Uzemnenie chatky

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 11 Máj 2018, 15:34

Zdravim, kupili sme starsiu chatku a planujem prerobit elektroinstalaciu v nej. Z casti som to uz prerobil, kedze to bolo nutne z dovodu ze v domovej rozvodnici to uz vsetko prskalo a iskrilo, istice pracovali ako sa im zachcelo a tak .... Celu rozvodnicu aj s isticmi som vymenil a uz vsetko ide krasne ako ma. Dalsie krok ktory planujem spravit je zmenit TN-C sustavu na TN-C-S a to pripojenim 3f prudoveho chranica, kedze do chatky idu 3f+PEN. Rozvodnica je dnu v chatke. Moja otazka je, ze ci z miesta rozdelenia na PE a N je nutne vytiahnut vodic ktory sa uzemni vonku priamo do zeme. Ak ano je nutne chatku obkopat a dat okolo nej zemniace pasy alebo existuje nejake jednoduchsie dostacujuce riesenie. Alebo to uzemnovat vobec netreba? Podotykam ze chatka bleskozvod nema a zrejme sa davno zemniace pasy okolo nej ani nedavali. Hodiny s hlavnym isticom su asi 100m od chatky. Tam by to zrejme uzemnene byt malo. Vdaka
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa ondistef » 11 Máj 2018, 15:51

Správne by sa malo miesto rozdelenia uzemniť a spojiť s hlavnou uzemňovacou prípojnicou HUP.
Malo by stačiť aj zarazenie dvoch 2m uzemňovacích tyčí vzájomne od seba vzdialených 2m, prepojiť drôtom FeZn 10 a vyviesť na HUP k rozvodnici.
Záleži to ale aj od terénu, či je to zem, alebo nejaká kamenistá pôda, íl, ...
A samozrejme na HUP pripojiť všetky vodivé neživé časti cez CY 4 a 6 zž, ako vodovodné potrubia, kúrenie, kanál, ...
Ak by si chcel dorábať aj bleskozvod, tak najlepšie obkopať celú chatku v metrovom odstupe od fasády, dať tam pásovinu FeZn 30x4 a vyviesť cez drôt FeZn 10 na HUP k rozvodnici + v rohoch FeZn 8 alebo 10 na samotné zvody bleskozvodu.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa Jirka84 » 12 Máj 2018, 06:36

No,
začal bych osobně s měřením:
chybí info jaký je použitý přívodní kabel (průřez, materiál),
časová stálost U včetně poklesu při zatížení, hodnoty Z nejen na vstupu do chatky, ale i na nejvzdálenější zásuvke, I zkratové, stávající R zemnící. Z toho bych odvodil případnou potřebu přizemňování...
Přizemnit se dá kdykoliv. Přechod na TN-S znamená také vyměnit "dvoudrátové" za "třídrátové" rozvody... Příjemnou práci na všem už o tomto víkendu... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 12 Máj 2018, 06:55

ondistef napísal: Malo by stačiť aj zarazenie dvoch 2m uzemňovacích tyčí vzájomne od seba vzdialených 2m, prepojiť drôtom FeZn 10 a vyviesť na HUP k rozvodnici.
Preco by mali byt vzdialene prave dva metre. Ci to je myslene ako minimum? Nebolo by idealnejsie aby bola kazda na diagonalne vzdialenych rohoch chatky? (Chatka ma zaklady cca 4x4 m).
ondistef napísal: Záleži to ale aj od terénu, či je to zem, alebo nejaká kamenistá pôda, íl, ...
Asi 40cm ornica a potom tazky mokry il

Vdaka

-- Spojený príspevok 12 Máj 2018, 06:59 --
Jirka84 napísal:No, začal bych osobně s měřením
A ked proste nemam vercajg na toto vsetko meranie, tak uzemnenim by som nemal nic pokazit, ale pave naopak....ze?
Jirka84 napísal:chybí info jaký je použitý přívodní kabel (průřez, materiál)
No je tam nejaky starsi kabel, nejaky ekvivalent dnesnemu AYKY-J 4x25

Vdaka
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 12 Máj 2018, 12:22

Jirka84 napísal:No, začal bych osobně s měřením
A ked proste nemam vercajg na toto vsetko meranie, tak uzemnenim by som nemal nic pokazit, ale pave naopak....ze?
Jirka84 napísal:chybí info jaký je použitý přívodní kabel (průřez, materiál)
No je tam nejaky starsi kabel, nejaky ekvivalent dnesnemu AYKY-J 4x25 [/quote]
No kedze nemate naradie a hlavne ako vidno nemate na to znalosti prenechal by som to na odbornikov. Ono darmo ak to nechcete odlajdacit tak bez merania a sa nezaobidete. Inak je mozne ze vase peniaze na to urcene vídu nazmar alebo dokonca to bude este horšie ako ked by ste to nerobili.

-- Spojený príspevok 12 Máj 2018, 12:23 --

A ake ma ten kabel značenie? Ako viete že je to obdoba ayky 4x25?
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa Patriky » 12 Máj 2018, 21:28

Na fasade by som spravil MET na strojeny uzemnovac pomocou fezn 10 a odpor si postrazit do 5ohm. Odtial 16-25 CY do RH a CY 4 na pospojovanie.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Máj 2018, 08:46

Už len preto že má prívod sto metrov,tak to treba prizemnit.Pôdu máš dobrú nebude problém zatlcť aj dve nastavené tyče. Nič tým nepokaziš aj bez merania,to môžeš aj neskôr.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2018, 16:23

Tiez sa priklanam k uzemneniu. V chatarskych lokalitach ta elektrika castokrat vyzera vselijako. Teda rozhodne to prizemni. A 2m pri tyciach je minimum, kludne daj na rohy budovy :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 14 Máj 2018, 11:04

5ko napísal:Už len preto že má prívod sto metrov,tak to treba prizemnit.Pôdu máš dobrú nebude problém zatlcť aj dve nastavené tyče. Nič tým nepokaziš aj bez merania,to môžeš aj neskôr.
Bude teda stacit ked zabijem styri dvojmetrove tyce do kazdeho rohu, a pospajam ich na troch stranach do tvaru U pricom tento spajaci zemnic bude zakopany plytko pod zemou aby som nemusel moc kopat (stvrtu stranu nebudem spajat z dovodu ze tam je vybudovana terasa a bolo by to komplikovane) a z jedneho rohu tyce vyvediem drot do HUP ?

-- Spojený príspevok 14 Máj 2018, 11:23 --
Lukino55555 napísal:A ake ma ten kabel značenie? Ako viete že je to obdoba ayky 4x25?
Obdoba som myslel ze sa najviac podoba.

AYKY pretoze je to pevny hlinik kde su 4 kable separatne izolovane a tie su vsetky tiez izolovane dokopy.
J 4x25 pretoze su styri (tri fazy jeden PEN) a priznam sa 25 som tipol len odhadom, nabuduce mozem presne odmerat a napisem.

-- Spojený príspevok 14 Máj 2018, 11:32 --
Lukino55555 napísal:Inak je mozne ze vase peniaze na to urcene vídu nazmar alebo dokonca to bude este horšie ako ked by ste to nerobili.
Horsie to urcite nebude. Verte mi. To co som tam videl pred prvou prerabkou, tak tam hrozilo uz aj vyhorenie chatky. Teraz to je uz fajn a bezpecne no akurat chcem to TN-C-S a ked to budem robit tak to chcem spravit vsetko naraz - Cize uzemnit, vymenit kable, pridat dalsie svetlo pod strechu, pripravit dalsi istic a kable pre propojenie buduceho altanku za chatkou, a mozno jedna/dve 400V zasuvky...
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa ondistef » 14 Máj 2018, 11:43

JuryDeVil napísal: Preco by mali byt vzdialene prave dva metre. Ci to je myslene ako minimum? Nebolo by idealnejsie aby bola kazda na diagonalne vzdialenych rohoch chatky? (Chatka ma zaklady cca 4x4 m).
Je to uvedené v norme STN 33 2000-5-54
Konkrétne som narážal na časť (ZA.3.2 Stavba uzemňovača - str. č.23):
Hodnota odporu uzemňovača sa dá znížiť, ak sa prepojí niekoľko zvislých tyčí paralelne vo vzdialenosti rovnajúcej sa aspoň ich dĺžke v prípade dvoch tyčí, a vo väčšej vzdialenosti, ak je tyčí viac
Takže môžu byť aj ďalej, tam skôr išlo o to, že by nemali byť bližšie.
Tak ako to chceš spraviť je v poriadku a budeš mať ešte lepší odpor uzemnenia.
Samotný prepoj môžeš spraviť drôtom FeZn 10 alebo pásovinou FeZn 30x4
Prílohy
uzemnenie.pdf
Ukážka uzemnenia, príklad
(39.72 KiB) 105 stiahnutí
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 15 Máj 2018, 07:36

Ok Vdaka vsetkym za odpovede. Uz mam ako taku predstavu ako to spravim. 4 2 metroveFeZn tyce pol metra od rohov chatky pospajane FeZn pasovinou 4x30 na to urcenymi svorkami a spoje natrete gumoasfaltom. Kopat budem do hlbky asi 40cm. Z jednej pasoviny kde mi to bude vyhovovat vytiahnem FeZn 10-ku drot do vonkajsej skrynky od kial sa potom prevrtam k HUP ktora je vo vnutri chatky. Ta vonkajsia skrynka bude sluzit zaroven ako skusobna svorka pre uzemnenie. Asi tak. Snad to bude fajn. Este raz dik vsetkym.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 15 Máj 2018, 15:21

A este jedna vec ma napadla ohladom uzemnenia. Ako najlepsie privediem drot zo zeme dnu do chatky do HUP cez betonovu stenu aby nevznikli neziaduce tepelne mosty ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Máj 2018, 16:23

Použi WIFI :D

Jasné že srandujem,
už samotný beton bez zateplenia zvonku je väčší problém ako tých pár cm2 FeZn,ale myslím, že keby si prevrtal takú dieru, aby si tam mohol strčiť nejakú PVC trubku ako chráničku ,cez ktorú by ti prešla tá gulatina,čo najtesnejšie,tak by to stačilo na oboch stranách ,zasilikonovať proti vlezlej hávedi a vlhkosti.
Čistý FeZn cez beton by ti korodoval.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 26 Máj 2018, 08:02

Ahojte, tak trochu sa nam meni situacia. Chatka sa bude nakoniec obkopavat pretoze ju treba od zeme aj zaizolovat kvoli vlhkosti. Obkopana bude zrejme z dvoch alebo troch stran do hlbky 2 - 2.5 metra. Cize dodatocna otazka. Je teda uz asi zbytocne uvazovat nad zemniacimi tycami, ze? Lepsie je asi dole vedla zakladov natiahnut pasovinu po troch stranach a vyviest hore. Resp. je Okej kombinovat zemniace tyce s pasovinou zakopanou plytsie (pol metra )a pasovinu dole v hlbke? Pytam sa pre istotu ak sa nieco zmeni a nebudu sa obkopavat vsetky tri strany ale povedzme ze len dve....Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa spin90 » 26 Máj 2018, 10:51

Vypocet uzemnenia zavisi od rrzistivity pody. Teda bez poznania tohto parametra je mnozstvo tyci a drotu len ciste hadanie. Su lokality kde ani zakopanim 50 m pasoviny nedosiahnes 10 ohm, ale naopak dakde zatlcies jednu tyc a mas 5 :) cize odporucam ponabijat tie tyce do rohov v tej hlbke a pomerat. Ked bude vyhovovat netreba nic dalsie robit. Ked nebude treba nabit dalsie tyce
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa Patriky » 26 Máj 2018, 18:12

V jednej norme sa pise, ale uz si nepamatam cislo, ze ak sa neda docielit 10ohm, kvoli zlej pode a pod, tak tato podmienka je splnena, pri pouziti 25m pasoviny FeZn 30x4. Kolegovia ma mozu doplnit ak sa mylim.
Do vykopu dajte pasovinu FeZn, alebo nerez ale pozor 1m od od budovy. Vsetky spoje chranit proti korozii. A v rohoch vytiahnut zavadzacie tyce, alebo pouzit Fezn 10 v PVC
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 26 Máj 2018, 21:45

Patriky napísal:....ale pozor 1m od od budovy.
Preco musi byt 1m ked uzemnenie sa bezne dava pod/do zakladov? Podotykam ze bleskozvody tam nebudu.

-- Spojený príspevok 26 Máj 2018, 21:51 --
spin90 napísal:cize odporucam ponabijat tie tyce do rohov v tej hlbke a pomerat.
Viem ze su na to specialne pristroje, ale len tak zo zaujimavosti ako sa to mera? (od kial po kial?) a da sa to aspon priblizne pomerat klasickym multimetrom? Zaujima ma to a rad sa nieco priucim preto sa pytam. Vdaka. A este jedno... ak splnim tych 5 ohmov tak je jedno ako je to uzemnenie konstruovane? pocet tyci vs. hlbka vs. dlzka pasoviny,.... ? (s rezistivitou pody by tam nemal byt problem. Poda je vlhka zem a vlky il.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Uzemnenie chatky

Príspevok od používateľa Patriky » 27 Máj 2018, 00:40

Pod zaklady blbost - zle, treba ho dat do zakladov resp. musi byt obaleny cca 5-10 cm v betone, inak bude korodovat.
Preco neviem, mozno ma doplnia kolegovia, ale prosto norma, ma to byt 1m a hotovo, neriesim preco. :)
Zavolaj revizaka ten to pomera, klasickym multimetrom to nepojde. Bud sa to meria kliestovo, alebo sondami a pod..
http://blesker.6f.sk/index.php?stranka= ... ciasustava
Zameraj sa na uzemnenie typ B
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď