Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa Patriky » 25 Máj 2018, 07:55

Mozno to znie banalne, ale naozaj som sa s tym nestretol. Riesim RD, na (kluc), kde sa ma nachystat elektro podla poziadaviek investora. Poziadavka je ze v cca strede kuchyne bude ostovcek, na ktorom bude varna doska - indukcna. Ostrov bude prepojeny aj s ostatnymi skrinkami a bude to vlastne take U.
Ako prosim spravit/alebo nachystat pripravu pre napojenie varnej dosky? Samostnu linku a ani zapajanie linky uz robit nebudem. Dat nejaku podlahovu krabicu a vodice dat do wago? Pripadne je na to nejaka specialna krabica?
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa rudko » 25 Máj 2018, 10:40

vyviest na vhodnom mieste ostrovceka zo zeme fxp s potrebnou dlzkou kabla a pripojit na priamo. zbytocne davat dalsiu krabicu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa Merak » 25 Máj 2018, 10:43

A kábel dať CYKY-J 5x2,5.
Varné dosky väčšinou idú na dve fázy a na tretiu sa dá zapojiť poprípade zásuvka, digestor a tak.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa datam » 25 Máj 2018, 10:47

je dobré dávať prechodový vypínač.

- máš to korektne ukončené
- môžeš robiť bezpečne servis a údržbu (myslím aj ked ju ideš umývať)
- dá sa to bezpečne odstaviť napríklad pri dovolenke (prevážne tam žije kopec elektroniky)
- veľa dosiek má už predzapojený kábel a pre záruku nesmieš dosku rozobrať
- a hlavne to absolútne ničomu nevadí

Neviem ako máš riešený ostrovček ale ak máš pod doskou nejaký úložný priestor alebo máš ten vypínač kam dať tak to určite urob.

Druhá vec čo hovoríte na zapájanie takýchto zariadení autorizovanou osobou pre potvrdenie záruky? Autorizovaná sa myslí schválená predajcom takže nie sused elektrikár? Ja ide ma poraziť keď si musím volať cudzieho elektrikára aby zapojil dosku a pri montáži zistím že je to absolútny tupoň z elektro?
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa Patriky » 25 Máj 2018, 10:48

Dik, ok ale ide mi skor o to ze ked sa otvoria dvere skrinky aby tam neplandali, kable, ale tomu sa neda vyhnut.
A ked tam ma byt na tom ostrovceku este aj vysuvny valec so zasuvkami, mozem dat na zadnu stenu ostrova nadomietkovu zasuvku a do toho zapojit vidlicu z toho valca? Samozrejme zasuvka bude urcena na horlavy povrch. Alebo to vyriesit inak?
Merak napísal:A kábel dať CYKY-J 5x2,5.
Varné dosky väčšinou idú na dve fázy a na tretiu sa dá zapojiť poprípade zásuvka, digestor a tak.
digestor davam na svetelny, ak by som chcel na tretiu fazu dat zasuvku, a pod tak pod linkou v tom ostrove bude musiet byt krabica....

-- Spojený príspevok 25 Máj 2018, 09:51 --

Datam zapojit to moze elektrikar s razikom, myslis sporakovy vypinac? To by slo, aj ked by mal byt urceny na horlavy povrch, resp dat pod neho podlozku. Ostrovcek ako bude neviem, ale ak tam budu nejake vysuvne suple, asi tam pristup aj tak o nemu nebude.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa datam » 25 Máj 2018, 11:03

Vypínač elektrikár
varnú dosku pre potvrdenie záruky určí predajca
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa Samanko » 25 Máj 2018, 13:55

Patriky, su dve hlavne varianty.
Prva je, ze kabel nechas trcat zo zeme, napr. navrtas do zeme napr 12mm dieru, do nej pichnes 10mm docasny roxor/drot a po nom vytiahnes kabel a nechas zmotany na vrchu roxoru na mieste, kde bude ostrovcek.
Druha varianta, ktoru pouzivam v tejto situacii ked to nieje ostrovcek oddeleny ale ked je to spojene do tvaru U/L je, ze normalne osadim krabicku na stenu na miesto, kde bude zacinat vystrcena cast pultu. Krabicku urobim do vysky zasuviek a pri kompletazi ukoncim wago/inou svorkou a zavickujem. Pri montazi linky nieje problem si kabel z nej natiahnut popod/poza linku na konkretne miesto. Zo skusenosti ti poviem, ze to, ze ten pult nakresleny na nejakom mieste, s nejakymi rozmermi a pod neznamena, ze to tak aj naozaj bude. Tato varianta je uni, mozu si to zmenit takmer ako chcu..
Nad podlahovymi krabicami imho ani nerozmyslaj, to tu fakt nema opodstatnenie...leda ze mas fakt 100 eur uplne navyse.

Merak, by ma zaujimalo ako by si ten kabel potom dostal k tomu digestoru. ktory trci zo stropu/je vo vrchnej casti linky.

datam, robim s tym uz nejaky piatok a podla mojich skusenosti a vedomosti ti to zapojit moze hocikto s platnym osvedcenim o odbornej sposobilosti. Zaruku ti neuznaju len pokial bola pri montazi urobena chyba - to je dovod, preco znacky (napr aj whirpool) maju akoze databazu preskolenych montaznych partnerov u ktorych akoze vedia a garantuju, ze to urobia dobre a ty sa ako uplny laik nemusis bat, ze ti to tvoj elektrikar nejak zle urobil a ked sa ti to pokazi tak ti neuznaju zaruku koli neodbornej montazi.
Na margo tych varnych dosiek s trciacim kablom = este som sa nestretol s tym, ze by to bol problem pri zaruke. Drtiva vacsina nema kabel (99%) rsp ma kabel zmotany a dodany spolu s doskou. V manuali (to je to, co nikto necita) byva vsak napisane, ze demontaz kablu zo svoriek nema vplyv na zaruku a blaaa blaa blaaa.. + pri dodanych kabloch ta ich nikto nijako nenuti pouzit.
V zivote nikdy to neprisiel robit niekto od predajcu.
Prílohy
patriky.png
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa Feneon » 25 Máj 2018, 15:14

dnes máš aj výsuvné digestory ktoré sú namontované a skryté v pracovnej doske a po stlačení tlačidla pekne vylezú von. Taktiež sa často montujú na vrch pracovnej dosky v okolí varnej dosky zásuvky.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Ako pripravit privod pre varnu dosku umiestnenu v ostrove?

Príspevok od používateľa datam » 28 Máj 2018, 08:28

Zatiaľ som sa všade stretol že požadujú razítko od svojho zmluvného elektrikára. To vieš ten dohodí kšeft tomu a ten zase tomu.
Druhá vec je či ti ide o záruku tej varnej dosky alebo o bezpečnosť či už seba alebo majetku. Ak sa niečo stane tak nejaká záruka na dosku bude asi bezpredmetná.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok