Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

sunny02
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Máj 2018, 17:05

Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa sunny02 » 21 Máj 2018, 23:02

Ahojte,

Chcel by som si rozdeliť, PEN na PE + N. Rozdelenie by bolo v zásuvkovej rozvádzači. Z tejto sieti by bol napojený sporák (3F + N + PE), 3F čerpadlo (L1,L2,L3,PE) , 5 kolíková zásuvka na 400 V, 3 kolíková zásuvka na 230 V.
Chcel by som si uzemniť aj bod rozdelenie. Jedinú možnosť by som mal na uzemnenie vo vodnej šachte. Do tej šachty už vedie oceľové ľano ale bez chráničky (cez základy domu) z toho predpokladaného bodu rozdelenia.
Neviem či je to dobrý nápad zvoliť tú šachtu kvôli vlhkosti na uzemnenie resp . použiť to oceľové ľano bez chráničky alebo si natiahnút v chráničke nové uzemnenie a spojiť s pásovinou ktorá bude v šachte? Do akej hlbky by som mal dať tú pásovinu ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa Merak » 22 Máj 2018, 00:54

Môžeš bližšie popísať dotknutú elektro inštaláciu?
Odkiaľ je daný rozvádzač napájaný, akým káblom a tak.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

sunny02
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Máj 2018, 17:05

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa sunny02 » 22 Máj 2018, 09:35

Takže, na vonkajšom stene domu, mám vyvedený 3f + PEN vodič. (Predpokladám, že vodiče sú vyvedené z hlavného rozvádzača domu. To, že či v hlavnom rozvádzači je uzemnené to neviem, (asi by to malo byť) ale keď nie tak jedine na stlpe).
3 fázové vodiče sú zapojené do starého ističa. Z starého ističa potom na prívod stykača a zo sytkača na motor. Istič slúži ako ochrana motora. Vedľa starého ističa vedie do šachty cez základy (resp pod obvodový múr) ocelové lano ktoré ja napojený na neživú časť motora (slúži ako uzemnenie) To lano je prepojené vedľa ističa s PEN vodičou.

Otázka je že, keď rozdelím PEN tak to ocelove lano možem použit na uzemenenie? Alebo je lepšie si natiahnút nové uzemnenie v chráničke?
Resp. Môže byť ten bod uzemnený vo vodnej šachty? Alebo to uzemnenie vynechám ?
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa Feneon » 22 Máj 2018, 10:03

Trošku zahrám na strunu jednému vševedkovi "projektantovi" čo sa tu potĺka...
zemnič v betóne by sa nemal dotýkať hliny, respektíve zemnič v hline by sa nemal dotýkať betónu - vzniká elektrogalvanický jav a dochádza k elektrolitickému rozkladu zinkovej vrstvy na zemniči.

Pred pár rokmi by som to nebral celkom vážne, avšak po mnohých reparáciách relikvióznych bleskozvodov a zemničov som presvedčený že k tomu skutočne dochádza a výrazne zhoršuje stav a životnosť zemnenia.
Spojenie zemničou v zemi a v betóne sa robí iba cez „iskrište“ (bez vodivého spojenia zemničou) –samozrejme, toto má význam iba pri bleskozvodoch.
Osobne by som do šachty nahlobil 3 zemniace tyče čo najďalej od seba, prepojil ich pásovinou alebo gulatinou FeZn (svorky zatrieť penetrakom), tak aby bola gulatina(pasovina) a vrch tyčí aspoň 30cm v hline. Gulatina(pasovina) ďalej neprerušovane viesť až niekde na múr kde sa vytvorí meracia svorka. Ak bude gulatina(pasovina) prechádzať betónom, treba na ňu navliecť zmršťovaciu bužirku, alebo aspoň FXP grgaňu.
V tom rozvádzači v ktorom chceš urobiť rozdelenie PEN, by potom mala byť aj Ekvipotenciálna svorkovnica, ktorá by mala byť spojená s meracou svorkou zemnenia, bodom rozdelenia PEN a ďalšími vacami ktoré je treba zemniť a pospojovať –ako napr. aj ten motor
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Máj 2018, 10:24

Reč je o Patriky, že?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa Patriky » 22 Máj 2018, 12:29

Keby sme vedeli priemer toho lana a splnalo by priemer podla normy tak teoreticky ano. Dolezite je aj hodnota uzemnenia, nie viac ako 10ohm, dufam ze sa nemylim. Priklanam sa k prispevku Feneon, ze radcej spravit nove uzemnenie za pomoci tyci, gulatiny, fezn resp nerez.
Vsetky spoje ochranit proti korozii napr. antikoroznou paskou + vulkanizacna paska. Fezn gulatinu by som pouzil s pvc izolaciou:
http://www.friebert.sk/droty/11896-drot ... 18754.html
Mozno by som siel s uzemnenim na 5ohm a pouzil aj prepatove ochrany, ak je v rozvadzaci miesto. Potom treba ekvipotencialnu svorkovnicu MET prepojit s PEN 2x CY 16 zž
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

sunny02
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Máj 2018, 17:05

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa sunny02 » 22 Máj 2018, 20:00

Priemer toho ľana je 6 mm.
Otázka: To by nevadilo, že to ľano je vedené bez chráničky do šachty?
Aby som to pochopil to z hľadiska praxu : Keby som nedal to uzemnenie na ten bod a v prípade prerušenia PEN vodiča pred rozdelením (čo hádam nestane) by som nebol chránený keby sa prúd dostal na neživú časť spotrebiča a pri úraze by prúd prechádzal do zeme cez telo človeka... Zavedením prúdového chrániča by znížil riziko pred úrazom v takomto prípade?

ďalšia vec.
Keby to uzemnenie dám a keby sa mi podarilo spraviť R menšie ako je na aktuálnom uzemnení tak vystupujúci prúd by zvoli tú cestu kde R bude menšie? resp ako by reagovali ostatné spotrebiče ktoré sú zapojené v TN-C sieti ? vystupujúci prúd by tiež zvolil tú "novú cestu" ?

Tú pásovinu do akej hlbky treba dat do zeme?
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa Patriky » 23 Máj 2018, 00:26

V podstate ano, prerusenie alebo odpojenie PEN je velmi zly stav, a mozno aj preto je predpisane,, aby min prierez PEN bol v.medi 10 a v hliniku 16 s mech dovodov. Preto sa pouziva siet tn-s, to znamena 3-5 vodicov. V sieti tns je mozne pouzit aj prudove chranice, ktore maju byt na vsetkych zasuvkach urcene laikmi. Ak vy rozdelite siet, tak uz sa zž nesmie nikde spojit s modrym.
Ono norma neprikazuje bod rozdelenia prizemnit, iba doporucuje.
Co sa tyka toho R mate tiez pravdu a dokonca sa moze stat, ze ked mate.lepsie uzemnenie ako sused, moze sa stat, ze ho sused tiez nevedomky v nejakych pripadoch pouzije.
Pasovinu do zeme cca 60-70 cm
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

sunny02
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Máj 2018, 17:05

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa sunny02 » 23 Máj 2018, 08:48

ďakujem za potvrdenie.

Takže najprv sa musím rozhodnúť, či spravím to uzemnenie alebo nie (možno, že to nakoniec vynechám). Po rozdelení sieti by plánujem dať istič 25-ku s prúdovým chráničom kvôli zníženiu rizika pri úraze.
Ešte otázka na to uzemnenie: Predpokladám, že keď nemám žiadne špeciálne nástroje na odmeranie R uzemnenia tak s klasickým merákom to neviem odmerať.. ?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa pablox » 23 Máj 2018, 08:55

Chlapi trošku OT, ale patriky tubpise, že norma doporučuje bod rozdelenia TNC na TNS prizemnit. Nedávno nám robili v robote revízie a v pár rozvádzačoch tento bod nebol prizemneny...bolo to dané ako závada ktorá musí byť odstránená...ako to teda je? Jasne, že je lepšie prizemnit pre pokoj na duši...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa Merak » 23 Máj 2018, 09:41

Ak ti revízny technik napíše závadu, podľa ktorej VTZ-E nevyhovuje, respektíve ktorú musíš odstrániť, tak ti musí napísať aj podľa ktorej normy a článku to nevyhovuje.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

sands1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 20 Jan 2019, 13:03

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa sands1 » 20 Jan 2019, 13:13

Zdravím, nechcem zbytočne vytvárať novú tému, keďže ide v podstate o podobnú záležitosť. K časti
pôvodnej inštalácie tn-s v byte (k nášmu bytu patria štyri ističe vľavo), som pridal prúdový chránič a dva ističe a teda rozdelenie na tn-s. Chcem sa opýtať na váš názor na zapojenie PE a N, či je zapojenie v poriadku.
Prílohy
IMG_20190120_131904.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa pablox » 20 Jan 2019, 15:58

Vidím tam niekoľko nezrovnalostí:
-do chrániča ti ide fázový vodič, podľa fotky tipujem 4mm2 lanko - aké máš istenie pred tým chráničom? tipujem 20A/25A, na to 4mm2 vodič stačí
-N vodič do chrániča vyzerá byť 2,5mm2 - nestačí, daj tam tiež aspoň 4mm2
-z chrániča ti tiež ide 3x2,5mm2 kábel, čo je pre 25A nevyhovujúce. Pre 2,5mm2 maximálne 16A, čiže si daj za ten chránič ešte 16A istič alebo vymeň chránič za kombinovaný s ističom 16A
S tou PEN svorkovnicou moc nenarobíš, ja by som ju keď tak vymenil za nulový mostík s viac pólmi a doň popripájal PE a N vodiče a nemusíš mať pod jednou svorkou 3 vodiče.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Jan 2019, 16:19

pablox: to je chránič s kontaktami na 25A, nie kombi zariadenie chránič+ istič, takže tá 2,5mm2 je O.K., nakoľko je predistená 16A ističom úplne napravo.

Funkčné to je (ak aj druhá strana je zapojená správne), ale revíziou by to neprešlo. Musíš urobiť jednoznačný bod rozdelenia PE a N a nie všetky modré + zeleno-žlté dať na hromadu.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Uzemnenie rozdelovacieho bodu PEN na PE + N

Príspevok od používateľa pablox » 20 Jan 2019, 16:39

Technikus10, určite? Ja vidím hore prepojenie medzi tými dvoma isticmi a chranicom. Prívod do nich mi ide z hrebeňa nad 4mi isticmi na ľavej strane.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok