Plnohodnotné núdzové napájanie RD

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

erko27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 18:47

Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa erko27 » 25 Aug 2018, 11:13

Zdravím, potreboval by som poradiť ohľadom externého (núdzového) napájania rodinného domu počas odstávky el. napätia alebo výpadku. Máme v časti domu zriadenú prevádzku. Máme naplánovaných zákazníkov aj 3 mesiace vopred. Tento rok v našej obci rozširujú infraštruktúru a robili často odstávky. Tie ohlasujú mesiac vopred a nám to nestačí, nestihneme presunúť všetkých zákazníkov a aj keby sme stihli, vždy by tam bol ušlý zisk. Odstávky robili 3 týždne vždy minimálne 4 dni v týždni po 8 hodín. Tentokrát to už máme za sebou, vyriešil som to že som sa dohodol so susedom, ktorý nemal vypnuté napájanie, že si od neho natiahnem predlžovák na tieto týždne a že mu zaplatím všetku spotrebovanú energiu, jeho aj moju. Aby z toho mal aj on niečo. Predlžovák mal dlžku 130m. Napájali sme len najnutnejšie spotrebiče, celkový dodávaný výkon bol priemerne 300W, avšak mnohé spotrebiče, ktoré sme potrebovali sme nemohli zapnúť, avšak prevádzka mohla v "núdzovom" režime fungovať aj takto. Tieto odstávky budú ešte pokračovať, na pláne sú viackrát počas budúceho roka.

Preto som premýšľal nad dlhodobým riešením a známi mi poradil aby som napájal celý dom elektrocentrálov. Že si ju buď požičiam alebo kúpim. Bývame v starom dome, elektromer a celý rozvádzač máme umiestnený na dome. Známi mi navrhol že mi tam zapojí 32A 3-fázovú zásuvku, cez ktorú tam pripojím centrálu a odtiaľ budem napájať vlastnú sieť. Avšak problém je trocha že vždy keď zapojím centrálu, musím vypnúť hlavný istič, aby som centrálou nenapájal celú miestnu sieť a potom sa vlastne nedozviem kedy bude obnovená dodávka elektrickej energie, pretože hlavný istič bude vypnutý.

Otázka je či existuje nejaký spínač ktorý by sa vedel sám zopnúť ak by došlo k výpadku alebo k obnoveniu dodávke elektrickej energie. Alebo ak by ste mali nejaký iný typ ako zabezpečiť núdzové napájanie.

Dík za typy.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa alidedko » 25 Aug 2018, 11:30

Vola sa to ATS, vie pracovat s dialkovo startovanymi generatormi, stara sa o ochranu generatora (prepatie, podpatie, otacky, teplota, ...), prifazovanie siete, dochladzovanie centraly ...

http://www.profi-elektrocentraly.sk/ats ... y-prepinac
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa Daevid » 25 Aug 2018, 11:53

Low cost riešenie by bol asi stýkač (resp. dva stykače), ktorého cievka by bola napájaná výhradne z el. prívodu z hodín.

Ak je energia od distribútora, cievka by bola zopnutá a stýkač by pripojil prívod od distribútora k rozvodu v dome. Ak by distribútor vypol energiu, stýkač by odpojil prívod od distribútora a druhý stýkač by k rozvodu domu pripojil zásuvku od elektrocentrály.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa pablox » 25 Aug 2018, 12:34

Ešte je riešenie použiť prepínač sieti a siete prepínať ručne...signalizáciu napätia na distribučke vyriešiš signalkou...vypadne sieť, prepnes prepínač, naštartuješ centrálu a keď uvidíš že ti zasvietila signálka siete tak vypnes centrálu, prepnes prepínač a hotovo...so zásuvkou nespekuluj, náhodou zabudneš v rýchlosti zhodiť istič a po zapnutí siete máš ohňostroj

Podľa toho čo píšeš je to dočasné riešenie, výpadky nebudú trvať večne keďže rekonštrukciu raz dokončia :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Aug 2018, 12:44

Tak tak, prepínač siete (manuálny, vačkovým prepínačom) a vybavené. Kontrolka na stranu distribúcie. Po obnovení zasvieti, prepneš sieť a zhasneš generátor. Aj tak ho musíš štartovať manuálne a vypínať tiež, tak je zbytočné automatizovať prepínanie.

Ešte dribná rada bokom - na naplánované dni výpadku si požičaj dízlovú kapotovanú centrálu na podvozku z požičovne. Aj keď stojíš bezprostredne pri nej, nemusíš zvyšovať hlas a v pohode sa môžeš rozprávať. Keď Ti 4 dni bude vkuse hučať centrála na dvore, je to na nezaplatenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Aug 2018, 16:50

1. .....Avšak problém je trocha že vždy keď zapojím centrálu, musím vypnúť hlavný istič..... to je pravda, ale musíš odpojiť aj PEN. Prečítaj si podmienky pripojovania cudzích zdrojov v zmluve s distribučkou!
2. O akom reálnom výkone sa tu bavíme? Máš jedno odberné miesto ako súkromná osoba v RD a pritom cez prípojku spotrebovávaš energiu ako podnikateľ v povolenej (schválenej) prevádzke? Pozor na to, zase zmluva s distribučkou.....
3. Automatické prepínanie dvoch zdrojov má tiež svoje pravidlá. Pokiaľ to nie je funkcia záložného zdroja pre spotrebiče ako PC, zdravotnícke prístroje zabezpečujúce životné funkcie a.t.ď.
4. Akonáhle je to prevádzka a máš ušlí zisk, tak tu sú tiež pravidlá s distribučkou, ale to musíš mať odber už ako subjekt IČO/DIČ.
0

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa ondrozf » 04 Okt 2018, 19:34

niečo podobné sme mali na starej firme ,, serverovna mala UPS na niekolko minut plus generátor ,,ako náhle vypadla SIET šlo to z UPS niekolko minut a hned štartoval generátor ,,ak nabehla siet vyplo generator (šlo to z UPS pár sek.) a preplo na siet ..
čiže podla požadovaneho príkonu (nutné veci) zvolit UPS a generátor s EL. štartom ,,,,
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa ondistef » 04 Okt 2018, 23:04

technikus110 napísal:1. .....Avšak problém je trocha že vždy keď zapojím centrálu, musím vypnúť hlavný istič..... to je pravda, ale musíš odpojiť aj PEN. Prečítaj si podmienky pripojovania cudzích zdrojov v zmluve s distribučkou!
Vieš dať odkaz na tie podmienky? Odkiaľ si prišiel na to, že sa ma odpájať PEN?
Čo som našiel pre SSD je na 2. str v pdfku
https://www.ssd.sk/buxus/docs/dokumenty ... mienky.pdf
1.
Náhradné zdroje elektriny ( napr. dieselagregáty a pod.) musia byť technicky zabezpečené proti
elektrickému spojeniu s distribučnou sústavou SSE-D alebo s časťou inštalácie pracujúcou paralelne s distribučnou sústavou SSE-D,
a to :
– mechanickým (technickým) blokovaním u zdrojov s priamym ovládaním
– mechanickým (technickým) a spoľahlivým elektrickým blokovaním alebo dvojitým elektrickým blokovaním u zdrojov s automatickým ovládaním tak, aby sa pri výpadku napájania z distribučnej sústavy SSE-D, nedostalo do distribučnej sústavy SSE-D z týchto zdrojov
spätné napätie.
Pripojenie a odpojenie náhradného zdroja elektriny k odbernému miestu musí byť vyriešené takým spôsobom, aby v žiadnom prípade nedošlo k súčasnému paralelnému chodu (nedošlo k dodávke elektriny) z NZE a distribučnej sústavy SSE-D do toho istého odberného miesta.

2.
Prevádzkovateľ NZE je povinný vykonať za účasti zástupcu SSE-D kontrolu splnenia technických podmienok pripojenia NZE k odbernému elektrickému zariadeniu, s osobitným zameraním sa na funkčnosť blokády paralelného chodu s distribučnou sústavou SSE
-D. Na základe takejto kontroly sa vyhotoví písomný a tento sa v jednom vyhotovení uloží na pracovisku dispečingu SSE-D.
3.
Vykonanie kontroly podľa predchádzajúceho bodu je Odberateľ povinný písomne oznámiť SSE-D aspoň 60 dní vopred. K
oznámeniu je potrebné priložiť realizačnú projektovú dokumentáciu, odsúhlasenú zo strany SSE-D.
4. NZE možno prevádzkovať na odbernom mieste len so súhlasom SSE-D.
5. Počas doby prevádzky NZE nezodpovedá SSE-D za kvalitu napätia ani za prípadné škody v inštalácii na odbernom mieste, vzniknuté z titulu prevádzkovania NZE.V prípade vzniku mimoriadnej udalosti (úraz a pod.) alebo škody z dôvodov zavlečenia napätia z NZE do regionálnej distribučnej sústavy SSE-D, prevádzkovateľ NZE v plnom rozsahu zodpovedá za takto vzniknutú škodu.
Odberateľ povinný písomne oznámiť SSE-D ukončenie prevádzkovania NZE na odbernom mieste, pričom pre prípadné opätovné prevádzkovanie NZE na odbernom mieste sa postupuje podľa podmienok pripojenia NZE uvedených v týchto TP
.
Každopádne, tak ako to má riešene, to dva krát bezpečné nie je. Buď by si tam mal nainštalovať ručný prepínač Sieť - 0 - elektrocentrála. Pri použití ATS zas použiť stykače (alebo motoricky ovládane ističe) so vzájomným mechanickým a elektrickým blokovaním. A podľa vyššie citovaného by to mal nahlásiť aj distribučnej spoločnosti.
Keď sme riešili záložne DA (do 1600 kVA), tak sa zvykol odpájať aj hlavný istič (vybavený motorickým ovládaním) s prívodom do objektu a následne sa preklápalo napájanie zo siete na DA a opačne.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 05 Okt 2018, 11:28

Ja to mám riešené cez dva (tri - tretim odpájam pri chode generátora elektrické vykurovanie) stykače SEZ IKD25-31 .

Majú 3 spínacie a jeden rozpínací kontakt....

Stykač 1. zabezpečuje pri napätí zo siete (jedna fáza zo SSE ide na A1 a N na A2) to, že je zapojený dom cez stykač a napatie ide ďalej...
štvrtý rozpínací kontakt slúži ako ochrana a aj ako automatické vypnutie elektrocentrály pri op§tovnom spustení napätia zo strany distribúcie )

Stykač 2. zabezpečuje odpojenie elektrocentrály A1 a A2 je zapojené na jednu fázu z centrály a len vtedy ak je centrála naštarovaná a zároveň dávanapätie tak toto druhé relé pripne dom k centrále..

Ak distribúcia preruší napätie, stykač č1 sa vypne - tri kontakty odpoja L1-L2-L3, a zopne kontakt R7 a R8 a tým umožní naštartovanie centrály. Ak je v distribučke opäť napatie tak sa stykač 1 zopne, zopnutím preruší R7-R8 a centrála sama zhasne, čim sa odpojí aj stykač č.2 ktorý zabezpečuje pripojenie centrály k domu...

Centrálu štarutjem ručne ale keď je napatie v sieti tak sa vypne samočinne.. potom len zastavím benzín ...


Jednoduché riešenie. Nebavilo ma chodiť von prepínať Sieť - O -- Generátor....


P.S. ano má to svoje nevýhody napr ak by vypadla len jedna fáza a iná ako je tá čo ovláda stykač č.1 tak sa generátor nedá pripojiť.. ale vždy tam mám istič ktorý vypnem a môžem naštartovať centrálu a stykač 2 pripne centrálu k domu.. len potom návrat na elektrinu z distribučky je manuálny...

Toto je len prvá verzia :) chcem tam ešte sledovanie V, a odberu cez prúdové transformátory alebo iné prevodníky a napojenie na SMART system ..
Prílohy
IMG_4773.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa datam » 05 Okt 2018, 11:42

Super riešenie. Možno by som iba upozornil.

- aby sa nestalo že pripojíš nesfázovanú centrálu k sieti (možno ak budeš robiť upgrade tak použi silnejšie stýkače s mechanickým blokovaním.
- pre meranie kvality vstupného napätia zo siete je kopec modulov (https://eshop.elkoep.sk/eshop/cid/154/c ... rele.xhtml) stačí si iba vybrať čo chceš monitorovať.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 05 Okt 2018, 13:39

Datam: Väčšinou mám odber max 10-15 A na fázu takže 25A stykač by to mohol prežiť ..
Kedže je tam dvojité blokovanie .. stykač 1 musí byť bez napäta zároveň je na ňom ochranný kontakt proti naštartovaniu centrály tak by musela nastať porucha alebo prilepenie kontaktov na ňom... neviem ako často sa to stáva keď to bude použité cca 10x do roka..

Ďakujem za link pozriem
0

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa manik » 05 Okt 2018, 17:13

Ja robím odstávky a nikdy som nepotreboval odpajat pen.
Prílohy
received_1992554734088541.jpeg
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Okt 2018, 18:44

ondistef SSE podmienky:

v tvojej citácii bod č.1 si premietni a jednofázovú prípojku fáza priteká, spotrebuje sa v spotrebiči a cez N, alebo PEN nič netečie? Tak načo sa s ním vôbec unúvame a ťaháme ho?

druhá strana, posledné tri riadky hovoria o tom, že ak dotyčný chce prevádzkovať náhradný zdroj s ktorým musí distribučka súhlasiť a odsúhlasí ho až po kontrolách a ohlasovaní o začatí a ukončení prevádzky, tak to NIE JE len o troch stýkačoch. Zdroj chce pre zabezpečenie prevádzky podnikateľského subjektu, ale odberateľ je súkromná osoba, takže s týmto sa legálne tiež nedá moc operovať

tretia strana hovorí však o ostrovnej prevádzke, ktorá musí byť kompletne odpojená od všetkých častí distribučky. Čiže aj PEN. V tomto prípade s tebou distribučka nič nemá, môžeš ostrov prevádzkovať ako súkromná osoba či podnikateľský subjekt, pokiaľ je to výroba pre tvoju spotrebu a nie následný predaj. Ale aj tu platia nariadenia URSO a zákona o energetike.

Takže si vyber pakáreň so schvaľovaním, zmenou odberného miesta a.t.ď.(alebo čiernou neohlásenou prevádzkou), alebo ostrov.
Distribučka ťa má právo skontrolovať iba po elektromer....

Okrem toho ZSED má zoznam schválených zariadení na paralelný chod, záložné, núdzové zdroje a odpájače. Pri schvaľovaní ak nepoužiješ nimi schválený typ, tak si.....

marioo:
Tak ako fotovoltika, tak aj náhradné zdroje majú svoje časy za akú dobu sa smú prepnúť. STX 33 XXXX.
To znamená, že ak vypadne distribučka, tak sa okamžite odpojí stykač A, ale proces štartu a zopnutie stykača B musí mať "určitý" časový odstup. Detto proces vypínania sleduje "určitú dobu" stabilitu a presnosť siete z distribúcie a až potom odpojí agregát a následne na to pripojí sieť. V tých pauzách sa kontroluje sled a kompletnosť fáz... (nemocnice sú niečo iné, ako klasické prevádzky, pretože tie by mali mať sfázovateľné zdroje energie)

datam:
Ten el-ko modul je fajn, mám dva kusy dlhodobo v prevádzke bez problémov. Jediné čo je nutné zabezpečiť je to, aby ten modul ostal napájaný. Distirbučka vypadne, generátor ešte nebeží, takže sa treba zamerať na model napájaný 12/24V DC. A zase je to viac, než tri stykače, pokiaľ to chcem urobiť precízne.
Lacnejšie a jednoduchšie je použitie komponentu Schrack UR5P3011. Sleduje 3 fázy, asymetriu medzi nimi ako aj smer točenia. A nepotrebuje napájanie.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 07 Okt 2018, 12:15

Technikus110:

mám to iba ako náhradu za lenivosť ísť prepnúť prepínač SIEŤ - 0 - Generátor..
Keďže štartujem generátor ručne tak nemusím riešiť časové oneskorenie štartovania..
A opačne je to automatické a bezpečné cez 2 kontrolné kontakty .. čiže ak je energia v sieti stykač 1 rozopne generátor a vypne ho a zároveň ak nejde generátor tak ho odpojí stykač 2 od domu a siete...

Fázy a kvalitu nesledujem, lebo nemám spotrebiče ktorým by to vadilo.. dnešné veci idú od 90 V do 250-260 v pohode...
A ak by náhodou vypadla iná fáza tak je človek rád, že idú ďalšie dve... vtedy by som neštartoval generátor ak by mi išiel v zime plynový kotol a vedel by som otvoriť brány na garážach...

Ale tie sledovače fáz, poradia a kvality vyzerajú pekne... aj keď jednoúčelovo ak to budem zdokonaľovať tak určite nie jednoúčelovým zariadením ale smart .. takže potom to už bude na tom, čo a ako sa naprogramuje...


A keďže na začiatku písal erko27: že v prípade núzde pripojil "dom = prevádzku " predlžovákom od suseda verím, že by mu stačil "malý" 2-3 kW/fázu generátor ktorý by to všetko vyriešil. A ak sa to nestáva často tak prepínač SIEŤ - 0 Generátor

Ja som toto riešenie urobil aj kôli tomu, že bolo ťažké sledovať kedy nabehne "sieť" ... vedel som to podľa wifi keď som si opingal vysielač na vzdialenom dome, ktorý mal tieť napájanie z toho istého trafa 22kV...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Okt 2018, 22:28

erko27 napísal:Známi mi navrhol že mi tam zapojí 32A 3-fázovú zásuvku, cez ktorú tam pripojím centrálu a odtiaľ budem napájať vlastnú sieť.
Snáď zástrčku :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa datam » 08 Okt 2018, 10:19

Edgar napísal:
erko27 napísal:
Známi mi navrhol že mi tam zapojí 32A 3-fázovú zásuvku, cez ktorú tam pripojím centrálu a odtiaľ budem napájať vlastnú sieť.
Snáď zástrčku :rolleyes:
A keď nevypne hlavný istič tak bude zásobovať aj pol ulice :D

-- Spojený príspevok 08 Okt 2018, 09:22 --
marioo napísal:Datam: Väčšinou mám odber max 10-15 A na fázu takže 25A stykač by to mohol prežiť ..
Kedže je tam dvojité blokovanie .. stykač 1 musí byť bez napäta zároveň je na ňom ochranný kontakt proti naštartovaniu centrály tak by musela nastať porucha alebo prilepenie kontaktov na ňom... neviem ako často sa to stáva keď to bude použité cca 10x do roka..

Ďakujem za link pozriem
Problém je ten že cez ten stýkač napájaš celý objekt z povedzme fakt tvrdého zdroja. Pri nechcenom skrate alebo poruche niektorého zariadenia cez ten stýkač preletia fakt obrovské prúdy ktoré ho zaručene spečú. Nevýhoda je že na to prídeš až pri výpadku a pripojení zálohy takže minimálne jedna fáza bude stále pripojená do siete. Následne nastáva minimálne preťaženie zálohy a možno to vyrazí aj topičovi v elektrárni lopatu z ruky.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 08 Okt 2018, 12:50

Takže tam dám 63A aj keď mám domový hlavný istič 3 x 25 A? ... Aký stykač by bol vhodný? Alebo 300A deón s motorovým ovládanim? Na dom to bude hádam stačiť :)))

Ak by sa zapol generátor pri nevypnutom hlavnom ističi tak zdochne do sekundy.. otázkou je čo by to spravilo na druhej strane 22 kV trafaku .. ale tak chlapci z distribucie hádam skratujú ak niečo opravujú :)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Okt 2018, 13:23

datam: ...možno to vyrazí aj topičovi v elektrárni lopatu z ruky.... také zlé to nebude, on sa spamätá, keď mu to spečie hlavný prívodný kábel pred elektromerom, ktorí patrí distribučke.

P.S. distribučky majú vo svojich prevádzkových predpisoch a nariadeniach aj bod, že ak dôjde k odpojeniu odberateľa ktorý porušil pravidlá pripojenia, NIE SÚ povinný ho opätovne pripojiť k sieti. Poznám prípad v ZSED, kde potrápili človeka 16 mesiacov. Stojí to za to?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa marioo » 08 Okt 2018, 14:33

technikus110: čo by mi malo spiecť hlavný prívodný kabel pred elektromerom?

Ak raz zapneš centrálu a nevypneš hlavný istič/vypínač/stykač nestane sa nič (ak sa bavíme o centrálach pre domy tj. 2-3-5-8 kw...)
jediné čo sa môže stať, že centrálu preťaží a zhasne.. alebo ak je tam skrat tak vyhodí istič na centrále...

Mýlim sa?

Datam narážal na to, že môj stykač 3x25A nemusí niekedy odopnúť dom od distribučky ak by bol spečený... ale za stykačom mám ďalšie ističe takže ak tam bude niekde skrat existuje predsa ochrana a selektivita... (ktorá samozrejme nie vždy funguje) :)
Tak preto som tam podľa neho mal dať väčší stykač aby bola istota, že sa dom pri výpadku od siete "vždy" odpojí...

Ale to by mohli napísať tí, ktorí pracujú so zalepenými stykačmi a menia ich..
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Plnohodnotné núdzové napájanie RD

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Okt 2018, 15:18

skús si zapúť na skúšku centrálu, ktorá sa nesfázuje s distribučkou v momente, keď je distribučka funkčná a uvidíš...

Ak je klasický výpadok, tak sú po trase poistky a napr. Ja mám 80A na začiatku kábla v rozdeľovači na ulici a na dome 25A istič. S 2,2kW fotovoltikou som dokázal tie 80A dať dole!

Ak je servisný deň a elektrikári urobia to čo majú, tak sú v jednom bode namontované skratovačky a im sa nič nestane, pokiaľ niekto cudzí im do káblu niečo nepustí. Pre tvoj neodpojený prívod je to tvrdý skrat. Otázne je ale, na akej dĺžke káblu a na akom priemere. Od toho sa odvinie vybavovací čas ističa. Mám niekde fotky spečených stykačov po 0,1s!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok