Nožová poistka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Nožová poistka

Príspevok od používateľa p23a11s » 31 Mar 2018, 11:22

Dobrý deň,predvčerom ma sused večer zavolal že mu nejde elektrina v dome v bytovke.Že vraj v izbe zapnul nočnú lampu.Ističe aj chránič boli všetky nahodené.Otvoril som rozvádzač v byte na prívode ani vývode som nič nenameral.Hlavný istič v elektromerovej rozvodnici bol nahodený.Ďalej som už nešiel,nerobil som nič kedže nemám oprávnenie zasahovať do majetku rozvodných závodov.Na druhý deň prišli elektrikári z rozv.závodov a tý zistili že bola vyrazená nožová poistka na el.stľpe.Čudné že obyčajná nočná lampa može vyraziť až nožovú poistku.Pred barákom máme transformátor ktorý napája našu bytovku a ešte 2 plus asi polovicu domov v ulici.Každý barák má 6 bytov.Mám vyhl.508 par.23 neobmedzené napetie
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa Merak » 31 Mar 2018, 23:46

S týmto som sa už neraz stretol. Ide o to, že keď je poustka dostatočne zaťažená, tak aj pri skrate v žiarovke môže byť odpálená. Alebo ju načali aj predošlé skraty v sústave.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Apr 2018, 00:06

A taktiež sa pokojne mohlo stať, že to nevyrazila lampa, ale sa tam udialo niečo iné. To sa len veľmi ťažko zisťuje, navyše človek nemusí povedať celú pravdu, alebo prezentuje svoju domnienku vehementne a prikrášli (hoci aj nevedome).

Stretávam sa s tým denne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa oravan » 01 Apr 2018, 01:04

Merak napísal:S týmto som sa už neraz stretol. Ide o to, že keď je poustka dostatočne zaťažená, tak aj pri skrate v žiarovke môže byť odpálená. Alebo ju načali aj predošlé skraty v sústave.
skoréj sa prikloním k tomu že už bola načatá ale i tak pri skrate teda zničení žiarovky musela reagovať v byte poistka či istič alebo hlavný na chodbe čo ide do bytu
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa SMITH » 01 Apr 2018, 01:30

Podobná vec sa stala aj mne , ešte na škole , keď spolužiak meral odpor v sieti v labákoch . Vtedy sme vyhodili 50A poistku v hlavnom rozvádzači v budove . 25A istič na poschodí a aj 10A istič pre zásuvky ostali nahodené ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa p23a11s » 01 Apr 2018, 14:48

Pred 3 rokmi sused prerábal bytové jadro firma osadili mu aj nový rozvádzač s ističami Eaton a chráničom.Teorie sú rozne čo to mohlo sposobiť
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa E001 » 01 Apr 2018, 15:39

Môj tip je úplne jednoduchý: Vo všetkých domácnostiach bežali prípravy na sviatky na plné obrátky - pečenie, varenie a spústa ďalších elektrospotrebičov išla na plné obrátky. Možno tej nožovej poistke stačilo práve tých pár Watt na to, aby to vzdala.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa p23a11s » 02 Apr 2018, 10:22

Ano aj to mohla byť jedna z možností sviatky varenie pečenie,spotrebiče idú na plný výkon skoro v každej domácnosti a sused náhodne zapne lampu a najslabšie miesto v elektroinštalácii to nevydrží viď.nožová poistka
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Nožová poistka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Apr 2018, 11:37

Stejně jako hlavní jistič před elektroměrem, tak i hlavní nožové pojistky na patě paneláku mají za úkol chránit před proudovým přetížením kabelové rozvody. Jistič vypadne hlavně při zkratu na žárovce nebo při vyšším proudovém odběru, než je jeho hodnota. Stejně se chovají i hlavní pojistky.
Jak bylo psáno výše: svátky, každá žena za odměnu, že dostala "výprask" peče, vaří, smaží a pojistky "praskají ve švech", když se to nikomu nehodí...
Příjemné sváteční odpoledne... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď