Nadprúdové relé - kontakty

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Nadprúdové relé - kontakty

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Apr 2018, 11:32

Zdravím Vás,

zase idem s otázkou. Na ochranu motorov používam stýkač a nadprúdové relé LRD v rodine schneider TeSys a mám taký problém, že LRD má iba pár kontaktov NC/NO a ja potrebujem 2xNC.
Predtým som používal kompakty série LUB - motorový spúšťač a stýkač v jednom, problém pri nich bol, že viackrát sa polámali vnútri tiahla a boli s tým problémy. Inak je to to najlepšie, čo môže byť.

No a teraz by som rád použil niečo tak primitívne jednoduché, ako LRD, ale musím sa vysporiadať (nejako) s kontaktami.
Ako prvú možnosť by som videl nejakú nadstavbu na LRD, neviem to nájsť ale v katalógu, zrejme sa to asi nerobí. Nestretol sa niekto s tým?
Druhá možnosť by bola použiť relé, ktoré by bolo cez NC kontakt pripojené na napájanie - toto riešenie však nie je také elegantné, pretože to relé musím chytiť niekde inde na DIN lištu a ťahať k nemu hafo vodičov. Používam zbernicový systém napájania a na zbernici je namontovaná odbočka, ktorá má na sebe DIN lištu a kým sa dávala LUB séria, všetko bolo na jednom mieste, pripojený bol už len vývod (3 vodiče), 2x cievka a 2x NC kontakt do PLC. Rovnako tak kombinácia LC1D a LRD je len na jednej lište DIN, pretože LRD je bez nástavca a montuje sa priamo na stykač. A takto nejak si predstavujem akúkoľvek náhradu, aby retrofitting nevyzeral tak, že budem rozoberať polku rozvádzača a káblovať tam ešte relé.

Kontakty musia byť galvanicky oddelené, pretože potenciály síce rozdielne nie sú, ale PLC potrebuje stály signál. Ak by bol rovnaký, ako ovládací na cievku, zakaždým, keby sa príslušný prvok vypol, bolo by vyvolané poruchové hlásenie.

Ďakujem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Nadprúdové relé - kontakty

Príspevok od používateľa datam » 18 Apr 2018, 15:45

Asi o už je neaktuálne ale skús niečo zo série GV + pomocné kontakty.

Druhá vec nechápem pre čo potrebuješ 2x NC keď celý svet si vystačí s NO/NC. Ak máš logiku v PLC tak dodatočné blokovanie cez NC kontakt sa nevyužíva a používa sa práve na hlášku do systému. Na hlášku môžeš použiť aj NO len tam máš 2x degradovanú spoľahlivosť (1x že máš v prevádzkovom stave Log0 a druhé že nemáš asi nútene vedené NO kontakty) ale to záleží od toho akú potrebuješ spoľahlivosť (či to riadi chladenie reaktora alebo spína vodáreň).

Ak vážne potrebuješ 2x bez potenciálový kontakt tak jedine to prehnať cez 2P relé.

Keď tak daj schému lebo aj keď teraz leštím guľu už mi nič nové nehovorí.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nadprúdové relé - kontakty

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Apr 2018, 10:03

Je to veľmi jednoduché a v skutočnosti nepotrebuješ ani schému, ani naleštenú vešteckú guľu...
Hovorím o princípe ochrany, máte tu taký blbý zvyk, že ku všetkému chcete schému (nič v zlom), ale toto je prípad, kedy je jedno, či sa jedná o spínanie čerpadla závlahy, alebo ovládanie jadrovej hlavice.

O čo ide?
- 2x NC kontakt potrebujem na 1x signalizáciu (vyvolanie) poruchy v PLC, následné grafické zobrazenie na HMI a blokácia ostatných obvodov spojených s týmto. Ako príklad uvediem pretlakové dúchadlo kužeľového drviča - ak vypadne toto dúchadlo, zobrazí sa hláška vyhodeného ističa a následne sa zastaví doprava materiálu a kužeľ.
Druhým kontaktom si ja zablokujem stykač pre prípad, že by napr. SSR na výstupe PLC zostalo z nejakého neznámeho dôvodu v Log1.

Tie schneider kombá boli dokonalé a univerzálne. Jeden prístroj združoval tepelnú ochranu, sledoval fázovú asymetriu, výpadok fáz a mnoho ďalšieho, navyše to bolo univerzálne v zmysle, že sa tam ľahko drgol reverzačný stykač a mohli sa meniť kontrolné jednotky LUCA..BL na rôzne prúdové rozsahy, rovnako sa tam dali dať rôzne sady pomocných kontaktov. Kde bol problém? V tom , že schneider to začal robiť z makového kvetu a neraz sa stalo, že NOVÝ kus bol nefunkčný, bolo vyhodené tenké plastové tiahlo z vedenia, alebo medzi A1 a A2 bolo 24V a stykač jednoducho nešiel, lebo sa zle vyspal...
A keďže je to na stroji, ktorý pridukuje zisk v tisícoch € za deň, tak každý výpadok z ekonomického hľadiska znamená kolaps a infarkt... Druhá vec je, že zakaždým to treba objednať z Nemecka, letecky - pošta drahá na máriu, lebo v Hagarde to nemajú skladom, pričom LRD kúpiš aj v drogérii...

Vyriešil som to zatiaľ tak, že stykač blokujem cez PLC - Log0 na kontrolnom vstupe automaticky znamená aj Log0 na výstupe pre príslušný stykač a uvidíme, ako to bude fachčiť. Fungovať to funguje, ale už to nie je ono...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nadprúdové relé - kontakty

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Apr 2018, 10:07

Datam, každopádne ďakujem za odborné stanovisko, trocha ma to nakoplo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Nadprúdové relé - kontakty

Príspevok od používateľa datam » 20 Apr 2018, 16:12

No snažil som sa ale keď som nevedel čo to má blokovať vlastne ďalej tak ťažko radiť.

Ja by som to urobil tak že jeden kontakt ako HW blokovačka a negatívnu logiku do PLC na spracovanie. Ak by si to invertoval relé nezískaš nič iba do cesty vložíš ďalší poruchový prvok. Takže v Log 0 je OK a v log 1 je TRIP.

Ak je to problémové tak to preklop na schneidera GV2.... + kontakty a LC1D... Toho kúpiš všade aj v hagarde. Na to GVčko si vieš nacvaknúť akékoľvek čelné alebo bočné kontakty. Také tie kompaktné veci sú zlo lebo ich musíš meniť celé keď sa v tom niečo pokazí.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok