rozdelenie TN-C na TN-S v dvojelektromerovom RE

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

padysak.sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Svrčinovec
Kontaktovať používateľa:

rozdelenie TN-C na TN-S v dvojelektromerovom RE

Príspevok od používateľa padysak.sk » 07 Dec 2017, 08:49

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadne zapojenia RE s dvoma elektromermi, situácia:
Mám novostavbu RD a riešim el. prípojku, pričom na hranicu pozemku mám dotiahnutý kábel CYKY 4x16, a ďalej k RD CYKY 5x10, výhľadovo je natiahnutá chránička pre kábel ďalšieho RD, osadená je dvojelektomerová dvojskriňa, v ľavej skrini je prívod na dve trojice nožových poistiek a v pravej je priestor pre hlavné ističe, elektromery, a vývodné svorkovnice. Z toho ako som mal naprojektovanú prípojku, a aké káble sme použili, mi vyšlo, že bod rozdelenia bude v RE. Ten však od výroby nieje vystrojený potrebnými svorkami (vývod je len "čokoládka" po štyri svorky pre každý RD). To znamená po tri fázy a PEN, pričom vodič PEN, ktorým je skriňa vystrojená, a ide do týchto svoriek z PEN svorkovnice pri ističoch, je "len" 4mm2.
1, Ak by som chcel rozdelenie spraviť v tomto stave, musel by som vývodné vodiče PE a N spojiť v jednej svorke "čokoládky", do ktorej ide z prívodnej strany spomínaný 4mm2 vodič. Zemnič by som mohol zapojiť vedľa hlavných nožových poistiek, alebo na svorkovnici pri hlavnom ističi. - k tejto alternatíve sa neprikláňam.
2, vyhodiť "čokoládky" (zaberajú tam veľa miesta), a nahradiť ich radovými svorkami a dvoma mostíkmi PE a N, zapojiť podľa náčrtu. Tu si zas niesom istý, či by bolo OK mať spoločné mostíky pre oba káble (až za meraním) - prosím o radu.
3,Natiahnúť PE spolu s N až do domového rozvádzača, a rozdelenie urobiť tam..?

V každom prípade sa mi nepáči ten prepojovací vodič od spoločnej PEN svorkovnice pri ističoch - po vývodnú svorkovnicu.. 4mm2...???

pozn. 1: v ryhe od RE po dom mám pásovinu 30x4mm, vyvedenú na oboch koncoch (cca 50m), teda zemniť môžem a budem ešte na strane RD.

pozn. 2: som vyučený, ale nepraktizujúci elektrikár, nemám prehľad a prax, v osnovách sme TNC-TNS ešte nemali, odvtedy som sa týmto veciam nevenoval... preto táto prosba o radu.
Ďakujem
Prílohy
skrina - nacrt.jpg
0

padysak.sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Svrčinovec
Kontaktovať používateľa:

Re: rozdelenie TN-C na TN-S v dvojelektromerovom RE

Príspevok od používateľa padysak.sk » 12 Dec 2017, 14:28

Nikto nič..? :?
Takto nejak som to myslel... (obrázok)
Po pripojení druhého užívateľa budú modrý a zelený mostík spoločné pre oboch..
Prílohy
20171209_160821m.jpg
0

Napísať odpoveď