zdvihacia rolovacia brána

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa eifel » 22 Sep 2018, 11:52

Dobrý deň, riešim v práci problém so zdvíhacou bránou resp.by som to nazval špeciálnou požiadavkou. Zdvíhacia brána sa ovláda klasicky cez trojtlačitko (hore, stop a dolu), stačí jej impulz - nie je potrebné držať tlačítko po celú dobu zdvíhania alebo spúšťania brány. Požiadavka vozíkarov je aby nemuseli zakaždým vystupovať a nastupovať na vozík kvôli ovládaniu brány doplniť " visiaci špagát" z každej strany dverí, príde pred dvere, potiahne za špagát a dvere sa otvoria, potom ako vojde dnu zatiahne za druhý špagát a dvere sa za ním zatvoria bez toho aby musel vystúpiť z vozíka. Určite sme nevymysleli Ameriku veď vo veľkých obchodných reťazcoch som to videl-bežne to tam používaju na vstupoch do skladu z predajne. Poviete si prečo neurobiť paralelné trojtlačítka na dosah vozíkara z kabíny ale situácia to nedovoľuje :-( Zapojenie ovládania je vcelku jednoduché, spoločný potenciál sa tlačítkami spína na tri vstupy, hore a dole cez spínaciu jednotku a stop kôli bezpečnosti cez rozpínaciu jednotku. Nenapadá niekoho ako si poradiť a neoslovovať výrobcu brány s požiadavkou prerobiť ovládanie na x- bránach. Ďakujem za vaše rady a nápady.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Sep 2018, 12:55

Najprv otázka... Je brána vybavená optozávorou, ktorá sleduje priestor brány a v prípade, že sa v priestore pod bránou niekto / niečo nachádza, zastaví jej chod dole?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa josek » 22 Sep 2018, 13:09

Či je brána vybavená ochrannými prvkami podľa Dragousha alebo nie, bez zásahu do ovládania brány to určite nepôjde. Ak sa chceš vyhnúť osloveniu výrobcu - z toho vyplýva že nechceš sám zasahovať do skriniek ovládania bez vedomia výrobcu, uvádzaš nejako protichodné požiadavky.
Či už použiješ bezdrôtové, drôtové alebo aj špagátové DO, vždy do stávajúceho ovládania zasiahnuť musíš.
Tak si predovšetkým rozmysli ten zásah do terajšej skrinky. Signály pohybu hore/dolu a stop predsa musíš vyviesť von a tam sa už fantázii medze nekladú. Ovládanie čo vytvoríš môže byť potom oddelené relé, aby si čo najmenej zasahoval do pôvodného ovládania. Možno by sa to celé vošlo do pôvodného ovládania. Ak nie, tak svorkovnicu, kábel, ďalšiu skrinku atď. nakoniec môžeš dať trebárs aj ten špagát
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Sep 2018, 13:24

tútú...relátka paralelne k tlačítkam (stop je zrejme rozpínacie - tam do série) ,do vozíka na palubku prilepiť ovládač.... Štvrté tlačítko pripojiť na riadnu húkačku, aby ostatných pobudili :finga:
Prílohy
Bez názvu.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Sep 2018, 13:28

Josek, pokiaľ je brána po záruke a je výslovným vlastníctvom majiteľa, ktorý je zároveň zadávateľ požiadavky, je na bráne oprávnená robiť zásahy akákoľvek osoba, ktorá disponuje platným osvedčením podľa legislatívy, teda nemusí sa jednať iba o výrobcu alebo distribútora brány. V snahe ušetriť nejaké peniaze si to teda môžu prerobiť aj sami.

Otázka ohľadom optozávory bola položená preto, lebo v prípade jej absencie sa nedá namontovať špagátový spínač z dôvodu chýbajúceho núdzového zastavenia brány. Na druhej strane by však nemohlo byť použité ani pulzné otváranie brány - ak nie je vybavená optozávorou, musí byť jej zdvih riadený po celú dobu.

Mr.dred - DO s takým dosahom je kravina. Ak niekto stlačí omylom zatváranie, je problém na svete. Toto zrejme nebude nejaká smiešna garážová brána.

Mimo toho ani nevieme, či je tam rýchlozdvih, alebo nie, čo to je za bránu...

P.S.: majte na pamäti, že brána spáda pod vyhradené technické zariadenie a to hneď elektrické a zdvíhacie!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Sep 2018, 13:30

No ale podľa požiadavky musia byť na každej strane po dva špagáty a to nerátam nejakú stopku. Z každej strany tej brány sa to predsa musí dať otvoriť aj zatvoriť.
Tiež by som sa prikláňal radšej ku riešeniu doplniť stávajúce zariadenie o diaľkové ovládanie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Sep 2018, 13:53

Drakoush napísal:DO s takým dosahom je kravina.
Mne skôr pripadá kravina to "špagátové" ovládanie. Už vidím vozíkára ako sa triafa do špagáta za jazdy s vykloneným telom z vozíka aby naň dočiahol... Jeho brána má impulzné ovládanie, tak predpokladám,že pri zatváraní musí mať nejaké blokovanie a za ďaľšie, indikáciu chodu motora brány má snáď aj tá najblbšia garážovka...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Sep 2018, 14:02

To špagátové ovládanie sa používa v priemysle, ale diaľkové som veru ešte nevidel a to som videl brány, ktorých výška bola aj cez 6m a mali rýchlozdvih. Takže v prvom rade si treba prečítať legislatívu, ako som písal, je to VTZZ.

Štandardne sa používa jeden povrázok na každej strane, zatváranie brány je automatické. Na mieste autora témy by som kontaktoval výrobcu / dodávateľa brány.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa otep69 » 22 Sep 2018, 14:13

Mna by ako prve zaujimalo co je to za riadiacu jednotku. Popripade ak k nej mas aj dokumentaciu. Doteraz vsetk RJ s ktorymi som robil mali moznost ovladania jednym tlacitkom t.j. stlacis ak je zavreta tak sa zacne otvarat a opacne a ked to stlacis pocas behu je to ako stop, alebo pri zatvarani povel na znovuotvorenie.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa josek » 22 Sep 2018, 14:33

eifel napísal: Nenapadá niekoho ako si poradiť a neoslovovať výrobcu brány s požiadavkou prerobiť ovládanie na x- bránach. Ďakujem za vaše rady a nápady.
Predovšetkým pre toto som formuloval svoj príspevok. Že brány sú vyhradené zariadenia, to dobre viem
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa jezevec » 22 Sep 2018, 14:33

Drakoush napísal:To špagátové ovládanie sa používa v priemysle, ale diaľkové som veru ešte nevidel a to som videl brány, ktorých výška bola aj cez 6m a mali rýchlozdvih...
Dálkové ovládání se běžně používá. Alespoň tedy v Česku.
0

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa eifel » 22 Sep 2018, 14:56

Drakuush: Optozátvora nie je inštalovaná, rozmýšľal som na jej inštaláciou, opodstatnenie by mala keďide brána dole aby niekoho neprivrzlo, je inštalovaná ochranná tlaková hrana.Brána nemá rýchlozdvih, je to pomalobežná sekčná brána akú vyrába viacero firiem, ELBA Kremnica,atď.


josek: zasahovať do skrinky budem len tak že do nej navŕtam dieru na vývodku, je tam príprava na pripojenie externého trojtlačítka/trojtlačítiek z viacerích miest, na originál skrinke sú tlačítke pripojené páskovým vodičom na riadiacu dosku, samozrejme by som to riešil ďalšou externou skrinkou ( len mať v hlave to zapojenie :-) )


mr.dred: diaľkové ovládanie by som potreboval pre cca 15 vozíkov a to je trocha .... nie, nie, touto cestou nechcem ísť, špagát je pre mňa to správne a najpraktickejšie....


Milos66: Tiež som rozmyšľal nad kombináciou viacerích špagátov ale to by už nebolo z legislatívou, vozíkar nepotiahne správny špagát a hotové nešťastie na svete .... ako som písal v hypermarketoch to funguje ( videl som to na vlastné oči v Kauflande ) tak už len to zapojenie ...


mr.dred: špagátovka je v pohode ... vozíkar špagát netriafa za jazdy, zastane pred bránou na ľavej strane, poodsunie okienko, vystrčí ruku, potiahne špagát, brána sa otvára na maximum, prejde dnu alebo von, zastane, potiahne špagát a odchádza preč ... je na tom niečo nepochopitelné .... je tu aj vyšši level ale ten vylučujem lebo je nepoužitelný ... snímač pohybu vozíka v podlahe


otep69: neviem presne povedať o akú riadiacu jednotku sa jedná ( môžem pozrieť v pondelok ) ale používajú ju viacerí výrobci brán ... myšlienka riadeniaje správna : moznost ovladania jednym tlacitkom t.j. stlacis ak je zavreta tak sa zacne otvarat a opacne a ked to stlacis pocas behu je to ako stop, alebo pri zatvarani povel na znovuotvorenie
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Sep 2018, 14:59

Drakoush napísal:To špagátové ovládanie sa používa v priemysle, ale diaľkové som veru ešte nevidel a to som videl brány, ktorých výška bola aj cez 6m a mali rýchlozdvih. Takže v prvom rade si treba prečítať legislatívu, ako som písal, je to VTZZ.

Štandardne sa používa jeden povrázok na každej strane, zatváranie brány je automatické. Na mieste autora témy by som kontaktoval výrobcu / dodávateľa brány.
Kravina jak voda v koši. Máme 7 veľkých brán v sklade. Každá na jednej nakladacej plošine. Všetky sa dajú ovládať ako tlačidlami tak aj diaľkovo. A ver tomu, že ten manuál používa málokto. Diaľkáče sú umiestnené priamo vo zdvižkách, takže nikto nemusí vystupovať. Zdvižky máme zasklené, vykurované Toyoty.
A ani jedna brána nie je VTZ, inak by som si za tých 18 rokov všimol, že to chodí niekto obhliadať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Sep 2018, 15:11

eifel napísal:vozíkar špagát netriafa za jazdy, zastane pred bránou na ľavej strane, poodsunie okienko, vystrčí ruku, potiahne špagát
v takom prípade ti stačí preložiť pôvodné ovládacie gombíky alebo ich zdupľovať
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa loksiklubos » 22 Sep 2018, 15:20

a co tak pred branu dat senzory ako nahle niekto cez nen prejde brana sa otvori. Vela bran ma aj funkciu automatickeho zatvorenie po nastavenom case staci pozriet manual ake funkcie RJ dokaze ovladat
0

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa eifel » 22 Sep 2018, 15:23

mr.dred napísal:
eifel napísal:vozíkar špagát netriafa za jazdy, zastane pred bránou na ľavej strane, poodsunie okienko, vystrčí ruku, potiahne špagát
v takom prípade ti stačí preložiť pôvodné ovládacie gombíky alebo ich zdupľovať
nie je miesto na trojtlačítka ... museli by vysieť volne na kábli čo nie je asi košér .... veď sme elektrotechnici a nie skade ruka , skade noha čo robia ako ich napadne a ......

-- Spojený príspevok 22 Sep 2018, 15:26 --
loksiklubos napísal:a co tak pred branu dat senzory ako nahle niekto cez nen prejde brana sa otvori. Vela bran ma aj funkciu automatickeho zatvorenie po nastavenom case staci pozriet manual ake funkcie RJ dokaze ovladat
nie je miesto na senzory a ani situácia to nedovoľuje ... dvere by sa otvárali aj keď by to nebolo potrebné
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Sep 2018, 16:40

eifel napísal: ... museli by vysieť volne na kábli čo nie je asi košér ....
Je to úplne bežná vec na ovládaní ku malým žeriavom.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Sep 2018, 19:09

Milos66 napísal: A ani jedna brána nie je VTZ, inak by som si za tých 18 rokov všimol, že to chodí niekto obhliadať.
Sú len dve možnosti. Buď má menej, ako 2,7m, alebo na to podnik serie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa Feneon » 22 Sep 2018, 19:25

na každú stranu jeden a je to.Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zdvihacia rolovacia brána

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Sep 2018, 00:21

Väčšina rolovacích brán má volitelny režim ovládania,buď samostatné tlačitko na každý smer, alebo jedno na krokovanie.Ak má aj riadicu jednotku na DO tak fungujú paralelne.Vtedy musí mať blokovanie pri prekážke v optozávore pri smere dolu.Ak je zdvihova výška menej ako 2,7m nepotrebuje ročné OPak to neudava výrobca.
Takže ak sa tam nedajú urobiť pohybové senzory ,a nechcete lanka,tak jedine doplniť RJ pre DO a v každom vozíku ovládač.Nie je to lacné, ale vyrieši to problém.Záleží na tomto aké sú možnosti úprav bez straty záruky, či dodržania BOZP .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok