Východisková revízia ... Čiastková?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Alojz123 » 30 Nov 2017, 21:31

Zdravím nedávno som sa dopočul o niečom s čím nie som stotožnený a to s tým že na novú predajňu, na ktorú by sa mala robiť východisková revízia je možné urobiť aj revíziu čiastkovú. Z toho dôvodu že meranie osvetlenia nieje možné realizovať pre chýbajúce lampy v strope ale revízia sa urobí s dodatkom, že revízia osvetlenia predajne bude riešená ako dodatok k revíznej správe.
Máte s tým niekto skúsenosť?
0

alois

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa alois » 01 Dec 2017, 04:44

Pre svetelné okruhy kde je prichystaná kabeláž predsa môžeš urobiť kontrolu rozvádzača, merania charakteristík isťičov, prúdových chráničov a aj meranie stavu izolačného odporu vedenia. Selektrivitu vedenia vieš vypočítať z prierezu krajných vodičov a dĺžky vedenia...

uvedieš, že svetelné zdroje budú osadené neskôr podľa projektu


Ak by sa to takto nedalo, tak neurobíš nikdy revíziu na novostavbu RD, pokiaľ nemá namontované osvetlenie. (Ale dom ešte nie je predaný, tak ako?)

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Alojz123 » 01 Dec 2017, 07:37

Áno všetko som urobil ako píšeš ale kedže sa jednalo o obchod, predajňu kde by som mal do revízie napísať aj namerané luxy. Ak to môžem teda dopísať ako dodatok tak to som potreboval vidieť. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2017, 08:43

A ty máš papier na meranie luxov?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa alois » 01 Dec 2017, 09:41

.....predajňu kde by som mal do revízie napísať aj namerané luxy....

Odkedy je meranie intenzity osvetlenia predmetom východzej revíznej správy elektro?



1. Meranie prevádza v prevádzkach certifikovaná organizácia na žiadosť majiteľa, alebo IP, alebo pracovnej hygieny. Si certifikovaný?
2. Máš certifikovaný merák na luxy v jednotlivých spektrálnych zložkách svetla?
3. Máš predložený hygienikom schválený svetelný projekt pre daný objekt?

3x ÁNO garatulujem, ináč nechápem čo nacvičuješ?

Hovorím to preto, lebo podľa hygienických noriem každé pracovné miesto má predpísané luxy. Pokiaľ tam nie su svetlá, tak tam nie su ani pulty, regále, pokladňa a.t.ď., takže nemáš ako robiť protokol z pracovných miest.

Maximálne môžeš robiť informatívne merania, ale tie nie sú záväzné a nedajú sa použiť ako merania pre spustenie prevádzky. (akejkoľvok) Je to predmetom voľnej živnosti za 5€ a merák za 20€ z GME. Ale je to z môjho pohľadu iba hra na zákazníka, aby zaplatil viac.

Jediné, čo by ťa vo vzťahu ku svetlu mohlo pri revízii zaujímať (iba ako poradný hlas) je rozloženie svetelných radov vo vzťahu k jednotlivým fázam. Ale to iba vtedy, ak by tam boli točivé stroje, (dielňa sústruh) a bola by šanca, že by vznikol efekt (optický klam) kedy sa sice sústruh točí, ale voľným okom nie je rozpoznaný rýchli pohyb a bola by šanca pracovného úrazu.

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Alojz123 » 01 Dec 2017, 11:26

Papier nemám bolo by to len informatívneho charakteru. Nakoniec som to tam ani nedával ani nedám posledne len vyžadovali nasledovné:
Na základe požiadavky hygieny ku vydávaniu prevádzkových povolení na obchodné jednotky Vás poprosíme vyžiadať od revízneho technika na elektroinštaláciu dodatok ku revíznej správe, kde bude uvedené, že osvetlenie nájomnej jednotky je navrhnuté a zrealizované v zmysle platných noriem a predpisov.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2017, 15:27

Neviem prečo niečo také vyžadujú od revízneho technika, keď na to treba mať osobitnú štátnu skúšku, ako aj na revízneho technika.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa alois » 02 Dec 2017, 05:01

Nevedia čo žiadajú, alebo to žiadajú protiprávne.
Divím sa, že hygiena niečo také vyplodila. Tí sú tí najhorší při otváraní akejkoľvek prevádzky a s ich kontrolami som vo výrobe bojoval 15 rokov. Ja som z hygieny dostal vždy vyšpecifikované miesta merania a dokonca ak to boli haly s oknami, tak aj hodiny merania a meranie svitu v exteriéri ako pomerovú jednotku.

.....osvetlenie nájomnej jednotky je navrhnuté a zrealizované..... okrem toho, toto je svetlotechnický projekt odobrený projektantom a ty podľa neho môžeš (musíš) vykonať kontrolu vyhotovenia svetelnej inštalácie.

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Alojz123 » 26 Feb 2020, 19:39

Zdravím,
len pre doplnenie témy dnes sme telefonovali s pánom z Inšpektorátu práce v BB a meranie intenzity osvetlenia môže údajne vykonávať aj bežný revízny technik VTZE.
Reakcia na nedostatok:
Nebolo vykonané overenie skutočnej intenzity osvetlenia v pracovných priestoroch (dostatočnosť osvetlenia s predpísanou intenzitou osvetlenia), či je dodržaný §6 ods.1 a bod 8.1 prílohy č.1 k NV č.391/2006 Z.z., čo je porušením §13 ods. 3 zákona č. 124/2006 Z.z. v znení neskorsích predpisov.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Merak » 26 Feb 2020, 20:45

no to je síce pekné, ako sa vyjadril pán IP, ale ako vie taký revízny technik merať intenzitu osvetlenia, keď na to teba tiež mať skúšky a vedieť ako sa to meria a za akých podmienok?
mám kamaráta, ktorý robí energetické audity budov a objektov, a keď potrebujú merať osvetlenie, tak si na to musia objednávať špeciálne na to zaškoleného technika s osvedčením, ináč by som mu to robil aj ja, keďže mám prístroj na meranie intenzity osvetlenia.

(3) Zamestnávateľ môže užívať stavby, ich súčasti a pracovné priestory, prevádzkovať pracovné prostriedky a používať pracovné postupy, len ak zodpovedajú predpisom na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ak sú dodržané podmienky, ktoré vymedzil ich projektant, konštruktér, tvorca alebo výrobca a po vykonaní údržby, prehliadok, kontrol, skúšok, úradných skúšok alebo odborných prehliadok a odborných skúšok ustanovených osobitnými predpismi16) alebo technickou dokumentáciou výrobcu.

je tam síce písané, že sa to má kontrolovať, ale nie je predpísané, teda určené, kto to má merať, teda že to má merať RT podľa §24 vyhl. 508/2009
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Alojz123 » 26 Feb 2020, 21:03

Hneď ako mi to oznámil som si spomenul na túto konverzáciu a bolo to aj spomenuté, že na takéto merania sú ďalšie skúšky, oprávnenia. Podľa jeho slov je na to norma v akom priestore má byť kolko luxov a stačí aby to zmeral aj revizny cez elektriku §24.
Neviem či sa oplatí vadiť, nech to dodá teda revízny aj keď to bude mať ako sa tu spomínalo informačný charakter.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Merak » 26 Feb 2020, 21:19

Vieš čo, na pána z IP BB mám svoj názor a mám s ním svoje skúsenosti.

A pravdaže že na všetko máme normy, ale je to všetko porozdeľované, lebo ja ako RT VTZ-E nebudem revidovať tlakovú sústavu, aj keď je napájaná z elektriky, lebo nemám na to skúšky a osvedčenie.


EDIT: http://www.marialux.sk/sk/osvedcenia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Merak » 26 Feb 2020, 22:13

takže asi takto nejako to je:

Merať intenzitu osvetlenia môžeš, ale iba z hľadiska bezpečnosti. Môžeš o tom vydať protokol o meraní osvetlenia, Nie revíznu správu. Ale pozor, toto nie je meranie z hľadiska hygieny práce - na to potrebuješ trochu iný merák a hlavne licenciu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa Alojz123 » 26 Feb 2020, 23:06

Ďakujem pekne za objasnenie myslím že pomôže viacerým.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa technikus110 » 27 Feb 2020, 05:12

Nariadenie vlády č. 391/2006 Z. z. Slovenskej republiky o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 269/2006 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na osvetlenie pri práci.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 391/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko.

Toto sú 3 základné nariadenia vlády. Z nich vychádzajú smernice ministerstva zdravotníctva ako aj úradu pracovnej hygieny.

Kontrola sa robí nasledovne:
1. svetlo technický projekt pre pracovisko
2. určenie typu pracoviska, doba prevádzky
3. meranie sa prevádza v plnom viditeľnom spektre žiarenia a potom po jednotlivých zložkách. Preto špeciálny merací prístroj.
4. meranie sa prevádza v rôznych pracovných časoch za rôznych svetelných exteriérových podmienok, pokiaľ je tam presklenná časť. (6-12-18-24 hodina) pri stálej prevádzke
5. posudzuje sa priame a separátne difúzne osvetlenie priestoru


Nech ti ten "vychytrálek" odcituje STN, podľa ktorej to máš merať.
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Feb 2020, 10:39

technikus110 napísal: Toto sú 3 základné nariadenia vlády.
Síce sú len dva (391 tam máš 2x), plus tá 269/2006 je od 31. 8. 2007 neplatná...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Východisková revízia ... Čiastková?

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Feb 2020, 05:35

Je neplatná, ale bola novelizovaná, takže jej novelizácia sa dá ľahko na JASPI vyhľadať. Len aj tam je jasné, že to nie je norma STN, čo spomína delenie prostredia a hodnoty lux/lumen.

Nakopíroval som omylom iný riadok. Tam mala byť vyhláška min. zdravotníctva, ktorá mimochodom aj v jej súčasnej platnej verzii sa ešte stále odvoláva na zrušené nariadenie vlády.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok