Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kamo5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Sep 2018, 17:41

Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa kamo5 » 07 Sep 2018, 18:01

Zdravím, prosím poradte mi. Na tlakovú nádobu, ktorá slúži na úžitkovú vodu chcem nainštalovať "ochranu ponorného čerpadlo proti chodu nasucho" konkrétne tento typ:

https://ivatoshop.sk/d/ochrana-behu-na-sucho-lp3/2461/

Problém je, že ponorka je na 400 V a táto ochrana na 230 V. Vodár mi povedal, že elektrikár mi to bude vedieť zapojiť nejako cez stýkač.
Viete mi prosím poradiť ako? Pripájam aj obrázok ako by to malo byť zapojené (tlakový spínač PM5 už v systéme mám), prívod na obrázku mám 400 V a tlakový spínač PM5 je takisto na 400 V.

https://www.google.sk/search?q=schema+z ... h2AZRrROM:
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa alidedko » 07 Sep 2018, 18:13

kamo5 napísal:Vodár mi povedal, že elektrikár mi to bude vedieť zapojiť nejako cez stýkač.
Dobre povedal. Cize zohnat elektrikara, idealne naozajstneho, nie Feriho z krcmy, co to zapoji za sedmicku borovicky. Laikovi v tychto veciach podla mna neradno radit, akokolvek budem zas za hnusneho.

Ak by clovek vedel, co a ako, nepyta sa na fore, ale uz to ma na 15x zapojene. Ak nevie, nema sa v tom co sprtat. Slepe crevo si tiez neoperujem doma v kupelni.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

kamo5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Sep 2018, 17:41

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa kamo5 » 07 Sep 2018, 18:20

Jasne chapem :) urcite to nebudem davat robit hockomu a uz vobec to nechcem robit sam. Prispevok som pridal preto, lebo ma to velmi zaujima, zakladne elektrikarske veci si viem poriesit ale toto je na mna moc :) a za dalsie, mozno na zaklade tohto prispevku poradim elektrikarovi.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa alidedko » 07 Sep 2018, 18:54

V tom pripade:
Instalacna krabicka odolna voci vode a vlhkosti, do nej 3F stykac, napajanie vsetky tri fazy pustit cez stykac a cievku ovladat tym spinacom, na ktory tu bol link. Ak tam uz nahodou nejaka skrinka s bizuteriou nie je, v tom pripade by som to dal tam.

Cize miesto spotrebica dat cievku.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Sep 2018, 07:34

kamo5 napísal:Jasne chapem :) urcite to nebudem davat robit hockomu a uz vobec to nechcem robit sam.
Správne, lebo podľa toho linku, čo si sem dal to nebude až tak zapojenie s troma drôtikmi.
Citujem:
pre hodnotu tlaku - teda ak tlak v systéme klesne pod túto hodnotu, čerpadlo sa vypne (dôjde k otvoreniu kontaktu)

a ty potrebuješ opačný cyklus.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa bum » 08 Sep 2018, 14:56

Stejný způsob zvolil v minulosti i kolega pro darling na zahradě při častějších poruchách uvedeného spínače (má starší typ čerpadla) jsem mu naknec navrhl a i provedl zapojení které mám pro inspiraci na webu v článku darling. Od jara 2017 již používá ke své spokojenosti zapojení na hlídání ztráty hladiny vody které jsem opět realizoval a pro inspiraci jej mám na webu v sekci další články Picasso 08m2, průtokoměr a darling. Teď k tvému dotazu píšeš že úpravu zapojení bude provádět elektrikář a ten nepotřebuje žádné schéma zapojení jak píší i výše osadit do vodotěsné krabice motorový spouštěč (ochrana čerpadla při výpadku fáze), jistič na jištění ovládací fáze pro cívku stykače, stykač, svorkovnice další elektroinstalačni prvky dle potřeby, provést natažení kabelů a provést propojení zvládne elektrikář hravě. Píšeš že jde o ponorné čerpadlo hlavně si zjisti když sepne a ty pustíš vodu na více odběrných místech o kolik ti poklesne tlak v řádu a jakou dobu trvá než čerpadlo tlak při puštěné vodě zvedne toto je důležité. Dalsi věc je vzdálenost zdroje s čerpadlem od tlakové nádoby píšeš že jde o pitnou vodu jde o vodu tvrdou nebo měkou časem ti může zarůstat vodni!m kamenem přívod vody do tlakoměru co budeš osazovat.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa pablox » 08 Sep 2018, 17:31

Ešte existujú ochrany, ktoré sledujú účinník motora, zapájajú sa do série s prívodom. To ale asi nehľadáš, cena je niekde inde. Každopádne, podľa mňa by to chcelo ešte nejaký oneskorovací obvod, ktorý oneskorí vypnutie čerpadla pri poklese tlaku. A ošetriť stav, keď vypne čerpadlo, aby ochrana nevypadla alebo necyklovala ako blázon...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa jjilek » 08 Sep 2018, 17:48

Vzhledem k vysoké ceně čerpadla se určitě vyplatí investovat také do jeho ochrany. Nejspolehlivější je asi hlídat účiník motoru. Na tento účel používán již asi 10 roků toto:
https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydl ... padla.html
http://www.envislovakia.sk/index.php/sk ... del-ch4x20
Než mi prohloubili studnu, měl jsem každou chvíli problémy. Ochrana fungovala naprosto spolehlivě. Poradil mi tehdy projektant obecních vodáren, ovládaných dálkově. Teď už mám vody dostatek, ale ochranu jsem samozřejmě ponechal. I když jsem za přístroj na DIN lištu zaplatil asi 4000Kč.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

kamo5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Sep 2018, 17:41

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa kamo5 » 13 Sep 2018, 16:58

Ďakujem všetkým za odpovede, pomohli ste mi...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie ochrany čerpadla proti chodu nasucho

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Sep 2018, 22:28

Ja este len dodam pre tych co toto budu citat a este nemaju kupeny tlaovy spinac (ty si mal uz tlakovy spinac, tak som nereagoval) ze sa da kupit aj elektronicky tlakovy spinac so snimanim chodu naprazdno. Cena je akurat nakolko ani tlakovy spinac nie ja lacna zalezitost. Toto stoji okolo 50-60 eur, ale stoji to za to. Dokaze to spinat jednofazovy motor do 2kW napriamo alebo cez stykac aj trojfazovy motor x-kW (to uz zavisi na kontaktoch stykaca)
Mne to tu jeden uzivatel poradil a funguje to perfektne.
Ak tlak klesne pod nastavenu uroven (je nizsi ako zapinaci tlak) tak sa motor vypne a cakas sa par minut. Potom sa motor znova zapne a zase sa sleduje ci sa zmenil tlak. Ak nie tak sa zase motor vypne. Toto sa opakuje asi 3 krat (nie som si isty) a potom regulator prejde do modu error a uz motor nezapne az kym uzivatel neresetuje chybu.

Teda v pripade ze sa studna vytiahne tak pri druhom starte (voda dotecie) sa uz voda dotlakuje a uzivatel nemusi zasahovat.
Ak cerpadlo chyti vzduch a nenaskoci znova, tak po x restartoch tlakovy spinac vyhlasi chybu a caka na zasah uzivatela (na reset)

Pisem o tlakovom spinaci DPC-10

https://www.youtube.com/watch?v=qYcEvVsqBRQ
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok