Cirkular HOP70

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 18 Júl 2018, 16:11

Nazdar odbornici,
potreboval by som poradit s elektrickym repasom tohoto staruckeho cirkulara. Vo foto prilohach som odfotil svorkovnicu motora ako je momentalne zapojeny a prepojeny 4 zilovym kablom do skrinky s ochrannym isticom a uz nefunkcnym skorodovanym stop tlacitkom vsetko v povodnom stave od vyrobcu...v dalsich foto prilohach som prilozil foto prepinaca s tym modrym stitkom ZSE Praha so 16A poistkami kde je prepinac hviezda trojuholnik...tymto by som Vas chcel poprosit ci je mozno prerobit celu instalaciu len na tento prepinac a akym sposobom ho zapojit...predpokladam ze treba spravit upravy na svorkovnici motora a potom to spravne zapojit na prepinaci...Len dalsi problem je ze tento cirkular sa da pouzit aj ako stiepacka s pridavnym stolikom a ci mi tento prepinac umozni prepinanie stiepacka a cirkular kde je rozdiel v otackach...
Prílohy
cirkular
cirkular
stitok
stitok
svorkovnica motora
svorkovnica motora
istic
istic
istic
istic
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
Novy vypinac
20180718_151310.jpg
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa kamilko » 18 Júl 2018, 18:02

Ten vypinac hviezda trojuholnik je na tento motor zbytocny.
Motor moze bezat len pri zapojeni do trojuholnika.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 18 Júl 2018, 18:24

Ja mám opačný názor.
Motor je zapojený do D , 380V. Na svorkovnici sú vyvedené oba konce cievok.
Nevidím problém tam zapojiť prepínač Y/D.
Chcelo by to štítok motora.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Júl 2018, 19:15

kamilko napísal:Ten vypinac hviezda trojuholnik je na tento motor zbytocny.
Motor moze bezat len pri zapojeni do trojuholnika.
Môže bežať aj pri zapojení do hviezdy... Prečo by nemohol? Akurát bude mať asi 1/3 výkonu. Prepínač Y/D má zmysel, pretože pri rozbiehaní zmenší prúdový náraz obmedzením záberového momentu. A cirkulár sa takmer vždy roztáča bez záťaže (ak nerátame zanedbateľnú záťaž spôsobenú trením remeňa a ložísk).

MacikTO: áno, je možné tento vypínač použiť a ostatné vyhodiť - prídeš ale o núdzové zastavenie. Čo by nemal byť problém.
A nie, neprídeš o žiadne funkcie. Otáčky motora si meniť nevedel ani teraz.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa kamilko » 18 Júl 2018, 19:24

Pokial tu nebude stitok motora, nikto nezaruci ze to pojde do hviezdy, a uz vobec ci na 380V hviezdu....
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Júl 2018, 19:25

No tak keď je to zapojené na sieť do trojuholníka, zákonite napätie pre hviezdu je vyššie. A nepotrebujem k tomu ani štítok motora.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Pozitron » 18 Júl 2018, 20:29

Drakoush, máš pravdu pokiaľ ide o beh motora v zapojení do Y, aj použitia prepínača O-Y-D.
Ale rozbeh naprázdno pri okružnej píle s upnutým nástrojom je len teoretický pojem. Prakticky sa pri rozbehu musí dodať energia rotujúcim hmotám, a to nielen rotoru motora, ale aj pílovému kotúču. Táto energia je úmerná momentu zotrvačnosti, čím je kotúč ťažší a čím väčší priemer má, tým viac energie (mechanickej) sa musí doň akumulovať pri rozbehu.
Teda, ak zanedbáme straty trením a ventiláciou, chod naprázdno má motor až po rozbehu - pokiaľ práve nepílime.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Júl 2018, 20:44

Aj táto "záťaž" je pre asynchrónny motor zanedbateľná. Stačí sa pozrieť na nožnice na plech, mechanické lisy a pod. Motor sa rozbiehal s ťažkým zotrvačníkom, niekedy brblal aj minútu, kým nabehol do otáčok. Prakticky každé jedno zariadenie musí prekonať tento moment, leda že by tam bola nejaká spojka, ale aj tanier spojky je záťaž pre motor. Tieto stavy ale nie sú pre motor kritické, pretože asynchrónny motor s kotvou nakrátko dokáže byť preťažený pomerne dlhú dobu bez ujmy.

Je jasné, že "bez záťaže" je len teoretický pojem, ale v pomere na výkon potrebný pre pílenie je to len malá časť, čo je zanedbateľnou zložkou. Ale chápeme sa.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 18 Júl 2018, 22:31

Ahojte dakujem zatial za nazory len som nejako nepochopil to ako sa da pouzit tento cirkular na stiepanie dreva tzv.vrtakom kedze teraz ma vysoke otacky na pilenie v tomto zapojeni ako je na fotke...a urcite to ide kedze je k tomu stolik z boku cirkularky na lavo a vrtak ako prislusenstvo orginal...len stiepat sa pri tychto otackach nepojde..preto som rozmyslal nad tymto novym vypinacom aj ked starozitnym ze v zapojeni hviezda by sa otacky zmensili a dalo by sa stiepat...len neviem ci byto motor zvladal a nezhorel..a inak stitok na motore neni len ten co som odfotil v uvodnom prispevku kde je aj typ cirkulara...
0
Naposledy upravil/-a MacikTO v 18 Júl 2018, 22:41, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Júl 2018, 22:37

Otáčky sa v zapojení Y/D nemenia. Otáčky sa menia iba prepínaním počtov pólových dvojíc a to tento motor neumožňuje.

Pokiaľ nechceš meniť motor, budeš musieť na reguláciu použiť frekvenčný menič. A to je pomerne drahá (a luxusná) záležitosť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 18 Júl 2018, 22:45

Drakoush dakujem za odpovede...ale stale nechapem ako moze fungovat stiepanie vrtakom pri tychto otackach...a kedze mam orginal prislusenstvo k tej cirkularke na stiepanie nejako to musi ist...ak nie je zbytocne robit repas vymenim len hrdzave stop tlacitko a vybavene..
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Júl 2018, 22:55

Pracujem úplne v inej sfére a štiepanie dreva je pre mňa neznámou. Kedysi dávno som videl podomácky robené vrtákové štiepačky na drevo. Kužeľ bol priamo na oske motora a odporúčanie bolo použiť 900 otáčkový motor, takže predpokladám, že toto sú pracovné otáčky kužeľa.
Koľko točiek má Tvoj motor nevieme, nedal si sem fotku štítku. Rovnako nevieme, aký tam máš remeňový prevod, bolo by dobré, keby si zmeral priemer oboch remeníc.

Každopádne stále platí, čo som písal, otáčky sa tam meniť nedajú a ak je toto továrenský stav, tak sa ani nikdy nedali. Takže sú len dve možnosti - buď komanči vyrobili instantnú samovraždu, alebo to musí fungovať takto, ako to funguje.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa rudko » 18 Júl 2018, 23:20

MacikTO napísal:Drakoush dakujem za odpovede...ale stale nechapem ako moze fungovat stiepanie vrtakom pri tychto otackach...a kedze mam orginal prislusenstvo k tej cirkularke na stiepanie nejako to musi ist...ak nie je zbytocne robit repas vymenim len hrdzave stop tlacitko a vybavene..
a nema to tvoje original prislusenstvo nejaky remenovy prevod do pomala?
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 18 Júl 2018, 23:31

Su tam tri remenice pod tym krytom....
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa jova » 19 Júl 2018, 00:02

Na tomhle typu cirkulárky štípu bez úpravy otáček dřevo běžně. Sundám kotouč, našroubuji stolek, kužel a už to jede. Kužel je dělaný, stoupání závitu tuším cca 5mm. To stop tlačítko by tam bylo dobrý, občas se to v suku kousne a je to třeba rychle vypnout. Já tam mám ten přepínač Y/D, tak musím rychle vypínat tím.
Co se ještě týká toho štípání. Je to funkce klasického šroubu, když ten motor točí cca 1400otáček za minutu, na kotouči trochu víc díky řemenům, řekněme 1500. Pak 1500/60=25otáček za sekundu. Šroub má cca 5mm stoupání, takže za sekundu zajede do špalku 0,5x25=12,5cm. Když budu počítat, že to trochu klouzne než se to pořádně chytí, vyjde mi: špalek 20cm to rozpůlí za 2 sekundy. To by tak nějak odpovídalo mé praxi.
0

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 19 Júl 2018, 09:59

jova dakujem za reakciu...aha takze sa da stiepat aj pri tych otackach ako je aj cirkularka...to sa mi nezdalo ci by nemali byt mensie otacky ale ako pises ked je to tak som rad...chcem sa spytat na zapojenie na svorkovnici motora mam ponechat trojuholnik aby som mohol vyuzivat aj cirkular aj stiepanie? aj som si myslel ze to stop tlacitko bude koli tej stiepacke ako rychle vypnutie kedze je na strane stiepania......takze asi ponecham povodnu instalaciu nebudem nic menit jedine tak len vymenim nove stop tlacitko je lepsie ho tam mat koli bezpecnosti.
Alebo mozem vyuzit aj ten novy prepinac Y/D s poistakmi a uniestnim ho na tej strane kde je stop tlacitko....Jova mozes mi sem dat ako to mas v nom zapojene kedze predpokladam ze privod 380V bude zvrchu na jednotlive poistky len neviem ako potom zapojit ten prepinac...ako je na fotke zlava na prepinaci su privedene vodice od poistiek a na pravej strane vypinaca pripajam motor?nechcem odpalit motor tak by som bol rad za poskytnutie informacii o zapojeni..
0
Naposledy upravil/-a MacikTO v 19 Júl 2018, 10:51, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Júl 2018, 10:37

MacikTO napísal:a kedze mam orginal prislusenstvo k tej cirkularke na stiepanie nejako to musi ist...ak nie je zbytocne robit repas vymenim len hrdzave stop tlacitko a vybavene..
Tak originál to určite nie je. Tá mašina má hodne rokov. Štiepanie dreva skrutkovnicou je vec stará max. 10 rokov.
Na týchto cinkulároch bola ako originál na boku hlava pre uchytenie dlabacieho vrtáku. Takže šiepanie dreva je len výmysel nejakého kutila, čo to asi chcel urobiť po svojom.
Ako bolo spomenuté, skrutkové štiepačky majú kôli ako takej bezpečnosti max. 950 ot/min.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa otep69 » 19 Júl 2018, 13:32

Co tak tam miesto stop tlacitka dorobit footswich ako mas na tabulovych nozniciach? :biggrin:
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa enigma » 19 Júl 2018, 18:14

štiepanie dreva kúžeľom je staršie ako 20 rokov .... bol som mladý cca 18 - 20 ročný keď som to prvý raz videl .... a bol to v tom čase malý zázrak ...
0

MacikTO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 01 Jan 2013, 09:57

Re: Cirkular HOP70

Príspevok od používateľa MacikTO » 19 Júl 2018, 18:26

Vratme sa prosim k mojmu problemu so zapojenim motora a noveho spinaca...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok