Opacne zapojene svetelne rozvody

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Aug 2018, 20:19

Dobry den, dedo mi volal ze pri vymene ziarovky ho kope elekrika. Kedze som odcestovany poslal som tam uja ktory premeral elektriku a zistil ze na kazde svetlo ide z vypinaca neutralny vodic a priamo na svetla pracovny vodic(faza). Dana elektroinstalacia ma asi 45 rokov. Je pravdou ze v danej elektroinstalacii bolo robenych aj niekolko neodbornych zasahov avsak aby na kazde svetlo bolo opacne zapojene mi pride divne. Dedo tvrdi ze to asi tak od vzdy bolo, avsak moct sa mi nechce verit ze by si to niekto za 45 rokov nevsimol. Zasuvky su spravne zapojene. Tento tyzden sa to chystam ist skontrolovat a premerst. Nenapada vas kde moze byt problem? Ako je mozne ze vsetky svetla v dome su opacne zapojene? Avsak kedze je to dost stara elektroinstalacia asi bude najlepsie spravit kompletne novu aj s dokumentaciou a reviziou. Dakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Aug 2018, 20:27

Ahoj, trochu mi nie je jasná otázka... Pýtaš sa, kde môže byť problém - ale sám ten problém píšeš. Ak sa pýtaš na príčinu, to Ti nikto nepovie, v tej dobe sa robilo často z toho, čo bolo poruke a tak nie je problém nájsť v stene tehlu aj pórobetón, hliník aj meď, čiernu aj hnedú farbu ako L a PEN.
Samozrejme najlepšie riešenie je vymeniť elektroinštaláciu. A najlacnejšie je skontrolovať, kde všade je to otočené a odkiaľ. Možno sa niekto uťal v rozvodnici (predpokladám drevenú aj s elektromerom), možno sa problém začína práve tam.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Aug 2018, 20:36

Je to jednofázová či trojfázová inštalácia?
Robí to vo všetkých objímkach ?
Menilo sa niečo v rozvádzači?
Možno niekto na trase pri nejakej oprave prehodil drôty...
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Aug 2018, 20:40

Ide o 3 fazovu sustavu, ono rozvodna skrina je drevena spolu so elektromeracom a s poistkami, v nej sa asi nerobili neodborne zasahy kedze je zamplombovana. . Robi to na kazdej obijmke.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Aug 2018, 20:42

Ja mám takého tušáka, že to majstri ťahali dvoma čiernymi, alebo čiernym a hnedým a pod istič to zapojili opačne...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Aug 2018, 20:49

Este som zabudol napisat ked sa vyberie poistka tak faza tam nie je. Cize istena je faza len preco je to opacne tahane zatial netusim.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Aug 2018, 20:55

Je ťažké sa baviť o niečom, čo sme nevideli. Keby bola reč o aute, tie sa robia rovnaké, čo sa týka značky a modelu (a roku). Ale dom je iná liga.
V prípade, že je to tak, ako píšeš, môže byť problém v prvom bode, kde sa káble nejakým spôsobom delia (odbočenie a pod.). Tam sa možno netrafili s farbou na farbu (alebo sú farby rovnaké) a nastal problém. Najlepšie bude, keď si pootváraš škatule a bude to hneď jasné. V opačnom prípade mohlo ísť o zámer.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Aug 2018, 21:08

Stim zamerom je to mozne, len ake vyhody by to malo? Ze by sa mozno menej opalovali vypinace na ukor bezpecnosti? Stretli ste sa stym, ze by to bolo zamerne takto zapojene? V kazdom pripade vam dakujem a ked to sontrolujem dam vediet kde bola chyba.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Aug 2018, 21:38

Výhody to neprináša asi žiadne, iba radu nevýhod. Opálenie bude také isté, ale nič nevieme o človeku a o jeho zmýšlaní. Mohol si to vysvetliť po svojom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Aug 2018, 06:10

Príčina je svojpomocne stavaný RD so susedskou výpomocou, kde si každí myslí, že sú to iba dva drôty a revízia sa robila systémom svieti/nesvieti, alebo pečie/nepečie...pozri poistku na osvetlenie, sú tam prehodené dva drôty, pokiaľ máš oddelený svetelný a zásuvkový obvod. (čo tiež niekedy nebolo zvykom dodržať)
0

rumik1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 11:28
Vek: 43

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa rumik1 » 13 Aug 2018, 06:44

Stretol som sa už vo viacerých starých domoch s tým, že vo vypínači bol rozpájaný nulák a fáza bola priamo privedená na svetlo. Na poistkách to bolo zapojené správne, zásuvky tiež boli zapojené správne. Len som sa nikdy nedozvedel, že prečo to tak bolo urobené.
0
Rumik

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa jova » 13 Aug 2018, 07:45

Já byl požádaný strýčkem abych zjistil proč jim tak často odcházejí schodišťáky. Když jsem to měřil, tak jsem zjistil takovéto zapojení: :confused:
Prílohy
schodistak.jpg
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Samanko » 13 Aug 2018, 08:21

Vypínače sa v tomto zapojení nemajú dôvod rýchlejšie opaľovat ale taktiež to nieje zrovna schdiskove zapojenie.


K tým N v vypinacoch, kedysi som počul takú hlášku, že sa to robilo kôli tomu, aby bol neutrálny potencial vo vypinacoch namiesto L, niekomu to prišlo bezpečnejšie. (O tom, že je tam tak isto L zo žiarovky sa asi neučili...alebo vtedy chýbal :D) ...tiež som to videl urobené vo viacerých domoch.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Aug 2018, 08:31

Neviem, ci sa to tak nahodou niekedy bezne nezapajalo. Kvazi bezpecnost. Skus si predstavit, ze niekedy neexistovali prudove chranice a ked niekto rozbil vypinac, tak v pripade dotyku by sa chytil bud nulaku, alebo fazy, ktora ide ale cez ziarovku - cize mensie riziko, ze schytas plnu davku. hlavne co sa tyka deti a ich zvedavosti. na ziarovku, kde je faza by len tak nedociahli.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa joži » 13 Aug 2018, 09:17

to by malo vyznam ak by sa cez tu ziarovku neuzavrel obvod. V tom vypínači bude VZDY fazove napatia nech je to zapojene akokolvek....
vypínaci prud chraniča je štandardne 30mA a kto už schytal šupu tých 30mA vie že to dobre kopne pokiaľ dosiahne prúd 30mA a chranič vypne. a tých 30mA odpoveda cca 7W prikonu žiarovky. Kedže také male sa nikde nepouživali nemá predradený odpor žiarovky žiadny vyznam.
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa senior » 13 Aug 2018, 09:48

Ak dedo hovorí, že je to zapojenie z pred 45 rokov, tak takúto skúsenosť som mal na dedine z pred cca 55 rokov. V obci sa menili vodiče na stĺpoch a domové dvojvodičové prípojky ( 3 ~ vtedy nemal nikto) boli pripájané k novým vodičom. Jedná stará teta už vtedy asi 70-ročná ma poprosila, aby som sa jej na to pozrel, lebo ju kope žehlička. Zistil som samozrejme, že prívodné prípojkové vodiče niekto omylom na stĺpe zamenil L za N, vtedajšou terminológiou fázu za nulák.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Merak » 13 Aug 2018, 09:55

ešte kedysi v dávnych pradávnych dobách sa zapájali svetelné obvody tak, že fáza išla priamo do svetla a vypínal sa nulák, teda aby vo vypínači nebolo nebezpečné napätie
až postupom času sa prešlo na vypínanie fázy vo vypínači
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 13 Aug 2018, 10:34

teda aby vo vypínači nebolo nebezpečné napätie
To by ma zaujímalo, aký je rozdiel, či ma zabije dotyk s fázou napriamo, alebo cez 100W žiarovku? ( 0,5A, pri studenom vlákne žiarovky niekoľkonásobne viac ).
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Aug 2018, 10:55

technikus110 napísal:Príčina je svojpomocne stavaný RD so susedskou výpomocou
Pred cca 50timi rokmi sa stavali domy inak?
A určite elelktroinštaláciu robila firma s 10timi ISO certifikátmi. Ach jáj.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Opacne zapojene svetelne rozvody

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Aug 2018, 14:45

Áno pred 50 a viac rokmi sa stavali domy inak a nehovoriac o vtedajšej svojpomoci !!! Vtedy o nejakých prúdových chráničoch ani netušili , ako ani nemysleli na to že sa ten obvod vo vypínači prepojí cez žiarovku na životu nebezpečné dotykové napätie !!! Tiež som sa s tým stretol a nedávno som v jednom dome to aj prepájal aby to bolo správne ! Treba brať do úvahy aj zmýšľanie ľudí v tom čase a ako bolo spomínané decko sa skôr dostane k rozbitému vypínaču na stene (v tom čase v rôznych výškách ) ako ku objímke lustra na plafóne . . .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok