Elektroenergetika

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

navi123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 30 Nov 2017, 18:32

Elektroenergetika

Príspevok od používateľa navi123 » 30 Nov 2017, 18:37

Zdravim,
chcel by som sa opytat nieco o odbore elektroenergetika. Zaujimalo by ma ci sa da s tymto odborom po vysokej skole bez problemov najst praca. Ci sa da popri studiu najst nejaka praca v odbore. A aky asi priblizne plat dostava absolvent tohto odboru.
Diky za odpovede.
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Elektroenergetika

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 02 Dec 2017, 12:28

Čotak si pozrieť na internete konkrétny študijný plán? Osloviť priamo katedru? Áno odborníci budú vždy žiadaní. A zasa zaleží čo by ste tam chceli robiť.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroenergetika

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Dec 2017, 17:59

Podľa otázky súdim, že ani nemáš šajnu, čo ideš študovať. Zaujíma Ťa len, čo s titulom a či Ti zaplatia.

Odpoveď je jednoznačná. Ak Ťa daný obor nebaví, skončíš aj tak len za pásom v Jaguari. Neboj, čoskoro sa to spustí, podieľam sa na výstavbe opravami strojov, aby ste dlho nečakali :D

Veľmi slušne by si sa vedel uchytiť v energetických závodoch ako projektový manažér. Taká práca obvykle zahŕňa vybavovanie žiadostí o pripojenie na základe rezervovaného výkonu a rezervou, ktorou sieť disponuje. Zaujímavé to býva pri projektovaní prípojok VN, prípadne pri projektovaní nových trás. Pri NN a zástavbe sú na to zväčša iba tabuľky, no pri VN a hlavne pri projektovaní nových trás to už býva tvrdý oriešok, čiže aj zaujímavý.
Kamarát je na tejto pozícii, väčšinou lieta po západe, sem tam vykonávajú nejaké merania s osádkou a pod. Platovo je niečo cez 1 000€, alebo tak nejak, nikdy som sa ho nepýtal, ale viem, že pod tisíc určite nedostáva, to som započul. Určite to nie je bohviečo, ale rozhodne je to viac, ako spomínaný jaguar, práca za pásom a podobné práce pre otrokov. Tiež myslím, že je tam aj nejaká perspektíva, keď sa zvažuje masové nastúpenie elektromobilov na trh.

Ak preferuješ vlastný biznis, dá sa s oborom veľmi dobre uplatniť v službách, napr. poradenstvo, projektovanie, prípadne to môžeš obohatiť ďalšími ľuďmi o realizáciu. Tu sa ťažko budeš pohybovať vo sfére VN, ale v NN je to dobrý kšeft pri priemysle.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Greposh
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Dec 2017, 10:57
Bydlisko: MA, PU
Vek: 41

Re: Elektroenergetika

Príspevok od používateľa Greposh » 03 Dec 2017, 19:11

S odborom elektroenergetika mas siroke moznosti uplatnenia, od projektovania, projekt managementu, alebo inzinierskej cinnosti.
Zalezi na tom co ta najviac bavi. Nepises konkretne na akej fakulte to planujes studovat. ale napr na FEI STUBA sme este v ramci studijneho odboru mali moznost sa specializovat na svetelnu techniku, elektricke stroje a pristroje, jadrovu energetiku a vyrobu prenos a rozvod.

Moznosti uplatnenia su siroke ako som pisal zalezi co ta najviac bavi, mozes makat v projekcii, projekt managemente, ako energetik, ako projektovy inzinier, commissioning inzinier, v priemysle na udrzbe, inzinieringu neskor so skusenostami ako revizak atd. moznosti je vela.
Co sa tyka nastupneho platu absolventa, nejaky extra zazrak to za mojich cias cca 10 rokov dozadu nebol, ba skor to bola bieda ale casom sa to zlepsilo a s platom nie su problemy. Totizto je nedostatok inzinierov vseobecne na vsetky technicke pozicie nie len elektro a plati to minimalne v celej europe cize so znalostou jazyka by si nemal mat problem si kludne najst pracu i mimo SR.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroenergetika

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Dec 2017, 19:22

Akýkoľvek zdatnejší človek cez techniku, nemusí byť ani titulovaný, má o prácu postarané. Problém je skôr v ľuďoch, najradšej by odrobili 8 hodín a domov, preto im aj pásová robota dá sa povedať vyhovuje.

Ja som dá sa povedať obyčajný servisák, ale s platom problém nie je a to už od nástupu. Síce ťažko budem očakávať zvýšenie, lebo už teraz beriem viac, ako sa patrí, ale ja to ani nežiadam. Dôležité je, že ma to baví, má to svoje muchy a neduhy, ako každé povolanie, ale o prácu a peniaze núdza nie je. O túto techniku som sa však zaujímal dlho, školením sa to doladilo na konkrétne stroje a nie je problém opraviť zádrhle, s ktorými si mnohí nevedia rady. Práca na živnosť, popri tom si niekedy stihnem urobiť svoje projekty - korunky navyše.Ale zas na druhej strane niekedy sa robí aj v nedeľu a nečakane. To sú tie neduhy.

Kto nesedí na cín..ne, zarobí, má :) A absolvent elektroenergetiky bude mať ďaleko viac možností, než ja.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď