Pripojenie garáže na elektriku

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Wicker » 18 Mar 2018, 21:08

Zdravím vospolok,

nakoľko som nikdy nič takéto neriešil a z tlačív na internete mám akurát tak chaos, obraciam sa s týmto problémom na Vás a ľudí, ktorý s tým majú skúsenosti, prípadne také práce vykonávajú. Jedná sa mi o pripojenie garáže na elek. roz. sieť, nakoľko si začínam uvedomovať, že pri čase trávenom v garáži je elektro centrála riešením nie dlhodobo výhodným (vykladať ju von, potom dnu, stále kupovať benzín, neutiahne niektoré veci alebo len s problémami - kompresor a pod.).

To čo ma hlavne zaujíma, je názor z kade asi bude riešení prípoj do garáže, nakoľko tam vidím možnosť len z firmy naproti, no netuším ako je to so stĺpom na ktorom je trafák, či je majetkom energetikov na ich pozemku alebo je to majetok firmy. Ak by sa to dalo riešiť z tade, čo je kúsok, ako by riešili prípoj ? Je dnes ešte možný strešiak ? Na kopanie cez cestu ku stĺpu to moc nevidím... naokolo, by už potom len možnosť na tzv. 4tej, z kade vlastne vedie prípoj aj do stĺpu firmy oproti mojej garáži.

Prikladám aj linky z google máp, aby ste si to mohli prezrieť, btw. na koľko asi vyjde taká prípojka, proste so všetkým až po skrinku z hodinami na mojej garáži ?

Za rady, typi, odporúčania a všetko čo bude ku veci problému veľmi pekne ďakujem !

1 - pohľad na garáže, garáž číslo 4 z lavej strany je moja: https://www.google.sk/maps/@48.6902448, ... 312!8i6656

2- pohľad na stĺp vo firme oproti garážam: https://www.google.sk/maps/@48.6901408, ... 312!8i6656

3- pohľad na tzv. 4tú: https://www.google.sk/maps/@48.6916484, ... 312!8i6656

4- pohľad z vrchu na okolie: https://www.google.sk/maps/place/Brik+a ... d18.915416
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 18 Mar 2018, 21:21

A prečo sa to pýtate nás? My nie sme technik spravy sieti.
To treba smerovať na rozvodne zavody.

Takisto ci dané trafo je v majetku distribučky či sukromne. Takisto či tam je volna kapacita na pripojenie ďalsieho OM.
to je fajn ze vy to moc nevidite na kopanie. Dôležite je čo povie distribucka. Vy potrebujete elektriku vy musite splniť jej podmienky. Stresnik vam takmer urcite nepovolia. Pravdepodobne budete musieť kopať. Potom od toho možno roešiť cenu a veci podobné.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Mar 2018, 21:44

Veď tam určite elektrika bola podla tých skriniek.
V čom je problém s oživením pripojenia?Predsa nejaký kábel tam odniekial musel byť privedený.
Skúšal si pátrať,prečo je to odpojené?
Ak bol problém s neplatičmi, možno by si na elektrárňach vyboxoval oživenie aspoň tvojej prípojky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Merak » 18 Mar 2018, 22:51

5ko - elektrika ta nikdy nebola, toto bola len príprava na elektriku.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Wicker » 19 Mar 2018, 11:43

Su to len predpripravi, ako pise Meram, no nikto ku tonu nevie povedat nic viac, ci bol niekde aj privod a pod. Co sa tyka prvej odpovede, ktora je hlavne k veci... pytam sa preto ak je tu niekto kto ma skusenost, preco to nevidim na kopanie cesty ? Lebo vlastnik komunikacie mi to nemusi povolit a potom co ?

No asi jedina cesta bude sa informovat u stredoslovenskej, co mi povedia.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa elmoto » 19 Mar 2018, 11:55

No asi len tak ísť jedine na distribučku. Ale bude to kámo mastné. Skôr by som hľadal voľnú na predaj s už elektrikou. Skús napísať a rozvešať po garážach či aj ostatný nemajú záujem. Náklady na jednotlivca sa znížia.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Wicker » 19 Mar 2018, 15:14

Ano nad rozvesanim som uz uvazoval no najprv chcem zistit, ci to pojde a za kolko to pojde, mozno ani rozratanie nebude najlacnejsie...
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa kamilko » 19 Mar 2018, 15:50

Ziadost o pripojenie ssd.
Napisu ti ze ci je mozne pripojit a urcia bod pripojenia (v ziadosti uvadzas 1f alebo 3f a predpokladany odber res istenie napr 25A.
(za pripojenie zaplatis cca 200E vid cenik distribucie)
Na zaklade podmienok od distribicie projekt elektrickej pripojky od 100E vysie zalezi od projektanta.
Stavebny urad- vyjadrenie o existencii sieti elektrarne plynarne kanalizacie vodovod telekominikaciu ( poplatok od kazdej organizacie minimalne 20E a vyssie kazda ma min 30 dni na odpoved.) suhlas majitelov pozemkov s vykopom a zriadenim vecneho bremena (kataster vypisy min za 100E)
Stavebny urad poplatok asi 10E zalezi ako kde.
Casova narocnost min 6mesiacov kym to vybavis ak to vobec vybavis.
Najprv by som zistil komu patria garaze a pozemky v okoli. V kazdom pripade na to treba vela sa pytat, vela casu a este vhoacej penazi. Lepsie bude predat a najst nieco s elektrinov.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Wicker » 19 Mar 2018, 19:29

Takže poplatky niekde medzi 500 - 1000€, to by nebolo také strašné, ale ako tak čítam o tých papierovačkách a všetkých možných úradoch, čo treba obehať + ochotnosť nulová čo viem z vlastných skúsenosti, tak za pol roka ošediviem... dobre ja už sa rozhodnem.

Každopádne ďakujem za priamu a trefnú odpoveď, niečo také som potreboval.
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 19 Mar 2018, 20:04

Wicker napísal:pytam sa preto ak je tu niekto kto ma skusenost,
To je pekne ze tu niekto bude mať skúsenosť. Ale nikto tu na fore nevie koho je to vedenie a či tam je volna kapacita na pripojenie. Kľudne sa vám môže stať že 20 m budete mat vedenie ale vy pripojku budete musiet ťahať 200 m. Potom tu je zbytočné pisať koľko by to stalo.
Wicker napísal: preco to nevidim na kopanie cesty ? Lebo vlastnik komunikacie mi to nemusi povolit a potom co ?
No to je možne. Ono predpis distribuciek hovori davať všetko do zeme. Je nejaka teoreticka možnost dohodnúť sa avšak to vždy záleži kto to vybavuje a kto sedí ako technik spravy sieti.
Kludne sa moze stať ze budu trvať na uložení do zeme. A neurobíte s tym nič. Ono im i zakon prikazujeje pripojiť každeho kto splní ich podmienky.

Takže treba najskôr zistiť odkial sa bude možné napojiť. Potom môžete začať kalkuovať koľko by vás to stálo. Potom zistite kolkych vlastnikov budete musieť osloviť, či vám to povolia, kolko metrov kopať, aky kabel kolko zemnenia atd...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Mar 2018, 20:16

Cesta sa dá veľmi elegantne podkopať v závislosti od podložia, čo by nemal byť problém, lebo u nás sa nerobili také stabilizácie, navyše aj stabilka sa robí len do 50cm a kábel ide hlbšie. Takže sa vykope jama iba na stranách a podkrtkuje sa. Otázkou zostáva, či dané vedenie je verejné, alebo súkromné. Ak je súkromné, musí Ti pripojenie povoliť vlastník vedenia.

Pokiaľ sa jedná iba o garáž, asi by som to riešil jednosmerným napájaním svetiel a akumulátorom. Vyššie potreby by som vykrýval výkonnejším generátorom trebárs na dízel, s ktorým by som zároveň dobíjal aku. Časom by som možno špekuloval nad FVE a generátor vytiahol ozaj iba ak by vznikla potreba nakŕmiť zariadenie vyššieho výkonu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2018, 10:52

Vlastníkov pozemkov aj cesty si najdeš aj na katasterportáli .
Pretláčanie by ho vyšlo asi viacej ,ako centrála na dva roky prevádzky,a aj tak bude potrebovať zameranie sieti v tom úseku...
Možno by sa dalo dohodnúť s tou firmou, ak majú nejakú rezervu v kapacite trafa, či by neboli ochotní cez podružné meranie pustiť ti to tam cez nejaký stĺp samonosom. Za pokus to stojí.Urobíte zmluvu a dohodneš si kalendár na platby.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Wicker » 20 Mar 2018, 12:18

Vyplnil som tlacivo na zistenie odbernych miest SSD, ci je tam niekde nieco v okoli a potom sa rozhodnem ktorym sa smerom poberiem.
0

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa maher » 20 Mar 2018, 14:22

čo som sa díval na to pretláčanie, použili obyčajnú rúru cca 8cm dopredu osadili oceľový šíp, dozadu úderník, ťažké kladivo a dvaja chlapi sa pri ňom striedali, keď rúru zatľkli celú, dali spojku a ďalšiu rúru až kým sa nedostali na druhú stranu za pár hodín to mali prerazené, nemyslím si , že by to bolo drahé
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Mar 2018, 14:28

:mrgreen: chcel by som ich vidieť u nás :mrgreen: pod cestou je navážka stavebnej sute hrúbky asi 2,5 m .Sused robil vlani na jeseň novú prípojku... 3 dni tam vrčali s hydraulikou...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2018, 16:04

Maher, možno na Ukrajine, kde na poli do troch metrov nenatrafíš na skalu,alebo na dolniakoch.
Stačí jedna väčšia skala a raketa mu vybehne v strede cesty vonku,alebo až v Pekingu na rínku. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Simil » 20 Mar 2018, 18:30

Pár rokov /4 roky dozadu/ som pretláčanie popod cestu robil.A nebolo to najlacnejšie.
Zoznam nákladov:Pred pretláčaním som musel najprv dať spraviť projekt elektriny od dodávateľa do mojej skrine na pozemku.Následne dať Zamerať siete: Vodári asi 70€,Plynári -Zadarmo-boli radi,že im človek netrafí potrubie,Spojári asi 25€,Elektrikári asi 80€. Potom bágrista vykopať 2 jamy na oboch stranách cesty asi 1,5 x 1,5x1m za 25€ + 20€ doprava,Následne firma,ktorá to pretláčala hydraulikou,boli sme dohodnutý,že ak nebude žiadny problém,tak 6m bude trvať asi 2 hodiny a cena 230€. Nakoniec z toho bolo 10 hodín,pretože v podloží cesty boli veľké balvany,a pretláčalo to kade tade,len nie rovno.Rozdiel bol aj 3 metre,a ako hovorí 5ko,dobre že to nevyšlo v Ríme alebo Pekingu,len nie tam,kde bola vykopaná jama.Nakoniec zobrali za pretláčanie asi 400€. Hlavne ,že rozvodňu mám na svojej strane 2,5 m od pozemku,ale z elektrárni určili,že napojiť sa mám oproti cez cestu.Keď som to nakoniec zrátal aj s komplet krabicou s ističom a zapojením,tak ma prívod elektriny na pozemok vyšiel asi na 1500€. A to nehovorím o tom,že som nemal ani povolenie od polície,pretože bola obmedzená premávka na ceste.Mala tam byť umiestnená značka obmedzenia rýchlosti pre práce na verejnej komunikácii.A na schválenie každého rozhodnutia sa čakalo minimálne týždeň až dva.Samozrejme som mal nervy riadne podráždené.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa boraicho » 20 Mar 2018, 18:52

dvaja chlapi? ja čo som videl, bol normlany jakysi stroj, ten sa zaprel do zeme a proste to na surovo zatlačil do zeme, tu tyč, ale nechapem ako to dokaže pod zemou manevrovať.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa Jirka84 » 20 Mar 2018, 22:43

Wicker napísal:Zdravím vospolok,

nakoľko som nikdy nič takéto neriešil a z tlačív na internete mám akurát tak chaos, obraciam sa s týmto problémom na Vás a ľudí, ktorý s tým majú skúsenosti, prípadne také práce vykonávajú. Jedná sa mi o pripojenie garáže na elek. roz. sieť, nakoľko si začínam uvedomovať, že pri čase trávenom v garáži je elektro centrála riešením nie dlhodobo výhodným (vykladať ju von, potom dnu, stále kupovať benzín, neutiahne niektoré veci alebo len s problémami - kompresor a pod.).

To čo ma hlavne zaujíma, je názor z kade asi bude riešení prípoj do garáže, nakoľko tam vidím možnosť len z firmy naproti, no netuším ako je to so stĺpom na ktorom je trafák, či je majetkom energetikov na ich pozemku alebo je to majetok firmy. Ak by sa to dalo riešiť z tade, čo je kúsok, ako by riešili prípoj ? Je dnes ešte možný strešiak ? Na kopanie cez cestu ku stĺpu to moc nevidím... naokolo, by už potom len možnosť na tzv. 4tej, z kade vlastne vedie prípoj aj do stĺpu firmy oproti mojej garáži.

Prikladám aj linky z google máp, aby ste si to mohli prezrieť, btw. na koľko asi vyjde taká prípojka, proste so všetkým až po skrinku z hodinami na mojej garáži ?

Za rady, typi, odporúčania a všetko čo bude ku veci problému veľmi pekne ďakujem !
Už první odpověď od Lukino55555 » 18 Mar 2018, 21:21
To treba smerovať na rozvodne zavody
by mohla stačit normálnímu svéprávnéhu tazateli stačit. Místo toho se tady baví o odborém tématu dva dny.
Nechápu proč.


Pánové správci /moderátoři,
prosím o uzamčení nebo raději o VYMAZÁNÍ CELÉHO TOHOTO VLÁKNA, kde se lajci ukazují coby "světoví odborníci" v silnoproudařině.
Nic proti nikomu nemám, ale nechápu, proč vůbec existuje nejen výuční obor, ale dokonce vysoké školy, když setady bavíme hospodským způsobem o odborných problémech lajků, kteří NERESPEKTUJÍ ani základní pravidla vlastní bezpečnosti.
TNC - !!!.png
PS pro Tebe : Áno spávam dobre, ďakujem za opýtanie...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pripojenie garáže na elektriku

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2018, 23:05

Neviem, či je to ,,poJozefovský syndróm,, či prvým jarným dňom,alebo nejakou erupciou na Slnku,ale dnes je to tu nejaké celé dopletené :D :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok