Žlto/zelený vodič, čo s ním?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Žlto/zelený vodič, čo s ním?

Príspevok od používateľa kVA » 16 Máj 2018, 15:44

Zdravím...

Potreboval by som poradiť kam mám alebo môžem pripojiť pospojovanie s kúpeľne.

Na obrázku je pôdorys bytu
-kde je umiestnená stupačka v ktorej idú potrubia plynu, vody a odpadu. Plynová rúra je samozrejme kovová a ide po nej z dola hore zeleno/žltý vodič ktorý je pripojeny na uzemňovaciu svorku. Asi ide niekde od kotolne. Tak ma napadlo že by som s tej svorky potiahol vodič na ekv. svorku (dilema1) a na ekv. svorku by som pripojil pospojovanie od kúpeľne. Teda zjednodušene povedané pospojovanie od kúpeňne by som pripojil na tento žlto/zelený vodič čo vedie po plynovom potrubí.

Alebo

-kde je umiestnená stupačka na chodbe kde sú hodiny atď. budem ťahať nový prívod do rozvádzača ( a akurát v práci sme sa rozprávali s kolegami z čiech že oni ťahajú do bytov s prívodom do bytu ešte + žlto/zelený navyše na pospojovanie) a toto je moja dilema 2 že by som potiahol zo stupačky na chodbe samostatný žlto/zelený vodič ktorý by som priviedol na ekv. svorku a pospojoval by som kúpeľňu.

Len keď že moji kolegovia mi hovoria že pospojovanie je somarina takže od nich sa rady nedočkám a čo som počul od českých kolegov tomu veľmi neprikladám vážnosť keď že sa normy môžu líšiť.

Prosím poraďte mi a ďakujem vám :)
Prílohy
ako na pospojovanie.png
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Žlto/zelený vodič, čo s ním?

Príspevok od používateľa Patriky » 16 Máj 2018, 23:58

Z Vaseho rozvadzaca zo svorkovnice PE resp PEN si potiahnite do stupacky v kupelni CY zž 6 drot, na ktory napojite plyn, vodu atd.
To co tam.je, na to by som sa nespoliehal, nevieme odkial to ide a ci to neni dakde prerusene.
A viest s privodom zvlast zž je podla.mna zbytocne
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Žlto/zelený vodič, čo s ním?

Príspevok od používateľa kVA » 18 Máj 2018, 00:58

Aj to ma napadlo ze by som potiahol len zo skrine. Teda z rozvadzaca ktory bude v byte. Ale vo viacerich diskusiach a clankoch som sa docital ze sa to nesmie. ze ci uz PEN alebo PE svorky v rozvadzaci sa nesmu pouzivat na pospojovanie....

A mate priavdu asi sa neda verit tomu kde a ci je pripojeny ten vodic s tej plynovej rury...

Vidim to tak ze asi potiahnem s privodom zltozeleny vodic a bude pokoj :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok