Prekladka privodu elektriny do domu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ferguson » 04 Feb 2018, 15:39

Caute,
chcel by som sa s vami poradit ohladom privodu elektriny do rodinneho domu. Ci je nutna prekladka, alebo sa to da poriesit inak?
Situacia:
Do rodinneho domu je privod elektriky vzduchom, styri droty, kazdy ma svoj izolator na fasade domu. Privod je zo stlpa cez ulicu, teda na opacnej strane cesty. Planuje sa zateplenie domu a tie izolatory by tym padom boli pod urovnou izolacie. Ako to najjednoduchsie vyriesit?
Diky
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa Feneon » 04 Feb 2018, 16:56

Musíš to riešiť s dodávateľom el. Na stenu sa primontuje konzola a drôty sa vymenia za Al kábel. Nemal by s tým byť problém. U nás keď robili rekonštrukciu vedení na stĺpoch, káble k domom vymieňali (neuveríte) ZADARMO.
-teda iba tým čo mali drôty.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ferguson » 04 Feb 2018, 17:04

Ako toto by bola asi idealna situacia. Ja som ale pocul jednu vec, ktora ma znepokojuje. Vraj ked sa robi nieco s privodom do domu, tak "po novom" (asi 10 rokov :) ) sa ten kabel nesmie tahat vzduchom, ale zakopat do zeme. Neviem teda ci je to hlupost, alebo to fakt plati, resp. ci sa to tyka len "nastrešákov", alebo aj takychto privodov na fasade.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Feb 2018, 17:32

Ono nejde o to ako to budeš viesť. Pri prerábke, oprave, alebo prekládke vedenia musíš zabezpečiť odpočet merania na verejne prístupnom mieste. To znamená v 99% prípadoch skriňu v plote na hranici pozemku. Teda kopať tak či tak musíš.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 04 Feb 2018, 18:37

ferguson napísal:Ako toto by bola asi idealna situacia. Ja som ale pocul jednu vec, ktora ma znepokojuje. Vraj ked sa robi nieco s privodom do domu, tak "po novom" (asi 10 rokov :) ) sa ten kabel nesmie tahat vzduchom, ale zakopat do zeme. Neviem teda ci je to hlupost, alebo to fakt plati, resp. ci sa to tyka len "nastrešákov", alebo aj takychto privodov na fasade.
No ono to je cele take... Kedže zmenu ste vyvolali vy tak takmer určite budu chcieť aby pripojka zodpovedala terajsim podmienkam. To pre vás znamena takmer určite pripojku do káblu a meranie premiestniť na verejne dostupne miesto.
Čiže projekt, prekopanie (pretlacenie) cesty-(vytycenie vsetkych vedeni, suhlas vsetkych prevadzkovatelov, suhlas na zvlastne uzivanie cesty, dopravne znacenie,..) postavenie noveho elektromeroveho rozvadzaca , kabel medzi SIL-RE revizna sprava dalej kabel do hlavneho rozvadzaca RH.

Ono vsetko zaleží na dohode ale na 98% vas toto caka. Ono asi ani privelmi nie je iná možnosť kedže idete zateplovať.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ondistef » 04 Feb 2018, 19:20

Záleží ako je situovaný dom na pozemku a kde sa nachádza elektromerový rozvádzač.
Ak na fasáde ktorá je verejne prístupná, tak nebude problém ťahať vedenie vzduchom káblom AYKYz-J 4x16 prípadne 4x25 (aspoň VSD s týmto problém nemá).
Ak sa nachádza vo vnútri domu, tak tam bude problém, nakoľko ako už vyššie písali musí byť elektromer na verejne prístupnom mieste.
Ale opäť závisí od situovania domu a ak je časť fasády verejne prístupná, tak môžeš elektromerový rozvádzač osadiť do steny domu.
Prípadne ťahať kábel vzduchom, následne v oceľovej chráničke ho stiahnuť po fasáde domu do zeme a odtiaľ do elektromerového rozvádzača umiestneného na hranici pozemku, síce krkolomné riešenie, ale môže ušetriť kopec vybavovaní a papierovania.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ferguson » 04 Feb 2018, 20:44

Elektromer je na chodbe vnutri. Cize ak tomu spravne rozumiem, nie je to o tom, kade idu kable, ale o tom, kde je elektromer?

Ako najradsej by som to dal cele do zeme a elektromer do plota. Nedaval som to zatial nikomu nacenit, ale myslim ze projekt, vsetky papiere okolo a samotna robota bude "mrťe" penazi.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ondistef » 04 Feb 2018, 20:56

Áno, po novom musí byť na verejne prístupnom mieste kvôli odpočtom a výmene elektromera.
Projekt až tak drahý nebude, podstatne viac stoja tie práce a materiál, a treba mať aj pevné nervy kvôli úradom.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Feb 2018, 22:24

Ale do kelu, čo má spoločné prekládka prívodu od stĺpa na fasádu domu s vnútornými rozvodmi , s umiestnením elektromeru.?
Ked to tak bolo dobré doposial, prečo by mal byť problém pri zmene ukotvenia a prepojenia po zateplení?Veď sa nejedná o novú prípojku ,len o zmenu trasy prípojného vedenia.
Jednoducho by som pripravil konzolu na fasádu mimo zateplenia,kde sa bude dať ukotviť samonos /alebo aj tie archaické izolátory /od stlpa k tej konzole,odtial stačí prepojiť k pôvodným poistkám.Prečo dráždiť hada papierovačkami.
Musí to byť viditelné po celej trase,že tam nie je umožnený čierny odber a nemal by byť problém s prepojením.
Teraz ma iste zožerú revízaci a normoznalci, ale prax je prax a ked sa chce, dá sa to aj po ludsky vybaviť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Feb 2018, 23:16

Tieto odpovede mi tu častokrát pripomínajú situáciu z takého obrázka, keď prídeš s autom vymeniť olej a v servise ti povedia že treba vymeniť celý motor :D Aspoň že 5ko ešte tu ešte rozmýšľa hlavou
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ondistef » 05 Feb 2018, 00:30

Tu ide o to, že energetici to budu brať ako rekonštrukciu el. prípojky a tým pádom budu automaticky požadovať aj premiestnenie elektromeru. Ale veď nech si dá žiadosť (vyjadrenie) a uvidí akú dostane odpoveď od distribučky (predpokladám SSE) a potom sa tu s tým môže pochváliť, čo všetko budu od neho vyžadovať.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa burizon » 05 Feb 2018, 00:57

ferguson, ak ti to pomôže v rozhodnutí, tak môj kamarát jednoducho vymenil kábel za drôty a ani pes neštekol doteraz. 5ko ti poradil ako na to. Ak ti vyhovuje stav, ktorý máš teraz, (elektromer na chodbe), tak by som nešpekuloval . Ty neťaháš nový prívod do domu, ty iba meníš drôty za kábel. Niektoré rady sú vhodné do relácie "Čo má Ander rád". Nechcem zapárať do Lukino55555, ale mám pocit, že je riaditeľ energetických závodov alebo poradca ministra pre energetiku.
0

alois

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa alois » 05 Feb 2018, 05:31

Rieš to s rozumom a doplň si údaje.

Máš hlavné poistky na stĺpe, alebo až za nástrešákom/prívodom v dome?
Ak ich máš až v dome - nepomôžeš si, volaj distribučku.
Ak ich máš na stĺpe - špekuluj ďalej, nakoľko si vieš kábel "svojpomocne" odpojiť od napájania. V tomto prípade by si si mal zainvestovať a dať tam aj nový kábel k stĺpu.

Nová konzola bude vyžadovať:
Dlhší kábel - nepomôžeš si, volaj distribučku.
Kratší kábel - špekuluj ďalej a vyrob si konzolu.

Sme ľudia, ale máš suseda udavača?
Nie - urob si to svojpomocne.
Áno - ??? odstráň problém

Oficiálne je to prekládka odberného miesta. Odo mňa pri zrušení nástrešáku vyžadovali prekládku prívodu do zeme a elektromer do plotu. Projekt, revíziu, povolenie na rozkopávku od obce a.t.ď.

Preložiť elektromer znamená od plotu nový prívod do domu, tak isto revíziu prívodu, ale hlavne stavebné úpravy v dome spojené s ťahaním nového káblu.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 05 Feb 2018, 05:33

Jednoducho by som pripravil konzolu na fasádu mimo zateplenia,kde sa bude dať ukotviť samonos /alebo aj tie archaické izolátory /od stlpa k tej konzole,odtial stačí prepojiť k pôvodným poistkám.Prečo dráždiť hada papierovačkami.
Musí to byť viditelné po celej trase,že tam nie je umožnený čierny odber a nemal by byť problém s prepojením.
Teraz ma iste zožerú revízaci a normoznalci, ale prax je prax a ked sa chce, dá sa to aj po ludsky vybaviť. :wink:[/quote]

Teoria pekna škoda že často pre prax nepoužiteľná kedže s tym takmer určite nebude suhlasit prevadzkovateľ sustavy.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Feb 2018, 06:12

Pre chytrakov, ktory si myslia, ze je to take jednoduche. Vycuc z podmienok SSE. Ofiko to nie je prekladka, ale rekonstrukcia vedenia. O prekladke sa v danom dokumente ani nepise.

Technické podmienky prevádzkovateľa
distribučnej sústavy
Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s.


a). 3.5.1 Prípojky nn zhotovené vonkajším vedením
Pri stavbe novej a rekonštrukcii existujúcej prípojky musia byť uskutočnené dostupné
technické opatrenia ku zamedzeniu neoprávneného odberu elektriny.
Prípojková skriňa je súčasťou prípojky. Umiestňuje sa na verejne prístupnom mieste.

Takze prerobit to bude musiet tak ci tak. Ak to chce robit na vlastne triko, bude musiet v pripade dolapenia znasat nasledky.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Feb 2018, 06:26

Alois to doplnil celkom trefne.
Ak by sa dali trôty skrátiť,bolo by to jednoduchšie,ale závisí od toho, či je nejaká rezerva na tom kábli, čo ide od konzoly k elmeru.
Všetko záleží od miestnej situácie,takže ťažko radiť,ked sme to nevideli.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa spin90 » 05 Feb 2018, 07:28

Keď máš poistky na dome, tak je komplet prípojka až po konzolu na dome majetkom distribučky. Vtedy by som napísal list so sťažnosťou, že zariadenie je v katastrofálnom tech. stave a ohrozuje ľudí. Zatepľovanie by som neriešil. S najväčšou pravdepodobnosťou sa s tebou budú chcieť nejak rozumne dohodnúť a vymeniť to + osadiť poistkovú skriňu na stĺp oproti. Malo by to byť v ich réžii.

Ak to chceš riešiť inak, pouvažuj aj nad umiestnením nového podperného bodu na pozemku. Odľahčíš sa tak od vybavovania prekopávky cesty, čo môže byť v niektorých prípadoch problém (cesty I. II. III. triedy - neobecné).

Ale vravím, ja by som začal sťažnosťou.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa alois » 05 Feb 2018, 07:34

Milos66: A ak ideme do detailu, tak "prekládka" odberného miesta tiež nie je zadefinovaná jednoznačne nikde. Iba nové odberné miesto na trvalý odber, alebo stavebná prípojka s obmedzeným výkonom. Alebo zrušenie odberného miesta.

ZSE pakáreň, dve žiadosti, jedna najprv na zrušenie a druhá na pripojenie. A to najkrajšie na tom je to, že to nemusia previesť v jeden deň. Na prácu po odsúhlasení majú iba 30 dní!!! Nerobí to tá istá partia.

Skúsiť tam niekoho vytočiť, znamená byť 30 dní bez elektriny. (aspoň takto to bolo pred 4 rokmi)

P.S. distribučky NEMAJÚ fotografie prípojných miest, takže ak nešachuješ s polohou, tak tvar konzoly nemajú ako dokázať. (udávať sa nesmie, ale hlásiť sa musí, takže som uviedol aj toho suseda v opcii)

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa ferguson » 05 Feb 2018, 08:40

Zaujimave pohlady na vec z oboch stran, porozmyslam.
Ten dom nie je moj (zatial), ale zvazujem. Ta elektrika je najvacsi problem, o ktorom zatial viem. Centralna poistka a cele rozvodova skrina je na chodbe na poschodi, ak si dobre pamatam aj s elektromerom (tu som si teraz neni isty, ci nie je dole na chodbe). Ide o to, ze sa bude prerabat cely dom a teda aj nove rozvody. Chcel by som teda niekde napojit ten "docasny" rozvadzac, aby sa v dome mohlo robit bez strachu kde aky kabel ide. Lebo to ani Chuck Norris netusi. Je to stary dom po elektrikarovi, takze kable su kade tade... Nejaky maly stavebny zasah, kvoli vedeniu privodneho kabla je uplne v pohode, s tym nie je problem. Mna stve len cena a papiere okolo toho.

A zacinat prestavbu staznostou na SSE :lol: Za pokus by to mozno stalo.
0

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prekladka privodu elektriny do domu

Príspevok od používateľa mihal.dp » 05 Feb 2018, 08:42

Len tak mimochodom, po novom k domom tahaju kabel AES...4x25 stoji okolo 2,5€/m :-)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok