Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

winland
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 09:24

Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

Príspevok od používateľa winland » 23 Júl 2018, 09:38

Zdravím. Chcem sa opýtať ako to je s pripojením novostavby do už existujúcej prípojky ( elektromeru starého domu ). Ozrejmím situáciu: Vybavujem stavebné povolenie pre nový dom a v projekte máme zakreslené napojenie elektriny do existujúceho 6 rokov starého elektromeru. Na elektromer je napojený starý dom, ktorý sa ide rekonštruovať, a my nechceme na pozemku ďalší elektromer keďže starý elektromer je dosť výkonný na to aby utiahol aj nový dom. Na pobočke ZSE v Nitre nám povedali že musíme mať nový elektromer na novostavbu, keď som ale volala na základňu ZSE do Bratislavy - bolo mi povedané že môžem napojiť novostavbu do existujúcej prípojky. Novým napojením by sa rozpočet dosť napol. Chcem sa teda spýtať či niekto v poslednej dobe riešil podobnú situáciu, ako je to s legislatívou, a ako žiadať o výnimku.
Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Júl 2018, 09:39

Pripojka a elektromer su dve rozdielne veci.
Elektromer musi byt samostatny. Teda dva.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

Príspevok od používateľa joži » 23 Júl 2018, 09:49

na stávajúci elektromer možeš pripojiť další dom/stavbu/byt ak jeho nominalne istenie (hodnota hlavného ističa) odpoveda sučtu projekotvaných príkonov oboch nehnutelností ktoré majú byť pripojené na daný elektromer.

vo všeobecnosti SSE alebo ZSE ci VSE nezaujima čo maš za elektromerom, oni ti na pripojku vydajú elektromer aj ked bude na nom pripojený iba stavební antoník. Ale vzhladom na veľkos ističa (zohladnuje sa do kapaciti distribučnej siete) musiš pri nahlaške uadávať požadované istenie a projektovaný príkon objektu, aby sa nestalo že ti daju malý istič a kapacitne to nebude stačiť.

Vo všeobecnosti na bežne rodinne domy sa dáva istiť 3x25A alebo 3x32A . Hodnotu ističa sa dá taeorticky navýšiť aj za prevádzky, ale tam ak by nestačila kapacita distrib. siete nemusiš vždy pochodiť
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Júl 2018, 11:34

joži napísal:na stávajúci elektromer možeš pripojiť další dom/stavbu/byt
Nemozes. Na jeden elektromer moze byt iba jedno pripojne - odberne miesto. Riesil som to minuly rok. Zvlast ak je to novostavba. Tam neporiesis absolutne nic. Musis ma skrinku na dve merania, platny projekt, platnu reviziu, suhlas majitela pripojky, zaplatit poplatok tusim 185Eur a potom cakat.

Na pripojku ta pripoja, to ano. Ak je dobre dimenzovana, pripoja aj 3 RD, to je jedno, no kazde musi mat osobitne meranie. Aspon tu v zilinskom regione urcite.

PS: neviem ako to je ak je na dve odberne miesta jeden a ten isty majitel. To netusim, ale ak su dvaja plati to, co som pisal vyssie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Júl 2018, 16:27

Pokiaľ je rovnaký majiteľ oboch nehnuteľností a nevadí mu, že nemá oddelené odmeriavanie výkonu, môže byť jedno odberné miesto. Treba požiadať o navýšenie kapacity. Ak je prípojka distribučky na to dimenzovaná, tak nie je problém. Domy nemusia stáť na rovnakej parcele. Problém ale nastane až v dobe, keby sa "delil-predával" jeden z tých domov. V tom prípade budeš musieť mať svoju prípojku na svojej parcele a samostatné odmeriavanie.

Prednedávnom riešené v BA, odkúpená susedná parcela a prepojenie dvoch odberných miest do jedného.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Pripojenie novostavby do existujúcej prípojky

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Júl 2018, 16:48

Prípojka spoločná môže byť, v tom nie je problém. Len to meranie.
A pochybujem, že mu energetici po kolaudácii novostavby povolia jedno meranie. To by musel mať asi iné známosti.

Až teraz som si vlastne uvedomil, že ti povedali pravdu aj tam aj tam.
winland napísal:Na pobočke ZSE v Nitre nám povedali že musíme mať nový elektromer na novostavbu, keď som ale volala na základňu ZSE do Bratislavy - bolo mi povedané že môžem napojiť novostavbu do existujúcej prípojky. Novým napojením by sa rozpočet dosť napol. Chcem sa teda spýtať či niekto v poslednej dobe riešil podobnú situáciu, ako je to s legislatívou, a ako žiadať o výnimku. Ďakujem
Áno, máš to tam napísané. Na novostavbu potrebuješ nový elektromer, ale napojiť sa môžeš do existujúcej prípojky.
Naštuduj si najskôr, čo je to elektromer a čo je prípojka.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok