Staré rozvody v byte

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 28 Jan 2018, 18:53

Ahojte,

už dlhšiu dobu sondujem toto fórum a nejako sa mi nepodarilo nájsť môj problém, riešenie alebo odpovede.

Vec sa má tak:

Kúpil som 3 izb. byt v BA kde som som zistil, že rozvody nie sú prerobené aj keď tvrdili, že sú ale toto už je môj iný problém :)

Rozvody sú samozrejme staré hliníkové 2-voj vodičové.

1) Kuchyňa bola prerobená už na medené vodiče aj s elektrickou pecou + nová rozvodná skriňa s novými ističmi.
V kuchyni mám zapojenú chladničku, práčku, umývačku riadu, mikrovlnku a pec - pri akomkoľvek spustení čohokoľvek prebliknú svetlá (vyšší odber) zatiaľ ale ističe nevyhadzuje aj keď tam mám pustených viac spotrebičov naraz - tuto zatiaľ nie je žiadny problém

2) Najviac ma trápia svetlá, často mi praskajú žiarovky a dokonca až tak, že vyhodí istič na chodbe, nie len môj v byte. V kuchyni mám aj 2 12V hologénky GU5.3, dal som tam nové a vydržali iba 1 mesiac - dokonca praskli naraz - tak som prikrútil všetky spoje aby nebola nikde žiadna medzera a dal nové halogénky, snáď vydržia
V obývačke mám luster na 3 žiarovky, ktoré praskajú a vyhadzujú ten istič s hnusnými svetelnými a zvukovými efektami (normálne sa bojím zapínať svetlo), mal som tam bežné žiarovky 60W, teraz som tam dal halogénové 42W.

3) Svorkovnica na žiarovkové (asi aj zásuvkové - neviem) vodiče je stará, trojuholníková kde sú aj 2 vodiče pod jedným šróbom a je v tom hotový chaos.

4) Zásuvky sú napájané 2mi vodičmi ale tak, že mostík nie je spravený z kolíka na pravú dierku ale naopak z pravej dierky na kolík, 1 zásuvku som už vymenil tak, že som N-kový vodič na kolík a z tadiaľ spravil mostík (tieto nové zásuvky už neumožňujú premostenie jedným káblom).

5) Vypínač mám zapojený tak, že PENkový vodič je prepojený svorkou s PENkovým do lustra a fázový vodič je prepojený svorkou k nejakému mäkkému kábliku a ten je zapojený do vypínača a aj z vypínača ide mäkký kábel, ktorý je svorkou spojený s vodičovým do lustra

5) Vodiče po celom byte v zásuvkách, vypínačoch a ističoch som ešte nedoťahoval

V krátkosti som zhrnul moju situáciu.

Moje otázky:

1 ) Aké problémy mi môžu spôsobovať staré rozvody?
2 ) Je možné, že sa mi žiarovky vypaľujú kvôli starým rozvodom, mantavo zapojenými vypínačmi alebo kvôli lustru?
3 ) Je možné, že som fakt kúpil iba nekvalitné žiarovky? (Techlamp)
4 ) Boli 3 60W žiarovky na 1 luster príliš veľa?
5 ) Je dočasné riešenie, že všetky zásuvky vymením za nové a premostím ich správne?
6 )Je dočasné riešenie, že aj vypínače napojím správne?
7 ) Je dočasné riešenie aj to, že starú svorkovnicu vymením za novú a každý vodič bude mať svoj šrób?
8 ) Aké dočasné riešenia mi ešte viete odporučiť?

Prečo sa to pýtam:

1) Je mi jasné, že môj problém vyrieši riadna rekonštrukcia rozvodov ale na tú teraz nie sú peniaze - plánujem tak o rok.
2) Bojím sa, že raz niečo zapojím do zásuvky alebo pustím vypínač a schytám plnú dávku elektriny a padnem na zem (toto mi prosím potvrdte alebo vyvráťte či je to pravda)
3) Neviem čo všetko môžu spôsobovať staré rozvody.

Za všetky rady a diskusiu Vám vopred ďakujem a zároveň Vám zodpoviem aj špecifickejšie otázky ak budete mať.

Ďakujem.
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 28 Jan 2018, 19:27

Najlepšie (okrem kompletnej rekonstrukcie) by bolo zavolať skúseného elektrikára aby sa na to pozrel. Ono ťažko clovek takto posúdi stav spojov a pod. Niekedy najlepšie čo môžete pri starych hlinikovych rozvodoch spravit je nechať ich na pokoji.

Takmer urcite ziarovky nepraskaju kvoli instalacii.
Zalezi na objimkach. Ale 3 60w ziarovky budu brať necelý 1 amper.
K zisteniu skutocneho stavu by pomohla i "revizia" kde by sa zistili impedancie, odpory izolačné stavy atd.

Pri vypinaci je takmer nemozne aby vas zasiahol elektrický prud(ak nie je kovovy) pri zasuvkach takisto. Nejake riziko by bolo pri kovovych spotrebicoch alebo aj spotrebicoch poskodených.
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 28 Jan 2018, 19:37

Čiže v podstate mi vie pomôcť aj výmena lustra?

Čo sa týka rozdielu bežných žiaroviek a tých halogénových čo som tam dal, aká je pravdepodobnosť, že budu praskať rovnako alebo, že tiež budú vyhadzovať ističe?

Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Jan 2018, 19:45

Lukino55555 napísal:Nejake riziko by bolo pri kovovych spotrebicoch
Presne tak, stačí jeden náhodne odpojený PEN v okruhu zásuviek a na krytoch kovových spotrebičov máš hneď 230V.

Čo sa týka praskania žiaroviek, zmeral by som napätie v sieti multimetrom, môže byť problém aj v tom, čo by vysvetľovalo aj praskanie 12V časti (ak je tam klasické trafo bez stabilizácie výstupu).
tadejasko napísal:Je dočasné riešenie aj to, že starú svorkovnicu vymením za novú a každý vodič bude mať svoj šrób?
Toto určite urob hneď.
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 28 Jan 2018, 20:02

No do 12V trafa ide 234-238V čiže to by malo byť OK, len fáza do neho bola iba vložená, nebola prikrútená v svorke.

Ako som písal, kuchyna v byte je spravená už na 3 vodiče a iba tam používam veľké spotrebiče.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5635
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Jan 2018, 20:30

Pokiaľ je dlhodobo namerané napätie v byte v norme,tak skús žiarovky od iného výrobcu....je to častý problém....
Tá súvislosť s pobliknutím svetiel pri zapojení silnejšieho spotrebiča môže mať aj súvislosť so špatným "nulovým vedením" už v hlavnom/chodbovom rozvádzači (kde sú hodiny a hlavný istič pre tvoj byt - prinajhoršom v hlavnom prívode do budovy). Skús sa opýtať susedov (vedľa,nad.pod tebou) či nemajú podobné symptómy....Pokiaľ áno - treba to dať zrevidovať a opraviť, lebo je možnosť,že pri "špatnom" nuláku sa môže dostať medzifázové napätie - 400V na spotrebiče... a tie najslabšie - žiarovky si to odnesúúú... alebo odnesú funebráci niekoho z paneláku...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 28 Jan 2018, 20:38

Edgar napísal:
Lukino55555 napísal:Nejake riziko by bolo pri kovovych spotrebicoch
Presne tak, stačí jeden náhodne odpojený PEN v okruhu zásuviek a na krytoch kovových spotrebičov máš hneď 230V.
tadejasko napísal:Je dočasné riešenie aj to, že starú svorkovnicu vymením za novú a každý vodič bude mať svoj šrób?
Toto určite urob hneď.
No tuto možnosť nikdy neodstranis pri tnc.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Jan 2018, 20:47

Vzhladom na stav aký tam je a ako ho popisuješ ty, tak by som radšej zavolal skutočného elektrikára, ktorý to posúdi kvalifikovanejšie.
Nie všetko staré musí byť zlé a nie všetko nové je dobré. :wink:
Ak si našiel nadpájané hliníkové vodiče cez čokoládky do vypinačov medenými lankovými drôtmi, tak to bolo asi preto, že tie hliníkové boli vyhriate,že by sa odlomili pri oprave,takže jediná možnosť bola ich nasvorkovať lankami,aby sa neodlomili niekde v omietke a nemuselo sa sekať do steny.
Pokial je to spravené poctivo,tak to do rekonštrukcie ešte chvílu vydrží.
Pri tých svetelných obvodoch je menšie ryziko,úrazu /aj ked je to relatívne/ ale v prvom rade by si mal riešiť tie zásuvky.
Zožeň si také, ako sa vyrábali volakedy, kde sa dal premostiť kolík z N -kom bez prerušenia,predídeš problémom v budúcnosti,hlavne, ak je viac zásuviek v sérii,čo je v panelákoch,ale aj inde bežné.
Samozrejme ,nech ti aj preverí, ktoré zásuvky sú na aké ističe zapojené,a tiež či sú tam aj prúdové chrániče....
Dnes každý, čo vie vymurovať priečku z YPORU, vie aj zapojiť komplet elektriku. :wink:

Zmeraj viackrát cez deň napätie v sieti , pre porovnanie, či niekedy nedochádza k zvýšeným hodnotám... záleží to od vzdialenosti od trafa,alebo od množstva domov zapojených na koncové trafo...
možno zistíš, prečo odpaluje žiarovky... alebo sú naozaj šmejdové žiarovky čo kupuješ. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 28 Jan 2018, 23:32

To je vsetko o hlinniku presne. Hlinnik tecie, kontakty sa casom zhorsuju, zvacsi sa odpor, zohrieva sa to, su na tom ubytky napatia, ked sa to zohrieva este rychlejsie to oxiduje, oxid hlinnika je perfektny izolant a stav sa este zhorsi. A neda sa to po case uz ani rozumne opravit, lebo tym ako sa to stale ohrieva a chladne, poskodi sa izolacia na kabloch, stvrdne, opraska okrusi sa, hlavne v blizkosti prave takehoto zleho uvolneneho spoja. KAbel samotny tak isto, clovek ho raz ohne a ostane mu v ruke...

Vo velmi starych bytovkach sa hlinnik spajal v krabickach pomocou takych spojok podobnych ako su oblubene v amerike "wire nut". A to bolo na hlinnik vhodnejsie. Alebo boli kable len skrutene na dostatocnej dlzke a zaizolovane. A toto spojenie bolo pri hlinnikovom drote lepsie a trvacnejsie ako svorkovnice ktore sa pouzivali potom a pouzivali sa dlho dlho. Myslim tie klasicke kosostvorcove srubovacie...

Preco ? Lebo jedno je spoj hlinik na hlinik a druhe je spoj hlinikovy kabel, plesok z neviem akeho materialu a skrutka z nejakeho dalsieho materialu a potom dalsi kabel zase pliesok skrutka. Vela ludi na to nadava, ze to je blbost, len tak skrutene kable, ale v pripade hlinikovych kablov je to lepsie ako svorkovnica podla mna... Ale to su len krabicky, zasuvky a vypinace a istice tam vsade je kazdopadne srubovany spoj.

Samozrejme je tam aj vacsi eriziko poziaru, ked sa taketo deje, ze zapnes nieco a svetla zoslabnu, tak to mas iste ze tam niekde v nejakej krabicke alebo v rozvadzaci nieco pekne iskri, alebo sa zohrieva.

To ze tam su taketo kontakty v kombinacii s indukcnostami kablov a spotrebicov sposobuje ze pri vypinani a zapinani tam vznikaju aj prepatia a potom napr LED ziarovky ktore su citlive na toto odchadzaju...

A nie je to ani bezpecne, ked je to dvojvodicove, pretoze pri preruseni, resp. vacsom odpore nejakeho kontaktu na "nulaku" resp. PEN vodici mas na PEN vsade za tymto prerusenim fazu, ktora sa tam dostane cez spotrebice pozapajane v zasuvkach... A potom kopu plechove/kovove casti spotrebicov.

A cele to este zhorsuje to, ze mozes si byt takmer isty, ze aby sa setrilo, tak nie len ze sa pouzil hlinnik, ale zasuvky su zapojene priebezne jedna od druhej pokial mozno najviac ako je to mozne. Takze riziko ze na PENku budes mat nejake napatie a bude kopat sa zvacsuje. V starych troj izbakoch vyzerala bytova rozvodnica tak, ze tam boli 3 poistky klasicke srubovacie, teda 3 okruhy na cely byt...

Mozes poriadne a naozaj silno podotahovat vsetky srubovane spoje (poriadnym velkym kvalitnym silnym skrutkovacom a naozaj silno ak chces ten spoj obnovit a prekusnut sa za ten zoxidovany hlinnik na povrchu vodica...). V zasuvkach, v krabickach kde su svorkovnice a v rozvadzaci, na isticoch a vsade kde je skrutkovy spoj. Alebo proste tu elektroinstalaciu zrekonstruovat a vymenit hlinnik za med... Resp. Vykaslat sa na stare hlinikove kable a nechat ich tam a natiahnut nove medene. Napr. Znizit strop, podavat sadrokartonovy a kable jednoducho natahat v strope... Ulahci sa tym hodne drazkovania, svetla sa daju do takeho stropu montovat hociake. A hlavne v panelovej bytovke je menej prace s tym drazkovanim... Videl som vela krat kable po vrchu alebo listy prave v panelakoch a ciastocne zrekonstruovanu elektroinstalaciu. A to je nieco co proste nechces... Pokial to je tehlova bytovka a nie betnovy panelak, tak je to o hodne jednoduchsie...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 28 Jan 2018, 23:57, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Jan 2018, 23:41

,,A nie je to ani bezpecne, ked je to dvojvocidove, pretoze pri preruseni, resp. vacsom odpore nejakeho kontaktu na "nulaku" resp. PEN vodici mas na PEN vsade za tymto prerusenim fazu, ktora sa tam dostane cez spotrebice pozapajane v zasuvkach... A potom kopu plechove/kovove casti spotrebicov.,,

Len trochu poopravím.... nie ,,ZA,, ale PRED prerušením N v okruhu , sa objaví na PEN fáza cez spotrebiče..
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Jerry19 » 28 Jan 2018, 23:43

Ked sa na to pozeras tak, ze nalavo zdroj a napravo spotrebic, tak napravo od prerusenia sa objavi na PEN faza, tzn. za prerusenim.. KEd ides od zdroja k spotrebicu... Ale to je jedno, kazdemu je jasne o co ide...
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 00:01

No rekonštrukciu v pláne mám ale nie hneď.

A za ďalšie, ten byt je zrekonštruovaný ale rozvody nie.
Preto ja sa budem musieť pozerať po takej rekonštrukcii aby mi to celý byt nezničilo, nakoľko už je prerobený, a aby to zároveň bolo funkčné.
Nápad sadrokartónového stropu sa mi páči s tým, že sa bude už iba sekať tam kde su vypínače a zásuvky a nie celá stena od ističov.

Čo sa týka takéjto prerábky - je to drahšie alebo lacnejšie ako keď sa rozbije celý byt?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Jan 2018, 00:39

Znížený strop je vhodný najmä v nejakej centrálnej chodbe, kde bude aj rozvádzač,takže tam sa dajú svetelné okruhy jednoducho rozviesť k jednotlivým vypinačom v miestnostiach a potom už len stačí do vypinačov dostať cez trubky alebo dutiny nový kábel.Odchod k svetlu môže zostať pôvodný hliník.
Zásuvkové okruhy je najjednoduchšie vymeniť spodkom ,buď poza rohové lišty,okolo izieb, alebo pôvodnými kanálmi popod PVC ...ale to záleží od typu bytu, čo sa líšilo v rôznych mestách podla určených budovaných typov panelákov.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa Patriky » 29 Jan 2018, 08:56

5ko napísal:Odchod k svetlu môže zostať pôvodný hliník.
Preco radis take kraviny? Ved to neni podla normy a ani to tak nesmie byt. Ked uz bude robit rekonstrkciu uz ma byt pouzity plny pocet vodicov, siet tn-s.
Takze uz to sprav tak, ze das sadrac nad nim viest vsetky kable, zasuvkove aj svetelne, vysekas drazku len k zasuvke alebo vypinacu a rozbocovacie krabice zrus, vsetko spajaj pod vypinacmi wago svorkami. Nezabudnut na prudove chranice. Dufam, ze tankuchyna je dobre a pracka ma svoj istic, truba svoj, umyvacka svoj a je to cez chranic, kupelna aj svetlo cez chranic. Norma 4-41 a 7-701.
Co sa tyka zasuviek novych, da sa to zapojit na stare vodice. Aj s prepojom
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 09:53

No truba ma svoj istic.
Pracka, chladnicka a umyvacka su zapojene na jednu zásuvku nakoľko to nemá byť ak oinak zapojené, lebo tých zásuviek tam moc nieje.

No už keď to dám rekonštruovať tak sa snimi o tom poradím ako to je najlepšie - aj ako píšeš, že zrušiť rozvádzacie krabice a pod.

čo sa týka tej elektriky ako takej tak ja fakt neviem, že čo je ako zapojené a čo ma aký isič a prúdový chránič a pod.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa marioo » 29 Jan 2018, 10:08

A preto je najlepšie dať si spraviť na to projekt podla noriem.
Chápem, že každý chce ušetriť ale ak byt vyhorí alebo niekoho niekde zabije potom bude neskoro...

Sú veci ktoré by mali robiť ľudia, ktorí sa do toho vyznajú...
Lebo o chvílu tu bude fórum chirurgov a každý kto bude mať slepé črevo si bude pýtať radu ako si ho sám vyoperovať :)
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 10:16

Ja som nepovedal, že to budem robiť ja.

Jasné, že prerábku už dam robiť odborníkom.

V každom prípade som vyštudoval Elektrikára na strednej škole a pár tých "základných" úkonov poznám aj to, že ako treba čo zapojiť.

Predsa len som sa tomu po škole vôbec nevenoval, dosť som pozabúdal a preto sú moje otázky aké sú - nikdy sme sa neučili o tom čo môžu spôsobovať hliníkové vodiče, časte praskanie žiaroviek a pod.

Ja sa určite nepustím do vecí, ktorím nerozumiem ale prehodiť "kus za kus" ako pri svorkovnici alebo zásuvke ešte zvládnem.

Ja som sa len potreboval ubezpečiť, že či tá elektrika v byte ešte vydrží do prerábky alebo, že čo treba preventívne spraviť aby sa nič zlé nestalo.

To, že zavolám elektrikára a povie mi, že všetko je naprd a musím to prerobiť viem aj bez toho aby som mu platil "ťažké" peniaze za to :D :D
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa marioo » 29 Jan 2018, 10:19

ja len v dobrom :)
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 10:22

Ja tu nič v zlom neberiem nakoľko viem, že Vy všetci tu máte skúseností ďaleko viac ako ja a chcete mi len poradiť - nie ma karhať alebo uražať :)
0

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Re: Staré rozvody v byte

Príspevok od používateľa tadejasko » 29 Jan 2018, 14:48

V každom prípade Vám veľmi ďakujem za cenné info.

Hlavne Vám ďakujem za spomenutie prerábky elektroinštalácie pomocou sadrokartonového stropu.

Tým pádom nemusím sekať celý byt ale iba dražky na vypínače a zásuvky + sa mi cely byt nerozbije nakoľko je už zrekonštruovaný a osvetlenie si rovno môžem dať spraviť bodové a nemusím to riešit lustrami a pod.

Myslím si, že cena takej prerábky by ma stála rovnako ako keby som dal rozbiť celý byt a následne ho musel dať opraviť aj s dlázkami a podlahami.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok