného požiaru na vedľajšiu budovu. (tiež problém pri sporadickej výstavbe na voľných parcelách a rôznych investoroch) Tu je prvý NEELEKTRICKÝ výpočet rizika požiaru, spôsobeného aj priamym úderom blesku.
Potom je tu stavebný zákon, z roku 2015, par.46 bod2, 47j, 62b kde ti vie stavebný úrad predpísať bleskozvod (nie ochranu pred bleskom prepäťovkami) ako povinnosť na budove. Ale väčšinou tí nie sú platení za rozmýšľanie. Sú to štatisti dodal/nedodal....

Až potom nastupuje 62 305ka a elektroprojektant.

Len koľko RD má výpočet rizika a detailný projekt pre bleskozvodovú sústavu? Revizák z Nižnej mi v BA/Bernolákovo predviedol meranie zvodov vadaskou. "Veď nepípa, je to O.K. ...."

Mám už dlho platený software od Dehn-a takže viem o čo ide. Dodáva sa aj k norme na CD-čku, ak si ju niekto zadováži legálne. Voľný soft pre projekt je O.K., ??? V podstate je to iba jedna veľká rovnica s premennými.

A presne ako bolo povedané, to že riziko je O.K., ešte neznamená, že zajtra do budovy blesk netrafí. Pri stavbe za 100T + zariadení za XXXT tých pár € sú zanedbateľnou položkou. Na tom sa veľa ušetriť nedá.

A posledným špecifikom sú poisťovne na stavby...

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa marioo » 26 Jan 2018, 20:11

Kolaudoval som včera jednu stavbu. Ak je v projekte bleskozvod, tak tam musí byť. Stavebný úrad neskolauduje. Žiadne výnimky. Ani zápis s poznámkou, že odstrániť do xx.xx.xxxx . Proste ak projektant vyhodnotil, že chata/dom/hocičo potrebuje vonkajší "bleskozvod" tak tam musí byť a musíš mať k nemu aj revíziu.

Samozrejme, že v niektorých okresoch sa dá všeličo a v niektorých sa nedá nič... záleží od úradníkov.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Jan 2018, 20:18

marioo odkial si ? Pretoze uz par rokov som odbore a poviem ti, ze okres kde to nejde som este nevidel a to som chodil po slovensku naozaj dost.. (Samozrejme, ze som nebol vsade ale tak ma to zaujima, ci som bol v tvojom.. )
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jan 2018, 21:42

marioo napísal:Kolaudoval som včera jednu stavbu. Ak je v projekte bleskozvod, tak tam musí byť. Stavebný úrad neskolauduje. Žiadne výnimky. Ani zápis s poznámkou, že odstrániť do xx.xx.xxxx . Proste ak projektant vyhodnotil, že chata/dom/hocičo potrebuje vonkajší "bleskozvod" tak tam musí byť a musíš mať k nemu aj revíziu.
Ale veď toto je správne. Ak projektant vyráta, že ho treba, tak tam byť musí. Na to ten projektant a projekt je. Otázne ale je, či je to naozaj nutné. Lenže to je skôr otázka na kvalitu projektu a nie na stavebný úrad.
Naozaj nechcime po úradníkoch na stavebných úradoch aby dopodrobna rozumeli všetkému. Tu zodpovednosť preberá projektant a revízny technik.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa Samanko » 27 Jan 2018, 21:52

OM5NU ano, to je spravne, ale bezne to tak bohuzial nieje.

btw, marioo mi poslal v ss kde byva a tam som ozaj este nic taketo nerobil, takze je fakt mozne, ze tam maju spravnych ludi na stavebnom urade :) (alebo nezaplatil :D )
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Povinny bleskozvod a prepatovky ?

Príspevok od používateľa marioo » 27 Jan 2018, 21:56

Ale ved ja sa nesťažujem... len ma hnevá keď viem, že niektoré objekty kde sídlia úradníci, kde sú miesta kde sa združujú ľudia.. majú plechovú strechu atd... zjavne majú mať vonkajšiu sústavu LPS a nemajú ju.. a na luďoch si ukazujú svoju silu a rovnosť...
Tiež nemajú revízie každých x rokov ale postavia si hlavu a dokazujú svoje právo ...
Ale tak je to všade...

OM5NU : ano nikoho som nepodplatil :) to bude ten problem :)
0

Napísať odpoveď