motor čerpadla SETTE JET 900

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

JuroOO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 02 Dec 2011, 12:59
Bydlisko: Trnava

motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa JuroOO » 25 Okt 2018, 17:30

Zdravím

Potreboval by som poradiť. Mám čerpadlo SETTE JET 900 na domácej vodárničke (motor 230 V, 1100 W) a bohužiaľ motor sa pokazil. Neviem kedy sa to stalo a čo tomu predchádzalo kedže som to zistil tak, že som prišiel domov, v celom dome nešla voda, tak som sa išiel pozrieť čo je vo veci, motor bol teplý a neišiel. Predpokladám že sa pokazil tlakový spínač, motor bežal vkuse a asi sa prehrial a zareagovala tepelná poistka. Motor som nechal vychladnúť cez noc a dnes ked som ho zapojil už len vrčí ale netočí sa. Prvé čo ma napadlo bolo, že je zlý rozbehový kondenzátor. Vybral som ho a zmeral multimetrom. Kapacita sedela 25uF , taktiež som zmeral odpor multimetrom, odpor bol rádovo megaohm a postupne sa zvyšoval, po prehodení káblov sa postupne zmenšoval. Neviem či takéto meranie stačí na to aby som mohol povedať že je v poriadku. Taktiež som skúsal premerať vinutia. Do svorkovnice idú 3 káble, predpokladám že jeden je hlavné vinutie, druhý je spoločný hlavné a pomocné a tretí je pomocné. Skúšal som merať odpor medzi vinutiami a bolo to cca 7 ohmov resp. 9 ohmov. Neviem či sú takéto hodnoty normálne. Tak by som vás poprosil o radu, chcem len zistiť či je porucha v niečom čo dokážem opraviť/vymeniť alebo treba nový motor. Jediné čo na to mám k dispozícií je multimeter.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Okt 2018, 17:45

Ťažko povedať, či ten malý rozdiel v odporoch vinutí je OK, podla mňa by mohol byť väčší, ale skúšal si ,či nie je zaseknutý rotor?
Ak sa dá dostať k vrtulke ventilátora skús ju pretočiť šroubovákom cez otvory,ak sa nedá, tak len rozobrať čerpadlo .
Možno natiahlo nejakú tvrdšiu špinu ,alebo sa mohlo rozsypať ložisko.
Musí sa točiť rotor,potom zistíš či je v poriadku vinutie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

JuroOO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 02 Dec 2011, 12:59
Bydlisko: Trnava

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa JuroOO » 25 Okt 2018, 19:19

Oh, to som zabudol napísať, skúšal som otáčať vrtuľkou a rotor sa točí sa bez problémov.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Okt 2018, 20:15

Tak potom je niečo s vinutím. Pomocné vinutie by malo mať väčší odpor ako hlavné.Zožeň druhý kondík, vyskúšaj a ak to nepomôže, tak daj previnúť motor,alebo.... :pain:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Okt 2018, 20:40

Odpoj kondenzátor, zapoj len hlavné vinutie, zhoď kryt vrtule chladenia a nejakým predmetom, (nie rukou), sa pokús motor roztočiť. Ak je hlavné vinutie v poriadku, mal by motor nabehnúť a normálne bežať.

Ak je však medzizávitový skrat na hlavnom, či rozbehovom vinutí, motor sa môže chovať rôzne, závisí to od miesta a veľkosti medzizávitového skratu, no obyčajne bude hučať, bude mať veľký odber a za chvíľu sa dosť zahreje.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

JuroOO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 02 Dec 2011, 12:59
Bydlisko: Trnava

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa JuroOO » 26 Okt 2018, 15:35

Tak dnes som sa chcel do toho pustiť, teda skúsiť motor rozbehnút manuálne a zistil som že neviem dať dole kryt ventilátora. Po obvode žiadne skrutky čo by ho držali absolútne nič. Neviem ako je tam pripevnený, či zatlačený, zaklapnutý, priskrutkovaný alebo ako. Jediné čo som našiel je vybranie na kryte. No neviem na čo je.
Prílohy
Toto je to vybranie, trošku je poškriabané lebo som ho testoval šrobovákom.
Toto je to vybranie, trošku je poškriabané lebo som ho testoval šrobovákom.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Okt 2018, 16:06

Tie pootočiť? Ak áno, mal by tam byť iba nasunutý.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

JuroOO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 02 Dec 2011, 12:59
Bydlisko: Trnava

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa JuroOO » 26 Okt 2018, 16:16

Nerozumiem celkom, čo znamená "Tie pootočiť" ? , "Ide pootočiť" ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Okt 2018, 19:02

Áno, prepáč, písal som z mobilu. Pýtal som sa, či ide voľne otáčať o neobmedzený počet stupňov.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Okt 2018, 20:04

Zrejme je to miesto, kde treba strčiť plochý šroubovák a zapáčiť kryt, aby vyskočil z drážky,kde je po obvode zacvaknutý. V tom prípade by sa mal dať rukami pootáčať na motore ,ako píše Drakousch.
Ale aj bez demontáže by sa ti mohlo podariť opatrne postrčiť vrtulku cez otvory šroubovákom alebo nejakou plastovou tyčinkou, v smere točenia pri zapnutí.Netreba vela,len udať smer na sekundu a mal by sa rozbehnúť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

JuroOO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 02 Dec 2011, 12:59
Bydlisko: Trnava

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa JuroOO » 27 Okt 2018, 16:50

Tak kryt tam bol len nasunutý , ani nebol v nijakej drážke, stačilo ho len postupne so šroubovákom a kladivom po obvode vyklepávať. Postupoval som podľa vašeho návodu, dal som dole kryt ventilátora, vypojil kondenzátor. Po zapojení do siete motor opäť hučal, tak som sa snažil ho roztočiť klepnutím do lopatiek ventilátora, cítil som odpor pri roztáčaní. Motor pri tom hučal, po každom pootočení trochu zmenil zvuk resp. hukot. Asi po 45 sekundách sa sám vypol, motor bol na dotyk teplý, zareagovala tepelná poistka (v pivnici je asi 10 stupnov, motor bol pred skúšaním studený a ked sa za 45 sekund zohrial tak že už bol aj na povrchu teplý, vo vnútri musel byť vrelý ako hovädo). Predpokladám že motor je KO.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Okt 2018, 17:06

Predpokladáš správne.

Keby bol len kondík, alebo rozbehové vinutie v háji, tak ho jemne kopneš a on sa roztočí. Ale keďže to neurobil, je v háji. Previnúť? Vymeniť?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: motor čerpadla SETTE JET 900

Príspevok od používateľa kamilko » 30 Okt 2018, 13:48

Moze byt zle lozisko a rotor sucha o stator a nerozbehne sa.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok